Logotip Alfa in Betta
0
0
0,00  0 izdelkov

V košarici ni izdelkov.

Phallichthys tico

Objavil: 
Tjaša Kvas
Čas objave: 
17.02.2023
Kategorija: 
Je majhna živorodka, samec doseže okoli 2 cm, samice pa so običajno malo večje. Največji zabeležen primerek je meril 3.5 cm. Po anatomiji in zunanji zgradbi je zelo robustna riba z globokim ter ovalnim prsnim košem. Osnovna barva je rumena, plavuti pa so prozorne ali bele. Na hrbtni plavuti je običajno črna pika ali lisa. Za samce je značilen zelo dolg gonopodij po katerem je vrsta dobila rodovno ime.

Je majhna živorodka, samec doseže okoli 2 cm, samice pa so običajno malo večje. Največji zabeležen primerek je meril 3.5 cm. Po anatomiji in zunanji zgradbi je zelo robustna riba z globokim ter ovalnim prsnim košem. Osnovna barva je rumena, plavuti pa so prozorne ali bele. Na hrbtni plavuti je običajno črna pika ali lisa. Za samce je značilen zelo dolg gonopodij po katerem je vrsta dobila rodovno ime. Vrstno ime »Tico« pa je posvečeno endemičnemu ljudstvu, ki živi na istem območju Kostarike.

Rodovno ime »Phallichthys« je sestavljeno iz dveh grških besed »phallos«, ki pomeni penis in »ichthys«, kar pomeni riba. To bi lahko prevedli kot »ribji penis«.

Gonopodij v resnici ni pravi spolni organ, ampak je preobražena podrepna plavut, ki omogoča lažji prenos sperme v samico. Interval med eno in drugo brejostjo traja 24 do 48 dni, oploditve med brejostjo niso možne. Med parjenjem lahko samico oplodi več samcev, zato so mladice potomke različnih očetov. Samci so do samic zelo nadležni, zato je zelo pomembno, da je v akvariju več samic, enemu samcu damo tri do 4 samice.

Mladice lahko pustimo v akvariju, a le pod pogojem, da niso direktno izpostavljene odraslim ribam. Poskrbimo za gosto zaraščen akvarij z veliko plavajočimi rastlinami.

Samec ima zelo dolg gonopodij – preobraženo podrepno plavut s katero osemeni samico. Parjenje poteka tako, da samec gonopodij premakne naprej in se z njim poskuša dotaknit samičinega spolovila.

V naravi jih najdemo v počasi tekočih vodah, ki niso globje od 30 cm, ustrezajo jim temperature od 23 do 30°C, pH vrednost naj bo od 7 do 7.5, trdota maksimalno 10 dGH. So endemi, kar pomeni, da živijo le na enem območju, najdemo jih v zgornjem delu reke San Juan, ki se nahaja v Kostariki. Na istem območju živi tudi endemično pleme, ki se imenujejo Tico, po njih je riba tudi dobila ime.

Zadržujejo se v majhnih jatah blizu gostega rastlinja na obali. Zaradi specifične narave obnašanja ter okolja v katerem živijo so primerni za majhne akvarije od 20 litrov do maksimalno 60 litrov. V prevelikih akvarijih pogosto shirajo, saj ne najdejo hrane, zato se bolje počutijo v manjših posodah. V naravi se hranijo z enoceličnimi algami, prerastom, planktonom in majhnimi ličinkami vodnih žuželk. V akvariju se hitro navadijo na vse vrste hran, pogoj je le, da so delčki dovolj majhni, da jih spravijo v usta. Obožujejo mikro črve, ki so hkrati osnovna hrana mladicam.

V naravi se vrsta prehranjuje s prerastom in enoceličnimi algami. To obnašanje lahko opazujemo tudi v akvariju. Mlada samica se pase na vejah iz katerih pobira alge ter mikroorganizme.

IUCN Rdeča Lista ne vodi statistike za to vrsto, toda glede na to, da je žival endem na zelo ogroženem območju, obstaja velika verjetnost, da divja populacija upada ali pa je že ogrožena.

Phallichthys tico je primerna za začetnike, če se ti držijo osnovnih pravil pri postavitvi ter vzdrževanju akvarija, ki veljajo za to vrsto.

Ribo gojimo v majhnem, vrstnem, gosto zaraščenem akvariju z veliko plavajočih rastlin. Vrstni akvarij pomeni to, da je v akvariju le ena vrsta rib.

Za dekoracijo uporabimo majhne veje hrasta, jelše ali bukve.

Filtracija mora biti biološko stabilna s šibkim tokom.

Hrana mora biti dovolj majhna, da jo ribe lahko pojedo.

