Logotip Alfa in Betta
0
0
0,00  0 izdelkov

V košarici ni izdelkov.

Peteroproga mrenica

Desmopuntius pentazona

Objavil: 
Tjaša Kvas
Čas objave: 
23.01.2024
Kategorija: 

Iz Jugovzhodne Azije, natančneje iz Bornea, je v naše akvarije prišla zelo odporna, lepa ter izredno atraktivna riba. Spoznamo jo po značilni oranžni barvi, ki jo krasi pet črnih prog. Peteroproga mrenica, je danes ikona azijskih akvarijev, njeno znanstveno ime Desmopuntius pentazona pa je sestavljeno iz več grških besed, ki poudarjajo njen značilen vzorec. Tako besedo "desmopuntius", sestavljata dve besedi in sicer »desmo«, ki pomeni ujetnik , ter beseda "puntius", ki pomeni »črtasti vzorec". Beseda »pentazona« pa v dobesednem prevodu pomeni pet območij, in se nanaša na pet črnih prog, ki so značilne za to vrsto.

V naravi jo najdemo predvsem v reki Baram, kjer naseljuje šotna močvirja z veliko rastlinskega materiala. Živi v vodah, v katerih najdemo visoke koncentracije rastlinskih toksinov, huminske, šotne ter taninske kisline in čreslovine. pH vrednost takšnih vod je običajno med 3 in 4. Koncentracija mineralov pa je zelo nizka. Žal jo v akvariju zelo redko srečamo v takšnih ureditvah, je pa zato veliko pogostejša v akvarijih s čisto vodo. V kolikor je akvarij gosto zaraščen in pH vrednost vode ne presega 7, se bo dobro počutila tudi v takšnih postavitvah. Zelo dobro se ujame z rastlinami kot so Cryptocoryne ali Barcalaya, seveda pa ji bodo odgovarjale tudi druge vrste.

Divje predstavnike spoznamo po značilni črni piki, ki se nahaja tik za hrbtno plavutjo, populacija, ki je gojena v ujetništvu pa tega nima. Najbrž za to, ker je na neki točki prišlo do hibridizacije, oziroma križanja s sorodnimi in podobnimi vrstami.

Po naravi so mrene zelo inteligentne, igrive ter izredno družabne ribe, ki nujno potrebujejo stik s predstavniki iste vrste. Če ga nimajo, bodo vse frustracije ter igrivost  spravile na druge prebivalce v akvariju. To pomeni, da bodo brez pomisleka ščipale plavuti drugim ribam, jih preganjale ter nadlegovale. Da se temu izognemo, jih vedno naselimo v dovolj velike akvarije, kamor naselimo eno veliko jato. Za približno deset živali zadostuje posoda z dolžino 100 cm. V večjih akvarijih pa jih lahko kombiniramo tudi z drugimi mrenami ali razborami.

Ustrezajo ji temperature od 21 do 26 °C, grelec zato uporabljamo po potrebi. pH vrednost držimo na območju 6, tolerirajo pa vrednosti od 3.0 do 7.0. So vsejede, kar pomeni, da jim moramo zagotoviti hrano tako rastlinskega kot tudi živalskega izvora. Pri tem se izogibamo hran, ki vsebujejo ribjo moko.

Filter naj bo velik in biološko stabilen, pretok pa ne rabi biti močan, saj v naravi naseljujejo počasi tekoče ter stoječe vode. Kljub temu pazimo, da je BPK oziroma biološka potreba po kisiku ustrezna. Potrebujejo tedensko menjavo vode, ob ustrezni ureditvi ter oskrbi pa bodo živele tudi do  let.

Za akvarijsko dekoracijo uporabimo predvsem korenine, listje, rastline ter drugi posušen rastlinski material.

Razmnoževanje v ujetništvu je možno, vsekakor pa je namenjeno bolj izkušenim akvaristom. Samec in samica se ločita predvsem po velikosti in barvi. Samci so manjši, temnejši in bolj intenzivno obarvani. Samice pa so rahlo večje, bolj okrogle in svetlejše.

Drst poteka v rahlo kisli vodi in se lahko zgodi tudi v akvariju, težava pa je, da odrasle ribe ikre sproti pojedo, če jih opazijo, zato je dobro, da jih poberemo iz akvarija, ter jih gojimo ločeno. Mladice se bodo izvalile po dveh dneh, prvo hranjenje pa začnemo 3. ali 4. dan, ko opazimo, da že prosto plavajo. Prvo hrano predstavljajo infuzorji, šele kasneje pa sprejmejo naupije artemije ter mikročrve.

