Logotip Alfa in Betta
0
0
0,00  0 izdelkov

V košarici ni izdelkov.

Navidezna utečenost

Objavil: 
Tjaša Kvas
Čas objave: 
24.02.2023

Navidezna utečenost akvarija

Postavili smo akvarij, ker smo se pred nakupom temeljito pozanimali o oskrbi ter negi, vemo, da je pred vnosom prvih organizmov potrebno akvarij ustrezno biološko pripraviti. Predvsem je pomembno, da se začne ustvarjati krogotok dušika. Kupili smo si teste s katerimi merimo koncentracijo strupenih dušikovih spojin (amonijak, nitriti in nitrati). Po navodilih smo priklopili filter in začeli utekati akvarij. Po dveh tednih smo naredili teste, rezultati se nam zdijo zelo spodbudni, vsi trije parametri imajo koncentracijo 0 mg/L. Ali se je v akvariju po tako kratkem času vzpostavilo biološko ravnovesje? Ker zaupamo testu odhitimo po ribe, po kakšnem dnevu pa nas pričaka neprijetno presenečenje. živali hlastajo za zrakom, mogoče je kakšna poginila, vse kaže na zastrupitev z amonijakom, hitro naredimo test, ter presenečeni ugotovimo, da koncentracije parametrov presegajo optimalne. Kaj se je zgodilo?

Gre za tipični primer navidezne utečenosti akvarija. Da fenomen lažje razumemo, moramo poznati biološko delovanje dušikovega in ogljikovega cikla. Hkrati pa moramo poznati teorijo o uspešnem vzpostavljanju biološkega ravnovesja v akvariju. Toda začnimo na začetku.

Beljakovine so sestavni del vseh organizmov, sestavljene so iz 16% dušika in 16% ogljika. Najdemo jih v razpadajoči rastlinski masi, poginulih živalih, odmrlih celicah in celo v ribji hrani. Vsa ta materija predstavlja hrano za bakterije, ampak te so zelo izbirčne in bodo jedle le tisto, za kar so specializirane, da prebavijo. Ogljikove bakterije bodo zato jedle samo komponente, ki vsebujejo ogljik, dušikove pa bodo iskale le vire dušika. Poznamo tudi žveplove, fosforjeve, železove in celo uranove bakterije. A v konkretnem primeru nas zanimajo le dušikove ter ogljikove.

Ogljikove bakterije so heterotrofni organizmi, ki bodo požri vse, kar vsebuje vsaj malo ogljika, akvaristi jih pogosto srečamo v obliki bele sluzi na svežih koreninah, ki jih uporabljamo za dekoracijo. Na lesu so zato, ker razkrajajo organske ostanke sladkorjev, kot sta celuloza in pektin. Ker imajo apetit na ogljik, se brez težav lotijo tudi beljakovin, težava je edino v tem, da je vezi med ogljikom ter ostalimi atomi v beljakovinah zelo težko razcepiti. To jim vzame veliko energije, zato je heterotrofna razgradnja beljakovin v neugodnih razmerah zelo počasna. Dušikove bakterije pa so pri prehrani še večji specialisti. Te se beljakovin sploh ne bodo dotaknile, dokler jih zanje ne bodo načele ogljikove bakterije. Tukaj pa se pojavi problem. Razgradnja beljakovin in dušikov cikel ni mogoč brez delovanja heterotrofnih bakterij, ki beljakovine razcepijo do aminokislin ter povzročijo amonifikacijo, gnitje in razkrajanje. Ogljikove bakterije pa se beljakovin ne bodo lotile, če ne bodo imele dovolj energije.

Težavo rešimo tako, da ogljikovim bakterijam damo vir energije – SLADKOR.

Zdaj imajo na voljo dovolj energije, da lahko pričnejo z razgradnjo beljakovin, pojedini pa se pridruži še cel kup gostov. Med delovanjem kisika ter ogljikovih heterotrofov, se bo začel sproščati amonijak, ki gre v slast le dušikovi bakteriji iz rodu Nitrosomonas. Kot stranski produkt te pojedine bo nastal nitrit, ki ga bo z največjim veseljem pojedel Nitrobacter. Ta ga bo pretvoril v nitrat, za katerega bodo poskrbele denitrifikacijske bakterije in ga pretvorile v dušik. Če vso to pojedino pretvorimo v faze vzpostavljana biološkega ravnovesja v akvariju, lahko v teoriji opišemo naslednje faze:

Faza 1: Začetek razkrajanja organskih snovi, gnitje ki povzroča nastanek amonijaka dvigne njegovo koncentracijo v vodi. Povsem normalno je, da koncentracija narašča čez optimalne vrednosti, zato je zelo pomembno, da v tem času v akvariju ni organizmov.

Faza 2: Nitrosomonas začne z razgradnjo amonijaka, pri čemer se koncentracija amonijaka zmanjšuje, povečuje pa se koncentracija nitrita. To lahko tudi potrdimo ter preverimo s testi.

Faza 3: Nitrobacter začne z razgradnjo nitrita, pri čemer se vrednost amonijaka spusti na optimalno, vrednost nitritov se počasi znižuje, raste pa koncentracija nitrata.

