Logotip Alfa in Betta
0
0
0,00  0 izdelkov

V košarici ni izdelkov.

Ploščata činklja

Sewellia lineolata

Objavil: 
Tjaša Kvas
Čas objave: 
17.02.2023
Kategorija: 
Ploščata činklja (Sewellia lineolata) Spada v družino krapovcev, kjer jo razvrstimo v poddružino ploščatih činkelj (Gastromyzontidae). Je zelo podobna vrsti Sewellia pterolineata, ki se prodaja pod imenom Sewellia sp. "spotted". Med akvaristi je bolj poznana po imenu metuljček, ki ga je dobila zaradi značilne oblike telesa.

Spada v družino krapovcev, kjer jo razvrstimo v poddružino ploščatih činkelj (Gastromyzontidae). Je zelo podobna vrsti Sewellia pterolineata, ki se prodaja pod imenom Sewellia sp. "spotted". Med akvaristi je bolj poznana po imenu metuljček, ki ga je dobila zaradi značilne oblike telesa.

Značilna oblika telesa, ki spominja na metulja.

Najdemo jih v hitro tekočih potokih na območju Vietnama. Najbolj znana najdišča so v rekah Huong, Thu Bon, Tra Khuc, Ve in An Lao. UICN vrsto vodi kot ranljivo s populacijo v upadanju. Glavno grožnjo predstavlja ribolov ter izlov za akvarijske namene. Sekundarne grožnje so hidroelektrarne in kmetijsko onesnaževanje.

Če gojimo to vrsto činklje, jo nujno poskusimo razmnožiti, saj bomo tako ohranjali stabilno populacijo v ujetništvu, kar bo ščitilo populacijo v divjini. Zrastejo do 7.00 cm potrebujejo hladno vodo z močnim pretokom s temperaturo od 20.0 °C do 24.0 °C, pH vrednost naj bo med 6.5 pH do 7.5 pH s trdoto od 4 do 10 dGh. Akvarij naj ima vsaj 112 litrov. Uredimo ga tako da, posnema biotop hitro tekočih rek. To pomeni da zagotovimo vodo z visoko vsebnostjo kisika, pri čemer si pomagamo z močnim vodnim tokom, ki ga uravnavamo s pomočjo potopnih ali zračnih črpalk. Poskrbimo za razgiban teren, če je mogoče v akvariju simuliramo brzice. Filter naj bo močan z velikim volumnom ter zmogljivostjo. Priporoča se notranji tri prekatni filter, saj mladice rade zlezejo po ceveh v filter, kjer največkrat poginejo. Pri notranjih tri prekatnih filtrih je odstotek preživelih mladic večji. Naselimo jih v dobro utečene ter stabilne akvarije, ki imajo dobro utečen biološki filter. Vrsta je zelo občutljiva na kakovost vode, potrebne so tudi redne menjave. Osvetlitev naj bo močna, tako da stimulira rast zelenih alg. Rast alg pospešimo tudi tako, da je vsaj ena stranica akvarija izpostavljena sončni svetlobi.

Za dekoracijo uporabimo predvsem okroglo rečno kamenje. Koreninam se raje izognimo, ali pa uporabimo takšne, ki vode ne obarvajo preveč, saj tanini, ki se sproščajo iz lesa in listja zavirajo rast alg, ki so nujno potrebne za dolgo življenje te vrste. Pesek naj bo drobne granulacije, saj zelo rade kopljejo in se v njem igrajo. V naravi se delno vkopljejo v bližini kamenja, kjer počivajo. Zaradi lis se na ta način v naravnem okolju odlično zakamuflirajo. Pri tem jim pomaga zlato lisast vzorec, ki se dobesedno zlije s svetlobnimi vzorci, ki jih sončni žarki rišejo po dnu potoka. Za zasaditev akvarija uporabimo rastline ki imajo močan koreninski sistem in rastejo dovolj hitro, da jih alge ne premagajo. Posebej dobro se obnesejo rastline iz rodu Hygrophila, ki so prisotne tudi v habitatu te vrste.

Ribi moramo zagotoviti dovolj z algami obraščenega kamenja ter drugih trdih površin.

Ploščata činklja je prilagojena predvsem na strganje alg iz trdih podlag, zato pazimo da ima v akvariju na voljo dovolj trdih površin ki so obraščene z zelenimi algami. Samo spirulina ne zadošča, če želimo zagotoviti dolgo življenjsko dobo. So prehranski specialisti in drugačni od ostalih predstavnikov iz družine Gastromyzon, njihova usta so manjša, zato jim uživanje ribje hrane povzroča težave. Prevelika vsebnost živalskih beljakovin povzroči prezgodnjo smrt. Vrsta naj bi v ujetništvu dočakala 8 let.

Razmnoževanje v ujetništvu je možno in se pogosto zgodi spontano, drst sproži sprememba temperature po daljšem času prezimovanja, če spomladi dvignemo temperaturo na 26°C, je drst zagotovljena. Akvaristi se pogosto ne zavedajo, da imajo mladice, saj rade zlezejo v filtre. Zato je nujno redno pregledovanje filtrov in cevi. Razlike med spoloma so zelo očitne, samica je bolj čokata. Samec je bolj suh, na prednjih plavutih ima majhne bodicam podobne izrastke. Z njimi samci tekmujejo za dominanco in samice. Drst poteka tako, da se samec z glavo zaletava v samico. Če je pri takšnem dvorjenju uspešen, se postavita drug proti drugemu ter se dvigneta iz tal, obred je videti kot ples in objem. V tem položaju samica spusti ikre, samec pa jih oplodi. Potomstvo ne čuvata. Mladice se izležejo komaj opazne in nagonsko iščejo močan tok, ki ga običajno najdejo v filtru. Če je filter primerno oblikovan in sestavljen, se mladice do velikosti 1 cm hranijo na bakterijskem prerastu filtrirnega materiala. Priporoča se, uporaba preprostih ampak zmogljivih filtrov, kot sta hamburg sistem ter tri prekatni filtri.

