Logotip Alfa in Betta
0
0
0,00  0 izdelkov

V košarici ni izdelkov.

Niso vse bele pike ihtioftirioza

Objavil: 
Tjaša Kvas
Čas objave: 
19.08.2024
Kategorija: 

Na pomoč, moja riba ima bele pike, kaj naj storim? Odgovor, ki sledi je: »Ihtija, dodaj sol.«  Včasih pa odgovori vključujejo tudi nasvete, vse od dviga temperature do uporabe čaja in komercialnih zdravil, pri tem pa se nihče ne vpraša, ali je bolezen iz opisa ali fotografije prava ribja ihtioftirioza… kaj pa če je nekaj drugega. Namreč, v svetu ribjih bolezni je »ihtija« oziroma strokovno bolezen belih pik ali ihtioftirioza le ena od bolezni, ki na ribji koži povzroča bele madeže v obliki pik. V tem prispevku vam bom predstavila še tri, zelo podobne bolezni.

PRAVA BOLEZEN BELIH PIK, IHTIOFTIRIOZA

Bolezen belih pik ali ihtioftirioza, pogovorno »ihtija« je ena iz med najpogostejših ribjih bolezni. Bolezen je tako pogosta, da ji nekateri v šali rečejo kar »akvaristični krst«, saj se vsaj enkrat v življenju z njo sreča vsak akvarist. Na srečo se zelo preprosto pozdravi, saj je njen povzročitelj občutljiv na temperaturo, slanost ter na kemijsko sestavo vode. Kljub temu pa zdravljenje ribje ihtioftirioze včasih predstavlja izziv, saj je njeno zdravljenje odvisno predvsem od ribje vrste. Na primer, pri gupijih lahko brez težav sol. Pri diskusih povišamo temperaturo, pri bojnih ribicah pa uporabimo komercialno zdravilo, ki ga kupimo v trgovini z akvaristično opremo. Težave, ki so povezane z zdravljenjem te bolezni nastopijo pri činkljah, gladkih somih, tetrah in ribah iz Madagaskarja. To pa zato, ker te živali zelo slabo tolerirajo zdravljenje s komercialnimi zdravili, povišanje temperatur ter uporabo soli.  Prav zato pri njih okužbe zdravimo drugače, kako, pa boste izvedeli na koncu tega prispevka.

Torej, ribjo ihtioftiriozo povzroča parazit Ichthyophthirius multifiliis, ki napada ribjo kožo in škrge. Parazit je mikroskopsko majhen, toda na ribji koži povzroča rane, ki jih zaznamo kot bele pike. Rane so posledica delovanja simbiotskih bakterij, ki se hranijo s telesnimi sokovi, ki tečejo iz kože, med tem, ko parazit vrta v kožo. Pike so relativno velike, nekatere merijo do 1 mm, v povprečju pa so velike do pol milimetra. Na začetku okužbe opazimo eno ali dve piki, njihovo število pa se povečuje glede na temperaturo vode. Pri višjih temperaturah se število pik zelo hitro povečuje, toda število nikoli ne preseže več kot 20 pik. Med pikami je očiten razmik, saj ta parazit iz doslej še neznanega razloga ne mara biti preblizu svoje vrste.

Ichthyophthirius multifiliis večino časa preživi pritrjen pod ribjo kožo, v tej obliki je odporen na večino zdravil, zato ga moramo nekako prepričati, da zapusti ribjo kožo ter se vrne v eno od plavajočih oblik. To najlažje naredimo s penicilinom ali podobnim antibiotikom, ki vsebuje penicilin. V plavajočih oblikah je zelo ranljiv in ga preprosto pokončamo. Toda podatek, da ima parazit tudi plavajoče oblike je izredno pomemben, saj to pomeni, da je okužen tudi akvarijski filter. Filter razkužimo z uporabo soli ali zdravil, ki ne škodujejo koristnim bakterijam.

Primer okužbe z Ichthyophthirius multifiliis. Bele pike so dokaj velike, njihova gostota pa ni tako intenzivna. Vir fotografije: https://static.wixstatic.com/media/ca950a_446663600d014efeb8dbd71817ab3635~mv2.png/v1/fill/w_640,h_366,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/ca950a_446663600d014efeb8dbd71817ab3635~mv2.png

LAŽNA BOLEZEN BELIH PIK, NEOIHTIOFTIRIOZA

Neoihtioftirioza ali lažna bolezen belih pik je na prvi pogled zelo podobna ribji ihtioftiriozi, saj je njen povzročitelj Neoichthyophthirius sp. v tesnem sorodstvu z Ichthyophthirius multifiliis. Neoihtioftiriozo je zelo težko pozdraviti, saj je povzročitelj odporen na sol ter večino komercialnih zdravil, ob povišanju temperature pa postane še bolj agresiven. Okužene ribe poginejo zelo hitro, pri višjih temperaturah se to zgodi v roku par ur, pri nižjih pa v roku enega ali dveh dni. Pomembno je, da ukrepamo hitro, predvsem pa s pravim zdravilom. Najboljše rezultate daje zdravilo Dimetridazol, uporabimo 800 mg na 100 l, bolezen zdravimo 8 dni. Zdravilo ima negativen vpliv na akvarijski filter, zato priporočam, da zdravljenje opravite v posebni, ločeni posodi.

