Logotip Alfa in Betta
0
0
0,00  0 izdelkov

V košarici ni izdelkov.

Melanija

Melanoides tuberculata

Objavil: 
Tjaša Kvas
Čas objave: 
17.02.2023
Kategorija: 

Melanija je eden iz med najpogostejših akvarijskih polžev, spoznamo ga po koničasti hišici, ki po obliki močno spominja na morskega polžka. Velikost in barva hiške močno variira in je odvisna od prehrane polža ter od lokacije. Melanoides tuberculata je v bistvu kompleks več vrst, ki se med sabo razlikujejo po lokaciji. Najsvetlejše hiške imajo polži, ki izhajajo iz kanala Ta-nai Canal. Najtemnejše pa tisti iz močvirja Silpakorn.

V akvarij jih pogosto vnesemo preko akvarijskih rastlin. Za razliko od ostalih polžev, melanije niso tako nadležne, saj jih opazimo le ponoči, čez dan pa so zakopane v pesek. Ritje po podlagi pozitivno vpliva na rast rastlin in preprečuje, da bi se pod peskom nabirali strupeni plini. Prav zato je polž nujen v rastlinskih akvarijih z mivko ali drobnim peskom. Hranijo se z ostanki hrane ter algami. Kar se tiče odstranjevanja nezaželenih alg, so po uspešnosti enako dobri kot neritine. V paludarijih ter ostalih odprtih sistemih jih bomo pogosto opazili, kako se pasejo izven vode. Zaradi poklopca imajo sposobnost, da na suhem zdržijo več mesecev. Izhajajo iz Jugovzhodne Azije, kot tujerodna ali invazivna vrsta pa se pojavljajo v vseh toplejših predelih sveta. Glede parametrov vode niso občutljivi, malo jih ovirajo nižje temperature, toda to se kaže le v počasnejši rasti in razmnoževanju.

Melanije so odlične pri zatiranju alg, po steklu puščajo zelo zanimive cik-cak vzorce, aktivne so predvsem ponoči, zato niso tako moteče v primerjavi z ostalimi polži.
Tjaša Kvas
Če vam je članek všeč, potem me lahko podprete tako, da mi častite kavo. Plačilo ni pogoj za obisk bloga, vsekakor pa bom vsake podpore zelo vesela.
Kupi mi kavo

Najbolj brano

17 januarja, 2022

Kategorija: 
Kalijev permanganat je črno škrlatni kristalni prah brez vonja. Uporabljamo ga za razkuževanje vodnih raztopin, akvaristične opreme, rib in rastlin.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj nalili vodo in zdaj čakamo, da se v njem vzpostavi biološko ravnovesje. V takem akvariju se dogajajo vidne in nevidne spremembe, ki so značilne za sisteme, ki so mlajši od enega leta. Sem sodijo pojavi različnih alg, sluzi ter povišane vrednosti dušikovih spojin.
Preberi članek
1 marca, 2023

Kategorija: 
Skalarka (Pterophyllum scalare) je ostrižnik, ki ga najpogosteje gojimo v akvariju, zaradi posebne oblike in karakterja je med akvaristi poznana kot kraljica. Vrsto je leta 1824 prvi opisal Schultze, kot akvarijsko ribo pa jo poznamo že 97 let.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
V primernem okolju ribe zelo redko zbolijo, saj jih pred povzročitelji bolezni ščiti močan imunski sistem ter sluz, ki prekriva kožo. Zaradi dobrega imunskega odziva, so pogosto okužene z različnimi povzročitelji bolezni, a ne kažejo znakov okužb, vse dokler niso izpostavljene močnemu stresu.
Preberi članek
17 februarja, 2023

Kategorija: 
Gupi je prav gotovo akvarijska ribica, ki jo pozna vsak akvarist. Odlikuje ga trdoživost, neobčutljivost, žive barve ter živahen in zelo priljuden karakter. Uvrščamo ga med živorodne zobate krapovce, ki jim poljudno pravimo živorodke.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
Ob vstopu v svet akvaristike, smo pogosto navdušeni nad pisanim svetom rib. Nekatere nas očarajo s svojimi barvami, druge z obliko telesa, tretje pa s karakterjem. Toda pri vsej tej živahni ponudbi, moramo upoštevati, da se vsi organizmi med sabo ne razumejo.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Akvaristi smo glede zdravil precej omejeni, saj zdravstveno varstvo akvarijskih organizmov obvlada zelo malo veterinarjev, zdravila pa je težko dobiti. Zato smo odvisni predvsem od industrijskih pripravkov, ki jih ponujajo različni proizvajalci in so na voljo v specializiranih akvarističnih trgovinah.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Sprehajamo se po gozdu in kar na enkrat pred sabo zagledamo čudovito korenino ali kamen. Sami pri sebi si mislimo, da bi se takšen kos čudovito podal našemu akvariju… Seveda pa nas takoj za tem preleti dvom.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj smo nalili vodo ter priklopili vso potrebno tehniko… Kaj pa zdaj. Zdaj je napočil čas, da akvarij zaženemo. Pogovorno rečemo, da akvarij »sciklamo«, izraz se nanaša na vzpostavitev bioloških ciklov hranilnih snovi.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Planarije so ploščati črvi iz reda Tricladida, ki se deli na tri podrede, Maricola, Cavernicola in Continenticola. Taksonomija teh živali je zelo kompleksna, saj samo podred Maricola sestavljajo tri »super družine« in šest družin.
Preberi članek
cartchevron-downmenu-circlecross-circle