Logotip Alfa in Betta
0
0
0,00  0 izdelkov

V košarici ni izdelkov.

Okužbe z nematodami iz roda kamalanus (Camallanus sp.)

Objavil: 
Tjaša Kvas
Čas objave: 
14.08.2024
Kategorija: 

Vir fotografije: https://forum.aquariumcoop.com/topic/13713-camallanus-worms/

Črvi, ki visijo iz ribjega anusa, nočna mora, nadloga ter strah in trepet vsakega akvarista. Toda brez panike, lahko se jih uspešno znebimo. Pomembno je le to, da smo pri zatiranju dosledni, kar pomeni, da se strogo držimo navodil ter proces zdravljenja izpeljemo v celoti.

Na splošno o parazitu oziroma, ko spoznamo sovražnika, bomo vedeli, kako ga lahko premagamo.

Rod Camallanus zajema devet vrst nematod, ki jih uvrščamo v skupino valjastih črvov. Spadajo v družino Camallanidae, vse vrste pa so notranji zajedavci, ki jih najdemo v ribah, plazilcih, ptičih ter žuželkah. Te živali niso izbirčne glede svojih gostiteljev, zato se pogosto zgodi, da zajedavci iz žab pridejo tudi na ribe, ali obratno. Prav zato odsvetujem sobivanje želv, žab ter podobnih živali v istem sistemu, saj je zdravljenje v takšnih sistemih veliko težje ter traja dlje časa.

V akvaristiki se srečujemo predvsem z vrstami C. cotti, C. lacustris in C. fotedari. Vse vrste pa se naselijo v tankem črevesu svojega gostitelja. To je za živali izredno moteče, nezdravljene ali neopazne okužbe pa se pogosto končajo s poginom. Najpogostejši vzrok za smrt je izčrpanost, drugi najpogostejši vzrok pa je počeno črevo ter sekundarna okužba notranjih organov.

Običajno parazita opazimo veliko prepozno, največkrat takrat, ko je že tako dolg, da njegov konec že gleda iz ribjega anusa, ali pa ga opazimo šele takrat, ko je poginil in ga je riba izločila z blatom.

Ker so to paraziti, ki se naselijo v črevo, lahko povzročajo sekundarne težave, kot so zaprtost, prolaps črevesa, anusa ter zadnjika, trebušno vodenico ter raztrganine črevesa, ki vodijo do okužb z bakterijami. Zdravljenje je zelo dolgotrajno in zahtevno, saj traja kar nekaj časa, od nas pa zahteva disciplino ter doslednost. Prav zaradi narave zdravljenja, je veliko bolje, da se poslužujemo preventive oziroma ukrepov s katero preprečujemo pojav bolezni.

Da pa preventivne ukrepe lažje izvajamo, pa je zelo pomembno, da poznamo razvojni krog parazita.

Življenjski krog nematod iz družine Camallanus. Ne pozabimo, do okužb lahko pride direktno, ali preko vmesnih gostiteljev, kot so ptiči, polži, živa hrana, ličinke žuželk, raki in podobno.

Camallanus se lahko prenaša preko iztrebkov, vode, rastlin, akvarijskih polžev, žive hrane, akvarijske dekoracije in celo preko ptičjih iztrebkov.  Odrasle živali lahko zunaj gostitelja preživijo do štiri tedne, enaki čas pa lahko izven gostitelja preživijo tudi prosto plavajoče ličinke. V vmesnem gostitelju ličinke preživijo okoli 4 tedne. Kar je izredno zastrašujoče je dejstvo, da lahko te nematode preživijo na vlažnem akvarijskem lesu, ki smo ga vzeli iz akvarija do tri tedne. Kot vidimo je življenjski krog teh nematod zelo dolg, kar pomeni, da dvotedenska kura z zdravili ne bo pomagala, to pomeni tudi to, da pozabite na že pripravljena zdravila, ki se dodajajo v vodo, saj tudi ona ne bodo pomagala.

Invazije Camalanusov se boste rešili le s pomočjo veterinarja, kakovostne prehrane ter doslednim zdravljenjem.

Previdno pri uporabi žive hrane!