Za razliko od Ichthyophthirius multifiliis, Neoichthyophthirius sp. nima plavajočih oblik, prav zato se ga tako težko pozdravi, sol in podobna zdravila, ki pomagajo pri ribji ihteoftiriozi pa nanj nimajo vpliva. Edina dobra lastnost je, da ta parazit ne okuži akvarijskega filtra, dekoracije in rastlin.

Pike so na videz podobne tistim, ki jih srečamo pri ribji ihteoftiriozi s to razliko, da jih je več in da so nekatere zelo blizu, oziroma tesno skupaj.

Primer okužbe z Neoichthyophthirius sp.. Bele pike so večje, njihova gostota je večja. Vir fotografije: https://aquacadabra.com/blogs/news/how-to-treat-white-spot

ŽAMETNO KOŽNO VNETJE

Žametno kožno vnetje je zelo zanimiva ribja bolezen, ki se pojavlja v dveh oblikah. Prvi obliki pravimo tipična oblika in je videti kot nekakšna svilena prevleka preko ribje kože. Druga oblika pa je netipična in močno spominja na ribjo ihtioftiriozo. Pike so majhne in zelo tesno skupaj, pogosto pa so razporejene čez celo telo, ali pa so skoncentrirane na enem predelu, največkrat okoli glave. Ribe včasih izgledajo, kot da bi jih posolil z drobnimi zrnci soli, včasih pa so pike malo večje, zato jih nepoznavalci z lahkoto zamenjajo za ribjo ihtioftiriozo.

Okužbo povzroča enocelični parazit Piscinoodiun sp. ali Oodinium pillularis, ki je do pred kratkim veljal izključno za morsko vrsto. Sol v primeru okužbe ne deluje, saj Oodinium prenaša zelo velike koncentracije soli, dvigovanje temperature pa situacijo le še poslabša. Edino učinkovito zdravilo je Nifurpirinol v kombinaciji z dvojno dozo Metronidazola. Zdravilo učinkuje le na prosto plavajoče oblike parazita, zato je zdravljenje potrebno ponavljati na 5 dni.

Doziranje zdravila:

Nifurpirinol, 6 mg na 100 litrov, za tri dni. Škoduje akvarijskemu filtru.

Metronidazol, za to bolezen malo manj učinkovit, toda vseeno deluje… doziramo 2 do 3 g na 100 litrov. Zdravimo do 5 dni. Vpliva samo na plavajoče stadije. Nima vpliva na koristne bakterije v filtru.

Primer netipične okužbe z Oodinium pillularis. Bele pike so manjše, njihova gostota pa je večja. Vir fotografije: https://cdn.balikturleri.com/wp-content/uploads/2022/06/Kadife-hastaligi-Oodinium-Belirtileri.jpg

ZAJEDAVSKI RAKI

S pojmom zajedavski raki zajamemo zelo širok pojem, ki vključuje številne rodove ali družine majhnih rakov, ki se hranijo s tkivom morskih ali sladkovodnih rib. Rakci so lahko vidni s prostim očesom, lahko pa so izredno majhni in vidni le pod mikroskopom. Ko se pritrdijo na ribjo kožo, tam ustvarijo rane, ki jih hitro prerastejo bakterije in plesni, te rane pa so na zunaj videti kot bele pike. Običajno jih povzročajo zajedavske oblike rakov ceponožcev (Copepoda), kožnih črvov (Gyrodactylus) in sidrastih črvov (Larnea). Te okužbe relativno hitro prepoznamo ter ločimo od ostalih podobnih okužb, saj so bele pike relativno velike. Zdravimo jih s pomočjo soli, pri ribah, ki zdravljenja s soljo ne tolerirajo pa uporabimo kombinacijo Metronidazola, Fenbendazola in Parazikvantela.

Doziranje Zdravil:

Metronidazol, doziramo 1g na 100 litrov. Zdravimo do 5 dni, zdravljenje ponovimo vsaj trikrat v razmaku 7 dni.

Fenbendazol, 250 mg na 100 litrov za tri dni. Zdravljenje je potrebno ponoviti vsaj trikrat v razmaku 14 dni.