Spol najlažje določimo tako, da ribe pogledamo s spodnje strani, takrat, ko so pritrjene na steklo.
Čudoviti posnetek dvorjenja, ki ga je v objektiv ujel kolega akvarist Dejan Cerovečki.

Vrsta je bila poimenovana po specifičnem vzorcu. Beseda "lineolata" je izpeljanka dveh besed "linea" in "ola" . Linea pomeni črta. Besedo "ola" pa dodamo besedi, kadar govorimo o pomanjševalnicah, »Lineolata« je »majhna črtica«.

Ribica se je v akvaristiki prvič pojavila leta 2005, je krasna ter posebna riba, prav zaradi njene posebnosti pa pogosto konča v akvarijih ki zanjo niso najbolj primerni. Je tipični primer živali, ki je na življenje v svojem okolju 100% prilagojena, ploščato, posebno oblikovano telo ji omogoča, da se oprime kamnov v hitro tekočih rekah. Specifični ustni aparat pa je namenjen za strganje alg iz trdih površin. Vse to so prilagoditve ki ploščati činklji omogočajo preživetje v rekah z močnim vodnim tokom in jo naredili za specialista. Za takšne organizme je značilno, da poginejo, kadar okolje odstopa od tistega čemur so prilagojene, to moramo imeti v mislih, ko ji ponudimo mesto v akvariju. Načeloma jo imamo lahko v skupinskem akvariju, dokler ima na voljo dovolj hrane, alg ter kisika. Dobro se ujame z ostalimi vrstami iz azijskih hitro tekočih potokov, kot so kardinalke in cebrice.

Tjaša Kvas
Če vam je članek všeč, potem me lahko podprete tako, da mi častite kavo. Plačilo ni pogoj za obisk bloga, vsekakor pa bom vsake podpore zelo vesela.
Kupi mi kavo

Najbolj brano

17 januarja, 2022

Kategorija: 
Kalijev permanganat je črno škrlatni kristalni prah brez vonja. Uporabljamo ga za razkuževanje vodnih raztopin, akvaristične opreme, rib in rastlin.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj nalili vodo in zdaj čakamo, da se v njem vzpostavi biološko ravnovesje. V takem akvariju se dogajajo vidne in nevidne spremembe, ki so značilne za sisteme, ki so mlajši od enega leta. Sem sodijo pojavi različnih alg, sluzi ter povišane vrednosti dušikovih spojin.
Preberi članek
1 marca, 2023

Kategorija: 
Skalarka (Pterophyllum scalare) je ostrižnik, ki ga najpogosteje gojimo v akvariju, zaradi posebne oblike in karakterja je med akvaristi poznana kot kraljica. Vrsto je leta 1824 prvi opisal Schultze, kot akvarijsko ribo pa jo poznamo že 97 let.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
V primernem okolju ribe zelo redko zbolijo, saj jih pred povzročitelji bolezni ščiti močan imunski sistem ter sluz, ki prekriva kožo. Zaradi dobrega imunskega odziva, so pogosto okužene z različnimi povzročitelji bolezni, a ne kažejo znakov okužb, vse dokler niso izpostavljene močnemu stresu.
Preberi članek
17 februarja, 2023

Kategorija: 
Gupi je prav gotovo akvarijska ribica, ki jo pozna vsak akvarist. Odlikuje ga trdoživost, neobčutljivost, žive barve ter živahen in zelo priljuden karakter. Uvrščamo ga med živorodne zobate krapovce, ki jim poljudno pravimo živorodke.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
Ob vstopu v svet akvaristike, smo pogosto navdušeni nad pisanim svetom rib. Nekatere nas očarajo s svojimi barvami, druge z obliko telesa, tretje pa s karakterjem. Toda pri vsej tej živahni ponudbi, moramo upoštevati, da se vsi organizmi med sabo ne razumejo.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Akvaristi smo glede zdravil precej omejeni, saj zdravstveno varstvo akvarijskih organizmov obvlada zelo malo veterinarjev, zdravila pa je težko dobiti. Zato smo odvisni predvsem od industrijskih pripravkov, ki jih ponujajo različni proizvajalci in so na voljo v specializiranih akvarističnih trgovinah.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Sprehajamo se po gozdu in kar na enkrat pred sabo zagledamo čudovito korenino ali kamen. Sami pri sebi si mislimo, da bi se takšen kos čudovito podal našemu akvariju… Seveda pa nas takoj za tem preleti dvom.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj smo nalili vodo ter priklopili vso potrebno tehniko… Kaj pa zdaj. Zdaj je napočil čas, da akvarij zaženemo. Pogovorno rečemo, da akvarij »sciklamo«, izraz se nanaša na vzpostavitev bioloških ciklov hranilnih snovi.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Planarije so ploščati črvi iz reda Tricladida, ki se deli na tri podrede, Maricola, Cavernicola in Continenticola. Taksonomija teh živali je zelo kompleksna, saj samo podred Maricola sestavljajo tri »super družine« in šest družin.
Preberi članek
cartchevron-downarrow-rightmenu-circlecross-circle