Logotip Alfa in Betta
0
0
0,00  0 izdelkov

V košarici ni izdelkov.

Bakterijsko vnetje oči pri ribah.

Objavil: 
Tjaša Kvas
Čas objave: 
06.01.2024
Kategorija: 

Bolezen se največkrat pojavi zaradi poškodb, stresa, slabe vode, neuravnotežene ter preveč monotone prehrane in bakterij, ki se akumulirajo v akvarijski vodi. Znanstveno jo imenujemo exophthalmia, kot za vsako bolezen, pa tudi za to velja pravilo: »Bolje preprečiti, kot zdraviti.«

Preprečevanje te bolezni je zelo preprosto in zajema 5 enostavnih točk, ki jih lahko brez težav uporabimo tudi za preprečevanje ostalih bolezni.

  • Preprečimo oziroma zmanjšamo stres
  • Poskrbimo za ustrezno kakovost akvarijske vode
  • Poskrbimo za raznoliko ter uravnoteženo prehrano
  • Poskrbimo za redne menjave akvarijske vode
  • Pri nakupu novih rib izvajamo karanteno.

Bakterijska vnetja oči so pri ribah relativno pogosta, kažejo pa se kot izbuljeno oko. Prav zato ni nič nenavadnega, da v tujini ta tip okužbe imenujejo »Pop eye«. In čeprav bolezen na prvi pogled izgleda zelo strašljivo, se jo da relativno enostavno pozdraviti. Seveda to velja le ob takojšnjem ukrepanju in v primerih, ko okužba ni povezana z bakterijami iz roda Mycobacter.

V tem primeru je bolezen lahko usodna, ali pa živali izgubijo oko. Toda brez skrbi, če ribe opazujemo vsak dan, potem bolezen zelo hitro opazimo. Najprej se eno ali obe očesi opazno povečata. Okoli vnetega očesa pa se bo pojavil bel kolobar. To je vneta očesna veznica. Včasih bo okužbo spremljalo tako imenovano motno oko (Cloudy eye).

Na fotografiji je dobro viden izrazit bel kolobar okoli očesa, pri tej živali je zelo dobro vidna tudi motnost očesa, ki se pojavi zaradi ujetega zraka med očesno tekočino in roženico. Zanimivo je to, da je motnost očesa običajno posledica udarca in sama po sebi ne potrebuje zdravljenja. Kljub temu pa se včasih zgodi, da si žival med udarcem poškoduje oko do te mere, da v njem nastane rana. Bakterije nato vstopijo skozi rano ter povzročijo vnetje, ki ga je potrebno ustrezno pozdraviti. V zgornjem primeru pa je motno oko posledica pritiska, ki ga povzroča tekočina, ki se v očesu nabira zaradi bakterijskega vnetja.

Izbuljeno oko je posledica mikroorganizmov, vnetje pa običajno povzročajo gram pozitivne bakterije iz roda Corynebacterium sp. Te v oko vstopijo preko okužene vode ali preko fizične poškodbe očesa. In čeprav to bolezen pogosto povezujemo s slabo kakovostjo vode, so lahko razlogi za njen pojav zelo različni. Povzroči jo lahko že nedolžen udarec v vrečko ob transportu, včasih pa jo povzroči menjava vode, kar je posebej izrazito takrat, ko toplo vodo prehitro zamenjamo s hladno. Zelo pomembno je, da pred začetkom zdravljenja najdemo vzrok bolezni. Če je ta posledica fizične poškodbe očesa, potem lahko takoj nadaljujemo z zdravljenjem. Če pa je vzrok slaba kakovost vode, pa je nujno, da med zdravljenjem poskrbimo za redne menjave vode, ter izboljšamo kakovost akvarijske vode. Če tega ne bomo storili, se bo bolezen ponavljala.

Včasih je izbuljeno oko posledica sekundarne bakterijske okužbe z mikobakteriozami. V tem primeru je zdravljenje običajno neuspešno ter se konča s smrtjo. Kljub temu je v več kot 50% bakterijsko vnetje očesa ozdravljivo. Zdravimo ga z antibiotiki ali naravnimi pripravki, ki imajo antibiotične značilnosti. Posebej učinkovita so zdravila, ki vsebujejo različne oblike penicilina, sulfamonometoksin natrij ali oksitetraciklinijev klorid. Slednje bomo dobili samo pri veterinarju.

Kratkotrajna kopel v oksitetraciklinijevem kloridu je zelo učinkovita metoda za zdravljenje te bolezni. Kopel naj traja maksimalno 15 minut, ponovimo pa jo vsaj dvakrat na dan.

