Logotip Alfa in Betta
0
0
0,00  0 izdelkov

V košarici ni izdelkov.

Kitajska brezzobka

Sinanodonta woodiana

Objavil: 
Tjaša Kvas
Čas objave: 
17.02.2023
Kategorija: 
Kitajska jezerska školjka ali kitajska brezzobka, je sladkovodna školjka iz družine Unionidae. V starejši literaturi jo pogosto zasledimo pod sinonimom Anodonta woodiana. Rodovno ime »Sinanodonta« se nanaša na krhke drobne zobce na oklepu školjke, beseda »woodiana« pa se nanaša na lupino, ki spominja na les.

Kitajska jezerska školjka ali kitajska brezzobka, je sladkovodna školjka iz družine Unionidae. V starejši literaturi jo pogosto zasledimo pod sinonimom Anodonta woodiana. Rodovno ime »Sinanodonta« se nanaša na krhke drobne zobce na oklepu školjke, beseda »woodiana« pa se nanaša na lupino, ki spominja na les.

Vrsta izvira iz Azije, kjer je endemična v reki Yangtze in Amur. Zaradi njene trdoživosti in prilagodljivosti, se je hitro razširila po svetu, kjer je ponekod dobila status invazivne vrste. V Sloveniji se ta vrsta pojavlja že vsaj deset let in ima status tujerodne vrste. Predstavlja resno grožnjo avtohtonim vrstam školjk, predvsem sorodni vrsti potočni škržek (Unio crassus), saj zapolnjuje isto ekološko nišo. Ker sta si vrsti zelo podobni, ju nepoznavalci pogosto zamenjujejo. Zaščitenega škržka spoznamo po bolj ozki in ploščati lupini. Lupina brezzobke je okrogla in široka. Odrasle školjke dosežejo velikost do 30 cm, prija jim temperatura od 10 do 35°C, pH vrednost in trdota vode pa nista pomembni.

V naravnem okolju je to zelo trdoživ in nezahteven organizem, v akvariju pa jo lahko imajo le najbolj izkušeni akvaristi. Minimalna velikost akvarija naj bo 300 L. Potrebujejo debelo past drobnega peska, saj se zarinejo v podlago do 1/3 svoje dolžine. Zasaditev rastlin je možna, a moramo biti pripravljeni na to, da bo kdaj pa kdaj kakšno izruvala, ko se bo premikala po podlagi. Naselimo jih le v dobro utečene akvarije ki so dovolj veliki. Bolje se počuti v zunanjih ribnikih. V primeru, da jo gojimo, moramo preprečiti vnos v naravo. Vodo iz akvarija zlijemo na kompost ali pa jo uporabimo za zalivanje rastlin v primeru, da prestavljamo ribe, pa uporabimo kratkotrajno kopel na osnovi hipermangana. Nasvete za uporabo boste našli v prispevku Hipermangan.

Razlike med vrstama. Na levi kitajska brezzobka (Sinanodonta woodiana), na desni potočni škržek (Unio crassus). (14. 5. 2020)

Prehranjuje se s filtracijo vode, ki jo vase sesa preko dotekalke, na kateri so resice in izrastki. To so usta, s katerimi lovi mikro alge, plankton ter različne organske delce. Skozi njih voda steče v telo čez škrge, kjer poteka izmenjava plinov. Od tam se voda odteka v odtekalko, kjer se izloči. Iztrebki se izločijo skozi zadnjično odprtino, ki je tik nad odtekalko. V akvariju jo hranimo z zoo in fitoplanktonom, spirulino v prahu, samooki, kotačniki ter s prahom ribje hrane.

Je dvospolnik, kar pomeni, da isti osebek proizvaja tako ženske kot moške spolne celice, Razmnožuje trikrat na leto. Oplojena jajčeca se razvijejo v školjki do stadija ličinke. Ličinke nato odloži v vodo, da poiščejo gostitelja in v njem živijo nekaj mesecev kot paraziti. Gostitelji so običajno ribje škrge. Ta stadij razvoja imenujemo glochidium in je značilen za školjke iz družine Unionidae. Razmnoževati se začne pri velikosti med 3 in 4 cm. Stadij ličinke rib ne ogroža, saj ni podatkov da bi te školjke prenašale bolezni. Kljub temu, da se v ribnikih uspešno razmnožuje, pa podatki za razmnoževanje v akvariju niso znani. Razlog je najbrž kratka življenjska doba, saj le redkim akvaristom uspe zadovoljiti njene potrebe v akvarijskih pogojih.

