Logotip Alfa in Betta
0
0
0,00  0 izdelkov

V košarici ni izdelkov.

BOLEZEN BELIH PIK, IHTIOFTIRIOZA -  3. del

Objavil: 
Tjaša Kvas
Čas objave: 
19.08.2024
Kategorija: 

Zdravila in zdravljenje.

Za zdravljenje ihtioftirioze imamo na voljo pestro izbiro alternativnih ter kemičnih zdravil. Bolezen relativno lahko odpravimo, pomembno je le to, da izberemo primerno zdravilo oziroma primeren alternativni ukrep. Literatura pogosto navaja je najboljše zdravilo za zdravljenje ihtioftirioze povišanje temperature in sol. Toda parazit brez težav prenaša temperature do 28°C kar pomeni, da moramo za uspešno zdravljenje temperaturo vode spraviti na 30°C. To pa so temperature, ki jih večina rib slabo prenaša. Drugo pogosto omenjeno sredstvo je FMC, ki pa je strupeno za tetre, činklje in some. Sol je zelo učinkovita, toda zopet usodna, če jo uporabimo na oklepnih somičih, neonkah ali somih. Torej, kako vemo, kateri ukrep izbrati?

Odgovor ni tako zelo preprost, saj je v veliki meri odvisen od tega, kakšne ribe imamo ter ali so v akvariju prisotne tudi rastline.

POVIŠANJE TEMPERATURE

Ichthyophthirius multifiliis se najbolje počuti pri temperaturah okoli 25°C. nižje temperature ga ne ubijejo, ampak ga samo opočasnijo, ta lastnost parazitu omogoča, da preživi mrzle zime v zmernem  podnebnem pasu. Druga zgodba pa so visoke temperature, višje kot so, hitreje se parazit razmnožuje, kljub temu pa mu visoke temperature niso naklonjene, hitrejše razmnoževanje namreč pomeni, da mora prosto plavajoči parazit najti ribo v najkrajšem možnem času. Pri temperaturah nad 28°C je to že zelo oteženo, pri temperaturah blizu 30°C pa parazit pogine od lakote, preden sploh doseže ribo.

Dvig temperature se zato sliši kot odlično poceni ter praktično zdravilo, toda pozor, s tem ukrepom lahko ribam prej škodimo kot koristimo.

Najprej se moramo prepričati, če naše živali sploh lahko prenesejo tako toplo vodo. Kot drugo pa moramo poskrbeti tudi za kisik, saj je v topli vodi manj kisika kot v hladni. In tukaj se srečamo s paradoksom. Dvig temperature poveča stres za ribe, kar pomeni, da dobijo manj kisika. Ne pozabimo, da parazit ne napada samo ribje kože, ampak tudi ribje škrge, kar pomeni, da imajo ribe že tako ali tako težave z dihanjem, brez, da jim povišujemo temperaturo.

Kljub temu pa povečana temperatura poveča imunski odziv rib, a žal poveča tudi metabolizem in delovanje  patogenih bakterij, kar ima za posledico ogromno porabo  kisika… Torej, kako se izognemo pomanjkanju kisika?  Preprosto, s prezračevanjem akvarija ter dodajanjem vodikovega peroksida.

Ta ukrep uporabimo samo pri ribah, ki prenašajo višje temperature, na primer gupiji, diskusi in skalarke.

POVEČAMO KONCENTRACIJO KISIKA

Ichthyophthirius multifiliis se v trenutku, ko zapusti ribjo kožo pripravlja na mirovanje v tem času je izredno občutljiv, saj se obdaja s sluzjo, povišane koncentracije kisika v vodi pa ga pri tem močno ovirajo. Če se parazit v 24 urah ne obda s sluzjo, bo poginil, razvojni krog pa se bo zaključil. Prav zato je dobro, da v času zdravljenja bolezni kar se da pospešimo mešanje vode. Pozitiven vpliv ima tudi dodajanje vodikovega peroksida ter menjave vode.

