Logotip Alfa in Betta
0
0
0,00  0 izdelkov

V košarici ni izdelkov.

Akvarij kot terapevtski pripomoček

Objavil: 
Tjaša Kvas
Čas objave: 
12.04.2024

Za trening oči in za dušo

Splošno znano je, da so živali zelo dobri terapevti. Njihova bližina nas pomiri in sprosti, prav zato ni nič nenavadnega, da terapijo z živalmi priporočajo za številne zdravstvene težave. Pri opazovanju rib se zniža srčni utrip, zato so akvariji še posebej primerni za osebe, ki se želijo sprostiti po napornem dnevu. Mnogi sedenje pred akvarijem zamenjajo s sedenjem pred televizijo. Toda ta akvarij ima čisto drugačen namen, ki je presenetil tudi mene.

Kontaktirala me je gospa, ki ima težave z rumeno pego...

Bolezni rumene pege so običajno neozdravljive, toda z določenimi pristopi jih lahko omilimo. In tako me je po posvetu s specialistom poklicala gospa, ki želi akvarij, ki ji bo pomagal blažiti težave z rumeno pego.

Zahteve glede akvarija so bile malo nenavadne, in ko sem jih prvič prebrala me je bilo kar malo groza, saj nisem bila prepričana, da je takšen akvarij sploh mogoče postaviti. Namreč izkazalo se je, da gospa potrebuje veliko modrih in zelenih tonov in čeprav mi je v glavi najprej zazvenelo morski akvarij, je ta ideja hitro padla v vodo, saj luči, ki spodbujajo rast koral nikakor niso primerne za bolnike, ki imajo težave z rumeno pego… Kaj mi torej ostane?

Neonke? Običajno jih svetujem za biotope s črno vodo, to pa v tem primeru ne pride v poštev, saj ima črna voda preveč rdečih tonov… razen če mi stranko nekako uspe prepričati, da uporabljamo osmozno vodo, potem bi takšna postavitev šla skozi… Na srečo je stranka odlično sprejela idejo z osmozno vodo in tako se je projekt začel.

Pri ogledu stanovanja smo našli čudovit prostor, takšen, ki bo omogočal pogled v akvarij iz treh strani. Kljub temu, da je blizu okna, pa to ni moteče, saj s pravilno izbiro sijalk lahko zelo dobro vplivamo na rast alg. Glede na velikost prostora in na finančno sposobnost stranke smo se odločili za serijski akvarij serije RIO 180 LED, dimenzije 101 x 41 x 50 cm v beli barvi. Komplet je vseboval notranji filter, grelec in luč. Toda kot vsi akvarijski kompleti, je tudi ta potreboval malo izboljšav.

Prav zato smo notranji filter, ki je prišel s kompletom preuredili v notranji hamburg filter ter tako povečali kapaciteto biološke zmogljivosti filtra. Notranji hamburg filtri slovijo po izredno dobri biološki filtraciji, njihov izgled pa je nekaj najbolj grdega, kar lahko vidite v svetu akvarijske tehnike. Toda spretne roke in izkušnje to znajo zelo dobro skriti. Modro gobo so kmalu zakrile rastline, kamenje ter ostalo dekoracija. Prvotna izbira rastlin je bila popolnoma drugačna, sestavljale so jo suličarke, vodna praprot in valisnerije. Toda stranka je po nekaj mesecih prosila, če lahko suličarke in valisnerije zamenjamo z nečim drugim...

In tako smo ugodili stranki, suličarke in valisnerijo so zamenjale vodne čaše (kriptokorine) in še nekaj manjših rastlin. Akvarij je na ta način pridobil malo več prostora za plavanje, kjer se ribe lahko opazuje tudi takrat, ko niso v zavetju rastlin, kar je za stranko zelo pomembno.

Akvarij je pod našo oskrbo od leta 2022, menjavo vode in pregled tehnike pa opravimo enkrat na mesec, edino delo, ki ga opravlja stranka je hranjenje živali, za vse ostalo poskrbimo mi.

Tjaša Kvas

Najbolj brano

17 januarja, 2022

Kategorija: 
Kalijev permanganat je črno škrlatni kristalni prah brez vonja. Uporabljamo ga za razkuževanje vodnih raztopin, akvaristične opreme, rib in rastlin.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj nalili vodo in zdaj čakamo, da se v njem vzpostavi biološko ravnovesje. V takem akvariju se dogajajo vidne in nevidne spremembe, ki so značilne za sisteme, ki so mlajši od enega leta. Sem sodijo pojavi različnih alg, sluzi ter povišane vrednosti dušikovih spojin.
Preberi članek
1 marca, 2023

Kategorija: 
Skalarka (Pterophyllum scalare) je ostrižnik, ki ga najpogosteje gojimo v akvariju, zaradi posebne oblike in karakterja je med akvaristi poznana kot kraljica. Vrsto je leta 1824 prvi opisal Schultze, kot akvarijsko ribo pa jo poznamo že 97 let.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
V primernem okolju ribe zelo redko zbolijo, saj jih pred povzročitelji bolezni ščiti močan imunski sistem ter sluz, ki prekriva kožo. Zaradi dobrega imunskega odziva, so pogosto okužene z različnimi povzročitelji bolezni, a ne kažejo znakov okužb, vse dokler niso izpostavljene močnemu stresu.
Preberi članek
17 februarja, 2023

Kategorija: 
Gupi je prav gotovo akvarijska ribica, ki jo pozna vsak akvarist. Odlikuje ga trdoživost, neobčutljivost, žive barve ter živahen in zelo priljuden karakter. Uvrščamo ga med živorodne zobate krapovce, ki jim poljudno pravimo živorodke.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
Ob vstopu v svet akvaristike, smo pogosto navdušeni nad pisanim svetom rib. Nekatere nas očarajo s svojimi barvami, druge z obliko telesa, tretje pa s karakterjem. Toda pri vsej tej živahni ponudbi, moramo upoštevati, da se vsi organizmi med sabo ne razumejo.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Akvaristi smo glede zdravil precej omejeni, saj zdravstveno varstvo akvarijskih organizmov obvlada zelo malo veterinarjev, zdravila pa je težko dobiti. Zato smo odvisni predvsem od industrijskih pripravkov, ki jih ponujajo različni proizvajalci in so na voljo v specializiranih akvarističnih trgovinah.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Sprehajamo se po gozdu in kar na enkrat pred sabo zagledamo čudovito korenino ali kamen. Sami pri sebi si mislimo, da bi se takšen kos čudovito podal našemu akvariju… Seveda pa nas takoj za tem preleti dvom.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Planarije so ploščati črvi iz reda Tricladida, ki se deli na tri podrede, Maricola, Cavernicola in Continenticola. Taksonomija teh živali je zelo kompleksna, saj samo podred Maricola sestavljajo tri »super družine« in šest družin.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj smo nalili vodo ter priklopili vso potrebno tehniko… Kaj pa zdaj. Zdaj je napočil čas, da akvarij zaženemo. Pogovorno rečemo, da akvarij »sciklamo«, izraz se nanaša na vzpostavitev bioloških ciklov hranilnih snovi.
Preberi članek
cartchevron-downmenu-circlecross-circle