Logotip Alfa in Betta
0
0
0,00  0 izdelkov

V košarici ni izdelkov.

Mušice

Objavil: 
Tjaša Kvas
Čas objave: 
20.02.2023
Kategorija: 

Mušice so majhne žuželke iz reda dvokrilcev, ki jih uvrščamo v družino sadnih muh (Drosophilidae). Družina šteje osem rodov, rod Drosophila o katerem bom govorila danes pa šteje okoli 50 vrst.

Mušice gojimo v prozornih plastičnih posodicah, ki jih pokrijemo z najlonko. Tako lahko spremljamo dogajanje v njej. Na posnetku je dokaj močna kultura, ki je pripravljena za uporabo. Uporabljamo jih za hranjenje žab ter rib, ki se hranijo na vodni gladini.
Mušice so lahke in ne potonejo, zato so zanimive predvsem za ribe, ki znajo pobirati hranoiz gladine.

Za mušice je značilno, da jih privlačijo vlažna okolja, kar pove tudi njihovo Latinsko ime »Drosophila« oziroma »ljubi roso«. V vivaristiki in akvaristiki se najpogosteje srečamo z vrstama velika mušica (Drosophila hydei) in vinska mušica (Drosophila melanogaster). Divji predstavniki so odlični letalci v naravi jih najdemo predvsem v okolici kompostnikov, kjer poteka alkoholno vretje. Privablja jih vonj po gnilem sadju, kisu in kvasu. Osebki, ki jih gojimo za prehrano akvarijskih ter terarijskih živali, so nosilci posebnega gena, ki jim onemogoča letenje. Ker so majhne in neleteče, so idealne za hranjenje rib in žab. Obožujejo jih predvsem vrste, ki se prehranjujejo na vodni gladini, na primer bette, kiliji, gupiji, moliji, metuljarice in podobno.

Razvojni stadij poteka v štirih fazah, kar pomeni, da gre za žuželke s popolno preobrazbo. Glede na vrsto ter pogoje v okolju, lahko razvoj od jajčeca do odrasle živali traja od 7 do 60 dni. Povprečna življenjska doba odrasle živali pa je med 30 in 45 dni. Za gojenje so dokaj preproste, vendar zahtevajo precej časa in dela. Potrebujejo redno oskrbo, saj v nasprotnem primeru kultura splesni, se posuši ali dobi izrazit neprijeten vonj. Jaz jim substrat menjujem na dva do tri tedne.

Za gojenje potrebujemo začetno kulturo neletečih mušic, ki jih dobimo pri kolegu vivarustu, ali pa jih naročimo v specializiranih trgovinah s hrano za eksotične živali. Gojimo jih v večjih prozornih posodah, tako lahko spremljamo njihov razvoj in ocenimo, kdaj je čas za obogatitev substrata. Substrat mora imeti strukturo jogurta, zanj potrebujemo v vodo namočene ovsene kosmiče, ki jim dodamo zmiksano banano ali jabolko, žličko kisa ter malo suhega kvasa. Hrano damo na dno, na njo pa postavimo nekaj rafije. Ta se doda zato, da z njo povečamo površino po kateri lahko lezejo, saj se v nasprotnem primeru prej ali slej utopijo v hrani. V primeru, da uporabljamo naravno rafijo, jo je potrebno večkrat zamenjati. Posodico zapremo z žensko nogavico (najlonko).

Novo postavljena kultura s svežo rafijo in hranilno podlago.
Starejša kultura, ki bo kmalu potrebovala poživitev.

Ličinke so bele barve, strokovno jih imenujemo žerke, nahajajo se v substratu. Odrasle živali letajo po posodici in se najraje nahajajo na pokrovu. Bube pa se največkrat nalepijo na stene posode in rafije. Mlade bube so bele barve, s časom pa postanejo rjave ali črne. Zelo pomembno je, da med nego kulture ne uničimo preveč bub in ličink, saj si s tem slabimo pridelek, zato zamenjamo le toliko rafije in substrata, kot je potrebno.

So odlična živa hrana, ki jo lahko gojimo doma, težava je le v tem, da ne potonejo, kar jih dela zelo nezanimive za organizme, ki lovijo pod vodno gladino.

Tjaša Kvas
Če vam je članek všeč, potem me lahko podprete tako, da mi častite kavo. Plačilo ni pogoj za obisk bloga, vsekakor pa bom vsake podpore zelo vesela.
Kupi mi kavo

Najbolj brano

17 januarja, 2022

Kategorija: 
Kalijev permanganat je črno škrlatni kristalni prah brez vonja. Uporabljamo ga za razkuževanje vodnih raztopin, akvaristične opreme, rib in rastlin.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj nalili vodo in zdaj čakamo, da se v njem vzpostavi biološko ravnovesje. V takem akvariju se dogajajo vidne in nevidne spremembe, ki so značilne za sisteme, ki so mlajši od enega leta. Sem sodijo pojavi različnih alg, sluzi ter povišane vrednosti dušikovih spojin.
Preberi članek
1 marca, 2023

Kategorija: 
Skalarka (Pterophyllum scalare) je ostrižnik, ki ga najpogosteje gojimo v akvariju, zaradi posebne oblike in karakterja je med akvaristi poznana kot kraljica. Vrsto je leta 1824 prvi opisal Schultze, kot akvarijsko ribo pa jo poznamo že 97 let.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
V primernem okolju ribe zelo redko zbolijo, saj jih pred povzročitelji bolezni ščiti močan imunski sistem ter sluz, ki prekriva kožo. Zaradi dobrega imunskega odziva, so pogosto okužene z različnimi povzročitelji bolezni, a ne kažejo znakov okužb, vse dokler niso izpostavljene močnemu stresu.
Preberi članek
17 februarja, 2023

Kategorija: 
Gupi je prav gotovo akvarijska ribica, ki jo pozna vsak akvarist. Odlikuje ga trdoživost, neobčutljivost, žive barve ter živahen in zelo priljuden karakter. Uvrščamo ga med živorodne zobate krapovce, ki jim poljudno pravimo živorodke.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
Ob vstopu v svet akvaristike, smo pogosto navdušeni nad pisanim svetom rib. Nekatere nas očarajo s svojimi barvami, druge z obliko telesa, tretje pa s karakterjem. Toda pri vsej tej živahni ponudbi, moramo upoštevati, da se vsi organizmi med sabo ne razumejo.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Akvaristi smo glede zdravil precej omejeni, saj zdravstveno varstvo akvarijskih organizmov obvlada zelo malo veterinarjev, zdravila pa je težko dobiti. Zato smo odvisni predvsem od industrijskih pripravkov, ki jih ponujajo različni proizvajalci in so na voljo v specializiranih akvarističnih trgovinah.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Sprehajamo se po gozdu in kar na enkrat pred sabo zagledamo čudovito korenino ali kamen. Sami pri sebi si mislimo, da bi se takšen kos čudovito podal našemu akvariju… Seveda pa nas takoj za tem preleti dvom.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj smo nalili vodo ter priklopili vso potrebno tehniko… Kaj pa zdaj. Zdaj je napočil čas, da akvarij zaženemo. Pogovorno rečemo, da akvarij »sciklamo«, izraz se nanaša na vzpostavitev bioloških ciklov hranilnih snovi.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Planarije so ploščati črvi iz reda Tricladida, ki se deli na tri podrede, Maricola, Cavernicola in Continenticola. Taksonomija teh živali je zelo kompleksna, saj samo podred Maricola sestavljajo tri »super družine« in šest družin.
Preberi članek
cartchevron-downmenu-circlecross-circle