Logotip Alfa in Betta
0
0
0,00  0 izdelkov

V košarici ni izdelkov.

Sicyopus sp.

Objavil: 
Tjaša Kvas
Čas objave: 
17.02.2023
Kategorija: 
Sicyopus sp.je zanimiva riba iz družine gobijev, ki je primerna za izkušene akvariste, ki so ji pripravljeni ponuditi primerno urejen akvarij, ter kakovostno živo hrano.

Jugovzhodna Azija je znana po številnih kristalno čistih in hitro tekočih potočkih, ki so bogati s kisikom. V takšnih habitatih običajno najdemo kozice ter ploščate činklje, toda, če bomo pozorno pogledali, bomo našli tudi majhne ribice iz roda Sicyopus. Rod šteje okoli dvanajst vrst, ki jih v akvaristiki redko srečamo. Gre za ribe iz družine gobijev (Gobiidae). Beseda Sicyopus izvira iz grščine in je sestavljena iz dveh besed »sikya«, ki pomeni »kumara« in »pous«, kar pomeni ploščat. To da ribi zelo smešno ime »ploščata kumara«, nanaša pa se na zunanjo anatomijo ribe, saj je telo podolgovato, v obliki kumare, na predelu trebuha pa je ploščato. So slabi plavalci, premikajo se redko, večino časa mirujejo v zavetju rastlin ali kamenja v značilnem položaju, ki je podoben položaju joge »Bhujangasana« - položaj kobre.

Gobiji večino časa mirujejo v položaju, ki spominja na joga figuro »Bhujangasana« - položaj kobre.

V akvaristiki se najpogosteje srečamo s štirimi vrstami, ki pripadajo rodu Sicyopus. To so S. cebuensisS. exallisquamulusS. zosterophorus in S. discordipinnis. Vse vrste naseljujejo hitro tekoče potočke, ki so bogati s kisikom, zato je tudi v akvariju pomembno, da jim omogočimo okolje z zmogljivo biološko filtracijo ter veliko kisika. pH vrednost vode naj bo med 6,5 in 7,5. Akvarij uredimo tako, da s peskom, kamenjem, koreninami in rastlinami ustvarimo čim več skrivališč. Ta služijo kot mejniki teritorijev, saj so posamezni osebki med sabo zelo teritorialni. Prav zato jih kljub velikosti 5 cm gojimo v akvarijih od 60 litrov naprej.

Štiri najpogostejše vrste roda Sicyopus, ki jih najdemo v trgovinah.

Spolni dimorfizem opazimo pri številnih vrstah, največkrat se izraža v obarvanosti, pri čemer dominantni samci pogosto razvijejo kričeče rdeče, oranžne ali rumene pigmente. Samice ostanejo varovalne barve, barve ne dominantnih samcev pa niso tako izrazite. Razmnoževanje v akvariju do zdaj še ni bilo uspešno, saj je pogosto vezano na slano vodo ali deževno obdobje. Kljub temu nekateri akvaristi poročajo o uspešnemu odlaganju iker.

Spolni dimorfizem pri vrsti Sicyopus exallisquamulus, samci imajo rdeče ali oranžno obarvane ustnice ter konec repa. Samice pa so rjave ali sive barve. Obarvanost samcev je močno odvisna od lokacije, vrste ter socialnega stanja v skupini. Na fotografiji je ne dominanten samec, ki ima obarvane le konice ustnic.

Glede prehrane so pravi specialisti, saj se hranijo izključno z živo hrano, v le redkih primerih pa sprejmejo kakovostno zamrznjeno hrano. Iz tega vidika lahko rečemo, da so primerni samo za akvarista specialista, saj imajo specifične potrebe po hrani, kisiku ter ureditvi akvarija.

Moje izkušnje z vrsto:

Sama teh rib še nisem gojila, toda po pogovoru z akvaristi gre za zelo zanimive živali, ki s svojo pojavo ter karakterjem popestrijo vsak azijski akvarij. Pogoj je le, da smo pripravljeni akvarij ter prehrano prilagoditi njihovim potrebam.

