Iz jezera Amatitlán, iz Gvatemale izvira prav posebna riba, ki jo uvrščamo v družino ostrižnikov. Spoznamo jo po značilnem črtastem vzorcu, ki spominja na zebro ali zaporniško obleko. Katero slovensko ime vam je ljubše, prepuščam vam, vsekakor pa boste v tem prispevku spoznali zelo trpežno in trdoživo ribo, ki je v nekaterih državah celo prepovedana, saj predstavlja potencialno invazivno vrsto ter grožnjo za okolje.
Zebrasti ostrižnik je svoje ime dobil po značilnih črtah. Vir fotografije: By S. Olkowicz - User Hippocampus on pl.wikipedia - Originally from pl.wikipedia; description page is (was) here, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1344040
Čeprav je vrsta avtohtona v jezeru Amatitlán, se je razširila po celotnem območju Gvatamale. Danes pa jo najdemo tudi po celotni centralni Ameriki, na nekaterih območjih ZDA ter celo v Avstraliji. Zaradi prilagodljivosti ter močnega karakterja, se brez težav brani pred večjimi plenilci, zato predstavlja invazivno vrsto. Te ribe nikoli ne spuščamo v naravo!
Zebrasti, oziroma zaporniški ostrižnik je izredno trpežna riba, ki je primerna za vsakega akvarista, očaral bo tako začetnike, kot tudi bolj izkušene akvariste. Morda vas bo očaral njegov vzorec, morda boste občudovali njegov značaj, ali pa se boste preprosto zaljubili v njegov starševski nagon. Kakor koli, to je riba, ki ne bo razočarala nikogar.
Zraste do 15 cm, kar pomeni, da za par zadostuje akvarij z dolžino 90 cm. Za vsako ribo, ki jo nameravamo dodati, je potrebno prišteti dodatnih 20 cm akvarija, kar pomeni, da za tri živali zadostuje akvarij z dolžino 110 cm. To so izredno teritorialne ribe, ki jih težko kombiniramo z manjšimi ribami in čeprav nekatera literatura navaja, da lahko sobivajo s somiči, rogatci in bolj robustnimi ribami, lahko z gotovostjo potrdim, da to ne drži. Zebrasti ostrižniki niso ribe za skupinske ali okrasne akvarije, zato jih gojimo izključno v vrstnem akvariju. Pri tem pazimo na primerno razmerje med samci in samicami. V manjših akvarijih, kjer naselimo 3 do 5 živali, poskrbimo, da bomo imeli le enega samca, saj se bosta dva nenehno prepirala za samice in prostor. Samice so med sabo bolj miroljubne, stopnja agresije pa se poveča v obdobju drsti. Za mladice skrbita oba starša, če ima samec več samic, pa ustvari kolonijo, kjer skrbi za vsa njegova gnezda. Mladiči lahko nekaj časa sobivajo s starši, kasneje pa starši postanejo rahlo napadalni. V skupinskem akvariju, brez pomoči preživi okoli 5% mladičev, ki jih je prej ali slej potrebno ločiti od staršev, saj v nasprotnem primeru pride do prepirov ter poškodb.
Par, ki čuva mladiče, je nekaj najlepšega, ki se lahko zgodi akvaristu, starša sta izredno skrbna in pogosto mladiče prestavljata v gobcu iz enega mesta na drugega. Samec običajno skoplje jamico pod kamenjem, pri tem je zelo odločen in včasih skoplje rov vse do stekla. Samica nato odloži ikre. Prve dni so mladice statične, kar pomeni, da ne plavajo, toda v trenutku, ko splavajo, se najraje zadržujejo okoli predanih staršev, ki se v tem času brez strahu poženeta tudi v človeško roko. Brez skrbi, ne povzročijo hudih poškodb. Ko mladice odraščajo, se vedno bolj oddaljujejo od staršev. Prve dni mladice hranimo z mikro črvi, kasneje pa bodo dovolj velike, da bodo sprejele kakovostno hrano za ribe. Ta vrsta je vsejeda, kar pomeni, da sprejme vse vrste rastlinske in mesne hrane. Kljub temu je potrebno poudariti, da imajo zebrasti ostrižniki malo večjo potrebo po beljakovinah živalskega izvora, zato zanje izbiramo hrano z okoli 40% beljakovin. Takšna hrana je naš Gurman: https://alfa-in-betta.si/izdelek/alfa-in-betta-gurman-50-g/
Ustrezajo jim vsi tipi vod, razen brakična ali slana voda, ter ekstremno kisla voda s taninskimi in šotnimi kislinami. To je idealna riba za tiste, ki želijo uporabljati vodo iz pipe. Zaradi te lastnosti je idealna riba za začetnike, pod pogojem, da začetniki upoštevajo osnove akvaristike ter specifične potrebe teh živali. Ponovimo: To so ribe, ki niso primerne za skupinske akvarije, potrebujejo dokaj velik akvarij ter kakovostno prehrano s približno 40% beljakovin. V akvarij naselimo enega samca ter nekaj samic v dovolj velikem akvariju pa je možno sobivanje z več samci ter večjo skupino samic.
Akvarij uredimo tako, da ima veliko skrivališč. Pri postavitvi ne varčujmo z drobnim in finim peskom, koreninami in kamenjem. Potrudimo se, da jim uredimo preklade, jamice, pečine in podobne elemente, toda pozor, ribe izredno rade kopljejo, zato pazimo, da je kamenje stabilno, v nasprotnem primeru tvegamo, da kamenje pade ter razbije šipo.
Pri izbiri rastlin pazimo, da izberemo robustne rastline, najboljša izbira so razne suličarke (Echinodorus), vodne čaše (Cryptocoryne), afriške trdolistke (Anubias) in vodne praproti (Leptochilus). Majhne, drobne rastline niso primerne, saj jih bodo ribe pogrizle ali izruvale.
Za to vrsto je značilen izrazit spolni dimorfizem. Odrasli samci na čelu razvijejo maščobno grbo, in imajo podaljšane hrbtne plavuti. Samice pa v obdobju drsti dobijo značilno rdečo piko na boku.
OPOMBA: V dovolj velikih akvarijih lahko to vrsto vključimo v skupinski akvarij z ostalimi ostrižniki, ki živijo v Srednji Ameriki. Kakor koli, če želimo opazovati edinstveno vedenje te vrste, je najbolje, da jo gojimo v vrstnem akvariju.
MOJE IZKUŠNJE Z VRSTO
Zebrasti ostrižniki so krasne ribe, ki pa niso za vsakega. To je riba s karakterjem ter odločnim značajem. V svojem akvariju ne prenese vsiljivcev, zato bo brez pomislekov napadla vse, kar ne sodi v njeno okolje. To je lahko vaša roka ali pa druga riba. Ljudje jo vedno odnesemo brez poškodb, saj nas te ribe ne morejo raniti, žal pa to ne velja za druge ribe. Znani so primeri, kjer je samec zebrastega ostrižnika ubil navadnega rogatca… Zato je bolje, da to vrsto gojimo izključno v vrstnem akvariju. če to sprejmete dejstvo, da se ta riba najbolje počuti v vrstnem akvariju, potem je prava za vas.