Logotip Alfa in Betta
0
0
0,00  0 izdelkov

V košarici ni izdelkov.

Sterbajev oklepni somič

Corydoras sterbai

Objavil: 
Tjaša Kvas
Čas objave: 
17.02.2023
Kategorija: 

Sterbajev (Šterbajev) oklepni somič

V majhnih potočkih, bazenih in brzicah Bolivijskih in Brazilskih vod lahko najdemo zelo popularno ter atraktivno ribo, ki je po mnenju mnogih najlepši oklepni somič.

V majhnih potočkih, bazenih in brzicah Bolivijskih in Brazilskih vod lahko najdemo zelo popularno ter atraktivno ribo, ki je po mnenju mnogih najlepši oklepni somič. Corydoras sterbai spada v poddružino oklepnih somičev (Corydoradinae) in zraste do 6 cm. Po nekaterih podatkih so samice v akvarijih dosegle tudi do 8 cm. Prav zato spada med večje predstavnike družine. Vrsta je poimenovana po profesorju zoologije Dr. Günther Sterba, ki je avtor številnih knjig in član Kraljeve Švedske Akademije za znanost (Royal Swedish Academy of Sciences). Njegova najbolj znana knjiga je Freshwater Fishes of the World, Aquarium Care and (with Dick Mills).

Tega somiča odlikuje miren ter družaben karakter, neobčutljivost in dolgoživost. Je robustna riba, ki ima raje mehko in kislo vodo, čeprav se hitro prilagodi tudi na drugačne parametre. V literaturi bomo pogosto zasledili, da tolerira pH vrednosti od 6.0 do 8.0. Te navedbe je potrebno vzeti s premislekom, saj iz narave vzete ribe nikoli ne bodo tolerirale trde vode. Gojeni primerki pa zaradi neoptimalnih parametrov pogosto zastajajo v rasti in razvijejo različne bolezni, ki so posledica slabega imunskega sistema. Naša dolžnost je, da se potrudimo in vrsto gojimo v čimbolj mehki ali nevtralni vodi. Prijajo jim taninske kisline, priporoča se, uporaba osmozne vode (RO), ki jo obogatimo z minerali. Občutljivi so na prisotnost nitritov, nitratov ter na pomanjkanje kisika. Ne marajo organske onesnaženosti in mulja, zato moramo redno presesavati dno. Občutljivi so tudi na sol ter premočne koncentracije hipermangana, zato je pri izbiri zdravil potrebna previdnost.

Latinsko ime Corydoras je sestavljeno iz dveh besed »cory«, ki pomeni čelada ali ščit in »doras«, kar pomeni koža. V dobesednem prevodu beseda pomeni »kožna čelada«. Ime so dobili po neverjetno trdih lobanjah ter koščenih kožnih ploščah. Prsne plavuti imajo koščeni trn, ki ga uporabljajo za obrambo, zato moramo med rokovanjem biti previdni, posebej takrat, ko delamo z večjimi osebki.

Šterbajev somič ne mara mulja in umazanega peska, prijajo pa mu taninske kisline, ki jih oddaja listje in les.

So ribe, ki živijo v jati, zato jih gojimo v skupini, ki šteje najmanj osem osebkov. Če živijo sami ali v manjši skupini, se spremenijo v apatične in lene ribe, ki večino časa počivajo nekje v kotu in so aktivne le ko so lačne. V skupini razvijejo socialno obnašanje in se pogosto igrajo, igra je podobna paritvenemu obredu, več živali se med sabo preganja in plava v skupini. Kljub svoji velikosti lahko to vrsto somiča gojimo v akvarijih s prostornino od 60 L naprej. Za dekoracijo uporabimo droben pesek ali pa jim v akvariju naredimo »peskovnik«, kjer jih bomo lahko opazovali, kako rijejo po njem. Pregrobi peski jim poškodujejo brčice, kar lahko privede do bakterijskih okužb. Obožujejo vodo, ki je obarvana s tanini, zato uporabimo tudi drevesno listje in les.

So zelo miroljubne ribe, zato jih lahko kombiniramo z večino vrst, ki zahtevajo enake pogoje. Glede hrane niso izbirčni, pojedli bodo vse kar je užitno. K drsti jih stimulira kakovostna živa in zamrznjena hrana. V ustreznih pogojih se redno drstijo, čeprav je razmnoževanje sorazmerno lahko, pa pri tej vrsti zahteva malo potrpljenja.

Za razmnoževanje se priporoča uporaba drstnega akvarija ali inkubatorja. Takoj po drsti moramo starše ločiti od iker, saj jih radi pojedo. Drstni akvarij mora biti utečen s stabilnim biološkim filtrom. Med inkubacijo in vzrejo mladic pretok zmanjšamo. Drstimo jih lahko v paru ali v skupini, tukaj so mnenja gojiteljev zelo različna in vsak psisega na svoj način. Drstno skupino sestavlja samica in dva samca, ribe vzdržujemo v optimalnih pogojih in jih hranimo s kakovostno živo hrano. Ko opazimo, da se je samica začela debeliti in je polna iker, pričnemo z menjavami vode, tudi do 70% na enkrat. Če to ne pomaga, potem postopek ponovimo in vključimo še dodatno prezračevanje, bistveno je, da povečamo koncentracijo kisika in sveže vode. Drst se začne, ko samci začnejo preganjati samico. Prednost skupinske drsti je ta, da samci med sabo tekmujejo, samici pa damo možnost izbire, kar jo stimulira pri odlaganju iker. Za družino Corydoras je značilno, da se med odlaganjem iker samec in samica postavita v položaj črke T. Samica ikre ujame med trebušne plavuti in jih običajno odloži na steklo ali na liste rastlin. Ikre oklepnih somičev so zelo občutljive na plesni, zato veliko rejcev v inkubatorje doda nekaj kapljic metilenskega modrila. Tisti, ki se kemije izogibajo pa prisegajo na kislo in mehko vodo, ki je močno obarvana s tanini. Kot dobre varuške iker se obnesejo tudi kozice, ki pojejo neoplojene in bolne ikre, zdrave pa pustijo pri miru. Glede na velikost, sterbai somič da zelo malo iker, prav zato spada med dražje ribe v hobiju. Mladice se izležejo po treh ali štirih dneh, prve dni jih ne hranimo, saj morajo porabiti rumenjakovo vrečko, takoj ko ta izgine, jih pričnemo hraniti z mikro črvi.

