Ali razmišljate, da bi vašemu otroku kupili akvarij? Če ste na vprašanje odgovorili pritrdilno, vam bo tale članek zagotovo pomagal.
Akvaristika je čudovit hobi, ki bo vas in vašega otroka naučil veliko stvari, toda le, pod pogojem, da boste nakup in postavitev akvarija izvedli pravilno. Toda, kako se je najbolje lotiti akvaristike oziroma, kako otroka in sebe pripravimo na akvarij?
Starost otroka igra zelo pomembno vlogo, saj na podlagi nje lahko določimo dolžnosti, ki jih bo otrok moral opravljati v sklopu oskrbe akvarija. Dve do tri leta stari otroci že lahko pomagajo pri hranjenju akvarijskih rib, seveda pa to morajo početi s pomočjo staršev. Starejši otroci pa lahko to nalogo opravljajo sami. Poleg hranjenja je v akvariju potrebno redno menjavati vodo ter urediti akvarijske rastline. To so naloge, ki jih majhni otroci ne morejo opravljati sami, zato jih bodo morali opraviti starejši otroci ali pa starši. Oskrba akvarija zato vključuje celotno družino, kar pomeni, da se za nakup morajo strinjati vsi.
Če vam je otrok izrazil željo po akvariju, potem je skrajni čas, da se o tem pogovorite. Ne pozabite, nakup in oskrba akvarija zajema celotno družino in ne samo otroka. Izjema so otroci, ki so že dovolj veliki, da jim lahko brez težav zaupate celotno oskrbo.
Včasih smo starši v dilemi in ne vemo ali je želja res želja, ali pa je vse skupaj le faza, ki bo prej ali slej minila. V takšni situaciji z nakupom akvarija malo počakajmo in otroka raje peljimo v javni akvarij. Tam opazujmo njegovo reakcijo ter odnos, ki ga ima do hobija. Obiske nekajkrat ponovimo in če ga navdušenje ne mine, potem je skrajni čas da ima čisto svoj akvarij. Seveda pa se je pred nakupom potrebno pogovoriti še o eni stvari in to je odgovornost, ki jo s sabo prinaša oskrba hišnih ljubljenčkov.
Živali, ki živijo v našem domu so v celoti odvisne od naše oskrbe, saj same zase ne morejo poskrbeti. Potrebno jih je hraniti ter jih negovati. Ribe so pri tem še posebej ranljive, saj za svoj življenjski prostor potrebujejo ekosistem, ki je povsem drugačen od našega. Za akvarij smo pripravljeni takrat, ko sprejmemo, da lastništvo akvarija ni samo posoda z vodo, ampak živ ekosistem z organizmi, ki potrebujejo specifične pogoje za življenje. Kot pri vseh stvareh, tudi v akvaristiki veljajo pravila, ki jih je potrebno upoštevati. Ta pravila pa najdemo predvsem v akvaristični literaturi.
Preverjena akvaristična literatura nam bo prihranila marsikatero začetniško težavo, zato je res dobro, da se pred nakupom akvarija dobro informiramo. Samo nasveti pri trgovcu ali prijatelju niso dovolj. Potrebno je oditi v knjižnico ali pa poiskati zanesljive internetne vire, ki vam bodo ponudili dovolj informacij o postavitvi in delovanju akvarija ter o izbiti organizmov. Nekaj začetne literature si lahko preberete tukaj: https://alfa-in-betta.si/kategorija/branje-za-zacetnike/
To je za mnoge najtežja točka, saj se moramo sprijazniti, da v svetu akvaristike obstaja nekaj pravil, ki so v nasprotju z našimi predstavami o akvariju in podvodnim svetom. Medtem ko Evropa zelo strmi k dobremu počutju živali, se Amerika in Azija temu dobesedno smejita. Zanje so ribe nečuteča bitja, katerih glavni namen je izključno dekoracija v stanovanju. Prav zato ni dobro, da navdihe za postavitev akvarijev iščemo v Ameriških ali Azijskih oddajah. V Evropi ribe priznavamo kot čuteča bitja, kar pomeni, da moramo zanje ustrezno poskrbeti. Pri tem imejmo v mislih, da je akvarij posnetek naravnega okolja. To upoštevamo tudi pri postavitvi. Izogibamo se barvnim peskom, različni plastični dekoraciji v obliki potapljačev, gradov itd. Namesto tega raje posežemo po naravni dekoraciji, kot so kamenje, rastline in različne vrste lesa, pri tem pa se zogibamo školjkam in apnenčastemu kamenju. Navdih za postavitev akvarija moramo poiskati v naravi in se potruditi, da ta košček narave vnesemo v dom. Zapomnimo si, akvarij je dom, kjer domujejo ribe, zato ga moramo prilagoditi njim.
