Logotip Alfa in Betta
0
0
0,00  0 izdelkov

V košarici ni izdelkov.

Monacanthidae

Objavil: 
Tjaša Kvas
Čas objave: 
01.03.2023
Kategorija: 

Moja riba je lahko dežnik!

Kostorogi (Monacanthidae) so zelo zanimiva družina rib kostnic, ki so sorodne napihovalkam, njihova glavna značilnost so preobražene hrbtne in trebušne plavuti, ki so v obliki koščenih rogov. Beseda »Monacanthidae« izvira iz grških besed »monos«, kar pomeni "en" ali "edini" in »akantha«, ki pomeni trn.

Dobesedni prevod je torej "samostojen trn".

Najbolj znani predstavniki iz te družine so Monacanthus chinensisAluterus scriptus, in Cantherhines macrocerus.

Pozornost pa bom danes posvetila vrsti Stephanolepis hispidus, saj ima zelo zanimivo anatomijo preobraženih plavuti.

Preobraženi organi, so organi, ki so se tekom evolucije preoblikovali tako, da služijo točno določenemu namenu. Plavuti so še vedno plavuti, le da so se spremenile v močne in gibljive trne, ki jih riba lahko zavestno dvigne ali spusti. To daje živali videz dežnika in oblikuje edinstven obrambni mehanizem, ki je značilen za to družino.

Ta lastnost jim omogoča, da se brez težav zagozdijo med špranje v skalah, zaradi česar jih plenilci zelo težko ujamejo…. Če pa jih že ujamejo, pa jih zelo težko požrejo. 

Lov na kostoroge lahko plenilcem povzroči veliko težav.

Trni v plavutnih kosteh pri kostnicah niso nič novega, saj jih najdemo pri vseh vrstah, običajno se plavuti začnejo z enim tršim in bolj čokatim trnom, na katerega je napeta plavutna membrana. Istočasno pa je povezan z mišico, ki omogoča dviganje in spuščanje plavuti. Tipična hrbtna plavut ribe kostnice je torej sestavljena iz enega trna, plavutnih kosti in membrane. 

Pri sekciji Stephanolepis hispidus pa lahko opazimo, da je trn postal samostojen organ, mišica ki mu služi za oporo se je ojačala, kar je omogočilo, da se je kost preoblikovala v močno bodico - rog. Tudi mišica, katere primarni namen je premikanje trna naprej in nazaj je ohranila svojo funkcijo, le da se je okrepila in postala tako močna, da lahko deluje kot ključavnica.

Na prsnem delu, so se prsne plavuti zarasle in oblikovale močno koščeno strukturo, ki ima enako funkcijo, kot trn na hrbtu. Zgornji in spodnji trn je okrepljen z močnimi mišicami, ki omogočajo hitro zapiranje in odpiranje trnov, istočasno pa omogočajo, da se v primeru nevarnosti sklepi "zaklenejo" in ostanejo odprti.

Skelet krapa (Cyprinus carpio), kjer se na hrbtu jasno vidi trn, ki mu sledijo plavutne kosti. Prsne plavuti krapa so močne in sestavljene iz več manjših kosti, ki so žarkasto razporejene takoj za trnom. Pri ribah iz družine kostorogov (Monacanthidae), so se trni v plavutnih kosteh preobrazili v močne in bodeče organe, ki so namenjeni obrambi.
Anatomija in zgradba kosti pri Stephanolepis hispidus.
Vrsta Stephanolepis hispidus, zelo pogosta v morski akvaristiki. V naravi doseže velikost okoli 25 cm, povprečna življenjska doba pa je tri leta. Prehranjuje se z majhnimi nevretenčarji in včasih akvaristom »kravžlja« živce, saj obžira mehke korale… Kljub temu je zelo priljubljena morska akvarijska riba.

Narava je mojstrica izumov in orodja, ki jih zgradi so izdelana natančno in prefinjeno. Spremljajte me tudi naslednjič, ko bo beseda tekla še o kakšnem zanimivem organu.

Tjaša Kvas
Če vam je članek všeč, potem me lahko podprete tako, da mi častite kavo. Plačilo ni pogoj za obisk bloga, vsekakor pa bom vsake podpore zelo vesela.
Kupi mi kavo

Najbolj brano

17 januarja, 2022

Kategorija: 
Kalijev permanganat je črno škrlatni kristalni prah brez vonja. Uporabljamo ga za razkuževanje vodnih raztopin, akvaristične opreme, rib in rastlin.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj nalili vodo in zdaj čakamo, da se v njem vzpostavi biološko ravnovesje. V takem akvariju se dogajajo vidne in nevidne spremembe, ki so značilne za sisteme, ki so mlajši od enega leta. Sem sodijo pojavi različnih alg, sluzi ter povišane vrednosti dušikovih spojin.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
V primernem okolju ribe zelo redko zbolijo, saj jih pred povzročitelji bolezni ščiti močan imunski sistem ter sluz, ki prekriva kožo. Zaradi dobrega imunskega odziva, so pogosto okužene z različnimi povzročitelji bolezni, a ne kažejo znakov okužb, vse dokler niso izpostavljene močnemu stresu.
Preberi članek
1 marca, 2023

Kategorija: 
Skalarka (Pterophyllum scalare) je ostrižnik, ki ga najpogosteje gojimo v akvariju, zaradi posebne oblike in karakterja je med akvaristi poznana kot kraljica. Vrsto je leta 1824 prvi opisal Schultze, kot akvarijsko ribo pa jo poznamo že 97 let.
Preberi članek
17 februarja, 2023

Kategorija: 
Gupi je prav gotovo akvarijska ribica, ki jo pozna vsak akvarist. Odlikuje ga trdoživost, neobčutljivost, žive barve ter živahen in zelo priljuden karakter. Uvrščamo ga med živorodne zobate krapovce, ki jim poljudno pravimo živorodke.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
Ob vstopu v svet akvaristike, smo pogosto navdušeni nad pisanim svetom rib. Nekatere nas očarajo s svojimi barvami, druge z obliko telesa, tretje pa s karakterjem. Toda pri vsej tej živahni ponudbi, moramo upoštevati, da se vsi organizmi med sabo ne razumejo.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Akvaristi smo glede zdravil precej omejeni, saj zdravstveno varstvo akvarijskih organizmov obvlada zelo malo veterinarjev, zdravila pa je težko dobiti. Zato smo odvisni predvsem od industrijskih pripravkov, ki jih ponujajo različni proizvajalci in so na voljo v specializiranih akvarističnih trgovinah.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Sprehajamo se po gozdu in kar na enkrat pred sabo zagledamo čudovito korenino ali kamen. Sami pri sebi si mislimo, da bi se takšen kos čudovito podal našemu akvariju… Seveda pa nas takoj za tem preleti dvom.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj smo nalili vodo ter priklopili vso potrebno tehniko… Kaj pa zdaj. Zdaj je napočil čas, da akvarij zaženemo. Pogovorno rečemo, da akvarij »sciklamo«, izraz se nanaša na vzpostavitev bioloških ciklov hranilnih snovi.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Planarije so ploščati črvi iz reda Tricladida, ki se deli na tri podrede, Maricola, Cavernicola in Continenticola. Taksonomija teh živali je zelo kompleksna, saj samo podred Maricola sestavljajo tri »super družine« in šest družin.
Preberi članek
cartchevron-downarrow-rightmenu-circlecross-circle