Logotip Alfa in Betta
0
0
0,00  0 izdelkov

V košarici ni izdelkov.

Pikasti oklepni somič

Corydoras paleatus

Objavil: 
Tjaša Kvas
Čas objave: 
21.04.2025
Kategorija: 

Oklepni somiči so zanimive ribe, ki jih odlikuje zelo živahen ter družaben karakter. Ker obožujejo družbo svojih vrstnikov, se najbolje počutijo v velikih jatah. Prav v takšnih jatah pa bodo pokazali njihov pravi karakter ter družaben značaj.

Oklepne somiče uvrščamo v rod Corydoras, kar v prevodu pomeni koščena koža. Navezuje pa se na izredno trde luske, ki te ribe ščitijo pred plenilci, zato ni nič čudnega, da jim v slovenskem pravimo oklepni somiči.

So izredno prilagodljive ribe, zato se brez večjih težav množijo v akvariju, kljub temu pa je dobro, da jim zagotovimo kakovostno bivalno okolje. Pikasti oklepni somič Corydoras paleatus je v hobiju relativno pogosta vrsta, ki je priljubljena predvsem zaradi vzorca. Ribe so posute s sivimi madeži, ki se pod določenim kotom svetlobe zeleno lesketajo.

V naravi bomo to vrsto našli v rekah ter potokih Južne Brazilije, Urugvaja, Paragvaja ter Argentine.  Zrastejo do 7 cm, samice so malo večje ter bolj čokate od samcev. Razmnoževanje je zelo preprosto, spodbudi ga menjava vode. Samci dvorijo samici tako, da jo poskušajo ujeti za brke, eno samico običajno preganjata dva samca. Samica odloži ikre in jih ujame z podrepnimi plavutmi, samec med tem časom ikre oplodi, samica pa nato odplava in ikre prilepi na podlago. Običajno je to steklo, listi rastlin, kakšen kamen itd. Iz iker se nato izležejo mladice, ki jih prve dni hranimo s parameciji, kasneje pa jim ponudimo mikročrve ali naupije artemije. Ko so malo večji, bodo z veseljem sprejeli ribjo hrano.

Takole smo v objektiv ujeli našega samca ter njegov pomladek. Oklepni somiči niso izbirčni jedci in bodo z veseljem sprejeli vse vrste hran.

So zelo neizbirčni, hranimo jih s kakovostno hrano, od priboljškov pa obožujejo banano. Drst spodbudi obilno hranjenje z živo hrano.

Za gojenje zadostuje akvarij s prostornino 60 litrov, tolerirajo pH vrednosti med 6 in 7, temperatura vode pa naj se giblje med 22 in 26°C. Po dnu akvarija uporabimo zelo fini pesek ali mivko, saj ta vrsta rada koplje ter rije po podlagi. Pregrob ali preoster pesek jim poškoduje brke, kar lahko povzroči bakterijske okužbe ter pogin.

Pazimo, da se po akvariju ne nabira preveč mulja, saj je vrsta občutljiva na amonijak, ki nastaja pri gnitju odpadlih rastlin ter iztrebkov. Toda, če jim zagotovimo akvarij z nižjo pH vrednostjo, jim lahko uredimo nastilj iz suhega listja, kjer se bodo zadrževali večino svojega časa.

POZOR: To prakticiramo le v akvarijih z nižjo pH vrednostjo, saj je amonijak v kisli vodi manj strupen.

Pikasti oklepni somič je idealna riba za biotop, skupinske ali okrasne akvarije. Kombiniramo ga lahko s številnimi ribami, dobro se obnese z majhnimi karacinidi, kot so neonke in razne tetre, združljiv je tudi z diskusi in skalarkami, kombiniramo pa ga lahko tudi k različnim azijskim ribam ter tako dobimo geotop ali okrasni akvarij. Pazimo, da jih ne kombiniramo z ribami, ki bi jih lahko požrle. Oklepni somiči imajo izrazit obrambni mehanizem, ko se počutijo ogrožene, v vodo sproščajo kemikalije, ki odvračajo ali zastrupijo plenilce.

Ta kemikalija se lahko sprošča tudi med transportom, zato lahko pride do tako imenovane samo zastrupitve ter pogina v transportni vrečki. Če je le mogoče, somiče transportiramo v majhnih skupinah, ali še bolje, vsakega posebej.

