Logotip Alfa in Betta
0
0
0,00  0 izdelkov

V košarici ni izdelkov.

Rilčkasta činklja

Chromobotia macracanthus

Objavil: 
Tjaša Kvas
Čas objave: 
17.02.2023
Kategorija: 
Malokateri organizem je v akvaristiki tako zlorabljen, kot rilčkasta činklja. Zato je današnji prispevek namenjen prav njej in upam, da bo ta opis marsikoga odvrnil od nepremišljenega nakupa te čudovite ribe.

Je vrsta krapovca, ki ga uvrščamo v družino činkelj, izhaja iz Bornea ter Sumatre. Genetske raziskave namigujejo, da obstajajo tri populacije, ki bi lahko bile samostojna vrsta, razcep pa naj bi se zgodil pred 9. 5 milijoni let. Med sabo variirajo po vzorcu in velikosti, zato je pri nakupu zelo pomembno, da poznamo kraj izlova. Načeloma prihajajo iz dveh lokacij, Borneo in Sumatra. Ribe, ki prihajajo iz Bornea imajo izrazite črne proge, ki segajo vse do trebuha. Sumatranske ribe pa imajo črne proge, ki se končajo že pred sredino trupa.

Razlika med barvnim vzorcem pri ribah iz Bornea in Sumatre.

Na nekaterih območjih je ribolov te vrste prepovedan, na drugih pa ga dovoljujejo izključno za namene akvaristike. Lov na odrasle živali je nezakonit, saj vrsta doseže zelo pozno spolno zrelost in ima kompleksen reprodukcijski cikel, ki je vezan na poplavljanje v deževni dobi, ki traja od septembra do oktobra. Spolno zrelost doseže šele pri velikosti 30 cm oziroma pri treh letih, kar je za ribe zelo pozno. Osebki v divjini dosežejo povprečno starost 40 let, toda tudi starejše živali niso nobena izjema. V akvariju redko dosežejo takšno starost. Ribiči, ki se ukvarjajo z izlovom rib za potrebe akvaristike dobro poznajo drstišča, zato v obdobju, ko se mladice izlegajo, gredo na lov, kjer zajamejo več tisoč mladic, ki jih nato vzrejajo v posebnih bazenih. Takšne živali so v trgovini označene, kot CR oziroma »Captive Raised«, kar pomeni rejene v ujetništvu. Druga taktika lova za akvaristične namene, pa je taktika z bambusovimi palicami. Ribiči nastavijo posebne pasti, ki so narejene iz votlih bambusovih palic. Nastavijo jih na območja, kjer se ribe zadržujejo. V naravi rilčkaste činklje je, da lezejo in se skrivajo v cevi ter jame, zato je taktika lovljenja z bambusom zelo učinkovita. Ribe, ki so ulovljene na ta način se v trgovini prodajajo pod oznako WF, »Wild Fish« oziroma CW »Captive in Wild«. Nekateri večji uvozniki akvarijskih rib so poskusili tudi s farmsko vzrejo činkelj, a se je izkazalo, da ta brez uporabe hormonov ter spodbujevalcev drsti praktično ni mogoča. To je ceno živali močno dvignilo, zato so farmsko vzrejo pri tej vrsti opustili. Danes so vse činklje ujete v naravi, razmnoževanje v akvariju še ni uspelo nikomur. Izlov poteka pod strogim nadzorom, živali, ki so večje od 10 cm pa praktično ni mogoče kupiti.

Vse činklje, ki so naprodaj v trgovinah, so ujete iz narave.

Riba je po obliki robustna in močna. Barvni vzorec ima močen kontrast, črne lise pa lahko imajo ostre ali mehke robove. Kot pri vseh činkljah, je tudi pri rilčkasti činklji črevo oblikovano tako, da je povezano z ribjim mehurjem ter webrovim aparatom. Ob vznemirjanju ribe spuščajo tleskajoče zvoke ter s tem opozarjajo svoje vrstnice na nevarnost. Webrov aparat je čudovit organ, ki je značilen za ribe kostnice.