Na fotografiji levo, oko pred dodajanjem antibiotika, na fotografiji desno pa vidimo ribo tri dni po dodajanju antibiotika. Čeprav je oko še vedno motno, lahko vidimo, da je beli kolobar okoli očesa že skoraj izginil. Riba je dobila apetit in kmalu se bo pozdravila.

Toda, kaj naredimo v primeru, ko iz kakršnega koli razloga do omenjenih zdravil ne moremo? Takrat posežemo po naravnih zdravilih. Zelo učinkovita sta česen in grenka sol (magnezijev klorid). Česen vsebuje alicin, ki ima antibiotične lastnosti, grenka sol pa je odlično sredstvo za odstranjevanje odvečnih tekočin iz očesa. Če alternativno zdravljenje po treh dneh ni uspešno, ga zamenjamo z antibiotiki ali s specialnimi pripravki, ki so na voljo v specializiranih trgovinah z akvaristično opremo. Eden iz med boljših pri nas je pripravek ESHA 2000, ki preiskušeno deluje tudi za to bolezen.

Nikoli pa ne uporabimo zdravila, ki so namenjena za zdravljenje ljudi, saj so koncentracije veliko premočne za ribe.

Tjaša Kvas
Če vam je članek všeč, potem me lahko podprete tako, da mi častite kavo. Plačilo ni pogoj za obisk bloga, vsekakor pa bom vsake podpore zelo vesela.
Kupi mi kavo

Najbolj brano

17 januarja, 2022

Kategorija: 
Kalijev permanganat je črno škrlatni kristalni prah brez vonja. Uporabljamo ga za razkuževanje vodnih raztopin, akvaristične opreme, rib in rastlin.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj nalili vodo in zdaj čakamo, da se v njem vzpostavi biološko ravnovesje. V takem akvariju se dogajajo vidne in nevidne spremembe, ki so značilne za sisteme, ki so mlajši od enega leta. Sem sodijo pojavi različnih alg, sluzi ter povišane vrednosti dušikovih spojin.
Preberi članek
1 marca, 2023

Kategorija: 
Skalarka (Pterophyllum scalare) je ostrižnik, ki ga najpogosteje gojimo v akvariju, zaradi posebne oblike in karakterja je med akvaristi poznana kot kraljica. Vrsto je leta 1824 prvi opisal Schultze, kot akvarijsko ribo pa jo poznamo že 97 let.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
V primernem okolju ribe zelo redko zbolijo, saj jih pred povzročitelji bolezni ščiti močan imunski sistem ter sluz, ki prekriva kožo. Zaradi dobrega imunskega odziva, so pogosto okužene z različnimi povzročitelji bolezni, a ne kažejo znakov okužb, vse dokler niso izpostavljene močnemu stresu.
Preberi članek
17 februarja, 2023

Kategorija: 
Gupi je prav gotovo akvarijska ribica, ki jo pozna vsak akvarist. Odlikuje ga trdoživost, neobčutljivost, žive barve ter živahen in zelo priljuden karakter. Uvrščamo ga med živorodne zobate krapovce, ki jim poljudno pravimo živorodke.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
Ob vstopu v svet akvaristike, smo pogosto navdušeni nad pisanim svetom rib. Nekatere nas očarajo s svojimi barvami, druge z obliko telesa, tretje pa s karakterjem. Toda pri vsej tej živahni ponudbi, moramo upoštevati, da se vsi organizmi med sabo ne razumejo.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Akvaristi smo glede zdravil precej omejeni, saj zdravstveno varstvo akvarijskih organizmov obvlada zelo malo veterinarjev, zdravila pa je težko dobiti. Zato smo odvisni predvsem od industrijskih pripravkov, ki jih ponujajo različni proizvajalci in so na voljo v specializiranih akvarističnih trgovinah.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Sprehajamo se po gozdu in kar na enkrat pred sabo zagledamo čudovito korenino ali kamen. Sami pri sebi si mislimo, da bi se takšen kos čudovito podal našemu akvariju… Seveda pa nas takoj za tem preleti dvom.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj smo nalili vodo ter priklopili vso potrebno tehniko… Kaj pa zdaj. Zdaj je napočil čas, da akvarij zaženemo. Pogovorno rečemo, da akvarij »sciklamo«, izraz se nanaša na vzpostavitev bioloških ciklov hranilnih snovi.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Planarije so ploščati črvi iz reda Tricladida, ki se deli na tri podrede, Maricola, Cavernicola in Continenticola. Taksonomija teh živali je zelo kompleksna, saj samo podred Maricola sestavljajo tri »super družine« in šest družin.
Preberi članek
cartchevron-downmenu-circlecross-circle