Nakup akvarija in njegove opreme je najbolje opraviti v eni iz med specializiranih trgovin. Postavitev akvarija pa lahko opravite sami, če pa mislite, da tega niste zmožni, pa lahko za pomoč prosite prodajalca. Naj vam ne bo nerodno, saj se večina akvarističnih trgovin ukvarja s tako imenovanimi osnovnimi postavitvami akvarijev. Kljub temu pa obstaja še tretja možnost, to so podjetja, ki se s postavitvami in vzdrževanji akvarijev ukvarjajo profesionalno.
Oskrbo akvarija razdelimo v štiri kategorije in sicer na dnevno, tedensko, mesečno in letno oskrbo. Dnevna oskrba akvarija je zelo preprosta, sestavlja jo hranjenje živali ter kontrola akvarijske tehnike. Pri tem preverimo, če filtri, luči in grelci delujejo normalno. To oskrbo lahko brez težav prepustimo otrokom, vanjo pa lahko vključimo tudi manjše otroke, ki bodo uživali v hranjenju ribic. Pri tedenski oskrba akvarija zamenjamo vodo, obrišemo šipe in po potrebi očistimo akvarijske luči. Če je potrebo postrižemo in uredimo akvarijske rastline. To so opravila, ki jih manjši otroci ne morejo opravljati, zato jih bodo mogli narediti starši. Enako velja za mesečno in letno oskrbo akvarija, kjer pregledamo delovanje filtrov in jih po potrebi očistimo.
KAJ PA STROŠKI?
Največji strošek predstavlja nabava ter postavitev akvarija, ta lahko nanese krepko čez 1000€, seveda pa je vse odvisno od naših želj, ki pa nikakor ne smejo biti v neskladju z etiko ter oskrbo domačih živali. Načeloma akvaristika velja za zelo poceni hobi, za katerega pa so značilni izredno veliki začetni stroški. Ko je akvarijski sistem enkrat vzpostavljen, se mesečni stroški za oskrbo povprečnega akvarija gibljejo med 10 do 50€, kar je še vedno cenejše kot oskrba psa. Začetne stroške lahko znižamo tako, da kupimo rabljeno opremo, toda če ste v tem popolni začetniki, vam to močno odsvetujem. Prav tako vam odsvetujem da varčujete na akvarijski tehniki. Če želite privarčevati kakšen evro, potem je to najlažje narediti na akvarijskih rastlinah in dekoraciji. Akvarijske rastline lahko dobite od drugih akvaristov, dekoracijo pa lahko naberete med sprehodom po gozdu. V takšno aktivnost lahko vključite tudi otroke, pri tem pa jih priučite spoznavanja kamnin in dreves. Tukaj je potrebno povedati, da nabiranje dekoracije svetujem samo tistim, ki dobro poznajo drevesne vrste. Članek o domači dekoraciji boste našli tukaj: https://alfa-in-betta.si/domaca-dekoracija/
PREDNOSTI, KI JIH PRINESE OSKRBA AKVARIJA
Pravilno delujoč akvarij je sprostitev in veselje za vso družino. Pogled na ribe sprošča, prav tako pa na nas pozitivno vpliva zvok tekoče vode. Številne raziskave kažejo, da so lastniki domačih živali bolj sproščeni, bolj komunikativni in lažje premagujejo težke življenjske situacije. Otroci, ki skrbijo za akvarij se bolje učijo, pri tem pa so posebej dobri v matematiki in biologiji. To ni nič nenavadnega, saj moramo za pravilno delovanje akvarija razumeti številne biološke funkcije, ki se jih otroci učijo tudi v šoli. Akvarijem je učenje dosti lažje, saj jim stvari, kot je na primer fotosinteza pokažemo na primeru. Prav tako jim lahko na primeru pokažemo volumen, površino ter druge matematične primere. Otroka lahko spodbudimo k štetju rib, ali pa ga enostavno izzivamo, da sedi v tišini in opazuje živali, kar spodbuja koncentracijo.
