Logotip Alfa in Betta
0
0
0,00  0 izdelkov

V košarici ni izdelkov.

Šelerjev godrnjavček

Trichopsis schalleri

Objavil: 
Tjaša Kvas
Čas objave: 
17.02.2023
Kategorija: 

Šelerjev godrnjavček (Trichopsis schalleri (Ladiges, 1962)), godec brez violine.

Za malo katero ribo lahko rečemo, da svoje počutje izraža z glasovi, ki jih lahko slišimo. Čeprav nima gasilk, spada Šelerjev godrnjavček med najglasnejše akvarijske ribe.

Šelerjev godrnjavček (Trichopsis schalleri (Ladiges, 1962)) spada med labirintovce, po videzu je podoben majhnemu nitkarju. Ker ne preseže dolžine 5 cm, je primeren tudi za majhne akvarije.

Godrnjavčki spadajo med pravo redkost v hobiju. Težko je najti pravi razlog, zakaj ta ribica ni bolj razširjena. Najpogosteje se v trgovinah pojavljata vrsti T. pumila in T. vittata, najredkeje pa se srečamo s T. schalleri, ki je od vseh naštetih tudi največji.

Riba je zanimiva predvsem zaradi specifičnega obnašanja, med katerega prav gotovo sodijo številni zvoki predenja in godrnjanja (od tod tudi ime godrnjavček). Godrnjajo samci in samice, s temi zvoki med sabo komunicirajo ali pa rešujejo teritorialne spore. Samice z zvokom, ki je podoben predenju samcu sporočajo, da so godne za drst. Godrnjanje T. schalleri sodi med najglasnejše. Zvoke proizvajajo preko prsnega organa, ki je edinstven v družini Osphronemidae. Posebne prsne mišice in kite se raztezajo ter krčijo na podoben način kot strune na kitari, vsak zvok in frekvenca ima svoj pomen. Včasih godrnjajo tako glasno, da se jih jasno sliši tudi nekaj korakov od akvarija.

Godrnjanje godrnjavčka

Naseljuje potočke, močvirja in šotišča od Tajske do Vietnama. Po podatkih iz leta 2012, naj bi bila populacija stabilna ter uvrščena na IUCN rdečo listo kot LC. Ribe, ki jih kupimo v trgovinah so običajno divjaki, kljub temu, da je drst izredno enostavna.

Ustreza mu mehka in kisla voda, ki se lahko filtrira tudi preko šotnih filtrov. Za dekoracijo uporabimo kokosov lomljenec, prazne kokosove lupine, suho listje, storžke črne jelše in podoben rastlinski material. Akvarij naj bo gosto zaraščen, za par zadostuje že prostornina 50 L. Ker so zelo teritorialni, se priporoča, da na vsako dodatno ribo dodamo 20 L. Za majhno jato torej potrebujemo vsaj 200 L. Bolje se počutijo v vrstnih akvarijih, če jih kljub temu želimo gojiti v skupinskih ureditvah, potem jih kombiniramo z majhnimi talnimi ribami, kot so pritlikavi prisesniki (Macrotocinclus affinis) in pigmejski oklepni somič (Corydoras pygmaeus).

Paritveni obred, drst in skrb za gnezdo

Par se drsti na drstišču, to je prazen prostor, običajno pod kokosovo lupino ali pred vznožjem korenine. Tam samec in samica izvajata paritveni obred. Samec samico večkrat objame s telesom, tako jo spodbudi, da odloži ikro, ki jo hitro nežno ujame z gobcem. Nato jo odnese do gnezda, ki je običajno skrito pod listom rastlin. Z mešanico sline ter zračnega mehurčka ikre pritrdi pod list in jih oplodi. Gnezdo nato skrbno čuva, vse dokler mladice niso pripravljene da samostojno splavajo. Godrnjavčki ne jedo svojega zaroda, zato lahko mladice brez težav pustimo s starši.