Več o njem si lahko preberete na tej povezavi.

Gobec ima posebno obliko in je opremljen z brčicami, pod očesom pa se nahaja trn, ki ga uporabljajo za obrambo.

Značilno oblikovan gobec in trni pod očesom, so posebnost te vrste.

V akvaristiki je vrsta zelo zlorabljena, na žalost večina rib konča v majhnih akvarijih, kjer kupijo en sam primerek za zatiranje nezaželenih polžev. Takšne živali pogosto prerastejo majhne akvarije, nato se pojavi problem, kam z ribo. Večina jih pogine, preden dosežejo 20 cm, saj so zelo občutljive na bolezni, težke kovine ter kakovost vode. V primeru, da zbolijo, jih ne smemo zdraviti s klasičnimi zdravili. Pomagamo si z alternativo, ter zdravili, ki niso na bazi bakra ali formaldehida. Razlog za njihovo občutljivost je zelo tanka koža skozi katero brez težav prehajajo kemikalije ter kovine. V primeru bakterijskih infekcij, kot so razpad plavuti ter razjede na koži jih zdravimo s pomočjo taninskih kislin, probiotiki in česnom. Izredno občutljive so na okužbe z Ichyophthirius multifilis, ki povzroča bolezen belih pik (Ihtioftirioza). V primeru okužbe jih zdravimo s čajem iz črnega ali zelenega čaja ter ameriškim slamnikom.

Vrsta je občutljiva na kakovost vode, v primeru bolezni pa moramo paziti, da jih ne zdravimo s klasičnimi zdravili na osnovi bakra ali formaldehida.

Vrsta spada med najbolj ogrožene ter ranljive akvarijske ribe in je v številnih državah uvrščena na rdeči seznam akvarijskih organizmov. Gre za zelo zlorabljeno ribo, ki pogosto konča v neprimernih razmerah. Drži se jo sloves, da uničuje nezaželene polže, toda v resnici gre za žival, ki ima kompleksno družabno obnašanje ter doseže velikost do 40 cm. V naravi se te ribe družijo v velike jate, ki štejejo po več sto živali, zato ji samota v akvariju pogosto ne ustreza, kar povzroči agresijo ter ostale motnje v obnašanju. Bodimo odgovorni akvaristi in ribo kupimo le v primeru, ko ji lahko zagotovimo:

1. DOVOLJ VELIK AKVARIJ (1000 litrov in več)

2. DRUŽBO VSAJ PET OSEBKOV ISTE VRSTE

3. VODO, KI NE VSEBUJE TEŽKIH KOVIN

Akvarij uredimo tako, da ima veliko skrivališč, korenin in cevi, saj je vrsta bolj aktivna ponoči, čez dan pa rada miruje v jamah ali votlinah. Podlaga naj bo rečni pesek ter rečno kamenje, brez ostrih robov. Raje imajo bolj fini material, a se odlično znajdejo tudi na peskih večjih granulacij. Med hranjenjem bodo brez težav z gobcem premaknile večje kamenje, če bo to potrebno. Pogosto jih bomo opazili, da se igrajo, ter prenašajo kamenje v gobcu.

Činklja v naravi doseže tudi do 40 cm, v akvariju so običajno manjše in v optimalnih pogojih dosežejo do 30 cm.
Činklje med hranjenjem z gobcem brez težav odmaknejo kamenje, ki jim .predstavlja oviro.

Ustreza jim voda, ki ima temperaturo od 24 do 30 °C, ter pH vrednost od 5.0 do 7.0. Potrebujejo zmogljiv in biološko stabilen filter, ki mu po potrebi dodamo še filtrirni medij na osnovi aktivnega oglja ter zeolita. Tako preprečimo, da bi v vodi bile prisotne težke kovine. Vrsta ima zelo zanimive specifične oblike obnašanja. Ena iz med njih je tudi spanje. Te ribe so znane po tem, da med spanjem zasedajo različne in včasih prav bizarne položaje, ki neukega akvarista pogosto prestrašijo. Hrbtno in bočno spanje pri tej ribi ni nobena redkost.