Posebna zahvala.

Hvala kolegu akvaristu Dejanu Cerovečki, ki je prispeval fotografije svojih rib. Če želite, lahko tudi sami prispevate fotografijo živali, ki v tej rubriki še ni opisana. Pogoj je, da so fotografije dovolj kakovostne in ostre ter predstavljajo zdrave živali. Kontaktirajte me preko Facebooka ali elektronskega naslova.

Facebook: https://www.facebook.com/tjasa.kotnik.5

eMail: neofelis.nebulosa88@gmail.com

Tjaša Kvas
Če vam je članek všeč, potem me lahko podprete tako, da mi častite kavo. Plačilo ni pogoj za obisk bloga, vsekakor pa bom vsake podpore zelo vesela.
Kupi mi kavo

Najbolj brano

17 januarja, 2022

Kategorija: 
Kalijev permanganat je črno škrlatni kristalni prah brez vonja. Uporabljamo ga za razkuževanje vodnih raztopin, akvaristične opreme, rib in rastlin.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj nalili vodo in zdaj čakamo, da se v njem vzpostavi biološko ravnovesje. V takem akvariju se dogajajo vidne in nevidne spremembe, ki so značilne za sisteme, ki so mlajši od enega leta. Sem sodijo pojavi različnih alg, sluzi ter povišane vrednosti dušikovih spojin.
Preberi članek
1 marca, 2023

Kategorija: 
Skalarka (Pterophyllum scalare) je ostrižnik, ki ga najpogosteje gojimo v akvariju, zaradi posebne oblike in karakterja je med akvaristi poznana kot kraljica. Vrsto je leta 1824 prvi opisal Schultze, kot akvarijsko ribo pa jo poznamo že 97 let.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
V primernem okolju ribe zelo redko zbolijo, saj jih pred povzročitelji bolezni ščiti močan imunski sistem ter sluz, ki prekriva kožo. Zaradi dobrega imunskega odziva, so pogosto okužene z različnimi povzročitelji bolezni, a ne kažejo znakov okužb, vse dokler niso izpostavljene močnemu stresu.
Preberi članek
17 februarja, 2023

Kategorija: 
Gupi je prav gotovo akvarijska ribica, ki jo pozna vsak akvarist. Odlikuje ga trdoživost, neobčutljivost, žive barve ter živahen in zelo priljuden karakter. Uvrščamo ga med živorodne zobate krapovce, ki jim poljudno pravimo živorodke.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
Ob vstopu v svet akvaristike, smo pogosto navdušeni nad pisanim svetom rib. Nekatere nas očarajo s svojimi barvami, druge z obliko telesa, tretje pa s karakterjem. Toda pri vsej tej živahni ponudbi, moramo upoštevati, da se vsi organizmi med sabo ne razumejo.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Akvaristi smo glede zdravil precej omejeni, saj zdravstveno varstvo akvarijskih organizmov obvlada zelo malo veterinarjev, zdravila pa je težko dobiti. Zato smo odvisni predvsem od industrijskih pripravkov, ki jih ponujajo različni proizvajalci in so na voljo v specializiranih akvarističnih trgovinah.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Sprehajamo se po gozdu in kar na enkrat pred sabo zagledamo čudovito korenino ali kamen. Sami pri sebi si mislimo, da bi se takšen kos čudovito podal našemu akvariju… Seveda pa nas takoj za tem preleti dvom.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj smo nalili vodo ter priklopili vso potrebno tehniko… Kaj pa zdaj. Zdaj je napočil čas, da akvarij zaženemo. Pogovorno rečemo, da akvarij »sciklamo«, izraz se nanaša na vzpostavitev bioloških ciklov hranilnih snovi.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Planarije so ploščati črvi iz reda Tricladida, ki se deli na tri podrede, Maricola, Cavernicola in Continenticola. Taksonomija teh živali je zelo kompleksna, saj samo podred Maricola sestavljajo tri »super družine« in šest družin.
Preberi članek
cartchevron-downarrow-rightmenu-circlecross-circle