Oklepni somiči so zanimive ribe, ki jih odlikuje zelo živahen ter družaben karakter. Ker obožujejo družbo svojih vrstnikov, se najbolje počutijo v velikih jatah. Prav v takšnih jatah pa bodo pokazali njihov pravi karakter ter družaben značaj.
Oklepne somiče uvrščamo v rod Corydoras, kar v prevodu pomeni koščena koža. Navezuje pa se na izredno trde luske, ki te ribe ščitijo pred plenilci, zato ni nič čudnega, da jim v slovenskem pravimo oklepni somiči.
So izredno prilagodljive ribe, zato se brez večjih težav množijo v akvariju, kljub temu pa je dobro, da jim zagotovimo kakovostno bivalno okolje. Pikasti oklepni somič Corydoras paleatus je v hobiju relativno pogosta vrsta, ki je priljubljena predvsem zaradi vzorca. Ribe so posute s sivimi madeži, ki se pod določenim kotom svetlobe zeleno lesketajo.
V naravi bomo to vrsto našli v rekah ter potokih Južne Brazilije, Urugvaja, Paragvaja ter Argentine. Zrastejo do 7 cm, samice so malo večje ter bolj čokate od samcev. Razmnoževanje je zelo preprosto, spodbudi ga menjava vode. Samci dvorijo samici tako, da jo poskušajo ujeti za brke, eno samico običajno preganjata dva samca. Samica odloži ikre in jih ujame z podrepnimi plavutmi, samec med tem časom ikre oplodi, samica pa nato odplava in ikre prilepi na podlago. Običajno je to steklo, listi rastlin, kakšen kamen itd. Iz iker se nato izležejo mladice, ki jih prve dni hranimo s parameciji, kasneje pa jim ponudimo mikročrve ali naupije artemije. Ko so malo večji, bodo z veseljem sprejeli ribjo hrano.
Takole smo v objektiv ujeli našega samca ter njegov pomladek. Oklepni somiči niso izbirčni jedci in bodo z veseljem sprejeli vse vrste hran.
So zelo neizbirčni, hranimo jih s kakovostno hrano, od priboljškov pa obožujejo banano. Drst spodbudi obilno hranjenje z živo hrano.
Za gojenje zadostuje akvarij s prostornino 60 litrov, tolerirajo pH vrednosti med 6 in 7, temperatura vode pa naj se giblje med 22 in 26°C. Po dnu akvarija uporabimo zelo fini pesek ali mivko, saj ta vrsta rada koplje ter rije po podlagi. Pregrob ali preoster pesek jim poškoduje brke, kar lahko povzroči bakterijske okužbe ter pogin.
Pazimo, da se po akvariju ne nabira preveč mulja, saj je vrsta občutljiva na amonijak, ki nastaja pri gnitju odpadlih rastlin ter iztrebkov. Toda, če jim zagotovimo akvarij z nižjo pH vrednostjo, jim lahko uredimo nastilj iz suhega listja, kjer se bodo zadrževali večino svojega časa.
POZOR: To prakticiramo le v akvarijih z nižjo pH vrednostjo, saj je amonijak v kisli vodi manj strupen.
Pikasti oklepni somič je idealna riba za biotop, skupinske ali okrasne akvarije. Kombiniramo ga lahko s številnimi ribami, dobro se obnese z majhnimi karacinidi, kot so neonke in razne tetre, združljiv je tudi z diskusi in skalarkami, kombiniramo pa ga lahko tudi k različnim azijskim ribam ter tako dobimo geotop ali okrasni akvarij. Pazimo, da jih ne kombiniramo z ribami, ki bi jih lahko požrle. Oklepni somiči imajo izrazit obrambni mehanizem, ko se počutijo ogrožene, v vodo sproščajo kemikalije, ki odvračajo ali zastrupijo plenilce.
Ta kemikalija se lahko sprošča tudi med transportom, zato lahko pride do tako imenovane samo zastrupitve ter pogina v transportni vrečki. Če je le mogoče, somiče transportiramo v majhnih skupinah, ali še bolje, vsakega posebej.
MOJE IZKUŠNJE Z VRSTO:
Pikasti oklepni somič je eden od mojih najljubših somičev, prepričali so me s svojim obnašanjem ter živahno naravo. Najbolj aktivni so zjutraj ter zvečer, vmes pa imajo obdobje počivanja. V aktivnem obdobju živahno plavajo, med počivanjem pa se zbirajo v majhne skupinice. Vrsto odlikuje tudi izredno preprosto razmnoževanje, saj v nekaterih primerih mladice odrastejo kar v skupinskih akvarijih.