Logotip Alfa in Betta
0
0
0,00  0 izdelkov

V košarici ni izdelkov.

Ali ribe pijejo?

Objavil: 
Tjaša Kvas
Čas objave: 
01.03.2023
Kategorija: 
Vsi živi organizmi za življenje potrebujejo vodo, kopenske živali potrebo po vodi zadovoljijo s pitjem. Pri organizmih, ki živijo v vodi pa proces pitja deluje malo drugače.

Odgovor na to vprašanje ni tako enostaven, ne glede na to ali žival živi v vodi ali na kopnem, telo potrebuje tekočino, saj je voda osnovna spojina, ki je potrebna za delovanje številnih telesnih funkcij. Toda, če je definicija pitja zauživanje vode preko ust, potem je odgovor na vprašanje ali ribe pijejo, DA in NE.

Poglejmo zakaj…

Nekatere ribe tekočino dobijo skozi polprepustno kožo, druge pa jo morajo zaužiti preko ust, kar je zelo podobno pitju, ki ga poznamo pri kopenskih živalih. Kako ribe pijejo, pa je odvisno od tega v kakšnem okolju živijo. Sladkovodne ribe pijejo drugače od morskih, saj je koncentracija raztopljenih soli v sladki in morski vodi različna. Pri tem ima veliko vlogo biološki pojav, ki ga imenujemo osmoza, glavno vlogo pri tem procesu pa ima običajno natrijev ion.

Nekatere ribe vodo pijejo preko ust in škrg, kar je zelo podobno pitju, ki ga poznamo pri domačih živalih. Druge ribe pa pijejo kar preko polprepustne kože.

Sladkovodne ribe

Sladkovodnim ribam ni potrebno piti, saj njihova telesa običajno vsebujejo več soli, kot voda okoli njih, zato vso vodo dobijo kar preko kože. Proces imenujemo osmo regulacija. Najpomembnejši organi, ki so vključeni v hidracijo sladkovodnih rib pa so koža, škrge in ledvice. Te so pri sladkovodnih ribah zelo velike, saj nenehno izločajo ogromne količine razredčenega urina. Na škrgah pa so locirane posebne celice, ki jim delno omogočajo, da nadzirajo vstop soli v telo. To preprečuje, da bi preko vode dobile več soli, kot so jo sposobne predelati ledvice. Kadar je koncentracija soli v okolju prevelika, ribe zbolijo za okvarami ledvic. Posledice so lahko vidne takoj ali pa šele čez nekaj let, odvisno od vrste ter količine raztopljenih soli v vodi.

Mehanizem hidracije pri sladkovodnih ribah. Voda in soli v telo vstopajo preko kože in škrg. Žival preko ledvic izloča ogromne količine razredčenega urina, ki vsebuje veliko vode in malo soli. Glavni mehanizem za odvajanje odvečne soli so posebne celice na škrgah, ki določajo koliko soli riba potrebuje.

Kaj so raztopljene soli v vodi in kaj je slanost?

To so ioni in kationi različnih kovin (mineralov) in plinov, predvsem natrija, klora, kalija, kalcija, magnezija, žvepla in fosforja. Nekatere soli v vodi delujejo zelo bazično in grenko, na primer sol magnezijevega klorida. Druge soli pa delujejo kislo, predvsem tiste, ki vsebujejo železo in žveplo. Ker različne vode vsebujejo zelo različne koncentracije mineralov, ima vsak potok, reka, morje mlaka in jezero specifične pH vrednosti, karbonatno trdoto in skupno trdoto vode. Mineralna sestava je odvisna od kamnin, preko katerih teče voda. V Sloveniji imamo zelo raznoliko sestavo kamnin, zato veljamo za območje z zelo raznolikimi tipi vod. Pogosto se zgodi, da je voda v sosednji vasi kemijsko zelo drugačna od naše. Ta fenomen opazimo tudi pri izvirih pitnih vod, ki se polnijo za namene prodaje.

Vsebnost mineralov v nekaterih sladkih vodah v Sloveniji, ki se polnijo za namene prodaje. Kemijske analize so dostopne na spletu ali na embalaži. Tabela prikazuje vsebnost mineralov in soli v različnih vodah, najmanj jih vsebuje Dana, največ pa Donat.