Faza 4: Denitrifikacija, razgradnja nitratov in nastanek dušika. Postopek zahteva veliko energije zato je mogoč le v popolnoma utečenih akvarijih ali v posebnih filtrih, ki jih imenujemo denitratorji. Denitratorji zavzamejo veliko prostora, in časa, zato se akvaristi za zbijanje nitratov raje odločijo z delno menjavo vode. Pri zbijanju nitratov pomagajo tudi hitrorastoče rastline.

Če se zdaj vrnemo k akvariju, ki je bil predstavljen na začetku članka… Kaj je bilo narobe? Možna odgovora sta dva:

1. Pozabili smo na vnos organske snovi. Zelo pomembno je, da novo postavljen akvarij hranimo, tako kolonijo bakterij ohranjamo pri življenju. Kadar za hranilno podlago uporabimo humus ali ostale podlage na osnovi humusa, hranjenje ni potrebno. Saj podlaga vsebuje dovolj dušikovih ter ogljikovih komponent.

2. Uporabili smo material, ki vsebuje preveč beljakovin in premalo sladkorjev. Pogosto se zgodi, da se ljudje ravnajo po navodilih in upoštevajo vse nasvete, ne opazijo pa kupčke hrane, ki v akvariju leži nedotaknjena. Takšna hrana bakterijam očitno povzroča težave, najbrž zato, ker vsebuje preveč beljakovin. Težavo rešimo tako, da poleg nerazkrojene hrane z brizgo dodamo malo raztopljenega sladkorja. Glukoza bo spodbudila ogljikove bakterije k razgradnji beljakovinskih komponent.

Na sindrom navidezne utečenosti lahko upravičeno posumimo vedno, kadar se nam zdi, da po pravilih akvarij še ne bi smel biti stabilen. Imejmo v mislih, da je dušikov cikel in z njim povezana razgradnja strupenih dušikovih spojin vezana z gnitjem ter nastajanjem amonijaka.

Vas je članek pritegnil, potem vam v branje priporočam tudi spodnjo povezavo, kjer smo takšen akvarij tudi dokumentirali.

Facebook povezava

Tjaša Kvas
Če vam je članek všeč, potem me lahko podprete tako, da mi častite kavo. Plačilo ni pogoj za obisk bloga, vsekakor pa bom vsake podpore zelo vesela.
Kupi mi kavo

Najbolj brano

17 januarja, 2022

Kategorija: 
Kalijev permanganat je črno škrlatni kristalni prah brez vonja. Uporabljamo ga za razkuževanje vodnih raztopin, akvaristične opreme, rib in rastlin.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj nalili vodo in zdaj čakamo, da se v njem vzpostavi biološko ravnovesje. V takem akvariju se dogajajo vidne in nevidne spremembe, ki so značilne za sisteme, ki so mlajši od enega leta. Sem sodijo pojavi različnih alg, sluzi ter povišane vrednosti dušikovih spojin.
Preberi članek
1 marca, 2023

Kategorija: 
Skalarka (Pterophyllum scalare) je ostrižnik, ki ga najpogosteje gojimo v akvariju, zaradi posebne oblike in karakterja je med akvaristi poznana kot kraljica. Vrsto je leta 1824 prvi opisal Schultze, kot akvarijsko ribo pa jo poznamo že 97 let.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
V primernem okolju ribe zelo redko zbolijo, saj jih pred povzročitelji bolezni ščiti močan imunski sistem ter sluz, ki prekriva kožo. Zaradi dobrega imunskega odziva, so pogosto okužene z različnimi povzročitelji bolezni, a ne kažejo znakov okužb, vse dokler niso izpostavljene močnemu stresu.
Preberi članek
17 februarja, 2023

Kategorija: 
Gupi je prav gotovo akvarijska ribica, ki jo pozna vsak akvarist. Odlikuje ga trdoživost, neobčutljivost, žive barve ter živahen in zelo priljuden karakter. Uvrščamo ga med živorodne zobate krapovce, ki jim poljudno pravimo živorodke.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
Ob vstopu v svet akvaristike, smo pogosto navdušeni nad pisanim svetom rib. Nekatere nas očarajo s svojimi barvami, druge z obliko telesa, tretje pa s karakterjem. Toda pri vsej tej živahni ponudbi, moramo upoštevati, da se vsi organizmi med sabo ne razumejo.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Akvaristi smo glede zdravil precej omejeni, saj zdravstveno varstvo akvarijskih organizmov obvlada zelo malo veterinarjev, zdravila pa je težko dobiti. Zato smo odvisni predvsem od industrijskih pripravkov, ki jih ponujajo različni proizvajalci in so na voljo v specializiranih akvarističnih trgovinah.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Sprehajamo se po gozdu in kar na enkrat pred sabo zagledamo čudovito korenino ali kamen. Sami pri sebi si mislimo, da bi se takšen kos čudovito podal našemu akvariju… Seveda pa nas takoj za tem preleti dvom.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj smo nalili vodo ter priklopili vso potrebno tehniko… Kaj pa zdaj. Zdaj je napočil čas, da akvarij zaženemo. Pogovorno rečemo, da akvarij »sciklamo«, izraz se nanaša na vzpostavitev bioloških ciklov hranilnih snovi.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Planarije so ploščati črvi iz reda Tricladida, ki se deli na tri podrede, Maricola, Cavernicola in Continenticola. Taksonomija teh živali je zelo kompleksna, saj samo podred Maricola sestavljajo tri »super družine« in šest družin.
Preberi članek
cartchevron-downmenu-circlecross-circle