Logotip Alfa in Betta
0
0
0,00  0 izdelkov

V košarici ni izdelkov.

Laneno seme v prehrani rib

Objavil: 
Tjaša Kvas
Čas objave: 
25.03.2024
Kategorija: 

Lanena semena so pravi mali čudež narave, saj so izredno hranljiva ter lahko prebavljiva. Njihovi pozitivni učinki pa so poznani že zelo dolgo. Prav zato ni nič nenavadnega, da jih uporabljamo tako v humani, kot tudi veterinarski medicini. Uporabljamo jih pri prebavnih težavah, v ribjo krmo pa jih dodajamo takrat, ko želimo povečati vsebnost surove vlaknine, ali ko želimo izboljšati maščobno kislinsko sestavo krme.

Surova vlaknina je pomembna predvsem pri živalih, ki so nagnjene k zaprtosti, to so skalarke, diskusi, bojne ribice ter nekatere posebne variacije zlatih rib.

100 gramov zmletih lanenih semen vsebuje kar 27 g vlaknine, kar je več kot dovolj za povprečno rastlinojedo ali mesojedo ribo! To kar spodbuja prebavo ter krepi imunski sistem. Toda surova vlaknina ni glavni razlog, da smo se v našem podjetju odločili, da lanena semena vključujemo v vse naše hrane. Glavni razlog je vsebnost maščob oziroma maščobnih kislin.

Ali ste vedeli, da lahko z mletimi lanenimi semeni nadomestimo ribje ali rastlinsko olje? Na ta način se izognemo odvečni maščobi v krmi, zato boste pri hranjenju z našo hrano zelo redko opazili maščobne madeže na gladini akvarija.

POZOR! Maščobne madeže, ki so posledica krme ne smemo zamešati s tako imenovanim proteinskim filmom, ki je značilen predvsem za mlade akvarije.

Maščobe, oziroma maščobne kisline so za živali življenjskega pomena, saj jih dobijo izključno preko hrane. Zanimivo pa je to, da so najbogatejši vir maščobnih kislin ravno rastline, alge ter semena. Sledijo jim ribe in raki, kar je povsem logično, saj se te živali prehranjujejo predvsem z algami, ki so bogate z maščobnimi kislinami. Glede na strukturo, maščobne kisline ločimo na nasičene in nenasičene. Nasičene maščobne kisline so tiste, ki so pri nižjih temperaturah trdne in se jih načeloma izogibamo. To je še posebej pomembno v prehrani rib, saj je telesna temperatura rib nižja od večine sesalcev.

Nenasičene maščobne kisline pa so tiste, ki izboljšujejo zdravje ter delovanje organizma in čeprav je nenasičenih maščobnih kislin zelo veliko vrst, se največkrat pogovarjamo o omega 6 ter omega 3 maščobnih kislinah. 100 g lanenih semen vsebuje kar 5911 mg omega 6 in kar 22,3 g omega 3 maščobnih kislin, kar je zelo blizu idealnemu razmerju ter potrebam, ki jih potrebujejo živali.

Poleg tega so lanena semena bogat vir vitaminov, beljakovin in mineralov. 100 gramov zmletih semen vsebuje 0,6 mg vitamina C, 255 mg kalcija 5,7 mg železa , vitamin B6 in magnezij.

Ker je prebavljivost zmletih lanenih semen okoli 90 %, pa lahko trdimo, da živali iz 100 g zaužitih semen pokrijejo skoraj vse potrebe po maščobah, zato dodatki cenenega ribjega ali rastlinskega olja niso potrebni. Za manjkajoče komponente pa poskrbijo ostale izbrane sestavine, ki jih najdete v naši hrani.

Ponudbo naših hran pa si lahko ogledate na spodnji povezavi.

https://alfa-in-betta.si/kategorija-izdelka/hrana-za-ribe/

Tjaša Kvas
Če vam je članek všeč, potem me lahko podprete tako, da mi častite kavo. Plačilo ni pogoj za obisk bloga, vsekakor pa bom vsake podpore zelo vesela.
Kupi mi kavo

Najbolj brano

17 januarja, 2022

Kategorija: 
Kalijev permanganat je črno škrlatni kristalni prah brez vonja. Uporabljamo ga za razkuževanje vodnih raztopin, akvaristične opreme, rib in rastlin.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj nalili vodo in zdaj čakamo, da se v njem vzpostavi biološko ravnovesje. V takem akvariju se dogajajo vidne in nevidne spremembe, ki so značilne za sisteme, ki so mlajši od enega leta. Sem sodijo pojavi različnih alg, sluzi ter povišane vrednosti dušikovih spojin.
Preberi članek
1 marca, 2023

Kategorija: 
Skalarka (Pterophyllum scalare) je ostrižnik, ki ga najpogosteje gojimo v akvariju, zaradi posebne oblike in karakterja je med akvaristi poznana kot kraljica. Vrsto je leta 1824 prvi opisal Schultze, kot akvarijsko ribo pa jo poznamo že 97 let.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
V primernem okolju ribe zelo redko zbolijo, saj jih pred povzročitelji bolezni ščiti močan imunski sistem ter sluz, ki prekriva kožo. Zaradi dobrega imunskega odziva, so pogosto okužene z različnimi povzročitelji bolezni, a ne kažejo znakov okužb, vse dokler niso izpostavljene močnemu stresu.
Preberi članek
17 februarja, 2023

Kategorija: 
Gupi je prav gotovo akvarijska ribica, ki jo pozna vsak akvarist. Odlikuje ga trdoživost, neobčutljivost, žive barve ter živahen in zelo priljuden karakter. Uvrščamo ga med živorodne zobate krapovce, ki jim poljudno pravimo živorodke.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
Ob vstopu v svet akvaristike, smo pogosto navdušeni nad pisanim svetom rib. Nekatere nas očarajo s svojimi barvami, druge z obliko telesa, tretje pa s karakterjem. Toda pri vsej tej živahni ponudbi, moramo upoštevati, da se vsi organizmi med sabo ne razumejo.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Akvaristi smo glede zdravil precej omejeni, saj zdravstveno varstvo akvarijskih organizmov obvlada zelo malo veterinarjev, zdravila pa je težko dobiti. Zato smo odvisni predvsem od industrijskih pripravkov, ki jih ponujajo različni proizvajalci in so na voljo v specializiranih akvarističnih trgovinah.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Sprehajamo se po gozdu in kar na enkrat pred sabo zagledamo čudovito korenino ali kamen. Sami pri sebi si mislimo, da bi se takšen kos čudovito podal našemu akvariju… Seveda pa nas takoj za tem preleti dvom.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Planarije so ploščati črvi iz reda Tricladida, ki se deli na tri podrede, Maricola, Cavernicola in Continenticola. Taksonomija teh živali je zelo kompleksna, saj samo podred Maricola sestavljajo tri »super družine« in šest družin.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj smo nalili vodo ter priklopili vso potrebno tehniko… Kaj pa zdaj. Zdaj je napočil čas, da akvarij zaženemo. Pogovorno rečemo, da akvarij »sciklamo«, izraz se nanaša na vzpostavitev bioloških ciklov hranilnih snovi.
Preberi članek
cartchevron-downmenu-circlecross-circle