Lanena semena so pravi mali čudež narave, saj so izredno hranljiva ter lahko prebavljiva. Njihovi pozitivni učinki pa so poznani že zelo dolgo. Prav zato ni nič nenavadnega, da jih uporabljamo tako v humani, kot tudi veterinarski medicini. Uporabljamo jih pri prebavnih težavah, v ribjo krmo pa jih dodajamo takrat, ko želimo povečati vsebnost surove vlaknine, ali ko želimo izboljšati maščobno kislinsko sestavo krme.
Surova vlaknina je pomembna predvsem pri živalih, ki so nagnjene k zaprtosti, to so skalarke, diskusi, bojne ribice ter nekatere posebne variacije zlatih rib.
100 gramov zmletih lanenih semen vsebuje kar 27 g vlaknine, kar je več kot dovolj za povprečno rastlinojedo ali mesojedo ribo! To kar spodbuja prebavo ter krepi imunski sistem. Toda surova vlaknina ni glavni razlog, da smo se v našem podjetju odločili, da lanena semena vključujemo v vse naše hrane. Glavni razlog je vsebnost maščob oziroma maščobnih kislin.
Ali ste vedeli, da lahko z mletimi lanenimi semeni nadomestimo ribje ali rastlinsko olje? Na ta način se izognemo odvečni maščobi v krmi, zato boste pri hranjenju z našo hrano zelo redko opazili maščobne madeže na gladini akvarija.
POZOR! Maščobne madeže, ki so posledica krme ne smemo zamešati s tako imenovanim proteinskim filmom, ki je značilen predvsem za mlade akvarije.
Maščobe, oziroma maščobne kisline so za živali življenjskega pomena, saj jih dobijo izključno preko hrane. Zanimivo pa je to, da so najbogatejši vir maščobnih kislin ravno rastline, alge ter semena. Sledijo jim ribe in raki, kar je povsem logično, saj se te živali prehranjujejo predvsem z algami, ki so bogate z maščobnimi kislinami. Glede na strukturo, maščobne kisline ločimo na nasičene in nenasičene. Nasičene maščobne kisline so tiste, ki so pri nižjih temperaturah trdne in se jih načeloma izogibamo. To je še posebej pomembno v prehrani rib, saj je telesna temperatura rib nižja od večine sesalcev.
Nenasičene maščobne kisline pa so tiste, ki izboljšujejo zdravje ter delovanje organizma in čeprav je nenasičenih maščobnih kislin zelo veliko vrst, se največkrat pogovarjamo o omega 6 ter omega 3 maščobnih kislinah. 100 g lanenih semen vsebuje kar 5911 mg omega 6 in kar 22,3 g omega 3 maščobnih kislin, kar je zelo blizu idealnemu razmerju ter potrebam, ki jih potrebujejo živali.
Poleg tega so lanena semena bogat vir vitaminov, beljakovin in mineralov. 100 gramov zmletih semen vsebuje 0,6 mg vitamina C, 255 mg kalcija 5,7 mg železa , vitamin B6 in magnezij.
Ker je prebavljivost zmletih lanenih semen okoli 90 %, pa lahko trdimo, da živali iz 100 g zaužitih semen pokrijejo skoraj vse potrebe po maščobah, zato dodatki cenenega ribjega ali rastlinskega olja niso potrebni. Za manjkajoče komponente pa poskrbijo ostale izbrane sestavine, ki jih najdete v naši hrani.
Ponudbo naših hran pa si lahko ogledate na spodnji povezavi.