Ali je res, da z oskrbo živali pri otroku razvijemo občutek odgovornosti?
Pogosto slišimo, da oskrba živali pri otroku spodbuja čut za odgovornost. Žal je resnica takšna, da otrok sam od sebe ne bo razvil odgovornost do živali, ampak ga moramo to naučiti. Po domače, od otroka ne moremo pričakovati nekaj, kar mu nismo pokazali. Ne moremo otroku kupiti žival in od njega zahtevati, da zanjo skrbi, lahko pa ga vključimo v oskrbo živali. Otroci se učijo od odraslih in pri tem so neverjetno dobri. Že dveletni otroci imajo željo po tem, da pomagajo, saj jim to daje občutek, da so del neke skupnosti. Zato se ne bojte, če vaš otrok pokaže željo, da vam pomaga pri oskrbi živali, ga ne podite, ampak ga pri tem spodbudite. In tako se počasi razvija ne samo občutek odgovornosti, ampak tudi občutek za skupnost ter delo.
Otroka naučimo, da ima pravico do pomoči.
Včasih otrok potrebuje pomoč, toda besede kot so »potrebujem pomoč« ali »pomagaj mi« je včasih zelo težko izgovoriti. Akvarij lahko pri tem pomaga, saj številnih dejanj otroci ne morejo narediti sami. »Prosim, pomagaj mi izprazniti vedro.« ali »Mi lahko prosim podaš pinceto?« so le majhne besede, toda imajo velik pomen. Otrok nas je z njimi prosil za pomoč in s tem ko mu pomagamo, ga naučimo, da je pomoč vedno na voljo.
Prvo srečanje z novim življenjem in smrtjo
Rojstvo in smrt sta del naravnega cikla. Organizmi se rodijo, rastejo, razmnožujejo in umrejo in to je ena iz med velikih skrivnosti ter lepot življenja. In čeprav je rojstvo veseli dogodek, je smrt pogosto povezana z žalostjo, izgubo in žalovanjem. To so čustva, ki jih prej ali slej moramo spoznati ter se z njimi soočiti. Izguba hišnega ljubljenčka je najbrž prva smrt s katero se srečamo kot otroci. In prav ta dogodek je lahko tisti, kjer nam lahko živali pomagajo, ko se učimo o skrivnosti življenja in smrti. Pravi recept za žalovanje ne obstaja, vsekakor pa je pogovor vedno dobra rešitev.
Kaj storiti, ko otroka mine?
Včasih se zgodi, da se otroci svojih hobijev naveličajo, in takrat se vedno vprašamo, kako naprej. Ali naj otrok hobi pusti ali naj z njim nadaljuje? Odgovor na to vprašanje ni tako enostaven. Nesmiselno je, da otrok nadaljuje s hobijem v katerem ne dosega uspeha, prav tako pa je nesmiselno, da s hobijem prekine, če je v njem dober. Povsem razumljivo je, da nam nekateri hobiji preprosto ne ležijo, in pri takih je nesmiselno vztrajati. Po drugi strani pa otrokom ne smemo pustiti, da vržejo puške v koruzo, posebej takrat, ko jim nek hobi ugaja in pri njem opazimo pozitiven napredek. Namreč tudi vztrajnost in odločnost sta vrlini, ki se jih je potrebno naučiti. Akvaristika je hobi potrpežljivosti ter vztrajnosti in tudi to je nekaj, kar je otroke dobro naučiti.
Ne pozabite, tudi če ima otrok željo po akvariju, bo nakup le tega vplival na celotno družino, vloga, ki jo bo prinesel družini pa je v celoti odvisna od tega, kako se boste do akvarija in njegovih organizmov obnašali. Če boste upoštevali vse, kar je potrebno za pravilno delovanje akvarija, potem vam bo le ta v veliko veselje. V nasprotnem primeru se ga boste hitro naveličali. V življenju je potrebno sprejemati odločitve in včasih te s sabo potegnejo še veliko drugega dela ter znanja.