Menjave vode morajo biti redne, vsaj enkrat na teden, pri tem ne pozabimo dobro presesati pesek.

Polži in kozice so dobra družba, ki bo poskrbela za hrano, ki pade na tla. Ta vrsta zna bit zelo problematična glede hrane, saj ne pobira iz dna, pogosta napaka je, da se te ribe premalo hranijo in posledično poginejo zaradi zahiranosti, bolje jih je hraniti malo več ter poskrbeti za redno vzdrževanje akvarija.

Moje izkušnje z vrsto so zelo pozitivne, gre za zanimivo in živahno ribico, ki hitro spozna svojega hranitelja, do tujcev in ostalih je previdna, zato se običajno skrije. Prva generacija, ki sem jo dobila je poginila zaradi zahiranosti, premočnega vodnega toka in prevelikega akvarija. Akvaristi prepogosto slišimo nasvete ostalih akvaristov, da je za ribe bolje, če imajo več prostora, na žalost to ne velja za vse vrste. Pri Phallichthys tico je preveč prostora enako usodno, kot je pomanjkanje prostora pri oskarju. Prav zato je za akvariste pomembno, da se o organizmih, ki jih gojijo dobro pozanimajo in jim ponudijo najboljše pogoje za preživetje.

Tjaša Kvas
Če vam je članek všeč, potem me lahko podprete tako, da mi častite kavo. Plačilo ni pogoj za obisk bloga, vsekakor pa bom vsake podpore zelo vesela.
Kupi mi kavo

Najbolj brano

17 januarja, 2022

Kategorija: 
Kalijev permanganat je črno škrlatni kristalni prah brez vonja. Uporabljamo ga za razkuževanje vodnih raztopin, akvaristične opreme, rib in rastlin.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj nalili vodo in zdaj čakamo, da se v njem vzpostavi biološko ravnovesje. V takem akvariju se dogajajo vidne in nevidne spremembe, ki so značilne za sisteme, ki so mlajši od enega leta. Sem sodijo pojavi različnih alg, sluzi ter povišane vrednosti dušikovih spojin.
Preberi članek
1 marca, 2023

Kategorija: 
Skalarka (Pterophyllum scalare) je ostrižnik, ki ga najpogosteje gojimo v akvariju, zaradi posebne oblike in karakterja je med akvaristi poznana kot kraljica. Vrsto je leta 1824 prvi opisal Schultze, kot akvarijsko ribo pa jo poznamo že 97 let.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
V primernem okolju ribe zelo redko zbolijo, saj jih pred povzročitelji bolezni ščiti močan imunski sistem ter sluz, ki prekriva kožo. Zaradi dobrega imunskega odziva, so pogosto okužene z različnimi povzročitelji bolezni, a ne kažejo znakov okužb, vse dokler niso izpostavljene močnemu stresu.
Preberi članek
17 februarja, 2023

Kategorija: 
Gupi je prav gotovo akvarijska ribica, ki jo pozna vsak akvarist. Odlikuje ga trdoživost, neobčutljivost, žive barve ter živahen in zelo priljuden karakter. Uvrščamo ga med živorodne zobate krapovce, ki jim poljudno pravimo živorodke.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
Ob vstopu v svet akvaristike, smo pogosto navdušeni nad pisanim svetom rib. Nekatere nas očarajo s svojimi barvami, druge z obliko telesa, tretje pa s karakterjem. Toda pri vsej tej živahni ponudbi, moramo upoštevati, da se vsi organizmi med sabo ne razumejo.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Akvaristi smo glede zdravil precej omejeni, saj zdravstveno varstvo akvarijskih organizmov obvlada zelo malo veterinarjev, zdravila pa je težko dobiti. Zato smo odvisni predvsem od industrijskih pripravkov, ki jih ponujajo različni proizvajalci in so na voljo v specializiranih akvarističnih trgovinah.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Sprehajamo se po gozdu in kar na enkrat pred sabo zagledamo čudovito korenino ali kamen. Sami pri sebi si mislimo, da bi se takšen kos čudovito podal našemu akvariju… Seveda pa nas takoj za tem preleti dvom.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Planarije so ploščati črvi iz reda Tricladida, ki se deli na tri podrede, Maricola, Cavernicola in Continenticola. Taksonomija teh živali je zelo kompleksna, saj samo podred Maricola sestavljajo tri »super družine« in šest družin.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj smo nalili vodo ter priklopili vso potrebno tehniko… Kaj pa zdaj. Zdaj je napočil čas, da akvarij zaženemo. Pogovorno rečemo, da akvarij »sciklamo«, izraz se nanaša na vzpostavitev bioloških ciklov hranilnih snovi.
Preberi članek
cartchevron-downmenu-circlecross-circle