Logotip Alfa in Betta
0
0
0,00  0 izdelkov

V košarici ni izdelkov.

Betta albimarginata

Objavil: 
Tjaša Kvas
Čas objave: 
17.02.2023
Kategorija: 
Majhne gozdne potočke, na otoku Borneo, ki niso globlji od 10 cm in so polni suhega listja, naseljujejo zelo posebne ribe, ki jih v slovenščini imenujemo belo obrobljena beta.

Ta krasna riba je iz skupine bet ustonoš, spada med manjše predstavnike, kateri dosežejo maksimalno velikost okoli 4 cm. Gojimo jih v parih, ali manjših skupinah (1 samec in 2 samici).

Za par je dovolj velik že 50 litrski akvarij, ki pa mora biti primerno urejen. Naravni habitat te vrste predstavljajo gozdni potočki, zato je zelo pomembno, da v ureditev akvarija vključimo debelo plast drevesnega listja. To bo opravljalo pomembno biološko ter kemijsko funkcijo. Ti organizmi namreč živijo v okolju z zelo nizko pH vrednostjo tudi prevodnost je nizka, kar pomeni, da voda vsebuje malo raztopljenih soli (nizek KH in GH). Potrebujejo veliko taninskih kislin, ki jih v vodo sproščajo odmrli listi rastlinja, ter odpadle veje. Zelo pomembno je, da se v akvariju izogibamo šote, saj jim huminska kislina ne prija. Namesto šote za mehčanje vode raje uporabimo kokosov lomljenec ter drevesno listje. Poleg listja mirobalanovca (Terminalia catappa), bananovca in palme, ki jih kupimo v specializiranih trgovinah, lahko uporabimo tudi listje domačih dreves. Posebej koristno je hrastovo, katerega glavna značilnost je, da taninske kisline oddaja postopoma.

Kot pri vseh betah, je tudi pri Betta albimarginata značilen izrazit spolni dimorfizem. Samec je rdeče barve, glava je črna z rdečimi škržnimi poklopci, plavuti pa so obrobljene belo.
Samec v vsej svoji lepoti in barvah. Drevesno listje ter gosto rastlinje mu nudi optimalni dom, zato svoje zdravje odraža z maksimalno lepoto.
Samica je bolj sramežljiva, varovalnih barv, a nekoliko večja od samca. Med plavanjem se vedno zadržuje med rastjem ali suhim listjem.

Za filtracijo uporabimo preprost notranji filter, ki naj ima vsaj 20% površino akvarija. Pri tej vrsti se dobro obnesejo notranji tri prekatni, ter hamburški filtrirni. Pretok naj ne bo premočan. Rade imajo zaraščene akvarije, vseeno pa potrebujejo prostor za plavanje, da rešimo obe težavi, naredimo tako da rastline pritrdimo na korenine, ki smo jih uporabili za dekoracijo. Za ta način sajenja je primeren Microsorum. Grelca načeloma ne potrebujemo, saj ji ustreza temperatura 25°C, TEMPERATURA NE SME NIHATI. Glede hranjenja so zelo zahtevne, le redko jih prepričamo, da se navadijo na zamrznjeno ali liofolizirano hrano, kosmičev ali granul sploh ne sprejmejo. Zato moramo pri nakupu te vrste razmisliti tudi o gojenju žive hrane. Rade imajo vodne bolhe ter enhitreje, navadijo pa se tudi na mokrice in mikro čričke.

Samec ikre skrbno čuva v svojih ustih. Inkubacija traja 21 dni, v tem času ga hrana ne zanima. Na fotografiji lahko vidimo samca s polnimi usti iker.

Pri ustreznih parametrih ter hranjenju z živo hrano, je par hitro pripravljen na drst. Samec pred samico izvaja paritveni ples, pri čemer se postavi skoraj vertikalno. Pred njo odpira svoja velika usta, tako ji želi povedati: »Poglej, kako velika usta za čuvanje potomcev imam.«

Godna samica spusti ikre, samec jih oplodi, nato pa vsako posebej ulovi v usta, kjer jih čuva do izvalitve. Betta albimarginata, je namreč patrialna ustonoša, kar pomeni, da za zarod skrbi samec. To traja do 21 dni, v tem času ga hrana ne zanima, zato je to obdobje je zelo kritično. Pred drstjo mora biti samec v dobri kondiciji, v nasprotnem primeru bo zaradi lakote požrl ikre (mladice), ali pa bo shiral. Nekaj dni stare mladice mu v ustih povzročajo precej preglavic, saj želijo na prosto, a potrpežljivi ata, se da da kar tako. Spusti jih šele ob primerni velikosti. Ko mladice prvič zaplavajo so velike kot novorojeni gupiji, kar pomeni, da hranjenje ni težavno, paziti moramo le da imajo na voljo dovolj žive hrane. Posebej primerni so rakci samooki, kotačniki, dvoklopniki ter podoben plankton. Naupijem solinskih rakcev se raje izogibamo, saj ne dajejo dobrih rezultatov. Raje uporabimo mikročrve.