DODAMO TANINE

Ichthyophthirius multifiliis ne mara mehkein kisle vode s tanini. Podobno kot kisik, ga tudi tanini ovirajo, da se obda s sluzjo, Najboljše rezultate dajo tanini zelenega ali črnega čaja v kombinaciji z ameriškim slamnikom. Dodatek taninov lahko kombiniramo z vodikovim peroksidom, metoda paje primerna predvsem za ribe, kiizvirajo iz črnih vod, na primer neonke, bojne ribice, razne tetre ter drugi karacinidi.

SOL

Sol je zelo učinkovita, uporabimo ne jodirano sol, ki ne vsebuje sredstev proti strjevanju. Lahko je morska ali kamena, nekateri uporabljajo tudi himalajskosol ali sol iz mrtvega morja. Uporabimo 2 do 5 gramov na liter. Ta ukrep ni primeren za vrste, ki so občutljive na sol, na primer somi, somiči, neonke, tetre, karacinidi in činklje.

VODIKOV PEROKSID

Vodikov peroksid je odlična alternativa, ki deluje na plavajoče stadije parazita. Uporabimo ga lahko kot samostojno zdravilo, ali pa v kombinaciji z drugimi pripravki. Uporabimo 3 % peroksid, ki ga kupimo v lekarni, doziramo pa ga 17,5 ml na liter vode. Vodikov peroksid v vodi takoj razpade na kisik in vodo, zato je neškodljiv za ribe, na parazita ne vpliva zaradi toksičnosti, ampak mu zaradi visoke vsebnosti kisika odvzame sposobnost, da se obda s sluzjo. Parazit, ki se v roku 24 ur ni obdal s sluzjo bo poginil zaradi lakote.

ETERIČNA OLJA, KI NISO NA OSNOVI ETANOLA

Eterična olja, kot je na primer olje čajevca in ameriškega slamnika so odlična zdravila za zdravljenje ihtioftirioze pri ribah, ki so občutljive na baker, alkohole in formaldehid. Rastlinski toksini motijo plavajoče oblike, tako, da jim otežujejo iskanje novih gostiteljev in razmnoževanje.

FMC IN PODOBNA ZDRAVILA na osnovi formaldehidov, metilenov ter podobnih spojin

Legendarni FMC je mešanica formalina, malahitnega zelenila in metilenskega  modrila toda zaradi strupenosti ter dokazane rakotvornosti je to učinkovito zdravilo prepovedano v državah na območju Evropske Unije. Namesto njega pa so na voljo komercialni pripravki, ki imajo podobno delovanje. Uporabimo jih strogo po navodilih, vedno pa jih uporabljamo za ribje vrste, ki niso občutljive na kemikalije.

Komercialna zdravila ne smemo uporabljati pri neonkah, činkljah, Goodeidih ter somih z gladko kožo.