Živa hrana se s Camallanusi najpogosteje okuži preko ptičjih ali ribjih iztrebkov. Pazimo, da gojišča žive hrane zaščitimo pred ptiči, pazimo pa tudi na to, da žive hrane ne lovimo tam, kjer bi lahko prišla v stik z ribami, ptiči, plazilci ali dvoživkami. Če sumimo, da bi živa hrana lahko bila okužena, potem jo damo v karanteno vsaj za en mesec.

Zamrznjena hrana naj bi bila varna, saj ličinke in odrasle živali ne prenašajo zamrzovanja ter oddajanja. Težave pa lahko povzročijo jajčeca, zato se priporoča, da živo hrano pred uporabo odtalimo ter operemo.

Razkuževanje:

Razkuževanje rastlin: Rastline dobro speremo pod tekočo vodo in odstranimo čimveč steklene volne. Nato uporabimo arekino v razmerju 1 del arekine : 10 delov vode, rastline v tem razkužimo 30 sekund. Nato rastline dobro operemo ali namočimo za en dan.

Razkuževanje nevretenčarjev: Polže, kozice in rake najlažje razkužimo tako, da jih damo v karanteno za 31 dni ali več.

Razkuževanje rib: Karantena za 30 dni, ribe v času karantene hranimo s hrano, ki je bogata s česnom, semeni papaje ter vlakninami. Če opazimo, da ribe v obdobju enega meseca začnejo izločati parazite, je potrebno zdravljenje.

Razkuževanje lesa: Sušenje v pečici pri 150 °C za dve uri, če so kosi lesa preveliki, jih posušimo naravno, kar na soncu, kjer jih pustimo vsaj en mesec.

Razkuževanje filtrirnega materiala, peska in kamnov: Arekina 1 del arekine in 10 delov vode, pustimo, da se namaka en dan. Razkuženo kamenje dobro operemo in pustimo, vsaj tri tedne, da se posuši.

Razkuževanje stekla: Arekina v razmerju 1 del arekine : 10 delov vode. Po razkuževanju steklo dobro operemo, obrišemo ter posušimo.

Zdravljenje

 Zdravljenje je sestavljeno iz kemičnega ter fizičnega zatiranja. Fizično zatiranje predstavlja redno sesanje podlage, kemično zatiranje pa predstavlja uporaba zdravil. Pomembno je, da uskladimo oba načina, saj samo z enim ne bomo dosegli pravih rezultatov.

Fizično zatiranje:

  1. S kropom, vsaj enkrat na teden dobro operemo akvarijsko dekoracijo
  2. Trikrat na teden dobro presesamo akvarijski pesek. Presesavanje lahko opravljamo tudi takrat, ko so v vodi dodana zdravila, pod pogojem, da nadomestimo dozo posesanega zdravila.
  3. Parazit se lahko zarije tudi v filtrirni material, toda, če nimamo rezervnega akvarija, lahko z razkuževanjem ter prevelikimi posegi v filter povzročimo več škode, kot koristi. Če res ne gre drugače, filter pustimo čimbolj nedotaknjen. Razdiranje filtra je smiselno v primeru večjih sumpov, ki nudijo veliko prostora, kamor se paraziti lahko skrijejo, ali v primeru, ko imamo možnost, da živali prestavimo v drug akvarij.

Kemično zatiranje:

Za zatiranje teh parazitov uporabimo mešanico zdravil, ki jih dodajamo v hrano. To najlažje dosežemo tako, da zdravilo prepojimo s hrano, če je potrebno, ribe nekaj dni stradamo, pri večjih ribah pa se lahko poslužujemo tudi metode z vbrizgavanjem zdravila s pomočjo cevke. Zdravljenje traja okoli tri mesece.

Osnovna kombinacija zdravil je sestavljena iz Fenbendazola, Levamisola, česna, Mebendazola Piperazina in Parazikvantela.

Česen: Uporabljamo ves čas zdravljenja, to pomeni približno 30 dni. Dobra alternativa so semena papaje ali hrana, ki vsebuje semena papaje. Vse naše hrane, vsebujejo tako česen, kot tudi semena papaje, zato so dobra izbira takrat, ko se borimo z notranjimi paraziti.