Kot vidimo, beseda sol ni vezana izključno na spojino natrijev klorid, ki vodi da značilen slan okus, kljub temu pa vodo po okusu ločimo na sladko in slano. Slanost vode merimo z enoto ppt, (število delcev na 1000), ki nam pove koliko natrijevih ionov je v vodi. Za sladko vodo velja, da ima ppm vrednost pod 20. Povprečna slanost morja pa je med 30 in 40 ppt . Natrijev ion je zelo pomemben pri osmo regulaciji morskih in sladkovodnih rib saj določa koliko vode mora riba spiti. Nekatere vode imajo slanost 0 ppm, to so predvsem močvirja in majhni potočki v tropskem deževnem gozdu, ribe, ki živijo v teh vodah so zelo občutljive na prisotnost natrijevih ionov in jih lahko ubije že zelo majhna koncentracija natrija.

Kaj se zgodi, če sladkovodno ribo damo v vodo, ki ima višje koncentracije mineralov in soli?

Ker sladkovodne ribe dobijo minerale in tekočino preko kože, je zelo pomembno, da slanost njihovih teles ni višja od slanosti vode, ki jih obdaja. Mehanizem hidracije deluje tako, da voda dobesedno teče skozi ribo, sol pa ostaja v telesu. V primeru, da je slanost višja, bo voda iz ribjega telesa odhajala enako hitro, minerali pa se bodo kopičili v telesu in v ledvicah. Na celični ravni to povzroči dehidracijo in odmiranje celic, ribam odpovedo ledvice in na koncu poginejo zaradi dehidracije. Povprečna sladkovodna riba v morski vodi preživi 10 minut. Počasnejša smrt pa jo čaka v sladki vodi, ki ima neprimerno mineralno sestavo, običajno se v teh primerih pred odpovedjo ledvic pojavijo ledvični kamni, ki se pogosto vnamejo ter povzročijo trebušno vodenico.

Morske ribe

Morske ribe običajno vsebujejo manj soli, kot voda, ki jih obdaja. Da zadostijo potrebe po vodi, morajo goltati ogromne količine vode. Vodo izgubljajo preko kože, a so jo sposobne izločiti le toliko, koliko imajo v telesu odvečnih soli. Odvečno sol izločijo preko škrg in zelo koncentriranega urina. Zaradi osmo regulacije morske ribe konstantno pijejo.

Mehanizem hidracije pri morskih ribah. Ribe požirajo ogromne količine slane vode, sol in minerale izločajo preko posebnih celic na škrgah, vodo pa izgubljajo preko kože. Nekaj vode in soli se predela v ledvicah. Urin morskih rib vsebuje zelo malo vode in veliko soli.

Kaj se zgodi, če morsko ribo damo v sladko vodo?

Kadar morsko ribo damo v vodo, ki ima nižje koncentracije mineralov in soli, bo riba še naprej goltala ter požirala vodo, ker morske ribe urinirajo zelo redko, bo to povzročilo zastajanje vode v telesu, istočasno pa bo riba iz telesa izločila vso sol. To bo privedlo do poškodb celičnega tkiva ter zastajanja vode v telesu. Celice dobesedno počijo, kar povzroči smrt. Morske ribe v sladki vodi preživijo dlje časa, povprečno smrt nastopi po tridesetih minutah, ki pa je v večini primerov zelo boleča.

Kaj pa ribe, ki so izjeme?

Obstaja nekaj vrst rib, ki lahko živijo v morskih in sladkih vodah, mehanizmi teh rib so zelo različni ter vrstno specifični, znanstveniki pa preučujejo gene, ki živalim omogočajo kompletno spremembo vedenja, predvsem je pod drobnogledom obnašanje pitja. Najbolj znane ribe iz te skupine so jegulje, ki iz sladkih vod migrirajo v morje, ter lososi, ki iz morja migrirajo v sladke vode.

Lososi in jegulje spadajo med ribe, ki se lahko prilagodijo življenju v sladki in morski vodi. Znanstveniki intenzivno preučujejo mehanizme, ki sprožijo spremembe v vedenju, predvsem mehanizem, ki povzroči refleks pitja.

Na vprašanje ali ribe pijejo, lahko samozavestno odgovorimo z »DA«

Odgovor na vprašanje kako ribe pijejo, pa je odvisen od tega v kakšni vodi živijo. Sladkovodne ribe tekočino dobijo preko kože, morske pa jo pijejo podobno, kot to počnejo kopenske živali.

