Logotip Alfa in Betta
0
0
0,00  0 izdelkov

V košarici ni izdelkov.

Vrste in dustrijsko pripravljenih hran

Objavil: 
Tjaša Kvas
Čas objave: 
22.02.2023
Kategorija: 
Pojav industrijsko pripravljene hrane je pomenil veliko lažje hranjenje rib ter s tem naredil akvaristiko bolj dostopno širšemu krogu ljudi. Kosmiči, lističi ali granule, ki so pretežno narejeni iz ribje moke ter žit niso hrana s katero se ribe hranijo v naravi, toda vsebujejo hranilne snovi, ki zadostujejo potrebi večine rib. Na fotografiji je praskač med hranjenjem s tabletirano hrano, ta ti hrane je namenjena predvsem talnim ribam.
Pri nakupu hrane vedno preverimo sestavine, ki so navedene na embalaži ter jih primerjamo z analitskimi sestavami, posebej pozorni moramo biti na delež beljakovin ter delež surovega pepela. Deklaracija na fotografiji je primer kakovostne hrane za mesojede ribe, vsebuje ribjo moko iz celih rib in visok delež beljakovin. Na žalost deklaracija nima podatka o ogljikovih hidratih ter surovem pepelu, zato lahko ti vrednosti le ugibamo. Vemo, da se delež surove vlaknine skriva tudi v deležu ogljikovih hidratov, surova vlaknina predstavlja 3% hrane. Če seštejemo odstotke vseh hranilnih snovi, ki so na voljo, potem ugotovimo, da iz analize manjka 15% podatkov. V teh 15% se skriva vrednost surovega pepela in vrednost ogljikovih hidratov...

Industrijsko pripravljene hrane za ribe so se pojavile šele v sredini devetnajstega stoletja, pred tem so akvaristi svoje ribe hranili z živo hrano. Pojav industrijsko pripravljene hrane je pomenil veliko lažje hranjenje rib ter s tem naredil akvaristiko bolj dostopno širšemu krogu ljudi. Kosmiči, lističi ali granule, ki so pretežno narejeni iz ribje moke ter žit niso hrana s katero se ribe hranijo v naravi, toda vsebujejo hranilne snovi, ki zadostujejo potrebi večine rib. Recepti so različni, običajno proizvajalci uporabljajo okoli 40 različnih sestavin, maso pa nato potiskajo skozi različne stroje, glede na to ali iz hrane želijo narediti pelete, luske ali granule. Velikost končnih delcev v hrani je odvisna od velikosti modela. Glavne sestavine v klasične ribje hrane so ribja moka, pšenična moka, olja in rdeča, modra ter zelena živilska barva v prahu. Dodatne sestavine so skrivnost vsake tovarne, toda vedno so napisane na embalaži in predstavljajo manjši delež, uporabljajo se kot začimbe in ne kot sestavine.

Priporočam ogled videa, ki prikazuje izdelavo ribjih hran proizvajalca Tetra:

Zadnje čase je vedno bolj pogosta tudi hrana v gelu ter hrana, ki namesto ribje moke in žit vsebuje mlete žuželke.

Pri nakupu hrane vedno preverimo sestavine, ki so navedene na embalaži ter jih primerjamo z analitskimi sestavami, posebej pozorni moramo biti na delež beljakovin ter delež surovega pepela. Potrudimo se, da ribam zagotovimo čimbolj raznoliko prehrano, pri tem si lahko pomagamo tudi s tako imenovanimi specialnimi hranami, ki vsebujejo večje ali manjše vsebnosti alg in zelenjave. Glede teksture hrano razdelimo na štiri oblike. Najbolj poznane so luske ali lističi, hrana v granulah, hrana v peletih in hrana v briketih. Vsaka oblika hrane ima svoje prednosti in svoje pomanjkljivosti.

HRANA V LISTIČIH

Hrana v lističih je najpogostejša oblika hrane, lističi so lahko različno veliki ali različno obarvani. Ker nekaj časa plavajo na površini so primerni za ribe ki se hranijo na vrhu akvarija. Ker so zelo krhki se radi drobijo, zato embalažo v kateri so spravljeni ne smemo stresati. Kakovostni lističi imajo prijeten vonj in so nevtralne barve. Izogibajmo se lističem, ki imajo vonj po ribah ter se svetlikajo, saj to kaže na zelo nekakovostne sestavine. Kakovostna hrana v lističih je lahko dobra osnovna hrana za akvarijske ribe, na voljo so različni tipi, ki ustrezajo vsejedim, rastlinojedim ter mesojedim ribam.

Različne vrste hrane v lističih.
Primerjava med lističi dveh različnih kakovosti. Nenaravne barve, svetleča površina in močan vonj po ribah sta dokaz, da se pri proizvodnji uporablja nekakovostne sestavine ter pšenično moko.