Fenbendazol: Zdravljenje traja dva dni, pri tem uporabimo 200 mg zdravila na 100 g hrane. Po dveh dneh temeljito presesamo podlago, s kropom razkužimo les ter zamenjamo 90% vode. Zdravljenje s Fenbendazolom ponovimo čez 7 dni.  Celoten postopek pa ponovimo vsaj trikrat.

Lavamisole: Je edino zdravilo, ki deluje tudi na prosto plavajoča jajčeca parazitov, zato je uporaba tega zdravila pri zdravljenju Camallanusa skoraj nujna. Zdravilo uporabimo takoj, ko zaključimo s prvo dozo Fenbendazola. Zdravilo uporabimo kot kopel 200 mg na 100 litrov vode za dva dni. Po zdravljenju zamenjamo 90% vode ter dobro presesamo pesek. Zdravljenje s tem zdravilom ponovimo čez 14 dni, celoten postopek pa ponovimo vsaj trikrat.

Mebendazole: Takoj, ko zaključimo kuro z Levamisolom, uporabimo Mebendazol, in sicer 200 mg na 100 g hrane, hranimo 7 dni. Zdravljenje ponovimo čez 14 dni.

Piperazin: Takoj, ko zaključimo zdravljenje z Mebendazolom uporabimo Piperazin, 500 mg na 100 g hrane. Zdravimo 7 dni. Postopek ponovimo vsaj trikrat v razmaku 5 dni.

Parazikvantel: Uporabimo takoj po zdravljenju s Piperazinom, 250 mg na 100 g ribje hrane. S tem zdravilom ribe hranimo 7 dni. To zdravilo lahko uporabimo tudi kot kopel, 2 mg na 1 liter vode za dva dni, toda uživanje zdravila preko hrane da veliko boljše rezultate. Zdravljenje ponovimo čez 14 dni.

Povzetek zdravljenja po dnevih:

1. in 2. dan Fenbendazole

3. dan 90% menjava vode, presesavanje podlage ter čiščenje akvarijskega lesa s kropom.

4., 5. in 6. dan Lavamisole

7. dan, 90% menjava vode in presesavanje podlage.

 8. dan, en teden zdravljenja z Mebendazolom.

15. dan, 90% menjava vode, presesavanje podlage ter čiščenje akvarijskega lesa s kropom.

16. dan, en teden zdravljenja s Piperazinom.

23. dan, 90% menjava vode, presesavanje podlage ter čiščenje akvarijskega lesa s kropom.

24. dan, en teden zdravljenja s Paraziquantelom.

31. dan, 90% menjava vode, presesavanje podlage ter čiščenje akvarijskega lesa s kropom.

Ves čas zdravljenja uporabimo hrano s česnom, ali pa v hrano vmešamo 2g česna na 100 g ribje hrane.

Kaj naredimo, če nimamo miligramske tehtnice?

Prepričana sem, da ima skoraj vsako gospodinjstvo preprosto kuhinjsko tehtnico. Če je nimate, jo za nekaj evrov lahko kupite v vsaki živilski ali tehnični trgovini. Zanjo je značilno, da brez težav stehta 2 grama. Torej, na 100 gramov hrane potrebujemo 0,2g zdravila, kar je enako 200 mg. To odmerimo tako, da na kuhinjsko tehtnico odtehtamo 2 grama zdravila. Nato pa to količino razdelimo na 10 enakih delov. En del predstavlja točno 0,2 g zdravila, in to je količina, ki jo moramo vmešati v 100 gramov hrane.

Zakaj se okužbe z nematodami iz roda Camallanus ponavljajo?

Najpogostejša napaka je napačna uporaba zdravil. Zavedati se moramo, da antiparazitiki ne ubijajo, ampak parazite le paralizirajo. Običajno ta zdravila delujejo na mišice okoli ustnih aparatov, ravno toliko, da zajedavci popustijo kavlje, ter se ločijo od črevesnih sten. V večini primerov je to dovolj, saj se paraliziran parazit ne more hraniti, ribe pa jih preprosto izločijo preko blata. Večina parazitov izven gostitelja pogine v roku nekaj ur. Pri nematodah iz družine Camallanus pa se pojavi težava, saj lahko brez gostitelja preživijo več tednov. Ko zdravilo popusti, se nematode za nekaj časa zavlečejo v filter ali v pesek, ter čakajo primeren trenutek, da se zopet vrnejo v ribe. Camallanus lahko brez gostitelja preživi do štiri tedne, zato je naša naloga, da ga pod antiparazitiki držimo vsaj 30 dni, v tem času pa je zelo pomembno, da zdravila menjujemo, saj lahko parazit ob daljši izpostavljenosti na neko zdravilo razvije imunost. Kot sem že omenila v uvodu, zdravljenje teh parazitov zahteva čas, potrpljenje in doslednost, brez tega je vse skupaj samo tratenje časa, energije in denarja.