ALTERNATIVE FMC-JU

  • Peroksiocetna kislina, kopel  0,3 do 0,5 ppm za 30 do150 minut z obvezno ponovitvijo zaradi razvojnega  kroga parazita, pri čemer upoštevamo temperaturo vode. Pri višjih temperaturah so ponovitve pogostejše, pri nižjih pa redkejše.
  • Hipermangan, 4 mg na liter, za 30 do 60 minut. Vpliva samo na plavajoče stadije, strupen za rastline, neonke in činklje.
  • Kinin hidroklorid, uporabimo 10 do 20 mg na liter. Kopel naj traja do 3 dni. Zdravilo je strupeno za rastline, ni primerno za činklje ter goodeide.
  • Modra galica, doziramo 0,1 do 0,2 mg na liter.  STRUPENA V TRDI VODI, Toksična za nevretenčarje, tetre, činklje, goodeide in some.
  • Ocetna kislina je zelo poceni in učinkovita metoda, ki jo lahko uporabimo pri ribah, ki imajo rade mehko in kislo vodo. Doziramo 2 do 5 ml na 100 litrov. Kopel prisili parazita, da zapusti kožo, kis pa onemogoči, da se obda s sluzjo. Vpliva le na prosto plavajoče oblike.
  • Metronidazol, doziramo 0,75 do 1,5 g na 100 litrov. Zdravimo do 5 dni. Vpliva samo na plavajoče stadije. Nima vpliva na koristne bakterije v filtru.
  • Dimetridazol, uporabimo 800 mg na 100 l. Zdravimo do 8 dni. To zdravilo vpliva tudi na podkožne stadije, zato je dobra izbira za farmske seve parazita! Dimetridazol je dobra izbira tudi takrat, ko nismo čisto prepričani, za katero vrsto belih pik gre, saj ima zelo širok spekter delovanja. Nevaren je za koristne bakterije, zato se ne sme uporabljati v matičnem akvariju.
  • ANTIBIOTIKI, stari akvaristi že nekaj časa opazujemo, da nekateri antibiotiki pomagajo ali celo zdravijo okužbe ihtioftirioze. To je zanimivo, saj so antibiotiki zdravila, ki so namenjena zdravljenju bakterijskih okužb, Ichthyophthirius multifiliis pa je migetalkar. Po logiki antibiotiki naj ne bi imeli učinka. Torej, zakaj praksa dokazuje nasprotno? Podrobne raziskave so pokazale, da parazit Ichthyophthirius multifiliis vedno sodeluje s simbiotskimi bakterijami, ki mu pomagajo pri vrtanju v kožo ter obdajanju s sluzjo. Brez teh bakterij je njegov življenjski cikel zelo otežen in antibiotiki delujejo točno na te bakterije. Parazita ne pokončajo, imajo pa nanj izredne učinke, saj ob stiku z antibiotikom paraziti zapustijo ribjo kožo že v nekaj urah. Vsi antibiotiki negativno vplivajo na akvarijski filter!
  • Penicillin, Amoksiklin, Amoksiklav in podobni antibiotiki na osnovi penicilina, raztopimo eno tableto v 2 decilitra vode in ribo v njej kopamo 30 sekund. Antibiotik ne bo uničil parazita, bo pa povzročil, da paraziti zapustijo ribo. Ko parazite prepričamo, da zapustijo ribjo kožo, jih pobijemo z eno od metod, ki vpliva na plavajoče oblike parazita.
  • klortetraciklin 13 mg na liter, 5 dni. Tetraciklini so sintetični antibiotiki, ki so bili razviti posebej za uporabo v akvaponiki ter hidrokulturah.
  • kloramfenikol 80 mg na liter za 8 ur.
  • Kloramin 1 g na 15 litrov za 2 do 4 ure. Vpliva samo na plavajoče stadije, lahko ga kombiniramo z antibiotiki, ima negativen vpliv na akvarijski filter.

Kot vidite, je za zdravljenje belih pik, oziroma ihtioftirioze na voljo dovolj komercialnih, alternativnih ter profesionalnih zdravil, če izberemo ustrezno zdravilo, bo pogin živali minimalen. Komercialna zdravila so dostopna v nekaterih specializiranih akvarističnih trgovinah, profesionalna zdravila dobimo pri veterinarju, alternativna zdravila pa dobimo v lekarni ali najbližji trgovini z živili.

Ker nikoli ne vemo, kdaj bo bolezen izbruhnila, je dobro, da imamo za vsak slučaj vedno pri roki sol, pravi čaj in vsaj en antibiotik. Pri tej bolezni je pomembno predvsem to, da reagiramo hitro, saj se Ichthyophthirius multifiliis izredno hitro množi. Generacija se lahko v idealnih pogojih zamenja v dveh dneh, kar je za večino rib že usodno.