HRANA V GRANULAH

Različno velike granule so primerne predvsem za ribe, ki se hranijo na dnu ter sredini akvarija. Velikost granul je odvisna od vrste rib, proizvajalci poleg velikosti izdelujejo tudi različne tipe granul, ki se potopijo hitro ali počasi, na ta način se poskušajo prilagoditi ribam, ki lovijo iz zasede. Praviloma hrana v granulah velja za bolj kakovostno, saj ne razpade tako hitro kot tista v lističih. Nekatere vrste rib ta tip hrane ne marajo, saj jim je pretrd ali pa prehitro potone. Težavo lahko delno rešimo s predhodnim drobljenjem ali namakanjem v vitaminih. Posebna oblika granul so mehke granule, ki so na otip zelo podobne naravni teksturi mesa ali žuželk. Kakovost granul je na oko težje določiti, zato se zanašamo na sestavine, ki so navedene na deklaraciji.

Različne vrste hran v granulah.

HRANA V PELETIH

Hrana v peletih je primerna predvsem za večje plenilske ribe, nekateri proizvajalci s  tehniko piletiranja posnemajo oblike različnih ličink vodnih živali. Postopek poteka tako, da se hrano potiska čez model, na drugi strani modela pa je nož, ki določa dolžino narezanih kosov. Ima zelo podobne lastnosti kot granule, potonejo in ne razpadejo tako hitro kot hrana v lističih. Nekateri proizvajalci izdelujejo tudi plavajoče pelete, ki so zanimivi predvsem za večje ribe, ki se hranijo po površini. Takšno hrano poznajo predvsem gojitelji koi krapov. 

Peleti ki posnemajo obliko in barvo ličinke komarja kosca (trzače). Vir: (Spletna trgovina Akwarium, (19.06. 2017)

MEHKA HRANA

Hrana v gelu (želeju)

Nekateri proizvajalci ponujajo hrano v gelu, to je hrana na osnovi rastlinske ali živalske želatine. Živalske želatine so neprimerne, saj vsebujejo veliko preveč kolagena. Takšne hrane vsebujejo velik odstotek vlage, ki je blizu 90 %, prav zato je njena vsebnost hranljivih snovi zelo majhna. Ribe jo rade jedo, saj vsebuje naravne sestavine kot so alge ali ličinke žuželk. Za mladice je na voljo hrana v gelu na osnovi naupijev artemie.  Hrana v želeju ne more nadomestiti osnovne hrane, zato jo uporabimo le kot dodatek ali posladek. Odprto embalažo s hrano moramo porabiti najkasneje v treh dneh ter jo hraniti v hladilniku.

Mehka hrana na osnovi praškov

Posebna oblika mehke hrane je hrana v praških.  Prašek skladiščimo pri sobni temperaturi, obrok pa pripravimo tako, da ga zmešamo z vodo. Nastane zmes, podobna testu, ki jo ponudimo ribam. Ker si hrano izdelamo sami, lahko gostoto ter teksturo izberemo sami. Kar ne potrebujemo, lahko shranimo v hladilniku do pet dni. Kakovost hran v praških je odvisna od proizvajalca ter sestavin, toda načeoma velja, da so te hrane zelo kakovostne in jih ribe rade jedo. Kar bo povzročalo največ težav je tekstura, saj mora vsak akvarist sam najti razmerje med vodo ter praškom, ki ustreza njegovim ribam. 

Hrana v gelu je na voljo v praktičnih pakiranjih, in v različnih okusih.
Mehka hrana v prašku, je sestavljena iz kakovostnih sestavin, njena prednost je, da lahko sproti zmešamo takšne količine, ki jih potrebujemo. Masa je v hladilniku obstojna do 5 dni.

HRANA V BRIKETIH

Briketi ali tablete se uporabljajo predvsem za hrano večjih rib, kot so oklepni somiči ter krapi. Briketiranje je postopek, kjer maso hrane stisnemo v model. Takšen postopek da hrani veliko gostoto, zato hitro potone, razpada pa zelo počasi. Brikete lahko prilepimo s prstom na šipo ali pa jih pustimo, da padejo na tla. Ta tip hrane obožujejo predvsem ribe, ki se hranijo na tleh. 

Različne vrste briketov, glavna značilnost briketov je, da imajo veliko gostoto, zato hitro potonejo. Nekatere brikete lahko s prstom prilepimo na steklo akvarija, ter tako omogočimo, da se z njimi hranjo tudi ribe, ki ne marajo pobirati iz tal.