Drst se prične, ko samca začneta preganjati samico. Na fotografiji sta dva samca levo) in samica (desno). Jasno se vidi razlika med spoloma, saj je samica bolj okrogla.

Ribe ki jih kupimo v trgovinah so zelo redko divji primerki, pri gojenih živalih pazimo, da niso podhranjene, deformirane in da imajo zdrave brčice. Voda v gojiščih je le redko čista in ima parametre, ki ustrezajo tej vrsti, zato so nekatere živali bolne ali pa kažejo očitne znake stresa. Na splošno je vrsta zelo odporna, toda to ni razlog, da v akvariju testiramo koliko prenesejo. Znani so primerki, ki so v ujetništvu ob primernih pogojih dočakali 50 let. Zelo podobna vrsta je C. haraldschultzi.

Vsi predstavniki družine Corydoras imajo posebej oblikovano »dihalno črevo«, ki je povezano z mehurjem. Zaradi te anatomske značilnosti jih pogosto opazimo, kako pridejo na površje po zrak. To obnašanje je normalno, kljub temu moramo ob prepogostem zajemanju zraka ukrepati z menjavo vode.

Tjaša Kvas
Če vam je članek všeč, potem me lahko podprete tako, da mi častite kavo. Plačilo ni pogoj za obisk bloga, vsekakor pa bom vsake podpore zelo vesela.
Kupi mi kavo

Najbolj brano

17 januarja, 2022

Kategorija: 
Kalijev permanganat je črno škrlatni kristalni prah brez vonja. Uporabljamo ga za razkuževanje vodnih raztopin, akvaristične opreme, rib in rastlin.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj nalili vodo in zdaj čakamo, da se v njem vzpostavi biološko ravnovesje. V takem akvariju se dogajajo vidne in nevidne spremembe, ki so značilne za sisteme, ki so mlajši od enega leta. Sem sodijo pojavi različnih alg, sluzi ter povišane vrednosti dušikovih spojin.
Preberi članek
1 marca, 2023

Kategorija: 
Skalarka (Pterophyllum scalare) je ostrižnik, ki ga najpogosteje gojimo v akvariju, zaradi posebne oblike in karakterja je med akvaristi poznana kot kraljica. Vrsto je leta 1824 prvi opisal Schultze, kot akvarijsko ribo pa jo poznamo že 97 let.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
V primernem okolju ribe zelo redko zbolijo, saj jih pred povzročitelji bolezni ščiti močan imunski sistem ter sluz, ki prekriva kožo. Zaradi dobrega imunskega odziva, so pogosto okužene z različnimi povzročitelji bolezni, a ne kažejo znakov okužb, vse dokler niso izpostavljene močnemu stresu.
Preberi članek
17 februarja, 2023

Kategorija: 
Gupi je prav gotovo akvarijska ribica, ki jo pozna vsak akvarist. Odlikuje ga trdoživost, neobčutljivost, žive barve ter živahen in zelo priljuden karakter. Uvrščamo ga med živorodne zobate krapovce, ki jim poljudno pravimo živorodke.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
Ob vstopu v svet akvaristike, smo pogosto navdušeni nad pisanim svetom rib. Nekatere nas očarajo s svojimi barvami, druge z obliko telesa, tretje pa s karakterjem. Toda pri vsej tej živahni ponudbi, moramo upoštevati, da se vsi organizmi med sabo ne razumejo.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Akvaristi smo glede zdravil precej omejeni, saj zdravstveno varstvo akvarijskih organizmov obvlada zelo malo veterinarjev, zdravila pa je težko dobiti. Zato smo odvisni predvsem od industrijskih pripravkov, ki jih ponujajo različni proizvajalci in so na voljo v specializiranih akvarističnih trgovinah.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Sprehajamo se po gozdu in kar na enkrat pred sabo zagledamo čudovito korenino ali kamen. Sami pri sebi si mislimo, da bi se takšen kos čudovito podal našemu akvariju… Seveda pa nas takoj za tem preleti dvom.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj smo nalili vodo ter priklopili vso potrebno tehniko… Kaj pa zdaj. Zdaj je napočil čas, da akvarij zaženemo. Pogovorno rečemo, da akvarij »sciklamo«, izraz se nanaša na vzpostavitev bioloških ciklov hranilnih snovi.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Planarije so ploščati črvi iz reda Tricladida, ki se deli na tri podrede, Maricola, Cavernicola in Continenticola. Taksonomija teh živali je zelo kompleksna, saj samo podred Maricola sestavljajo tri »super družine« in šest družin.
Preberi članek
cartchevron-downmenu-circlecross-circle