Različni položaji spečih činkelj. Viri fotografij so navedeni spodaj.

Moje izkušnje s to vrsto so zelo pozitivne. Najbolj me fascinira njeno obnašanje igriva narava ter spanje v nenavadnih položajih. Me pa zelo žalosti, ko opazujem te ribe v premajhnih ter neprimernih akvarijih, zato upam, da bo ta prispevek vsaj nekaj ljudi odvrnil od nepremišljenega nakupa.

Tjaša Kvas
Če vam je članek všeč, potem me lahko podprete tako, da mi častite kavo. Plačilo ni pogoj za obisk bloga, vsekakor pa bom vsake podpore zelo vesela.
Kupi mi kavo

Najbolj brano

17 januarja, 2022

Kategorija: 
Kalijev permanganat je črno škrlatni kristalni prah brez vonja. Uporabljamo ga za razkuževanje vodnih raztopin, akvaristične opreme, rib in rastlin.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj nalili vodo in zdaj čakamo, da se v njem vzpostavi biološko ravnovesje. V takem akvariju se dogajajo vidne in nevidne spremembe, ki so značilne za sisteme, ki so mlajši od enega leta. Sem sodijo pojavi različnih alg, sluzi ter povišane vrednosti dušikovih spojin.
Preberi članek
1 marca, 2023

Kategorija: 
Skalarka (Pterophyllum scalare) je ostrižnik, ki ga najpogosteje gojimo v akvariju, zaradi posebne oblike in karakterja je med akvaristi poznana kot kraljica. Vrsto je leta 1824 prvi opisal Schultze, kot akvarijsko ribo pa jo poznamo že 97 let.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
V primernem okolju ribe zelo redko zbolijo, saj jih pred povzročitelji bolezni ščiti močan imunski sistem ter sluz, ki prekriva kožo. Zaradi dobrega imunskega odziva, so pogosto okužene z različnimi povzročitelji bolezni, a ne kažejo znakov okužb, vse dokler niso izpostavljene močnemu stresu.
Preberi članek
17 februarja, 2023

Kategorija: 
Gupi je prav gotovo akvarijska ribica, ki jo pozna vsak akvarist. Odlikuje ga trdoživost, neobčutljivost, žive barve ter živahen in zelo priljuden karakter. Uvrščamo ga med živorodne zobate krapovce, ki jim poljudno pravimo živorodke.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
Ob vstopu v svet akvaristike, smo pogosto navdušeni nad pisanim svetom rib. Nekatere nas očarajo s svojimi barvami, druge z obliko telesa, tretje pa s karakterjem. Toda pri vsej tej živahni ponudbi, moramo upoštevati, da se vsi organizmi med sabo ne razumejo.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Akvaristi smo glede zdravil precej omejeni, saj zdravstveno varstvo akvarijskih organizmov obvlada zelo malo veterinarjev, zdravila pa je težko dobiti. Zato smo odvisni predvsem od industrijskih pripravkov, ki jih ponujajo različni proizvajalci in so na voljo v specializiranih akvarističnih trgovinah.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Sprehajamo se po gozdu in kar na enkrat pred sabo zagledamo čudovito korenino ali kamen. Sami pri sebi si mislimo, da bi se takšen kos čudovito podal našemu akvariju… Seveda pa nas takoj za tem preleti dvom.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj smo nalili vodo ter priklopili vso potrebno tehniko… Kaj pa zdaj. Zdaj je napočil čas, da akvarij zaženemo. Pogovorno rečemo, da akvarij »sciklamo«, izraz se nanaša na vzpostavitev bioloških ciklov hranilnih snovi.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Planarije so ploščati črvi iz reda Tricladida, ki se deli na tri podrede, Maricola, Cavernicola in Continenticola. Taksonomija teh živali je zelo kompleksna, saj samo podred Maricola sestavljajo tri »super družine« in šest družin.
Preberi članek
cartchevron-downarrow-rightmenu-circlecross-circle