Logotip Alfa in Betta
0
0
0,00  0 izdelkov

V košarici ni izdelkov.

Ščetinorepke

Thysanura

Objavil: 
Tjaša Kvas
Čas objave: 
20.02.2023
Kategorija: 
Ščetinorepke so red nekrilatih pražuželk, znanih je okoli 780 vrst, največji predstavniki zrastejo do 2 cm. Na posnetku je navadna ščetinorepka (Thermobia domestica), ki je zaradi svoje velikosti (okoli 1 cm) zelo primerna za srednje velike ribe, ki se hranijo na površini.

Ščetinorepke (Thysanura) so nekrilate pražuželke z delno preobrazbo. Njihovo telo je pokrito z luskami ter ščetinami. Na glavi imajo dolge tipalnice ter sestavjene oči, zadek pa se konča z nitastimi izrastki, ki jih imenujemo terminalni filumom.

Med akvaristi in teraristi so ščetinorepke iz rodu Zygentoma zelo priljubljena hrana za različne organizme. Posebej zanimive so za gojitelje bojnih ribic, labirintovcev ter ostalih rib, ki se prehranjujejo na površini vode. Zaradi anatomije ter lahkega eksoskeleta navadne ščetinorepke ne potonejo, ampak se premikajo po gladini. So dokaj aktivne in zato spodbujajo lovski nagon.

Gojenje ščetinorepk je zelo zahtevno in počasno, razmnožujejo se pri temperaturi nad 30°C in imajo kompleksen paritveni ritual. Potrebujejo relativno visoko zračno vlažnost in zračen prostor. Življenjska doba povprečne živali je štiri leta. 

Zelo pomembno je, da startno kulturo kupimo od rejca ali v trgovini, saj so divje živali lahko kontaminirane s topili, barvami ter različnimi kemikalijami. Glede prehrane niso izbirčne, jedo celo omet in barve, ignorirajo pa svežo sadje in zelenjavo. Gojene  ščetinorepke hranimo kar se da raznoliko, najbolje je da uporabimo kakovostno hrano za ribe, namočena žita in suhi kvas. Dobro jim dene dodatek sladkorja v prahu. Za gojenje potrebujemo večjo stekleno ali PVC posodo, ki jo lahko ogrevamo na želeno temperaturo. Posoda naj bo odprta, saj tako zagotavljamo zračnost. Za vlago poskrbimo s pomočjo papirnatih brisač. Ščetinorepkam omogočimo topel in hladen del gojišča. Za skrivališča uporabimo kartone za jajca in papirnate role. Jajčeca so vidna samo pod mikroskopom. Visoka temperatura je pomembna samo v primeru, če ščetinorepke želimo razmnoževati. Za ohranjanje kulture, ki smo jo kupili, pa je dovolj sobna temperatura in posodica v kateri smo jih dobili.

Navadna ščetinorepka (Thermobia domestica) zaradi lahke konstrukcije ne potone, zaradi te lastnosti je primerna hrana za ribe, ki se hranijo na površini vode. Obožujejo jo bojne ribice ter drugi labirintovci.

Po prehranbeni vrednosti se ščetinorepke uvrščajo med organizme, ki vsebujejo malo beljakovin ter veliko surove vlaknine. Ta lastnost jih uvršča v tako imenovano revno hrano, ki je primerna za požrešne ribe, ki se rade redijo. V to skupino spadajo predvsem bojne ribice, zlate ribe in ostali labirintovci.

Prehranska vrednost ščetinorepk:

Prebavljive beljakovine 11.3 % 

Maščobe ≤ 0.5 % 

Ogljikovi hidrati 6.8% ( 4.9 % počasi prebavljivi sladkorji)

surova vlaknina 36% 

kalcij (g/kg) 18.5

fosfor (g/kg) 7.4

železo (g/kg) 12

Vitamin D3 3200 IU/kg

Magnezij (g/kg) 9.4

Tjaša Kvas
Če vam je članek všeč, potem me lahko podprete tako, da mi častite kavo. Plačilo ni pogoj za obisk bloga, vsekakor pa bom vsake podpore zelo vesela.
Kupi mi kavo

Najbolj brano

17 januarja, 2022

Kategorija: 
Kalijev permanganat je črno škrlatni kristalni prah brez vonja. Uporabljamo ga za razkuževanje vodnih raztopin, akvaristične opreme, rib in rastlin.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj nalili vodo in zdaj čakamo, da se v njem vzpostavi biološko ravnovesje. V takem akvariju se dogajajo vidne in nevidne spremembe, ki so značilne za sisteme, ki so mlajši od enega leta. Sem sodijo pojavi različnih alg, sluzi ter povišane vrednosti dušikovih spojin.
Preberi članek
1 marca, 2023

Kategorija: 
Skalarka (Pterophyllum scalare) je ostrižnik, ki ga najpogosteje gojimo v akvariju, zaradi posebne oblike in karakterja je med akvaristi poznana kot kraljica. Vrsto je leta 1824 prvi opisal Schultze, kot akvarijsko ribo pa jo poznamo že 97 let.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
V primernem okolju ribe zelo redko zbolijo, saj jih pred povzročitelji bolezni ščiti močan imunski sistem ter sluz, ki prekriva kožo. Zaradi dobrega imunskega odziva, so pogosto okužene z različnimi povzročitelji bolezni, a ne kažejo znakov okužb, vse dokler niso izpostavljene močnemu stresu.
Preberi članek
17 februarja, 2023

Kategorija: 
Gupi je prav gotovo akvarijska ribica, ki jo pozna vsak akvarist. Odlikuje ga trdoživost, neobčutljivost, žive barve ter živahen in zelo priljuden karakter. Uvrščamo ga med živorodne zobate krapovce, ki jim poljudno pravimo živorodke.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
Ob vstopu v svet akvaristike, smo pogosto navdušeni nad pisanim svetom rib. Nekatere nas očarajo s svojimi barvami, druge z obliko telesa, tretje pa s karakterjem. Toda pri vsej tej živahni ponudbi, moramo upoštevati, da se vsi organizmi med sabo ne razumejo.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Akvaristi smo glede zdravil precej omejeni, saj zdravstveno varstvo akvarijskih organizmov obvlada zelo malo veterinarjev, zdravila pa je težko dobiti. Zato smo odvisni predvsem od industrijskih pripravkov, ki jih ponujajo različni proizvajalci in so na voljo v specializiranih akvarističnih trgovinah.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Sprehajamo se po gozdu in kar na enkrat pred sabo zagledamo čudovito korenino ali kamen. Sami pri sebi si mislimo, da bi se takšen kos čudovito podal našemu akvariju… Seveda pa nas takoj za tem preleti dvom.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj smo nalili vodo ter priklopili vso potrebno tehniko… Kaj pa zdaj. Zdaj je napočil čas, da akvarij zaženemo. Pogovorno rečemo, da akvarij »sciklamo«, izraz se nanaša na vzpostavitev bioloških ciklov hranilnih snovi.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Planarije so ploščati črvi iz reda Tricladida, ki se deli na tri podrede, Maricola, Cavernicola in Continenticola. Taksonomija teh živali je zelo kompleksna, saj samo podred Maricola sestavljajo tri »super družine« in šest družin.
Preberi članek
cartchevron-downmenu-circlecross-circle