Logotip Alfa in Betta
0
0
0,00  0 izdelkov

V košarici ni izdelkov.

Spoznajmo planarije

Objavil: 
Tjaša Kvas
Čas objave: 
23.02.2023
Kategorija: 

Planarije so ploščati črvi iz reda Tricladida, ki se deli na tri podrede, MaricolaCavernicola in Continenticola. Taksonomija teh živali je zelo kompleksna, saj samo podred Maricola sestavljajo tri »super družine« in šest družin. Poznamo čez tisoč kopenskih in vodnih vrst, vsem pa je skupna zelo preprosta zgradba telesa, ki ima regeneracijske sposobnosti. Nekatere so odlični plenilci, ki se prehranjujejo z nevretenčarji. Poznamo pa tudi takšne, ki se prehranjujejo z odpadnimi deli rastlin. Nekatere vrste iz telesa izločajo poseben toksin, ki odvrača plenilce. Med sabo se ločijo po okolju, ki ga naseljujejo, ter po barvi, obliki in anatomiji telesa. Planarije s katerimi se srečamo v akvaristiki so običajno nenevarne, toda obstaja nekaj vrst, ki so odlični plenilci. V tem prispevku bomo spoznali planarije.

SISTEMATIKA

Sistematika planarij je zelo kompleksna, red Tricladida se razdeli na tri podrede Maricola, Cavernicola in Continenticola, ta je za akvariste zanimiv zato, ker vanj uvrščamo vse sladkovodne planarije, ki jih najdemo v ribnikih ter akvarijih. Razdeli se na super družino Planarioidea in Geoplanoidea. Ta pa se razdeli na družini Dugesiidae in GeoplanidaePlanarioidea je razdeljena na tri družine Planariidae, Kenkiidae in Dendrocoelidae. Vsaka pa je sestavljena iz več rodov in vrst.

Za akvaristiko so najbolj zanimive vrste Schmidtea mediterranea, Dugesia japonica, Girardia dorotocephala, Girardia tigrina, Phagocata gracilis, Phagocata morgani in Polycelis felina. Za katere je značilna izjemna generacijska sposobnost, kar pomeni, da se lahko celotno telo obnovi že iz zelo majhnega koščka tkiva. Pogosto jih gojimo kot laboratorijske organizme.

Planarije imajo neverjetno regeneracijsko sposobnost. Fotografija prikazuje, koliko časa je potreboval del planarije, ki so jo razrezali na tri dele. Kos, ki je bil odrezan pri repu, je za regeneracijo potreboval štirinajst dni.

ŽIVLJENJE PLANARIJE

Planarije so zelo preprosti organizmi brez dihalnih organov, kisik dobivajo s pomočjo osmoze. So hermafroditi, to pomeni, da en osebek proizvaja ženske in moške spolne celice. Jajčeca odlagajo v kapsulah, ki jih pritrdijo na rastline ali pesek. Ker so zelo majhna, jih s prostim očesom ne vidimo, zato jih pogosto v akvarije vnesemo brez vednosti.

Kapsula z jajčeci, ki je pritrjena na rastlino.

Ločimo jih v dve skupini, mrhovinarje, ki se prehranjujejo z odpadnim materialom, na primer poginulimi živalmi, odmrlimi deli rastlin ter ostanki hrane. Ta vrsta bo našla hrano tudi v iztrebkih ostalih živali. Druga skupina pa so plenilci, ki plenijo majhne nevretenčarje, ribje mladice ter polže. S prostim očesom ti dve skupini med sabo ločimo po barvi kože in obliki glave. Ne plenilske živali so bele ali prozorne z okroglimi glavami, plenilci pa so temni s koničasto glavo v obliki puščice. Tipična vrsta plenilske planarije je Dugesia sp. Plenijo tako, da se s telesom ovijejo okoli plena, nato pa vanj zapičijo prebavno cev, ki jo imenujemo pharynx. Preko nje žrtvi izsesajo telesne tekočine. Njihov najljubši plen so polži, postranice in drugi nevretenčarji. Ribam načeloma niso nevarne.

Planarija vrste Dugesia sp. je v plen zapičila prebavno cev – pharynx.

NADLOGA ALI KORIST?

V akvaristiki se planarij drži sloves nadloge. Toda, njihov pojav ni nujno povezan s paniko. Če se pojavijo v akvariju z ribami, bodo poskrbele za ustrezno biološko ravnovesje v sistemu, saj bodo plenile polže ter odstranjevale odvečne organske snovi. Niso pa dobrodošle, če se pojavijo v akvarijih s kozicami in ribjimi mladicami. V tem primeru jih moramo zatirati.

ZATIRANJE PLANARIJE

Biološko

Pri biološkem zatiranju planarije uporabljamo organizme, ki se z njimi hranijo, na primer živorodke in nekatere vrste polžev. Ta način obvladovanja planarije je mogoč le v akvarijih brez kozic in ribjih mladic.

Mehansko

Pri mehanskem zatiranju planarije uporabimo posebej za ta namen izdelane pasti. Metoda je uporabna v vseh tipih akvarijev. Je zelo učinkovita, toda v primeru, ko želimo zmanjšati njihovo število.

