Pakistanske činklje so čudovite ribe iz družine činkelj, odlikuje jih izrazito družabno obnašanje ter izredno prijazen in zabaven karakter. Če imate dovolj velik akvarij, potem so te ribe prava izbira za vas, saj vam z njimi nikoli ne bo dolgčas. Zanje je značilen mrežast vzorec, ki se razlikuje glede na lokacijo, najpogosteje pa se srečamo z vrsto, ki izvira iz Indije. Zanjo je značilen izrazit vzorec z napisom YOYO. Od tod tudi ljubkovalno ime – YOYO činklja.
V starejši literaturi se činklje pogosto navaja kot naravno sredstvo proti nezaželenim polžem, toda te informacije so tej vrsti naredile več škode, kot koristi. Mrežasta činklja ni zatiralec polžev, ampak je riba s kompleksnim socialnim obnašanjem, kar pomeni, da v akvariju potrebuje družbo svojih vrstnikov, istočasno pa potrebuje dovolj velik akvarij. Vedno naselimo več kot 5 živali, pri tem pa upoštevajmo, da je akvarij dolg vsaj 120 cm. Če jo naselimo v premajhne posode, bo hitro pokazala agresijo do drugih rib. V praksi se takšna agresija pogosto konča s smrtjo manjše ribe in od tukaj izvira mit, da je ta vrsta izredno agresivna, še posebej takrat, ko odraste.
V resnici je agresija posledica depresije, ki nastane zaradi pomanjkanja prostora ter družbe vrstnikov, zato se nezaželeno obnašanje nikoli ne razvije v dovolj velikih akvarijih.
Potrebujejo relativno velike akvarije, minimalna velikost posode naj bo vsaj 120 cm, po mojih izkušnjah pa se veliko bolje počutijo v večjih akvarijih. Pri tem je bolj pomembna površina, kot pa sam volumen akvarija. Po mojih izkušnjah se najbolje obnesejo akvariji, ki imajo dolžino vsaj dva metra. Osebno jih gojim v 1200 litrskem akvariju, kjer pridejo do izraza v svoji pravi luči.
Te ribe so izredno igrive in miroljubne ter obožujejo plavanje. Do ostalih prebivalcev so izredno miroljubne. Ko ne plavajo, počivajo. Največkrat to naredijo tako, da si poiščejo kakšno nenavadno mesto. Na primer korenino, skalo, filter… nato se na tem mestu umirijo in se obrnejo na hrbet. Nepoznavalec vrste pri tem največkrat pomisli, da je riba poginila, toda to obnašanje je čisto normalno. Nihče ne ve, zakaj nekatere činklje spijo na hrbtu ali boku. Ena od hipotez trdi, da tako simulirajo list ali poginjeno ribo, ter tako odvračajo plenilce.
Ustreza jim nevtralna voda s srednjo trdoto, kar pomeni, da bo zanje dobra skoraj vsaka voda iz pipe. Prenese dokaj nizke temperature, zato v akvariju običajno ne potrebujemo grelca, razen v primeru, če temperatura vode pade pod 19°C. Akvarij naj bo gosto zaraščen z veliko kamenja, korenin in podobnih skrivališč. Čeprav so zelo aktivne, se izredno rade igrajo skrivalnice. Izberemo robustne ter nezahtevne rastline, saj činklje nimajo lusk, zato so izredno občutljive na prisotnost težkih kovin. Poleg težkih kovin pa so izredno občutljive na kakovost vode, predvsem na pomanjkanje kisika. Filter naj bo močan, dovolj velik, utečen in z dovolj močnim pretokom.
Dobro se ujamejo z vsemi azijskimi ribami in v dovolj velikem akvariju ter družbo ne predstavljajo težav za manjše ribe. Moje celo sobivajo s kozicami, je pa res, da se kozice večino časa zadržujejo pri površju, činklje pa zasedajo predvsem spodnji del akvarija.
Vrsta je primarno mesojeda, toda v prehrani potrebuje okoli 30% rastlinske mase. Prav zatpo primarno hrano predstavljajo tubifeksi, polži, črni črvi, enhitreje, majhni deževniki in podobni nevretenčarji. Dodatek pa naj predstavljajo poparjene bučke ter alge. Če je le mogoče, jim ponudimo kakovostno hrano za ribe, ki vsebuje primerno razmerje med živalskim ter rastlinskim delom.
Samice so večje od samcev, uradnega poročila o uspešnem razmnoževanju pa za enkrat še nismo zabeležili.
VELIKA ZMEDA PRI POIMENOVANJU
Poznamo kar nekaj rib, ki so si po vzorcu, vedenju in zunanjem videzu izredno podobne, čeprav izhajajo iz različnih lokacij. Večina rib prihaja iz Indije, kjer se nahajajo v regiji Almora. Podobno vrsto so našli tudi v reki Ganges, Kosi in Sot. Ali gre za isto vrsto, kompleks ali druge vrste, bodo potrdile nadaljnje študije morfologije in genetike. Ne glede na rezultate raziskav, pa se bo med akvaristi vrsto vedno klicalo YOYO činklja.
MOJE IZKUŠNJE Z VRSTO
Če imate dovolj velik akvarij in si želite ribo, ki vzganja norčije, potem je to prava riba za vas. Jaz jim ljubkovalno pravim kar Yožice, ime pa izvira od moje najstarejše samice, saj ji na boku piše Yožica. V dovolj velikih akvarijih odlično sobivajo z različnimi ribami. V majhnih akvarijih pa znajo biti izredno problematične.