Zdravila in zdravljenje.
Za zdravljenje ihtioftirioze imamo na voljo pestro izbiro alternativnih ter kemičnih zdravil. Bolezen relativno lahko odpravimo, pomembno je le to, da izberemo primerno zdravilo oziroma primeren alternativni ukrep. Literatura pogosto navaja je najboljše zdravilo za zdravljenje ihtioftirioze povišanje temperature in sol. Toda parazit brez težav prenaša temperature do 28°C kar pomeni, da moramo za uspešno zdravljenje temperaturo vode spraviti na 30°C. To pa so temperature, ki jih večina rib slabo prenaša. Drugo pogosto omenjeno sredstvo je FMC, ki pa je strupeno za tetre, činklje in some. Sol je zelo učinkovita, toda zopet usodna, če jo uporabimo na oklepnih somičih, neonkah ali somih. Torej, kako vemo, kateri ukrep izbrati?
Odgovor ni tako zelo preprost, saj je v veliki meri odvisen od tega, kakšne ribe imamo ter ali so v akvariju prisotne tudi rastline.
POVIŠANJE TEMPERATURE
Ichthyophthirius multifiliis se najbolje počuti pri temperaturah okoli 25°C. nižje temperature ga ne ubijejo, ampak ga samo opočasnijo, ta lastnost parazitu omogoča, da preživi mrzle zime v zmernem podnebnem pasu. Druga zgodba pa so visoke temperature, višje kot so, hitreje se parazit razmnožuje, kljub temu pa mu visoke temperature niso naklonjene, hitrejše razmnoževanje namreč pomeni, da mora prosto plavajoči parazit najti ribo v najkrajšem možnem času. Pri temperaturah nad 28°C je to že zelo oteženo, pri temperaturah blizu 30°C pa parazit pogine od lakote, preden sploh doseže ribo.
Dvig temperature se zato sliši kot odlično poceni ter praktično zdravilo, toda pozor, s tem ukrepom lahko ribam prej škodimo kot koristimo.
Najprej se moramo prepričati, če naše živali sploh lahko prenesejo tako toplo vodo. Kot drugo pa moramo poskrbeti tudi za kisik, saj je v topli vodi manj kisika kot v hladni. In tukaj se srečamo s paradoksom. Dvig temperature poveča stres za ribe, kar pomeni, da dobijo manj kisika. Ne pozabimo, da parazit ne napada samo ribje kože, ampak tudi ribje škrge, kar pomeni, da imajo ribe že tako ali tako težave z dihanjem, brez, da jim povišujemo temperaturo.
Kljub temu pa povečana temperatura poveča imunski odziv rib, a žal poveča tudi metabolizem in delovanje patogenih bakterij, kar ima za posledico ogromno porabo kisika… Torej, kako se izognemo pomanjkanju kisika? Preprosto, s prezračevanjem akvarija ter dodajanjem vodikovega peroksida.
Ta ukrep uporabimo samo pri ribah, ki prenašajo višje temperature, na primer gupiji, diskusi in skalarke.
POVEČAMO KONCENTRACIJO KISIKA
Ichthyophthirius multifiliis se v trenutku, ko zapusti ribjo kožo pripravlja na mirovanje v tem času je izredno občutljiv, saj se obdaja s sluzjo, povišane koncentracije kisika v vodi pa ga pri tem močno ovirajo. Če se parazit v 24 urah ne obda s sluzjo, bo poginil, razvojni krog pa se bo zaključil. Prav zato je dobro, da v času zdravljenja bolezni kar se da pospešimo mešanje vode. Pozitiven vpliv ima tudi dodajanje vodikovega peroksida ter menjave vode.
DODAMO TANINE
Ichthyophthirius multifiliis ne mara mehkein kisle vode s tanini. Podobno kot kisik, ga tudi tanini ovirajo, da se obda s sluzjo, Najboljše rezultate dajo tanini zelenega ali črnega čaja v kombinaciji z ameriškim slamnikom. Dodatek taninov lahko kombiniramo z vodikovim peroksidom, metoda paje primerna predvsem za ribe, kiizvirajo iz črnih vod, na primer neonke, bojne ribice, razne tetre ter drugi karacinidi.