Vrsta je v akvaristiki relativno pogosta, seveda pa je potrebno omeniti, da so v ujetništvu gojene živali hibridi oziroma križanci dveh sorodnih vrst. Zato bomo v trgovini te živali našli pod imenom D. hexazona ali D. pentazona. V naravi so to popolnoma različne živali, ki jih najlažje ločimo po črni piki za hrbtno plavutjo, ki je značilna za D. pentazona. Te pike ne bomo našli pri D. hexazona. Obe vrsti pa imata 6 črnih prog, le da je zadnja proga pri D. pentazona zelo neizrazita, včasih komaj opazna. Križanci kažejo značilnosti obeh vrst s to razliko, da nikoli nimajo izrazite črne pike za hrbtno plavutjo. Divje ribe so v trgovinah izredno redke, populacija v naravi pa je dovolj stabilna, da ohranjanje vrste v ujetništvu ni potrebno.

Ne pozabimo, to so čudovite azijske ribe, ki bodo do izraza prišle v dovolj veliki jati ter v dovolj velikem akvariju.

Tjaša Kvas
Če vam je članek všeč, potem me lahko podprete tako, da mi častite kavo. Plačilo ni pogoj za obisk bloga, vsekakor pa bom vsake podpore zelo vesela.
Kupi mi kavo

Najbolj brano

17 januarja, 2022

Kategorija: 
Kalijev permanganat je črno škrlatni kristalni prah brez vonja. Uporabljamo ga za razkuževanje vodnih raztopin, akvaristične opreme, rib in rastlin.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj nalili vodo in zdaj čakamo, da se v njem vzpostavi biološko ravnovesje. V takem akvariju se dogajajo vidne in nevidne spremembe, ki so značilne za sisteme, ki so mlajši od enega leta. Sem sodijo pojavi različnih alg, sluzi ter povišane vrednosti dušikovih spojin.
Preberi članek
1 marca, 2023

Kategorija: 
Skalarka (Pterophyllum scalare) je ostrižnik, ki ga najpogosteje gojimo v akvariju, zaradi posebne oblike in karakterja je med akvaristi poznana kot kraljica. Vrsto je leta 1824 prvi opisal Schultze, kot akvarijsko ribo pa jo poznamo že 97 let.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
V primernem okolju ribe zelo redko zbolijo, saj jih pred povzročitelji bolezni ščiti močan imunski sistem ter sluz, ki prekriva kožo. Zaradi dobrega imunskega odziva, so pogosto okužene z različnimi povzročitelji bolezni, a ne kažejo znakov okužb, vse dokler niso izpostavljene močnemu stresu.
Preberi članek
17 februarja, 2023

Kategorija: 
Gupi je prav gotovo akvarijska ribica, ki jo pozna vsak akvarist. Odlikuje ga trdoživost, neobčutljivost, žive barve ter živahen in zelo priljuden karakter. Uvrščamo ga med živorodne zobate krapovce, ki jim poljudno pravimo živorodke.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
Ob vstopu v svet akvaristike, smo pogosto navdušeni nad pisanim svetom rib. Nekatere nas očarajo s svojimi barvami, druge z obliko telesa, tretje pa s karakterjem. Toda pri vsej tej živahni ponudbi, moramo upoštevati, da se vsi organizmi med sabo ne razumejo.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Sprehajamo se po gozdu in kar na enkrat pred sabo zagledamo čudovito korenino ali kamen. Sami pri sebi si mislimo, da bi se takšen kos čudovito podal našemu akvariju… Seveda pa nas takoj za tem preleti dvom.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj smo nalili vodo ter priklopili vso potrebno tehniko… Kaj pa zdaj. Zdaj je napočil čas, da akvarij zaženemo. Pogovorno rečemo, da akvarij »sciklamo«, izraz se nanaša na vzpostavitev bioloških ciklov hranilnih snovi.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Akvaristi smo glede zdravil precej omejeni, saj zdravstveno varstvo akvarijskih organizmov obvlada zelo malo veterinarjev, zdravila pa je težko dobiti. Zato smo odvisni predvsem od industrijskih pripravkov, ki jih ponujajo različni proizvajalci in so na voljo v specializiranih akvarističnih trgovinah.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Planarije so ploščati črvi iz reda Tricladida, ki se deli na tri podrede, Maricola, Cavernicola in Continenticola. Taksonomija teh živali je zelo kompleksna, saj samo podred Maricola sestavljajo tri »super družine« in šest družin.
Preberi članek
cartchevron-downmenu-circlecross-circle