Tjaša Kvas
Če vam je članek všeč, potem me lahko podprete tako, da mi častite kavo. Plačilo ni pogoj za obisk bloga, vsekakor pa bom vsake podpore zelo vesela.
Kupi mi kavo

viri:

Dr. Gerald Bassler, The new illustrated guide to fish diseases, 1. edition

Najbolj brano

17 januarja, 2022

Kategorija: 
Kalijev permanganat je črno škrlatni kristalni prah brez vonja. Uporabljamo ga za razkuževanje vodnih raztopin, akvaristične opreme, rib in rastlin.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj nalili vodo in zdaj čakamo, da se v njem vzpostavi biološko ravnovesje. V takem akvariju se dogajajo vidne in nevidne spremembe, ki so značilne za sisteme, ki so mlajši od enega leta. Sem sodijo pojavi različnih alg, sluzi ter povišane vrednosti dušikovih spojin.
Preberi članek
1 marca, 2023

Kategorija: 
Skalarka (Pterophyllum scalare) je ostrižnik, ki ga najpogosteje gojimo v akvariju, zaradi posebne oblike in karakterja je med akvaristi poznana kot kraljica. Vrsto je leta 1824 prvi opisal Schultze, kot akvarijsko ribo pa jo poznamo že 97 let.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
V primernem okolju ribe zelo redko zbolijo, saj jih pred povzročitelji bolezni ščiti močan imunski sistem ter sluz, ki prekriva kožo. Zaradi dobrega imunskega odziva, so pogosto okužene z različnimi povzročitelji bolezni, a ne kažejo znakov okužb, vse dokler niso izpostavljene močnemu stresu.
Preberi članek
17 februarja, 2023

Kategorija: 
Gupi je prav gotovo akvarijska ribica, ki jo pozna vsak akvarist. Odlikuje ga trdoživost, neobčutljivost, žive barve ter živahen in zelo priljuden karakter. Uvrščamo ga med živorodne zobate krapovce, ki jim poljudno pravimo živorodke.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
Ob vstopu v svet akvaristike, smo pogosto navdušeni nad pisanim svetom rib. Nekatere nas očarajo s svojimi barvami, druge z obliko telesa, tretje pa s karakterjem. Toda pri vsej tej živahni ponudbi, moramo upoštevati, da se vsi organizmi med sabo ne razumejo.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Akvaristi smo glede zdravil precej omejeni, saj zdravstveno varstvo akvarijskih organizmov obvlada zelo malo veterinarjev, zdravila pa je težko dobiti. Zato smo odvisni predvsem od industrijskih pripravkov, ki jih ponujajo različni proizvajalci in so na voljo v specializiranih akvarističnih trgovinah.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Sprehajamo se po gozdu in kar na enkrat pred sabo zagledamo čudovito korenino ali kamen. Sami pri sebi si mislimo, da bi se takšen kos čudovito podal našemu akvariju… Seveda pa nas takoj za tem preleti dvom.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj smo nalili vodo ter priklopili vso potrebno tehniko… Kaj pa zdaj. Zdaj je napočil čas, da akvarij zaženemo. Pogovorno rečemo, da akvarij »sciklamo«, izraz se nanaša na vzpostavitev bioloških ciklov hranilnih snovi.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Planarije so ploščati črvi iz reda Tricladida, ki se deli na tri podrede, Maricola, Cavernicola in Continenticola. Taksonomija teh živali je zelo kompleksna, saj samo podred Maricola sestavljajo tri »super družine« in šest družin.
Preberi članek
cartchevron-downarrow-rightmenu-circlecross-circle