Logotip Alfa in Betta
0
0
0,00  0 izdelkov

V košarici ni izdelkov.

Afriška zgiboustka

Phractolaemus ansorgii

Objavil: 
Tjaša Kvas
Čas objave: 
17.02.2023
Kategorija: 

Ta zanimiva vrsta spada med dokaj nove akvarijske ribe. Prvi izlovi za akvaristične potrebe so se začeli okoli leta 2000, v Evropo pa naj bi po neuradnih podatkih prišle šele leta 2017, ko jih je znani dobavitelj razglasil za novost. IUCN rdeča lista jih je na svoj seznam uvrstila šele 1. maja 2009, pod kategorijo LC (Least Concern), kar jim daje status neogrožene živalske vrste, ki ne potrebuje CITES dokumentov pri izlovu iz narave. Uvrščamo jo med knereide v rod Phractolaemidae. Spada med ribe kostnice za katere je značilen dvodelni, dobro prekrvavljen ribji mehur. Vrsta je bila prvič opisana leta 1901 in od takrat ostala dokaj neopažena. Zaradi vedno večjega povpraševanja po nenavadnih tropskih ribah, se njen izlov za potrebe akvaristike zadnja leta povečuje. Drst v akvariju še ni zabeležena, čeprav je teoretično mogoča. Samec in samica se ločita po posebnih izrastkih okoli oči, ki so pri samcu občutno večji.

Za Phractolaemus ansorgii je značilen spolni dimorfizem, samca od samice ločimo po posebnih izrastkih okoli oči.

Njena domovina je Zahodna in Centralna Afrika, natančneje Jezero Nokoué, delta reke Niger ter porečje Kongo. Barva je odvisna predvsem od lokalitete in je lahko rjava ali črna. Živi v sladkih vodah, ki imajo pH vrednost od 6 do 8, skupna trdota pa naj bi znašala okoli 25 dH. Optimalna temperatura za gojenje v akvariju je 27°C. Žival naj bi zrasla do 25 cm, kar pomeni, da potrebuje akvarije ki imajo dolžino vsaj 2 m. Za dekoracijo uporabimo droben pesek ter trpežne rastline kot je Anubias sp. Nujno potrebne so velike korenine, saj je vrsta dokaj sramežljiva.

Njihova posebnost je, da lahko dihajo atmosferski zrak. To jim omogoča plavalni mehur, ki je dobro prekrvavljen in spominja na pljuča. Riba je popolnoma prilagojena na okolja brez kisika, z manjšimi pretoki. Živi v počasi tekočih tolmunih, mrtvicah in bazenih. Spoznamo jo po zelo posebnem načinu hranjenja, ustni aparat je sestavljen tako, da riba daje vtis slona. To ji omogočajo posebne gibljive kosti v zgornji čejusti. V naravi se prehranjuje s presesavanjem peska, kjer brska za rakci ter različnimi ličinkami žuželk.

Anatomija ustnega aparata pri Phractolaemus ansorgii.

V akvariju se hitro navadi na vse vrste hrane. Kombiniramo jo lahko z različnimi velikimi in miroljubnimi ribami, ki imajo podobne parametre. Dobro se razume z Pantodon buchholziBathyaethiops caudomaculatus in Phenacogrammus interruptus. Primerna je za akvarije nad 300 L, močne osvetlitve ne mara, zato akvarij zatemnimo s plavajočimi rastlinami.

Zgiboustke niso pogoste akvarijske ribe, zato jih zelo redko zasledimo v trgovinah, v primeru, da kakšno kje zasledimo pa pred nakupom dobro premislimo, ali smo tej živali sposobni nuditi pogoje, ki jih potrebuje.

Tjaša Kvas
Če vam je članek všeč, potem me lahko podprete tako, da mi častite kavo. Plačilo ni pogoj za obisk bloga, vsekakor pa bom vsake podpore zelo vesela.
Kupi mi kavo

Najbolj brano

17 januarja, 2022

Kategorija: 
Kalijev permanganat je črno škrlatni kristalni prah brez vonja. Uporabljamo ga za razkuževanje vodnih raztopin, akvaristične opreme, rib in rastlin.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj nalili vodo in zdaj čakamo, da se v njem vzpostavi biološko ravnovesje. V takem akvariju se dogajajo vidne in nevidne spremembe, ki so značilne za sisteme, ki so mlajši od enega leta. Sem sodijo pojavi različnih alg, sluzi ter povišane vrednosti dušikovih spojin.
Preberi članek
1 marca, 2023

Kategorija: 
Skalarka (Pterophyllum scalare) je ostrižnik, ki ga najpogosteje gojimo v akvariju, zaradi posebne oblike in karakterja je med akvaristi poznana kot kraljica. Vrsto je leta 1824 prvi opisal Schultze, kot akvarijsko ribo pa jo poznamo že 97 let.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
V primernem okolju ribe zelo redko zbolijo, saj jih pred povzročitelji bolezni ščiti močan imunski sistem ter sluz, ki prekriva kožo. Zaradi dobrega imunskega odziva, so pogosto okužene z različnimi povzročitelji bolezni, a ne kažejo znakov okužb, vse dokler niso izpostavljene močnemu stresu.
Preberi članek
17 februarja, 2023

Kategorija: 
Gupi je prav gotovo akvarijska ribica, ki jo pozna vsak akvarist. Odlikuje ga trdoživost, neobčutljivost, žive barve ter živahen in zelo priljuden karakter. Uvrščamo ga med živorodne zobate krapovce, ki jim poljudno pravimo živorodke.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
Ob vstopu v svet akvaristike, smo pogosto navdušeni nad pisanim svetom rib. Nekatere nas očarajo s svojimi barvami, druge z obliko telesa, tretje pa s karakterjem. Toda pri vsej tej živahni ponudbi, moramo upoštevati, da se vsi organizmi med sabo ne razumejo.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Akvaristi smo glede zdravil precej omejeni, saj zdravstveno varstvo akvarijskih organizmov obvlada zelo malo veterinarjev, zdravila pa je težko dobiti. Zato smo odvisni predvsem od industrijskih pripravkov, ki jih ponujajo različni proizvajalci in so na voljo v specializiranih akvarističnih trgovinah.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Sprehajamo se po gozdu in kar na enkrat pred sabo zagledamo čudovito korenino ali kamen. Sami pri sebi si mislimo, da bi se takšen kos čudovito podal našemu akvariju… Seveda pa nas takoj za tem preleti dvom.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj smo nalili vodo ter priklopili vso potrebno tehniko… Kaj pa zdaj. Zdaj je napočil čas, da akvarij zaženemo. Pogovorno rečemo, da akvarij »sciklamo«, izraz se nanaša na vzpostavitev bioloških ciklov hranilnih snovi.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Planarije so ploščati črvi iz reda Tricladida, ki se deli na tri podrede, Maricola, Cavernicola in Continenticola. Taksonomija teh živali je zelo kompleksna, saj samo podred Maricola sestavljajo tri »super družine« in šest družin.
Preberi članek
cartchevron-downmenu-circlecross-circle