Velike školjke iz družine Unionidae, so nepogrešljive v akvarijih, kjer gojimo avtohtono ribico Pezdirek (Rhodeus sericeus) saj v njo odlagajo ikre. Gojenje v akvariju se odsvetuje, razen v redkih primerih. Največje težave predstavlja hrana, saj samo na ribji hrani ter dodatku za morske nevretenčarje ne morejo preživeti daljši čas. Nujno potrebuje rastlinski in živalski plankton, kar je v klasičnih akvarijih zelo težko doseči zaradi predobrega delovanja filtrov. V akvarijih s školjkami zato uporabljamo preproste filtrirne sisteme, kot so filtri na zračno črpalko, hamburg filtri in notranji tri prekatni filtri.

Za razliko od ostalih školjk so te sorazmerno aktivne, predvsem ponoči, premikajo se s pomočjo mišične noge tako da rijejo po podlagi. Pri tem podlago močno razrijejo, kar je dobro, saj jo s tem prezračijo. V primeru, da imamo v akvariju školjko, vsak dan preverimo ali je še živa, saj lahko poginjena žival močno dvigne koncentracijo amonija in amonijaka.

Ta vrsta ogroža lokalne ekosisteme, zato pri gojenju upoštevajte navodila in preprečite stik z vodnimi viri!

Pri menjavi vode, vodo zavrzite na kompost ali pa jo uporabite za zalivanje rastlin. Ne izlivajte jo v oddtoke ali straniščno školjko, tudi, če ste povezani s čistilno napravo.

V primeru, da jo gojite na vrtnem ribniku, preprečite stik z vodnim virom.

Pri prestavljanju rib, ribe razkužite, da odstranite morebitne ličinke iz kože ali škrg.

Tjaša Kvas
Če vam je članek všeč, potem me lahko podprete tako, da mi častite kavo. Plačilo ni pogoj za obisk bloga, vsekakor pa bom vsake podpore zelo vesela.
Kupi mi kavo

Najbolj brano

17 januarja, 2022

Kategorija: 
Kalijev permanganat je črno škrlatni kristalni prah brez vonja. Uporabljamo ga za razkuževanje vodnih raztopin, akvaristične opreme, rib in rastlin.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj nalili vodo in zdaj čakamo, da se v njem vzpostavi biološko ravnovesje. V takem akvariju se dogajajo vidne in nevidne spremembe, ki so značilne za sisteme, ki so mlajši od enega leta. Sem sodijo pojavi različnih alg, sluzi ter povišane vrednosti dušikovih spojin.
Preberi članek
1 marca, 2023

Kategorija: 
Skalarka (Pterophyllum scalare) je ostrižnik, ki ga najpogosteje gojimo v akvariju, zaradi posebne oblike in karakterja je med akvaristi poznana kot kraljica. Vrsto je leta 1824 prvi opisal Schultze, kot akvarijsko ribo pa jo poznamo že 97 let.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
V primernem okolju ribe zelo redko zbolijo, saj jih pred povzročitelji bolezni ščiti močan imunski sistem ter sluz, ki prekriva kožo. Zaradi dobrega imunskega odziva, so pogosto okužene z različnimi povzročitelji bolezni, a ne kažejo znakov okužb, vse dokler niso izpostavljene močnemu stresu.
Preberi članek
17 februarja, 2023

Kategorija: 
Gupi je prav gotovo akvarijska ribica, ki jo pozna vsak akvarist. Odlikuje ga trdoživost, neobčutljivost, žive barve ter živahen in zelo priljuden karakter. Uvrščamo ga med živorodne zobate krapovce, ki jim poljudno pravimo živorodke.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
Ob vstopu v svet akvaristike, smo pogosto navdušeni nad pisanim svetom rib. Nekatere nas očarajo s svojimi barvami, druge z obliko telesa, tretje pa s karakterjem. Toda pri vsej tej živahni ponudbi, moramo upoštevati, da se vsi organizmi med sabo ne razumejo.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Akvaristi smo glede zdravil precej omejeni, saj zdravstveno varstvo akvarijskih organizmov obvlada zelo malo veterinarjev, zdravila pa je težko dobiti. Zato smo odvisni predvsem od industrijskih pripravkov, ki jih ponujajo različni proizvajalci in so na voljo v specializiranih akvarističnih trgovinah.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Sprehajamo se po gozdu in kar na enkrat pred sabo zagledamo čudovito korenino ali kamen. Sami pri sebi si mislimo, da bi se takšen kos čudovito podal našemu akvariju… Seveda pa nas takoj za tem preleti dvom.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj smo nalili vodo ter priklopili vso potrebno tehniko… Kaj pa zdaj. Zdaj je napočil čas, da akvarij zaženemo. Pogovorno rečemo, da akvarij »sciklamo«, izraz se nanaša na vzpostavitev bioloških ciklov hranilnih snovi.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Planarije so ploščati črvi iz reda Tricladida, ki se deli na tri podrede, Maricola, Cavernicola in Continenticola. Taksonomija teh živali je zelo kompleksna, saj samo podred Maricola sestavljajo tri »super družine« in šest družin.
Preberi članek
cartchevron-downarrow-rightmenu-circlecross-circle