Parazikvantel,  250 mg na 100 litrov za tri dni. Zdravljenje je potrebno ponoviti vsaj trikrat v razmaku 14 dni.

Primer okužbe z zajedavskimi raki iz roda Larnea. Bele pike so izredno velike, na nekaterih ranah se že opazi plesen.

Upam, da vam je prispevek bil v pomoč, vabim pa vas, da si preberete še ostale prispevke na temo bolezni belih pik, ki jih najdete na spodnjih povezavah.

BOLEZEN BELIH PIK, IHTIOFTIRIOZA – 1. del, Na splošno o bolezni, https://alfa-in-betta.si/bolezen-belih-pik-ihtioftirioza-1-del/

BOLEZEN BELIH PIK, IHTIOFTIRIOZA -  2. del, Kaj naredimo, ko ne smemo uporabiti zdravil?, https://alfa-in-betta.si/bolezen-belih-pik-ihtioftirioza-2-del/

BOLEZEN BELIH PIK, IHTIOFTIRIOZA -  3. del, Zdravila in zdravljenje, https://alfa-in-betta.si/bolezen-belih-pik-ihtioftirioza-3-del/

Tjaša Kvas
Če vam je članek všeč, potem me lahko podprete tako, da mi častite kavo. Plačilo ni pogoj za obisk bloga, vsekakor pa bom vsake podpore zelo vesela.
Kupi mi kavo

Najbolj brano

17 januarja, 2022

Kategorija: 
Kalijev permanganat je črno škrlatni kristalni prah brez vonja. Uporabljamo ga za razkuževanje vodnih raztopin, akvaristične opreme, rib in rastlin.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj nalili vodo in zdaj čakamo, da se v njem vzpostavi biološko ravnovesje. V takem akvariju se dogajajo vidne in nevidne spremembe, ki so značilne za sisteme, ki so mlajši od enega leta. Sem sodijo pojavi različnih alg, sluzi ter povišane vrednosti dušikovih spojin.
Preberi članek
1 marca, 2023

Kategorija: 
Skalarka (Pterophyllum scalare) je ostrižnik, ki ga najpogosteje gojimo v akvariju, zaradi posebne oblike in karakterja je med akvaristi poznana kot kraljica. Vrsto je leta 1824 prvi opisal Schultze, kot akvarijsko ribo pa jo poznamo že 97 let.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
V primernem okolju ribe zelo redko zbolijo, saj jih pred povzročitelji bolezni ščiti močan imunski sistem ter sluz, ki prekriva kožo. Zaradi dobrega imunskega odziva, so pogosto okužene z različnimi povzročitelji bolezni, a ne kažejo znakov okužb, vse dokler niso izpostavljene močnemu stresu.
Preberi članek
17 februarja, 2023

Kategorija: 
Gupi je prav gotovo akvarijska ribica, ki jo pozna vsak akvarist. Odlikuje ga trdoživost, neobčutljivost, žive barve ter živahen in zelo priljuden karakter. Uvrščamo ga med živorodne zobate krapovce, ki jim poljudno pravimo živorodke.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
Ob vstopu v svet akvaristike, smo pogosto navdušeni nad pisanim svetom rib. Nekatere nas očarajo s svojimi barvami, druge z obliko telesa, tretje pa s karakterjem. Toda pri vsej tej živahni ponudbi, moramo upoštevati, da se vsi organizmi med sabo ne razumejo.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Akvaristi smo glede zdravil precej omejeni, saj zdravstveno varstvo akvarijskih organizmov obvlada zelo malo veterinarjev, zdravila pa je težko dobiti. Zato smo odvisni predvsem od industrijskih pripravkov, ki jih ponujajo različni proizvajalci in so na voljo v specializiranih akvarističnih trgovinah.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Sprehajamo se po gozdu in kar na enkrat pred sabo zagledamo čudovito korenino ali kamen. Sami pri sebi si mislimo, da bi se takšen kos čudovito podal našemu akvariju… Seveda pa nas takoj za tem preleti dvom.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Planarije so ploščati črvi iz reda Tricladida, ki se deli na tri podrede, Maricola, Cavernicola in Continenticola. Taksonomija teh živali je zelo kompleksna, saj samo podred Maricola sestavljajo tri »super družine« in šest družin.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj smo nalili vodo ter priklopili vso potrebno tehniko… Kaj pa zdaj. Zdaj je napočil čas, da akvarij zaženemo. Pogovorno rečemo, da akvarij »sciklamo«, izraz se nanaša na vzpostavitev bioloških ciklov hranilnih snovi.
Preberi članek
cartchevron-downmenu-circlecross-circle