Logotip Alfa in Betta
0
0
0,00  0 izdelkov

V košarici ni izdelkov.

Lisičke

Crossocheilus sp.

Objavil: 
Tjaša Kvas
Čas objave: 
17.02.2023
Kategorija: 

Lisičke so zelo zanimive ribe, ki nas očarajo s karakterjem. Čeprav niso pretirano barvite, so med akvaristi zelo priljubljene zaradi specifičnega obnašanja, ki je značilno za vse mrenice. Te ribe nam lahko v akvarij prinesejo veliko veselja ali skrbi, vse je odvisno od tega, kako poskrbimo za njih.

Siamska lisička Crossocheilus oblongus je zelo zanimiva ter mirna riba, ki nujno potrebuje družbo vrstnikov. Pogosto jo reklamirajo kot odličnega algojedca, s čimer se ji godi velika krivica.

Spadajo v družino krapovcev (Cyprinidae) ter poddružino mrenic (Labeoninae). Taksonomsko jih uvrščamo v rod Crossocheilus, ki ima 18 opisanih vrst. V akvaristiki se najpogosteje srečamo s siamsko lisičko (Crossocheilus atrilimes), siamskim algojedcem (Crossocheilus oblongus) ter tajsko srebrno lisičko (Crossocheilus reticulatus). Ribe slovijo kot odlični algojedci, zato se nakup pogosto svetuje akvaristom, ki imajo težave z algami. Posebej učinkovite so pri odstranjevanju črnih bradatih ter nitastih zelenih alg. Zaradi posebnega ustnega aparata ne poškodujejo rastlin, a se zelo hitro polenijo in izgubijo okus za alge. Ker gre za velike živali, ki dosežejo dolžino do 18 cm, se nakup za majhne akvarije odsvetuje. Rastejo zelo hitro, običajno se prodajajo pri dolžini 3 ali 4 cm.

ČE ŽELIMO TE RIBE KUPITI ZA ZATIRANJE ALG, SE MORAMO ZAVEDATI, DA JE TO LE ZAČASNA REŠITEV, ŽIVALI BODO ZRASTLE IN S STAROSTJO IZGUBILE APETIT ZA ALGE.

Kot vse mrenice, imajo zelo kompleksno socialno življenje, zato je bivanje v jati ali manjši skupini nujno potrebno, saj se v nasprotnem primeru razvije agresija do drugih rib. Med socialne stike sodijo lovljenje, ščipanje ter zaletavanje, takšnemu obnašanju pravimo igra in je za ribe tega tipa nujno potrebna. Če lisička nima možnosti, da se igra z vrstnikom, si bo poiskala drugo ribo v akvariju. Žal ostali organizmi takšno obnašanje jemljejo kot grožnjo ali napad, zato se lahko nedolžno obnašanje hitro spremeni v tragedijo.

Po igri ali hranjenju si lisičke rade privoščijo počitek. Na fotografiji par tajskih lisičk (Crossocheilus reticulatus) med počitkom na suličarki.

Anatomsko spadajo med primitivno grajene ribe, kar pomeni, da imajo podolgovat ribji mehur, ta lastnost jim otežuje plavanje. Kljub temu so odlične plavalke in so sposobne neverjetne hitrosti, ki pa je ne morejo dolgo držati, zato morajo večkrat na dan počivati. To naredijo tako, da si poiščejo primerno mesto, na primer list ali korenino na kateri se zleknejo in mirujejo. Počitek je vedno nujen po intenzivni igri ter hranjenju.

Izvirajo iz Azije, zato so idealne za velike okrasne azijske akvarije. Če živijo v jati, niso problematične do drugih stanovalcev. Potrebujejo zaraščene akvarije s prostornino vsaj 300 L. Močan filter z močnim pretokom ter redno presesavanje akvarijske podlage, saj so zelo občutljive na mulj, ki se nabira po površini peska. Pogosto jih lahko opazujemo, kako plavajo proti iztoku filtra ali pa se celo stlačijo v cev, kjer počivajo. Minimalna skupina, ki zadostuje za socialne stike je 5 živali, pri nakupu moramo upoštevati tudi njihovo odraslo velikost.

