Logotip Alfa in Betta
0
0
0,00  0 izdelkov

V košarici ni izdelkov.

Raki enakonožci - izopodi

Isopoda

Objavil: 
Tjaša Kvas
Čas objave: 
20.02.2023
Kategorija: 
Beli tropski prašiček (Trichorhina tomentosa) je majhen izopodni rakec, ker ima mehek oklep je idealna hrana za srednje velike ribe. Gojenje je zelo preprosto.

Prav gotovo ste se vsi kot otroci srečali z živalicami, ki so živele pod kamni in se ob nevarnosti zvile v kroglico. Izopode poznamo vsi, v Sloveniji ima ta žival toliko imen, kolikor je mest. Pravijo jim prašički, oslički, mokrice, fajhtnice in še kaj bi se našlo. Gre za živali, ki spadajo v skupino kopenskih rakov. Da, prav ste prebrali, te živali so raki. Čeprav večino vrst živi na kopnem pa so nekateri predstavniki še vedno v vodi. Najbolj znana sta ribji zajedavec Cymothoida in veliki enakonožec Bathynomus giganteus

Za akvariste so bolj zanimivi kopenski predstavniki, predvsem beli tropski prašiček (Trichorhina tomentosa), ki ima zelo mehek hitinski oklep in doseže velikost okoli 5 mm. Zaradi teh lastnosti je idealna hrana za srednje velike ribe. Ko se prašiček potopi, se hitro oprime akvarijskih rastlin ali dekoracije, kjer uspešno pleza po podlagi. Premikanje ribe stimulira k lovu.  

Žal jih nekatere ribe ne marajo, saj so oklepi pretrdi, kljub temu pa predstavljajo odličen vir kalcija in hitina. So vsejedi, v gojišču pa nujno potrebujejo dodatek suhega in trohnečega lesa. Prehranjujejo se tudi z belo plesnijo, zato je dobro da jim vsake toliko časa v obrok vključimo tudi kakšen kos plesnivega drevesnega lista. TAKRAT JIH NEKAJ ČASA NE UPORABLJAMO KOT ŽIVO HRANO.

Gojenje je zelo preprosto, potrebujemo začetno kulturo, nekaj zemlje, suho listje in posodico. Uporabimo lahko banico od sladoleda, kateri smo s šivanko naluknjali pokrov. Potrebujejo dosti vlage in topel prostor, zato jih gojimo v bivalnem prostoru. Zdrava kultura nima vonja ali pa razvije prijeten vonj po gozdni zemlji. Če smo lastniki paludarija jih lahko naselimo med kopenske rastline, tam bodo poskrbeli za čistočo in odstranjevali odpadni rastlinski material ter plesen.  

Podobno funkcijo bodo opravljale tudi naše avtohtone vrste, ki so večje in zato manjšim ribam manj zanimive. Največji predstavnik v Sloveniji je pozidni prašiček (Oniscus asellus), čeprav se večino časa hrani z odpadnim rastlinskim materialom je tudi odličen plenilec in pomaga pri zatiranju listnih uši. 

Množijo se zelo počasi, zato niso primerni za intenzivno hranjenje, kljub temu jih bodo ribe zelo vesele, saj bodo popestrili njihove jedilnike. 

Tjaša Kvas
Če vam je članek všeč, potem me lahko podprete tako, da mi častite kavo. Plačilo ni pogoj za obisk bloga, vsekakor pa bom vsake podpore zelo vesela.
Kupi mi kavo

Najbolj brano

17 januarja, 2022

Kategorija: 
Kalijev permanganat je črno škrlatni kristalni prah brez vonja. Uporabljamo ga za razkuževanje vodnih raztopin, akvaristične opreme, rib in rastlin.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj nalili vodo in zdaj čakamo, da se v njem vzpostavi biološko ravnovesje. V takem akvariju se dogajajo vidne in nevidne spremembe, ki so značilne za sisteme, ki so mlajši od enega leta. Sem sodijo pojavi različnih alg, sluzi ter povišane vrednosti dušikovih spojin.
Preberi članek
1 marca, 2023

Kategorija: 
Skalarka (Pterophyllum scalare) je ostrižnik, ki ga najpogosteje gojimo v akvariju, zaradi posebne oblike in karakterja je med akvaristi poznana kot kraljica. Vrsto je leta 1824 prvi opisal Schultze, kot akvarijsko ribo pa jo poznamo že 97 let.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
V primernem okolju ribe zelo redko zbolijo, saj jih pred povzročitelji bolezni ščiti močan imunski sistem ter sluz, ki prekriva kožo. Zaradi dobrega imunskega odziva, so pogosto okužene z različnimi povzročitelji bolezni, a ne kažejo znakov okužb, vse dokler niso izpostavljene močnemu stresu.
Preberi članek
17 februarja, 2023

Kategorija: 
Gupi je prav gotovo akvarijska ribica, ki jo pozna vsak akvarist. Odlikuje ga trdoživost, neobčutljivost, žive barve ter živahen in zelo priljuden karakter. Uvrščamo ga med živorodne zobate krapovce, ki jim poljudno pravimo živorodke.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
Ob vstopu v svet akvaristike, smo pogosto navdušeni nad pisanim svetom rib. Nekatere nas očarajo s svojimi barvami, druge z obliko telesa, tretje pa s karakterjem. Toda pri vsej tej živahni ponudbi, moramo upoštevati, da se vsi organizmi med sabo ne razumejo.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Akvaristi smo glede zdravil precej omejeni, saj zdravstveno varstvo akvarijskih organizmov obvlada zelo malo veterinarjev, zdravila pa je težko dobiti. Zato smo odvisni predvsem od industrijskih pripravkov, ki jih ponujajo različni proizvajalci in so na voljo v specializiranih akvarističnih trgovinah.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj smo nalili vodo ter priklopili vso potrebno tehniko… Kaj pa zdaj. Zdaj je napočil čas, da akvarij zaženemo. Pogovorno rečemo, da akvarij »sciklamo«, izraz se nanaša na vzpostavitev bioloških ciklov hranilnih snovi.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Sprehajamo se po gozdu in kar na enkrat pred sabo zagledamo čudovito korenino ali kamen. Sami pri sebi si mislimo, da bi se takšen kos čudovito podal našemu akvariju… Seveda pa nas takoj za tem preleti dvom.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Planarije so ploščati črvi iz reda Tricladida, ki se deli na tri podrede, Maricola, Cavernicola in Continenticola. Taksonomija teh živali je zelo kompleksna, saj samo podred Maricola sestavljajo tri »super družine« in šest družin.
Preberi članek
cartchevron-downmenu-circlecross-circle