ZAKLJUČEK

Industrijsko pripravljene hrane so akvaristiko dvignile na povsem drug nivo, ter odprle različne nove možnosti tako proizvajalcem, kot tudi prodajalcem. Pred leti se je zelo malo akvaristov ukvarjalo s sestavinami, ki sestavljajo povprečno hrano, danes skrbno izbirajo obroke za svoje ribe in tega se zavedajo tudi proizvajalci. Ta trend opazimo vsakič, ko priznana blagovna znamka na trg sprosti novo vrsto hrane. Ribjo moko počasi menjujejo z drugimi alternativnimi živalskimi mokami, vedno pogosteje pa se v hrano dodaja tudi zelišča ter probiotične bakterije.

Takšne hrane so lahko zelo kakovostne in v celoti zadostijo osnovne potrebe organizmov, pazimo le, da smo pozorni na analitsko sestavo  ter sestavine. Več o analizah hrane ter o tem na kaj morate biti pozorni pri nakupu pa lahko preberete v blogu RIBJA HRANA 1 - VSE KAR MORATE VEDETI O RIBJI HRANI - HRANILNE SNOVI, ANALIZE IN SESTAVINE

Nadaljevanje: RIBJA HRANA 3: ZAMRZNJENA IN LIOFOLIZIRANA (SUŠENA) HRANA

Tjaša Kvas
Če vam je članek všeč, potem me lahko podprete tako, da mi častite kavo. Plačilo ni pogoj za obisk bloga, vsekakor pa bom vsake podpore zelo vesela.
Kupi mi kavo

Najbolj brano

17 januarja, 2022

Kategorija: 
Kalijev permanganat je črno škrlatni kristalni prah brez vonja. Uporabljamo ga za razkuževanje vodnih raztopin, akvaristične opreme, rib in rastlin.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj nalili vodo in zdaj čakamo, da se v njem vzpostavi biološko ravnovesje. V takem akvariju se dogajajo vidne in nevidne spremembe, ki so značilne za sisteme, ki so mlajši od enega leta. Sem sodijo pojavi različnih alg, sluzi ter povišane vrednosti dušikovih spojin.
Preberi članek
1 marca, 2023

Kategorija: 
Skalarka (Pterophyllum scalare) je ostrižnik, ki ga najpogosteje gojimo v akvariju, zaradi posebne oblike in karakterja je med akvaristi poznana kot kraljica. Vrsto je leta 1824 prvi opisal Schultze, kot akvarijsko ribo pa jo poznamo že 97 let.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
V primernem okolju ribe zelo redko zbolijo, saj jih pred povzročitelji bolezni ščiti močan imunski sistem ter sluz, ki prekriva kožo. Zaradi dobrega imunskega odziva, so pogosto okužene z različnimi povzročitelji bolezni, a ne kažejo znakov okužb, vse dokler niso izpostavljene močnemu stresu.
Preberi članek
17 februarja, 2023

Kategorija: 
Gupi je prav gotovo akvarijska ribica, ki jo pozna vsak akvarist. Odlikuje ga trdoživost, neobčutljivost, žive barve ter živahen in zelo priljuden karakter. Uvrščamo ga med živorodne zobate krapovce, ki jim poljudno pravimo živorodke.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
Ob vstopu v svet akvaristike, smo pogosto navdušeni nad pisanim svetom rib. Nekatere nas očarajo s svojimi barvami, druge z obliko telesa, tretje pa s karakterjem. Toda pri vsej tej živahni ponudbi, moramo upoštevati, da se vsi organizmi med sabo ne razumejo.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Akvaristi smo glede zdravil precej omejeni, saj zdravstveno varstvo akvarijskih organizmov obvlada zelo malo veterinarjev, zdravila pa je težko dobiti. Zato smo odvisni predvsem od industrijskih pripravkov, ki jih ponujajo različni proizvajalci in so na voljo v specializiranih akvarističnih trgovinah.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Sprehajamo se po gozdu in kar na enkrat pred sabo zagledamo čudovito korenino ali kamen. Sami pri sebi si mislimo, da bi se takšen kos čudovito podal našemu akvariju… Seveda pa nas takoj za tem preleti dvom.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Planarije so ploščati črvi iz reda Tricladida, ki se deli na tri podrede, Maricola, Cavernicola in Continenticola. Taksonomija teh živali je zelo kompleksna, saj samo podred Maricola sestavljajo tri »super družine« in šest družin.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj smo nalili vodo ter priklopili vso potrebno tehniko… Kaj pa zdaj. Zdaj je napočil čas, da akvarij zaženemo. Pogovorno rečemo, da akvarij »sciklamo«, izraz se nanaša na vzpostavitev bioloških ciklov hranilnih snovi.
Preberi članek
cartchevron-downmenu-circlecross-circle