Lisičke obožujejo gosto rastlinje med katerim se skrivajo, lovijo in počivajo.

Rodovno ime Crossocheilus je sestavljeno iz dveh grških besed in pomeni obrobljena resasta ustnica. Ime so dobile po značilnem ustnem aparatu, ki ima resam podobne gube in služi za strganje alg ter bakterijskega prerasta. Ribe so vegetarijanci, zato jim tudi v ujetništvu ponudimo pestro rastlinsko prehrano. Obožujejo različno poparjeno zelenjavo, na primer koprive, regrat, bučko, solato, ohrovt, zelje in brokoli. Zelo rade se zamastijo, zato pazimo pri hranah, ki vsebujejo beljakovine živalskega izvora. Posebej občutljive so samice, te se zadebelijo veliko hitreje kot samci.

Rod Crossocheilus ima značilno sestavljen ustni aparat, ki služi strganju alg iz trdih površin. Vir: Revision of the Cyprinid Genus Crossocheilus (Tribe Labeonini) with Description of a New Species

Najbolje se počuti v mehki vodi s pH vrednostjo med 6 in 7.5. Temperatura naj bo med 20 do maksimalno 26°C. Na trdoto ter mineralno sestavo vode niso občutljive. Razmnoževanje v ujetništvu je možno, a v akvariju še ni uspelo nikomur, saj zahteva posebne pogoje. Lisičke sodijo med sezonske ribe, kar pomeni, da se drst odvija le enkrat na leto. V naravi jo sproži upadanje vodne gladine, kar ribe prisili v migracijo. Samica je veliko večja ter bolj zaobljena od samca, v akvariju samice pogosto poginejo prej, saj ne morejo odvreči iker, kar povzroči preveliko obremenitev jeter in kasneje smrt. Gre za proces, kjer jetra poskusijo razkrojiti jajčni rumenjak, a se zaradi prevelike količine prenasičijo, kar povzroči vnetje in na koncu notranje krvavitve. Nepravilna prehrana, ki je bogata z beljakovinami živalskega izvora stanje le še poslabša.

Rod Crossocheilus šteje 18 opisanih vrst, le 9 vrst zasledimo v akvaristiki. Običajno se siamska lisička prodaja pod napačnim imenom Crossocheilus siamensis, gre za komercialno ime, ki so si ga izmislili trgovci zaradi lažje prodaje. V resnici se pod tem imenom skrivata vrsti C. atrilimes ali C. oblongus. Med sabo jih ločimo po debelini srednje črte ter obarvanosti hrbta. V Sloveniji se pogosteje srečamo s C. oblongus. Zelo redko dostopna v hobiju je Crossocheilus pseudobagroides, ki je zanimiva zaradi svoje majhnosti, saj doseže komaj 5 cm.

Povprečne odrasle velikosti posameznih živali so zelo različne, največje ribe dosežejo do 20 cm, to je zelo pomemben podatek, ki ga moramo upoštevati pred nakupom. Na terenu so izmerili naslednje dolžine posameznih vrst:

Crossocheilus atrilimes 16. 4 cm

Crossocheilus burmanicus 16 cm

Crossocheilus caudomaculatus 15 cm

Crossocheilus cobitis 14. 8 cm

Crossocheilus diplochilus 18. 1 cm

Crossocheilus elegans 10. 6 cm

Crossocheilus gnathopogon 10. 2 cm

Crossocheilus klatti 15 cm

Crossocheilus langei 14. 5 cm

Crossocheilus latius 18 cm

Crossocheilus microstoma 9. 1 cm

Crossocheilus nigriloba 14 cm

Crossocheilus oblongus 16 cm

Crossocheilus obscurus 14 cm

Crossocheilus periyarensis 11. 5 cm

Crossocheilus pseudobagroides 5. 2 cm

Crossocheilus reticulatus 17 cm

Crossocheilus tchangi 13 cm

Crossocheilus pseudobagroides je najmanjši predstavnik iz roda Crossocheilus.