SOL
Sol je zelo učinkovita, uporabimo ne jodirano sol, ki ne vsebuje sredstev proti strjevanju. Lahko je morska ali kamena, nekateri uporabljajo tudi himalajskosol ali sol iz mrtvega morja. Uporabimo 2 do 5 gramov na liter. Ta ukrep ni primeren za vrste, ki so občutljive na sol, na primer somi, somiči, neonke, tetre, karacinidi in činklje.
VODIKOV PEROKSID
Vodikov peroksid je odlična alternativa, ki deluje na plavajoče stadije parazita. Uporabimo ga lahko kot samostojno zdravilo, ali pa v kombinaciji z drugimi pripravki. Uporabimo 3 % peroksid, ki ga kupimo v lekarni, doziramo pa ga 17,5 ml na liter vode. Vodikov peroksid v vodi takoj razpade na kisik in vodo, zato je neškodljiv za ribe, na parazita ne vpliva zaradi toksičnosti, ampak mu zaradi visoke vsebnosti kisika odvzame sposobnost, da se obda s sluzjo. Parazit, ki se v roku 24 ur ni obdal s sluzjo bo poginil zaradi lakote.
ETERIČNA OLJA, KI NISO NA OSNOVI ETANOLA
Eterična olja, kot je na primer olje čajevca in ameriškega slamnika so odlična zdravila za zdravljenje ihtioftirioze pri ribah, ki so občutljive na baker, alkohole in formaldehid. Rastlinski toksini motijo plavajoče oblike, tako, da jim otežujejo iskanje novih gostiteljev in razmnoževanje.
FMC IN PODOBNA ZDRAVILA na osnovi formaldehidov, metilenov ter podobnih spojin
Legendarni FMC je mešanica formalina, malahitnega zelenila in metilenskega modrila toda zaradi strupenosti ter dokazane rakotvornosti je to učinkovito zdravilo prepovedano v državah na območju Evropske Unije. Namesto njega pa so na voljo komercialni pripravki, ki imajo podobno delovanje. Uporabimo jih strogo po navodilih, vedno pa jih uporabljamo za ribje vrste, ki niso občutljive na kemikalije.
Komercialna zdravila ne smemo uporabljati pri neonkah, činkljah, Goodeidih ter somih z gladko kožo.
ALTERNATIVE FMC-JU
Kot vidite, je za zdravljenje belih pik, oziroma ihtioftirioze na voljo dovolj komercialnih, alternativnih ter profesionalnih zdravil, če izberemo ustrezno zdravilo, bo pogin živali minimalen. Komercialna zdravila so dostopna v nekaterih specializiranih akvarističnih trgovinah, profesionalna zdravila dobimo pri veterinarju, alternativna zdravila pa dobimo v lekarni ali najbližji trgovini z živili.
Ker nikoli ne vemo, kdaj bo bolezen izbruhnila, je dobro, da imamo za vsak slučaj vedno pri roki sol, pravi čaj in vsaj en antibiotik. Pri tej bolezni je pomembno predvsem to, da reagiramo hitro, saj se Ichthyophthirius multifiliis izredno hitro množi. Generacija se lahko v idealnih pogojih zamenja v dveh dneh, kar je za večino rib že usodno.
Hvala, da ste si vzeli čas, ter ta prispevek prebrali do konca, prosim, vzemite si čas in preberite še:
BOLEZEN BELIH PIK, IHTIOFTIRIOZA - 1. del, https://alfa-in-betta.si/bolezen-belih-pik-ihtioftirioza-1-del/
BOLEZEN BELIH PIK, IHTIOFTIRIOZA - 2. del, Kaj naredimo, ko ne smemo uporabiti zdravil? https://alfa-in-betta.si/bolezen-belih-pik-ihtioftirioza-2-del/
Niso vse bele pike ihtioftirioza, https://alfa-in-betta.si/niso-vse-bele-pike-ihtioftirioza/