Zelo pomembno je, da imajo mladice v času rasti in razvoja dostop do vlažnega in toplega zraka, le tako se jim bo namreč razvil poseben organ - labirint, ki je značilen za vse labirintovce in jim omogoča da dihajo atmosferski zrak. Najlažje to naredimo tako, da akvarij preprosto pokrijemo s stekleno ploščo, vodo pa ne dolijemo do vrha akvarija, ampak 2 do 3 cm pod robom.

Ko mladice izplavajo iz ust, so velike kot novorojeni gupi, načeloma sprejmejo vso živo hrano, kljub temu se poskusimo izogniti hranjenju z naupiji solinskih rakcev.

Mladic ne ločimo od staršev, saj se v gostem rastlinju znajo uspešno skrivati, poleg tega v primerno urejenem akvariju, kjer je dovolj drevesnega listja najdejo več kot dovolj hrane. Na plasteh listja se namreč naredi bakterijski prerast, ki je za mladice zelo hranljiv.

Mladica stara dva meseca, ki že dobiva belo obrobo okoli plavuti, opaziti je tudi rahlo rdečo barvo, kar kaže, da najbrž gre za mladega samčka.

Betta albimarginata je krasna ribica, njena slabost je le visoka cena ter kratka življenjska doba, toda garantiram, da vse to vrne s svojo lepoto ter zanimivim obnašanjem.

Tjaša Kvas
Če vam je članek všeč, potem me lahko podprete tako, da mi častite kavo. Plačilo ni pogoj za obisk bloga, vsekakor pa bom vsake podpore zelo vesela.
Kupi mi kavo

Najbolj brano

17 januarja, 2022

Kategorija: 
Kalijev permanganat je črno škrlatni kristalni prah brez vonja. Uporabljamo ga za razkuževanje vodnih raztopin, akvaristične opreme, rib in rastlin.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj nalili vodo in zdaj čakamo, da se v njem vzpostavi biološko ravnovesje. V takem akvariju se dogajajo vidne in nevidne spremembe, ki so značilne za sisteme, ki so mlajši od enega leta. Sem sodijo pojavi različnih alg, sluzi ter povišane vrednosti dušikovih spojin.
Preberi članek
1 marca, 2023

Kategorija: 
Skalarka (Pterophyllum scalare) je ostrižnik, ki ga najpogosteje gojimo v akvariju, zaradi posebne oblike in karakterja je med akvaristi poznana kot kraljica. Vrsto je leta 1824 prvi opisal Schultze, kot akvarijsko ribo pa jo poznamo že 97 let.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
V primernem okolju ribe zelo redko zbolijo, saj jih pred povzročitelji bolezni ščiti močan imunski sistem ter sluz, ki prekriva kožo. Zaradi dobrega imunskega odziva, so pogosto okužene z različnimi povzročitelji bolezni, a ne kažejo znakov okužb, vse dokler niso izpostavljene močnemu stresu.
Preberi članek
17 februarja, 2023

Kategorija: 
Gupi je prav gotovo akvarijska ribica, ki jo pozna vsak akvarist. Odlikuje ga trdoživost, neobčutljivost, žive barve ter živahen in zelo priljuden karakter. Uvrščamo ga med živorodne zobate krapovce, ki jim poljudno pravimo živorodke.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
Ob vstopu v svet akvaristike, smo pogosto navdušeni nad pisanim svetom rib. Nekatere nas očarajo s svojimi barvami, druge z obliko telesa, tretje pa s karakterjem. Toda pri vsej tej živahni ponudbi, moramo upoštevati, da se vsi organizmi med sabo ne razumejo.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Akvaristi smo glede zdravil precej omejeni, saj zdravstveno varstvo akvarijskih organizmov obvlada zelo malo veterinarjev, zdravila pa je težko dobiti. Zato smo odvisni predvsem od industrijskih pripravkov, ki jih ponujajo različni proizvajalci in so na voljo v specializiranih akvarističnih trgovinah.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Sprehajamo se po gozdu in kar na enkrat pred sabo zagledamo čudovito korenino ali kamen. Sami pri sebi si mislimo, da bi se takšen kos čudovito podal našemu akvariju… Seveda pa nas takoj za tem preleti dvom.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Planarije so ploščati črvi iz reda Tricladida, ki se deli na tri podrede, Maricola, Cavernicola in Continenticola. Taksonomija teh živali je zelo kompleksna, saj samo podred Maricola sestavljajo tri »super družine« in šest družin.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj smo nalili vodo ter priklopili vso potrebno tehniko… Kaj pa zdaj. Zdaj je napočil čas, da akvarij zaženemo. Pogovorno rečemo, da akvarij »sciklamo«, izraz se nanaša na vzpostavitev bioloških ciklov hranilnih snovi.
Preberi članek
cartchevron-downmenu-circlecross-circle