Razvijajoče mladice nujno potrebujejo dostop do toplega in vlažnega zraka, to jim omogoča, da razvijejo organ imenovan labirint. Ustrezne pogoje ustvarimo tako, da vodo ne nalijemo do pokrova, ampak nekaj cm pod njim. Prva hrana za madice naj bodo mikročrvi, kotačniki in samooki. Poskusimo se izogniti naupijem artemije.

Tjaša Kvas
Če vam je članek všeč, potem me lahko podprete tako, da mi častite kavo. Plačilo ni pogoj za obisk bloga, vsekakor pa bom vsake podpore zelo vesela.
Kupi mi kavo

Najbolj brano

17 januarja, 2022

Kategorija: 
Kalijev permanganat je črno škrlatni kristalni prah brez vonja. Uporabljamo ga za razkuževanje vodnih raztopin, akvaristične opreme, rib in rastlin.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj nalili vodo in zdaj čakamo, da se v njem vzpostavi biološko ravnovesje. V takem akvariju se dogajajo vidne in nevidne spremembe, ki so značilne za sisteme, ki so mlajši od enega leta. Sem sodijo pojavi različnih alg, sluzi ter povišane vrednosti dušikovih spojin.
Preberi članek
1 marca, 2023

Kategorija: 
Skalarka (Pterophyllum scalare) je ostrižnik, ki ga najpogosteje gojimo v akvariju, zaradi posebne oblike in karakterja je med akvaristi poznana kot kraljica. Vrsto je leta 1824 prvi opisal Schultze, kot akvarijsko ribo pa jo poznamo že 97 let.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
V primernem okolju ribe zelo redko zbolijo, saj jih pred povzročitelji bolezni ščiti močan imunski sistem ter sluz, ki prekriva kožo. Zaradi dobrega imunskega odziva, so pogosto okužene z različnimi povzročitelji bolezni, a ne kažejo znakov okužb, vse dokler niso izpostavljene močnemu stresu.
Preberi članek
17 februarja, 2023

Kategorija: 
Gupi je prav gotovo akvarijska ribica, ki jo pozna vsak akvarist. Odlikuje ga trdoživost, neobčutljivost, žive barve ter živahen in zelo priljuden karakter. Uvrščamo ga med živorodne zobate krapovce, ki jim poljudno pravimo živorodke.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
Ob vstopu v svet akvaristike, smo pogosto navdušeni nad pisanim svetom rib. Nekatere nas očarajo s svojimi barvami, druge z obliko telesa, tretje pa s karakterjem. Toda pri vsej tej živahni ponudbi, moramo upoštevati, da se vsi organizmi med sabo ne razumejo.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Akvaristi smo glede zdravil precej omejeni, saj zdravstveno varstvo akvarijskih organizmov obvlada zelo malo veterinarjev, zdravila pa je težko dobiti. Zato smo odvisni predvsem od industrijskih pripravkov, ki jih ponujajo različni proizvajalci in so na voljo v specializiranih akvarističnih trgovinah.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Sprehajamo se po gozdu in kar na enkrat pred sabo zagledamo čudovito korenino ali kamen. Sami pri sebi si mislimo, da bi se takšen kos čudovito podal našemu akvariju… Seveda pa nas takoj za tem preleti dvom.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj smo nalili vodo ter priklopili vso potrebno tehniko… Kaj pa zdaj. Zdaj je napočil čas, da akvarij zaženemo. Pogovorno rečemo, da akvarij »sciklamo«, izraz se nanaša na vzpostavitev bioloških ciklov hranilnih snovi.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Planarije so ploščati črvi iz reda Tricladida, ki se deli na tri podrede, Maricola, Cavernicola in Continenticola. Taksonomija teh živali je zelo kompleksna, saj samo podred Maricola sestavljajo tri »super družine« in šest družin.
Preberi članek
cartchevron-downmenu-circlecross-circle