Hvala, da ste si vzeli čas, ter ta prispevek prebrali do konca, prosim, vzemite si čas in preberite še:

BOLEZEN BELIH PIK, IHTIOFTIRIOZA -  1. del, https://alfa-in-betta.si/bolezen-belih-pik-ihtioftirioza-1-del/

BOLEZEN BELIH PIK, IHTIOFTIRIOZA -  2. del, Kaj naredimo, ko ne smemo uporabiti zdravil? https://alfa-in-betta.si/bolezen-belih-pik-ihtioftirioza-2-del/

Niso vse bele pike ihtioftirioza, https://alfa-in-betta.si/niso-vse-bele-pike-ihtioftirioza/

Tjaša Kvas
Če vam je članek všeč, potem me lahko podprete tako, da mi častite kavo. Plačilo ni pogoj za obisk bloga, vsekakor pa bom vsake podpore zelo vesela.
Kupi mi kavo

Najbolj brano

17 januarja, 2022

Kategorija: 
Kalijev permanganat je črno škrlatni kristalni prah brez vonja. Uporabljamo ga za razkuževanje vodnih raztopin, akvaristične opreme, rib in rastlin.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj nalili vodo in zdaj čakamo, da se v njem vzpostavi biološko ravnovesje. V takem akvariju se dogajajo vidne in nevidne spremembe, ki so značilne za sisteme, ki so mlajši od enega leta. Sem sodijo pojavi različnih alg, sluzi ter povišane vrednosti dušikovih spojin.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
V primernem okolju ribe zelo redko zbolijo, saj jih pred povzročitelji bolezni ščiti močan imunski sistem ter sluz, ki prekriva kožo. Zaradi dobrega imunskega odziva, so pogosto okužene z različnimi povzročitelji bolezni, a ne kažejo znakov okužb, vse dokler niso izpostavljene močnemu stresu.
Preberi članek
1 marca, 2023

Kategorija: 
Skalarka (Pterophyllum scalare) je ostrižnik, ki ga najpogosteje gojimo v akvariju, zaradi posebne oblike in karakterja je med akvaristi poznana kot kraljica. Vrsto je leta 1824 prvi opisal Schultze, kot akvarijsko ribo pa jo poznamo že 97 let.
Preberi članek
17 februarja, 2023

Kategorija: 
Gupi je prav gotovo akvarijska ribica, ki jo pozna vsak akvarist. Odlikuje ga trdoživost, neobčutljivost, žive barve ter živahen in zelo priljuden karakter. Uvrščamo ga med živorodne zobate krapovce, ki jim poljudno pravimo živorodke.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
Ob vstopu v svet akvaristike, smo pogosto navdušeni nad pisanim svetom rib. Nekatere nas očarajo s svojimi barvami, druge z obliko telesa, tretje pa s karakterjem. Toda pri vsej tej živahni ponudbi, moramo upoštevati, da se vsi organizmi med sabo ne razumejo.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Akvaristi smo glede zdravil precej omejeni, saj zdravstveno varstvo akvarijskih organizmov obvlada zelo malo veterinarjev, zdravila pa je težko dobiti. Zato smo odvisni predvsem od industrijskih pripravkov, ki jih ponujajo različni proizvajalci in so na voljo v specializiranih akvarističnih trgovinah.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Sprehajamo se po gozdu in kar na enkrat pred sabo zagledamo čudovito korenino ali kamen. Sami pri sebi si mislimo, da bi se takšen kos čudovito podal našemu akvariju… Seveda pa nas takoj za tem preleti dvom.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj smo nalili vodo ter priklopili vso potrebno tehniko… Kaj pa zdaj. Zdaj je napočil čas, da akvarij zaženemo. Pogovorno rečemo, da akvarij »sciklamo«, izraz se nanaša na vzpostavitev bioloških ciklov hranilnih snovi.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Planarije so ploščati črvi iz reda Tricladida, ki se deli na tri podrede, Maricola, Cavernicola in Continenticola. Taksonomija teh živali je zelo kompleksna, saj samo podred Maricola sestavljajo tri »super družine« in šest družin.
Preberi članek
cartchevron-downmenu-circlecross-circle