Lisičke so zelo zanimive ribe z veliko karakterja, zato jim bomo naredili veliko krivico, če jih bomo kupili zaradi težav z algami. Upoštevati moramo, da so to izredno socialne ribe s kompleksnim socialnim obnašanjem, ki v povprečju zrastejo do 15 cm. Vedno kupimo jato, ki šteje vsaj pet živali in poskrbimo, da imajo na voljo dovolj prostora tudi ko odrastejo. Slovijo po dolgi življenjski dobi, ki lahko ob pravilni oskrbi preseže 15 let. Zelo pomembna je pestra in vegetarijanska prehrana, ki je sestavljena iz različne zelenjave, sadja in zelišč.

Lisičke vseh vrst obožujejo poparjeno zelenjavo, na fotografiji je tajska lisička (Crossocheilus reticulatus) med hranjenjem s poparjeno solato.
Tjaša Kvas
Če vam je članek všeč, potem me lahko podprete tako, da mi častite kavo. Plačilo ni pogoj za obisk bloga, vsekakor pa bom vsake podpore zelo vesela.
Kupi mi kavo

Najbolj brano

17 januarja, 2022

Kategorija: 
Kalijev permanganat je črno škrlatni kristalni prah brez vonja. Uporabljamo ga za razkuževanje vodnih raztopin, akvaristične opreme, rib in rastlin.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj nalili vodo in zdaj čakamo, da se v njem vzpostavi biološko ravnovesje. V takem akvariju se dogajajo vidne in nevidne spremembe, ki so značilne za sisteme, ki so mlajši od enega leta. Sem sodijo pojavi različnih alg, sluzi ter povišane vrednosti dušikovih spojin.
Preberi članek
1 marca, 2023

Kategorija: 
Skalarka (Pterophyllum scalare) je ostrižnik, ki ga najpogosteje gojimo v akvariju, zaradi posebne oblike in karakterja je med akvaristi poznana kot kraljica. Vrsto je leta 1824 prvi opisal Schultze, kot akvarijsko ribo pa jo poznamo že 97 let.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
V primernem okolju ribe zelo redko zbolijo, saj jih pred povzročitelji bolezni ščiti močan imunski sistem ter sluz, ki prekriva kožo. Zaradi dobrega imunskega odziva, so pogosto okužene z različnimi povzročitelji bolezni, a ne kažejo znakov okužb, vse dokler niso izpostavljene močnemu stresu.
Preberi članek
17 februarja, 2023

Kategorija: 
Gupi je prav gotovo akvarijska ribica, ki jo pozna vsak akvarist. Odlikuje ga trdoživost, neobčutljivost, žive barve ter živahen in zelo priljuden karakter. Uvrščamo ga med živorodne zobate krapovce, ki jim poljudno pravimo živorodke.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Akvaristi smo glede zdravil precej omejeni, saj zdravstveno varstvo akvarijskih organizmov obvlada zelo malo veterinarjev, zdravila pa je težko dobiti. Zato smo odvisni predvsem od industrijskih pripravkov, ki jih ponujajo različni proizvajalci in so na voljo v specializiranih akvarističnih trgovinah.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
Ob vstopu v svet akvaristike, smo pogosto navdušeni nad pisanim svetom rib. Nekatere nas očarajo s svojimi barvami, druge z obliko telesa, tretje pa s karakterjem. Toda pri vsej tej živahni ponudbi, moramo upoštevati, da se vsi organizmi med sabo ne razumejo.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Planarije so ploščati črvi iz reda Tricladida, ki se deli na tri podrede, Maricola, Cavernicola in Continenticola. Taksonomija teh živali je zelo kompleksna, saj samo podred Maricola sestavljajo tri »super družine« in šest družin.
Preberi članek
16 oktobra, 2021

Kategorija: 
Dokaz, da je lahko tudi preprost akvarij z gupiji zelo lep.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Sprehajamo se po gozdu in kar na enkrat pred sabo zagledamo čudovito korenino ali kamen. Sami pri sebi si mislimo, da bi se takšen kos čudovito podal našemu akvariju… Seveda pa nas takoj za tem preleti dvom.
Preberi članek
cartchevron-downarrow-rightmenu-circlecross-circle