Logotip Alfa in Betta
0
0
0,00  0 izdelkov

V košarici ni izdelkov.

Pritlikavi prisesnik

Otocinclus vittatus

Objavil: 
Tjaša Kvas
Čas objave: 
17.02.2023
Kategorija: 
Pritlikavega prisesnika (Otocinclus vittatus), odlikuje majhnost ter družabnost. Priljubljen je med akvaristi, ki se ukvarjajo z rastlinskimi akvariji, saj je odličen algojedec, ki ne poškoduje rastlin. Ker je zelo družabna riba, ga vedno naselimo v jati, ki šteje vsaj osem osebkov.

Če bi ribe lahko primerjali s čebelami, potem bi lahko rekli, da je pritlikavi prisesnik prava čebelica med algojedimi ribami. Odlikuje ga majhnost, zato je primeren tudi za manjše akvarije, poznan pa je po tem, da ne uničuje rastlin. Je riba, ki živi v jati, zato v akvarij vedno naselimo vsaj 8 osebkov.

Potrebuje kislo ali nevtralno vodo, s pH vrednostjo od 5.5 do 7.0, trdota naj bo od 5 do 18 GH. Karbonatna trdota pa naj ne presega 10°. Temperatura vode naj bo od 20 do 25°C. Ne tolerira stare vode in organskega odpada, vrednosti NO2 in NO3 naj bodo vedno 0. Vodo menjujemo enkrat na teden in med tem temeljito presesamo dno. Njegov dom so gosto zaraščeni potočki, mrtvice in močvirja, izvira iz porečja Amazonke. Primarno se hrani z algami in je odlična algojeda riba, ki je poznana predvsem med lastniki rastlinskih akvarijev. Kljub temu zelo rad sprejme živo hrano ter razne vrste zamrznjene hrane. Priporoča se, da mu občasno ponudimo tudi poparjeno zelenjavo.

Združljiv je z majhnimi ribami, ki potrebujejo enako kakovost vode, je zelo občutljiva vrsta, zato ga naselimo le v dobro utečene akvarije in mu nudimo optimalne pogoje. Akvarij naj bo gosto zaraščen, obožuje rastline s širokimi listi ter plavajoče rastline z dolgimi koreninami. Za dekoracijo uporabimo ploščato neostro kamenje, korenine, veje in listje. Pesek naj bo neoster, droben in temen, da si ne poškoduje ust.

Pritlikavi prisesnik obožuje gosto zaraščene akvarije, najraje se zadržuje na rastlinah s širokimi in trdimi listi, kot so suličarke, praproti in afriške trdolistke.

Zraste do maksimalno 4 cm, samice so malo večje in bolj čokate ob samcev. Rod Otocinclus šteje dvajset vrst, največji predstavnik je 7 cm velik Otocinclus flexilis, najmanjši pa je Otocinclus caxarari, ki ima le 3 cm. Običajno so v trgovinah na voljo Beseda »Otocinclus« je sestavljena iz dveh besed, grške besede »ous« oziroma »oto«, ki pomeni uho, ter latinske besede »cinclus«, kar pomeni rešetke. Ime je dobil po edinstvenih mrežastih strukturah v notranjem ušesu.

Razmnoževanje v ujetništvu je možno, tisti, ki jim je uspelo trdijo, da je za stimulacijo drsti nujna velika tedenska menjava vode. Ta naj bo hladna, če je le mogoče pa simuliramo padanje dežja. Pred tem ribe dobro hranimo in jim zagotovimo optimalne pogoje. Mladice na začetku hranimo predvsem z zeleno vodo in algami nato pa jim počasi ponudimo mikro črve in kotačnike.

Otocinclus vittatus je zelo družabna riba, naselimo ga v večjih skupinah ter poskrbimo za optimalne pogoje, saj so znani po svoji občutljivosti.

Moje izkušnje s pritlikavimi prisesniki so zelo pozitivne, imajo izrazito socialno obnašanje s katerim popestrijo tudi manjše akvarije. Po pričevanju nekaterih akvaristov, so združljivi tudi s kozicami, vendar moramo to trditev vzeti za rezervo, saj prav gotovo pojedo majhne kozice, ki se znajdejo v njihovi bližini.

Tjaša Kvas
Če vam je članek všeč, potem me lahko podprete tako, da mi častite kavo. Plačilo ni pogoj za obisk bloga, vsekakor pa bom vsake podpore zelo vesela.
Kupi mi kavo

Najbolj brano

17 januarja, 2022

Kategorija: 
Kalijev permanganat je črno škrlatni kristalni prah brez vonja. Uporabljamo ga za razkuževanje vodnih raztopin, akvaristične opreme, rib in rastlin.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj nalili vodo in zdaj čakamo, da se v njem vzpostavi biološko ravnovesje. V takem akvariju se dogajajo vidne in nevidne spremembe, ki so značilne za sisteme, ki so mlajši od enega leta. Sem sodijo pojavi različnih alg, sluzi ter povišane vrednosti dušikovih spojin.
Preberi članek
1 marca, 2023

Kategorija: 
Skalarka (Pterophyllum scalare) je ostrižnik, ki ga najpogosteje gojimo v akvariju, zaradi posebne oblike in karakterja je med akvaristi poznana kot kraljica. Vrsto je leta 1824 prvi opisal Schultze, kot akvarijsko ribo pa jo poznamo že 97 let.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
V primernem okolju ribe zelo redko zbolijo, saj jih pred povzročitelji bolezni ščiti močan imunski sistem ter sluz, ki prekriva kožo. Zaradi dobrega imunskega odziva, so pogosto okužene z različnimi povzročitelji bolezni, a ne kažejo znakov okužb, vse dokler niso izpostavljene močnemu stresu.
Preberi članek
17 februarja, 2023

Kategorija: 
Gupi je prav gotovo akvarijska ribica, ki jo pozna vsak akvarist. Odlikuje ga trdoživost, neobčutljivost, žive barve ter živahen in zelo priljuden karakter. Uvrščamo ga med živorodne zobate krapovce, ki jim poljudno pravimo živorodke.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
Ob vstopu v svet akvaristike, smo pogosto navdušeni nad pisanim svetom rib. Nekatere nas očarajo s svojimi barvami, druge z obliko telesa, tretje pa s karakterjem. Toda pri vsej tej živahni ponudbi, moramo upoštevati, da se vsi organizmi med sabo ne razumejo.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Akvaristi smo glede zdravil precej omejeni, saj zdravstveno varstvo akvarijskih organizmov obvlada zelo malo veterinarjev, zdravila pa je težko dobiti. Zato smo odvisni predvsem od industrijskih pripravkov, ki jih ponujajo različni proizvajalci in so na voljo v specializiranih akvarističnih trgovinah.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Sprehajamo se po gozdu in kar na enkrat pred sabo zagledamo čudovito korenino ali kamen. Sami pri sebi si mislimo, da bi se takšen kos čudovito podal našemu akvariju… Seveda pa nas takoj za tem preleti dvom.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj smo nalili vodo ter priklopili vso potrebno tehniko… Kaj pa zdaj. Zdaj je napočil čas, da akvarij zaženemo. Pogovorno rečemo, da akvarij »sciklamo«, izraz se nanaša na vzpostavitev bioloških ciklov hranilnih snovi.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Planarije so ploščati črvi iz reda Tricladida, ki se deli na tri podrede, Maricola, Cavernicola in Continenticola. Taksonomija teh živali je zelo kompleksna, saj samo podred Maricola sestavljajo tri »super družine« in šest družin.
Preberi članek
cartchevron-downmenu-circlecross-circle