Hitri morilec, ki ga pogosto zamenjamo za bolezen belih pik.
Epistilis je ime za bolezen, ki jo povzročajo migetalkarji, ki se pritrdijo na ribjo kožo. Mesto okužbe postane belo ali svetlo sivo, riba pa je videti, kot da bi jo potrosili z majhnimi kosmiči vate. Na zunaj je bolezen zelo podobna bolezni belih pik ali plesni, toda izurjeno oko takoj opazi razliko ter temu primerno ukrepa. Pomembno je, da epistilisa ne zamenjamo za ribjo ihtioftiriozo, saj so zdravila, ki so namenjena zdravljenju belih pik neučinkovita. Poleg tega epistilis napreduje zelo hitro, neučinkovito ali nepravilno zdravljenje pa se pogosto konča s smrtjo.
KAKŠNA JE RAZLIKA MED EPISTILISOM IN RIBJO IHTIOFTIRIOZO?
Bolezen belih pik oziroma ribjo ihtioftiriozo povzroča migetalkar Ichthyophthirius multifiliis, ki ga lahko brez večjih težav opazimo pod mikroskopom. Bele pike, ki so značilne za ihtioftiriozo so enakomerno velike ter pravilne okrogle oblike. Njihova barva je bela, brez večjih barvnih nians. Pike se tesno prilegajo ribi, bolezen pa zelo redko ubije.
Pri epistilisu so pike rahlo sive barve. So različnih velikosti in oblik, nekatere spominjajo na kosme vate ali plesen. Pogosto se držijo nekaj milimetrov stran od ribe, pike, ki so v neposrednem kontaktu s kožo pa spremljajo spremembe na koži. To je posledica sekundarne bakterijske okužbe. Okužbo okoli glave pogosto spremljajo motne oči, nezdravljena ali nepravilno obravnavana bolezen pa ribo ubije že v nekaj urah.
V praksi opažamo, da so migetalkarji, ki povzročajo epistilis v tesni simbiotski povezavi z bakterijami, zato ga lahko učinkovito zdravimo le z antibiotiki, ki jih ribam dajemo preko hrane. Zelo dobre rezultate daje antibiotik Kanamicin, če ga ne dobimo, pa bo dober tudi oksitetraciklinijev klorid ali Potencirani sulfonamid. Oba antibiotika dobimo izključno pri veterinarju.
KDO POVZROČA EPISTILIS?
Bolezen, ki ji pravimo epistilis povzročajo različni migetalkarji iz družine Epistylidae, od tod tudi ime epistilis. Rod Epistylis zajema kar nekaj vrst, za vse pa je značilno, da so zelo oportunistični organizmi. Zaradi neprimerne uporabe zdravil, so razvili odpornost na večino kemikalije, ki jih uporabljamo za zdravljenje ribje ihtioftirioze. Ker je večina zdravil na osnovi FMC neučinkovitih, pa med akvaristi velja mit, da je to zelo skrivnostna bolezen. V resnici je težava le v tem, da večina akvaristov te bolezni ne pozna in jo posledično zdravijo kot ribjo ihtioftiriozo.
Posnetek od blizu, kjer se lepo vidi epicistise, ki so s steljko pritrjeni na ribjo kožo.
KAKO EPISTILIS OKUŽI RIBO?
Dejstvo je, da so migetalkarji iz roda Epistylis prisotni na vseh ribah ter v vseh akvarijih. Povzročitelj je torej že prisoten, zato razkuževanje opreme, rastlin in dekoracije v tem primeru ne bo pomagalo. V normalnih pogojih ti organizmi ne povzročajo težav in predstavljajo normalno mikrobioto, ki jo najdemo na ribji koži, akvarijskih rastlinah ter na dekoraciji. To so zelo koristni organizmi, ki se hranijo z drugimi bakterijami, manjšimi mikroorganizmi ter algami. So vsejedi in pojedo vse, kar je užitno ter dovolj veliko, da spravijo v svoja majhna usta.
Na ribe se pritrdijo s steljkami in jih izkoriščajo kot prevozno sredstvo, ki jim nudi hrano. Če riba živi v optimalnih pogojih, jo ti štoparji sploh ne motijo. Obstajajo celo študije, ki namigujejo, da ti organizmi ribe ščitijo pred manjšimi patogenimi organizmi.
Torej, kako je mogoče, da takšen organizem kar naenkrat postane škodljiv?
Odgovor je kompleksen. Eden od razlogov je stres. Stres, ki ga lahko povzroči sprememba okolja, pretep med vrstniki, sprememba hrane, sprememba temperature, transport, polaganje iker, pač, nekaj, kar je ribo vrglo iz tira. To na ribi povzroči, da izloča več sluzi, toda ta sluz je bolj vodena in posledično manj hranljiva, kar pomeni, da so organizmi, kot je Epistilis prisiljeni poiskati drugo alternativo. In najbližje jim je ribja koža. S tem, ko se pritrdijo na ribjo kožo pa na ribah povzročijo majhne ranice. Kri iz ran postane zanimiva za bakterije, ki živijo na ribji koži in posledično se iz ran razvije okužba. Bolezen, ki ji pravimo epistilis je torej kombinacija, ki jo povzročajo bakterije ter praživali.
KAKO ZDRAVIMO EPISTILIS?
Da smo na jasnem, v resnici epistilis ne pozdravimo, ampak samo preprečimo njegov negativen vpliv na ribo. To naredimo z uporabo antibiotikov, tako pozdravimo sekundarno okužbo z bakterijami. Če je mogoče temperaturo spustimo pod 21°C, to bo upočasnilo razmnoževanje epistilisov. Nato pa čimprej izboljšamo pogoje za gojenje rib. Migetalkarji, ki pripadajo rodu epistilis živijo v zelo tesnem sožitju z gram negativnimi bakterijami in prav te bakterije so glavni krivci za hiter pogin akvarijskih rib. Antibiotik je potrebno dodajati v hrano, saj v nasprotnem primeru ni učinkovit.
KAKO PREPREČIMO EPISTILIS?
To najlažje naredimo s pravilno prehrano, pravilno izbrano dekoracijo ter optimalno kakovostjo vode.
Ne pozabimo, epistilis živi v tesni povezavi z gram negativnimi bakterijami, te pa se najraje razvijejo v stari ali neprimerni akvarijski vodi. Prav zato so redne menjave akvarijske vode ter vzdrževani ter utečeni biološki filtri ključnega pomena.
Zelo pomembno je tudi to, da pred naselitvijo novih rib izvajamo karanteno. To pa zato, ker imajo nekatere moderne variacije rib zelo šibak imunski sistem, kar pomeni, da lahko pri njih stres in posledično bolezen izzovemo že s transportom. Čeprav epistilis velja za zelo hitrega morilca, lahko s pravilnim pristopom ter zdravljenjem rešimo marsikatero ribo, pomembno je le to, da ukrepamo dovolj hitro, predvsem pa je pomembno to, da ga znamo razlikovati od ribje ihtioftirioze ter drugih podobnih bolezni.