MOJE IZKUŠNJE Z VRSTO:

Pikasti oklepni somič je eden od mojih najljubših somičev, prepričali so me s svojim obnašanjem ter živahno naravo. Najbolj aktivni so zjutraj ter zvečer, vmes pa imajo obdobje počivanja. V aktivnem obdobju živahno plavajo, med počivanjem pa se zbirajo v majhne skupinice. Vrsto odlikuje tudi izredno preprosto razmnoževanje, saj v nekaterih primerih mladice odrastejo kar v skupinskih akvarijih.

Tjaša Kvas
Če vam je članek všeč, potem me lahko podprete tako, da mi častite kavo. Plačilo ni pogoj za obisk bloga, vsekakor pa bom vsake podpore zelo vesela.
Kupi mi kavo

Najbolj brano

17 januarja, 2022

Kategorija: 
Kalijev permanganat je črno škrlatni kristalni prah brez vonja. Uporabljamo ga za razkuževanje vodnih raztopin, akvaristične opreme, rib in rastlin.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
V primernem okolju ribe zelo redko zbolijo, saj jih pred povzročitelji bolezni ščiti močan imunski sistem ter sluz, ki prekriva kožo. Zaradi dobrega imunskega odziva, so pogosto okužene z različnimi povzročitelji bolezni, a ne kažejo znakov okužb, vse dokler niso izpostavljene močnemu stresu.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj nalili vodo in zdaj čakamo, da se v njem vzpostavi biološko ravnovesje. V takem akvariju se dogajajo vidne in nevidne spremembe, ki so značilne za sisteme, ki so mlajši od enega leta. Sem sodijo pojavi različnih alg, sluzi ter povišane vrednosti dušikovih spojin.
Preberi članek
17 februarja, 2023

Kategorija: 
Gupi je prav gotovo akvarijska ribica, ki jo pozna vsak akvarist. Odlikuje ga trdoživost, neobčutljivost, žive barve ter živahen in zelo priljuden karakter. Uvrščamo ga med živorodne zobate krapovce, ki jim poljudno pravimo živorodke.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
Ob vstopu v svet akvaristike, smo pogosto navdušeni nad pisanim svetom rib. Nekatere nas očarajo s svojimi barvami, druge z obliko telesa, tretje pa s karakterjem. Toda pri vsej tej živahni ponudbi, moramo upoštevati, da se vsi organizmi med sabo ne razumejo.
Preberi članek
1 marca, 2023

Kategorija: 
Skalarka (Pterophyllum scalare) je ostrižnik, ki ga najpogosteje gojimo v akvariju, zaradi posebne oblike in karakterja je med akvaristi poznana kot kraljica. Vrsto je leta 1824 prvi opisal Schultze, kot akvarijsko ribo pa jo poznamo že 97 let.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Sprehajamo se po gozdu in kar na enkrat pred sabo zagledamo čudovito korenino ali kamen. Sami pri sebi si mislimo, da bi se takšen kos čudovito podal našemu akvariju… Seveda pa nas takoj za tem preleti dvom.
Preberi članek
17 februarja, 2023

Kategorija: 
Rogatec je v akvaristiki prav gotovo najbolj razširjena riba iz skupine oklepnih somov. Spada v družino Loricariidae, poddružino Hypostominae ter v rod Ancistrus, ki šteje okoli 200 vrst. Naseljujejo reke v Južni Ameriki. Najmanjša opisana vrsta v dolžino meri le 5 cm, največja pa 25 cm.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj smo nalili vodo ter priklopili vso potrebno tehniko… Kaj pa zdaj. Zdaj je napočil čas, da akvarij zaženemo. Pogovorno rečemo, da akvarij »sciklamo«, izraz se nanaša na vzpostavitev bioloških ciklov hranilnih snovi.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Akvaristi smo glede zdravil precej omejeni, saj zdravstveno varstvo akvarijskih organizmov obvlada zelo malo veterinarjev, zdravila pa je težko dobiti. Zato smo odvisni predvsem od industrijskih pripravkov, ki jih ponujajo različni proizvajalci in so na voljo v specializiranih akvarističnih trgovinah.
Preberi članek
cartchevron-downmenu-circlecross-circle