Minerali in soli v vodi določajo slanost, pH vrednost, skupno trdoto ter karbonatno trdoto vode. Temu pravimo tudi vodni parametri in so specifični za vsako posamezno ribjo vrsto. Imejmo v mislih, da so ribe so zelo občutljive na okolje v katerem živijo, saj so se nanj prilagodile v milijonih letih evolucije. Specifični metabolni aparati, ki ribi omogočajo življenje v nekem okolju so kodirani v številnih genih na katere s selekcijo brez intenzivnih genskih metod ne moremo vplivati. Zato so vsake spremembe v kemijski sestavi vode lahko povod za različne bolezni ali okvare notranjih organov. Čeprav se prispevek nanaša predvsem na vsebnost natrija, pa je potrebno poudariti, da na hidracijo rib enakovredno vplivajo tudi ostali ioni, kot so kalij, kalcij ter magnezij. To so minerali, ki jih pogosto najdemo tudi v naših vodovodnih vodah. Prav zato voda iz pipe včasih ni najbolj primerna za naše akvarije in potrebuje ustrezno predpripravo.

Tjaša Kvas
Če vam je članek všeč, potem me lahko podprete tako, da mi častite kavo. Plačilo ni pogoj za obisk bloga, vsekakor pa bom vsake podpore zelo vesela.
Kupi mi kavo

Najbolj brano

17 januarja, 2022

Kategorija: 
Kalijev permanganat je črno škrlatni kristalni prah brez vonja. Uporabljamo ga za razkuževanje vodnih raztopin, akvaristične opreme, rib in rastlin.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj nalili vodo in zdaj čakamo, da se v njem vzpostavi biološko ravnovesje. V takem akvariju se dogajajo vidne in nevidne spremembe, ki so značilne za sisteme, ki so mlajši od enega leta. Sem sodijo pojavi različnih alg, sluzi ter povišane vrednosti dušikovih spojin.
Preberi članek
1 marca, 2023

Kategorija: 
Skalarka (Pterophyllum scalare) je ostrižnik, ki ga najpogosteje gojimo v akvariju, zaradi posebne oblike in karakterja je med akvaristi poznana kot kraljica. Vrsto je leta 1824 prvi opisal Schultze, kot akvarijsko ribo pa jo poznamo že 97 let.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
V primernem okolju ribe zelo redko zbolijo, saj jih pred povzročitelji bolezni ščiti močan imunski sistem ter sluz, ki prekriva kožo. Zaradi dobrega imunskega odziva, so pogosto okužene z različnimi povzročitelji bolezni, a ne kažejo znakov okužb, vse dokler niso izpostavljene močnemu stresu.
Preberi članek
17 februarja, 2023

Kategorija: 
Gupi je prav gotovo akvarijska ribica, ki jo pozna vsak akvarist. Odlikuje ga trdoživost, neobčutljivost, žive barve ter živahen in zelo priljuden karakter. Uvrščamo ga med živorodne zobate krapovce, ki jim poljudno pravimo živorodke.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
Ob vstopu v svet akvaristike, smo pogosto navdušeni nad pisanim svetom rib. Nekatere nas očarajo s svojimi barvami, druge z obliko telesa, tretje pa s karakterjem. Toda pri vsej tej živahni ponudbi, moramo upoštevati, da se vsi organizmi med sabo ne razumejo.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Akvaristi smo glede zdravil precej omejeni, saj zdravstveno varstvo akvarijskih organizmov obvlada zelo malo veterinarjev, zdravila pa je težko dobiti. Zato smo odvisni predvsem od industrijskih pripravkov, ki jih ponujajo različni proizvajalci in so na voljo v specializiranih akvarističnih trgovinah.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj smo nalili vodo ter priklopili vso potrebno tehniko… Kaj pa zdaj. Zdaj je napočil čas, da akvarij zaženemo. Pogovorno rečemo, da akvarij »sciklamo«, izraz se nanaša na vzpostavitev bioloških ciklov hranilnih snovi.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Sprehajamo se po gozdu in kar na enkrat pred sabo zagledamo čudovito korenino ali kamen. Sami pri sebi si mislimo, da bi se takšen kos čudovito podal našemu akvariju… Seveda pa nas takoj za tem preleti dvom.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Planarije so ploščati črvi iz reda Tricladida, ki se deli na tri podrede, Maricola, Cavernicola in Continenticola. Taksonomija teh živali je zelo kompleksna, saj samo podred Maricola sestavljajo tri »super družine« in šest družin.
Preberi članek
cartchevron-downmenu-circlecross-circle