Kemično

Kemično zatiranje planarije je zelo učinkovito ter neškodljivo za večino akvarijskih prebivalcev. Zatiramo jih z sredstvi za zatiranje notranjih zajedavcev, ki vsebujejo učinkovino Fenbendazol. Na našem trgu sta to zdravila Panacur in SafeGuard. Doziramo 200 mg na 100 litrov vode, po 24. urah naredimo 90% menjavo vode in zdravljenje naslednji dan ponovimo. Celoten postopek ponovimo čez pet dni. Fenbendazol je zdravilo, ki ne škoduje kozicam, ribam in polžem. Izjema so le polži iz družine Neritidae ter bližnje sorodstvo.

Polži iz družine Neritidae so občutljivi na učinkovino Fenbendazole, zato jih je potrebno v času zdravljenja odstraniti iz akvarija. Vir: By Michal Maňas - Maňas M. (2014).

ORGANIZEM, KI NI PLANARIJA - Rhabdocoela

Rhabdocoela je ploščati črv, ki ga z lahkoto zamenjamo s planarijo, identificiramo ga po barvi, obliki in velikosti. Primerki Rhabdocoela niso nevarni za akvarijske prebivalce, imajo okrogle glave, so bele barve in nikoli ne dosežejo takšne velikosti kot planarije. V akvariju opravljajo funkcijo komunalne službe, hranijo se z odmrlimi deli rastlin, algami ter plazmodiji. Kadar jih opazimo na steklu, je to znak, da se je ravnovesje v akvariju porušilo, za razliko od planarij, ki jih redno videvamo na steklu, je za Rhabdocoela to zelo neobičajno vedenje, ki je povezano s spremembami parametrov v vodi.

Planarija levo in Rhabdocoela desno
Tjaša Kvas
Če vam je članek všeč, potem me lahko podprete tako, da mi častite kavo. Plačilo ni pogoj za obisk bloga, vsekakor pa bom vsake podpore zelo vesela.
Kupi mi kavo

Najbolj brano

17 januarja, 2022

Kategorija: 
Kalijev permanganat je črno škrlatni kristalni prah brez vonja. Uporabljamo ga za razkuževanje vodnih raztopin, akvaristične opreme, rib in rastlin.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj nalili vodo in zdaj čakamo, da se v njem vzpostavi biološko ravnovesje. V takem akvariju se dogajajo vidne in nevidne spremembe, ki so značilne za sisteme, ki so mlajši od enega leta. Sem sodijo pojavi različnih alg, sluzi ter povišane vrednosti dušikovih spojin.
Preberi članek
1 marca, 2023

Kategorija: 
Skalarka (Pterophyllum scalare) je ostrižnik, ki ga najpogosteje gojimo v akvariju, zaradi posebne oblike in karakterja je med akvaristi poznana kot kraljica. Vrsto je leta 1824 prvi opisal Schultze, kot akvarijsko ribo pa jo poznamo že 97 let.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
V primernem okolju ribe zelo redko zbolijo, saj jih pred povzročitelji bolezni ščiti močan imunski sistem ter sluz, ki prekriva kožo. Zaradi dobrega imunskega odziva, so pogosto okužene z različnimi povzročitelji bolezni, a ne kažejo znakov okužb, vse dokler niso izpostavljene močnemu stresu.
Preberi članek
17 februarja, 2023

Kategorija: 
Gupi je prav gotovo akvarijska ribica, ki jo pozna vsak akvarist. Odlikuje ga trdoživost, neobčutljivost, žive barve ter živahen in zelo priljuden karakter. Uvrščamo ga med živorodne zobate krapovce, ki jim poljudno pravimo živorodke.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
Ob vstopu v svet akvaristike, smo pogosto navdušeni nad pisanim svetom rib. Nekatere nas očarajo s svojimi barvami, druge z obliko telesa, tretje pa s karakterjem. Toda pri vsej tej živahni ponudbi, moramo upoštevati, da se vsi organizmi med sabo ne razumejo.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Akvaristi smo glede zdravil precej omejeni, saj zdravstveno varstvo akvarijskih organizmov obvlada zelo malo veterinarjev, zdravila pa je težko dobiti. Zato smo odvisni predvsem od industrijskih pripravkov, ki jih ponujajo različni proizvajalci in so na voljo v specializiranih akvarističnih trgovinah.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Sprehajamo se po gozdu in kar na enkrat pred sabo zagledamo čudovito korenino ali kamen. Sami pri sebi si mislimo, da bi se takšen kos čudovito podal našemu akvariju… Seveda pa nas takoj za tem preleti dvom.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Planarije so ploščati črvi iz reda Tricladida, ki se deli na tri podrede, Maricola, Cavernicola in Continenticola. Taksonomija teh živali je zelo kompleksna, saj samo podred Maricola sestavljajo tri »super družine« in šest družin.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj smo nalili vodo ter priklopili vso potrebno tehniko… Kaj pa zdaj. Zdaj je napočil čas, da akvarij zaženemo. Pogovorno rečemo, da akvarij »sciklamo«, izraz se nanaša na vzpostavitev bioloških ciklov hranilnih snovi.
Preberi članek
cartchevron-downarrow-rightmenu-circlecross-circle