MIT ALI RESNICA?
Nesladkan surov kakavov prah se že kar nekaj let uporablja v prehrani rib, praksa pa je razširjena predvsem na Japonskem, kjer se ga poslužujejo gojitelji zlatih rib ter koi krapov.
Z njim namreč preprečujejo težave, ki so povezane z vnetjem mehurja ter zaprtostjo. Ne gre za skrbno varovano skrivnost, ampak prakso, ki se iz neznanega razloga doslej še ni pojavila v Sloveniji. No, mogoče pa je skrajni čas, da to malo spremenimo. Prav zato smo v našem podjetju izdelali posebno hrano za zlate ribe z dodatkom kakava. Kupite pa jo lahko na teh povezavah, kjer je na voljo tudi v večjih pakiranjih.
ALFA IN BETTA HRANA S KAKAVOM 100 G https://alfa-in-betta.si/izdelek/alfa-in-betta-hrana-s-kakavom-100-g/
ALFA IN BETTA HRANA S KAKAVOM 1 KG https://alfa-in-betta.si/izdelek/alfa-in-betta-hrana-s-kakavom-1kg/
Toda zakaj bi zlatim ribam sploh dodajali kakav?
Kakav pridobimo iz semen drevesa, ki ga znanstveno imenujemo kakavovec (Theobroma cacao). Pobiramo zrele plodove, semena pa nato fermentiramo, posušimo in zameljemo. Prah nato največkrat uporabimo za izdelavo čokolade in morda je ravno to razlog, da nikoli nismo pomislili, da bi ga lahko uporabili kot dodatek k ribji hrani, saj je le ta strupen za pse in mačke.
Toda pri ribah je drugače, saj na njihov organizem vpliva zelo koristno ter celo zdravilno, mnogi rejci pa lahko potrdijo, da so z njim rešili že marsikatero ribo, ki je imela težave z zaprtostjo ali vnetjem prebavil. Kakav vpliva na pravilno delovanje črevesa. Izkazal pa se je tudi kot zelo dobra alternativa pri zdravljenju blagih bakterijskih bolezni. Istočasno spodbuja razvoj ženskih spolnih organov ter pozitivno vpliva na drst pri obeh spolih.
Za razliko od dragih antibiotikov, je kakav lahko dostopen, biološko razgradljiv ter relativno poceni. Toda pozor, preden predno skočite v trgovino po paket kakava v prahu, je dobro vedeti, da vsak kakavov prah ni primeren za uporabo v akvariju ali ribniku. Biti mora z manj maščobe in nikakor ne sme vsebovati mleka, sladkorja ali drugih primesi, če pa želimo da ohrani vitamin C v obliki L-askorbske kisline pa ne sme bit toplotno obdelan.
Poleg tega je kakav bogat s fosforjem, vlakninami in organskimi molekulami, ki jim pravimo flavonoidi ter procianidi. Te molekule pa so izredno dobri antioksidanti, ki pomagajo pri celjenju ran, pri rasti ter pri razvoju spolnih celic.
Kakav pa ni nemenjem le zlatim ribam, zelo dobre rezultate je pokazal tudi pri tilapijah, postrvih in lososih. Hrano z dodatkom kakava in spiloprejke priporočam predvsem skrbnikom zlatih rib različnih pasem ter skrbnikom siamskih bojnih ribic.
Tjaša Kvas