Logotip Alfa in Betta
0
0
0,00  0 izdelkov

V košarici ni izdelkov.

Roženi svitek

Planorbarius corneus

Objavil: 
Tjaša Kvas
Čas objave: 
14.04.2025
Kategorija: 

Roženi svitek, le kdo ga ne pozna? Ti majhni polži so najmanjši predstavniki rodu polžev svitkov. Odlikuje jih neverjetna prilagodljivost ter izredno hitro razmnoževanje. Kljub vsemu, pa imajo ti okrasni polži med akvaristi ljubitelje in sovražnike. V katero skupino sodite vi, se odločite sami. Toda preden se odločite prehitro, vas prijazno povabim, da preberete prispevek. 

Običajno se s polži svitki prvič srečamo čisto po naključju, ko v akvarij vnesemo prve rastline. Na teh rastlinah so največkrat jajčeca, ki zaradi želatinastega  ovoja zdržijo večino klasičnih metod razkuževanja. Iz njih se zležejo majhni polžki, ki jih spoznamo po značilni, bočno stisnjeni okrogli hišici, ki spominja na ovnov rog ali svitek. Od tu je vrsta tudi dobila ime, svitek. Barva hišice lahko variira, naravna barva je rjava. Temnejše hišice so značilne za polže, ki sobivajo z ribami, svetlejše hišice pa so značilne za polže, ki nimajo plenilcev. Več o tem si lahko preberete tukaj:

Ribe in svetloba vplivajo na barvne vzorce polžev: https://alfa-in-betta.si/zanimivosti/

Roženi svitki so običajno obravnavani kot škodljivci, toda temu ni tako. Stabilna populacija nam lahko pomaga pri hitrem ugotavljanju stanja v akvariju. Polži namreč spadajo med mehkužce, kar pomeni, da je njihova koža veliko bolj občutljiva na nevarne kemikalije v primerjavi z ribami in kozicami. Če bo kaj narobe v akvariju, nam bodo to najprej povedali polži, le opazovati jih moramo. Na primer:

  • Če je število svitkov v akvariju pretirano, to pomeni, da imajo dovolj hrane. Torej, za njihovo pretirano število smo krivi sami, saj prekomerno hranimo ribe. Polži bodo z veseljem pomalicali vse ostanke hrane. Z veseljem pa bodo pospravili tudi ostanke razpadajočih rastlin ter živali. Veljajo za odlično komunalno službo, toda, če njihovo število narašča prehitro, moramo razmisliti o ustreznih ukrepih, kot je na primer vzdrževanje čistoče v akvariju ter zmerno hranjenje rib.
  • Svitki so izredno občutljivi na kemikalije, ki so prisotne v vodi. Če opazimo, da se velike skupine polžev zbirajo tik pod vodno gladino, to pomeni, da je nekaj hudo narobe. Običajno je to znak, da v akvariju primanjkuje kisika, ali pa so se dvignile koncentracije strupenih dušikovih spojin. Kadar opazimo takšno obnašanje, takoj zamenjamo 90% akvarijske vode. To naredimo tudi v primeru, če ribe ne kažejo sprememb v obnašanju. Polži zaznajo naraščanje amonijaka veliko pred ribami!
  • Če nam polži umirajo in opazimo veliko praznih hišk, pa se razlogi lahko skrivajo v lakoti, oziroma pomanjkanju hrane. Včasih lahko sumimo parazite ali pa plenice, ki so aktivni predvsem ponoči. Tako imenovane polžje pijavke so zelo pogosti, toda izredno redko opaženi akvarijski prebivalci, saj so aktivni predvsem ponoči. Ko izločimo vse, zgoraj naštete vzroke, pa je čas, da razmislimo o kemičnih vzrokih. Kot vsi polži, so tudi svitki izredno občutljivi na prisotnost težkih kovin. Zanje so strupene že izredno majhne količine, takšne ki jih standardni testi za akvarijsko vodo ne zaznajo. To pomeni, da so polži odlični biološki indikatorji kakovosti vode.

Več o koristi svitkov pa si lahko preberete tukaj: https://alfa-in-betta.si/svitek-nadloga-ali-okras/

To pa ni vse. Ali ste vedeli, da je polžja hišica narejena iz apnenca, toda, ker je apnenec topen v vodi, je hišica zaščitena s tanko plastjo beljakovin. Če se ta plast beljakovin začne tanjšati, govorimo o koroziji hiške, kar se kaže v obliki luknjic ter grdih belih madežev na hiški. Če polži jedo veliko ribje hrane, njihove hiške pa so grde in luknjaste, to pomeni, da v hrani primanjkuje predvsem fosforja ter prebavljivih beljakovin. Torej, tudi tokrat so nam polži podali pomemben podatek o stanju akvarija, ki bi ga sicer spregledali. Namreč, pomanjkanje hranil se pri ribah težje opazi, kar pomeni, da bi brez polžev ribe še vedno krmili s hrano slabše kakovosti. Več o bolezni luknjastih hišic pa si lahko preberete tukaj: https://alfa-in-betta.si/luknjaste-hiske/

Kaj pa so negativne lastnosti svitkov?

V nekaterih primerih so lahko polži prenašalci bolezni ter zoonoz. Toda nevarnost predstavljajo le živali, ki niso bile v štirinajst dnevni karanteni ali pa so ujete v naravi. Polži, ki prihajajo iz drugih akvarijev lahko prenašajo bakterije, ki povzročajo različne oblike ribje tuberkuloze ter ribjo ihtioftiriozo. Polži, ki so ulovljeni v naravi, pa predstavljajo še večje tveganje, saj so vmesni gostitelji številnih parazitov, ki jih najdemo pri ribah ter ptičih. Polži, ki smo jih ujeli v naravi morajo v karanteni preživeti vsaj dve leti, preden jih združimo z akvarijskimi ribami. Več o tej temi si lahko preberete tukaj: OH TI POLŽI: https://alfa-in-betta.si/oh-ti-polzi/

Ali lahko o roženem svitku napišemo še kaj?

Seveda!

Med vsemi akvarijskimi polži, je ta vrsta najbolj razširjena, poleg tega pa smo s selekcijo vzgojili različne barve ter barvne kombinacije. Od snežno belih, do rozastih, modrih ter rdečih. Najpogostejši so še vedno rjavi z rjavo nogo, sledijo pa jim rjavi z rdečo nogo. V Sloveniji sta zelo priljubljeni barvni variaciji rdeča ter roza, v tujini pa imajo raje sive ter modre odtenke.

V naravi se ti polži hranijo s prerastom in algami, zato tudi v akvariju veljajo za odlične algojedce, toda pozor, če bo v akvariju veliko odpadnega materiala, bodo raje malicali odpadne dele rastlin ter ribjo hrano.

Ti polži nikoli ne bodo požrli zdravih rastlin, če nam obžirajo rastline, to pomeni, da rastline niso zdrave in propadajo.

Svitki niso občutljivi na velikost akvarija, zato jih lahko gojimo že v litrskem kozarcu, kljub temu pa imajo raje malo več prostora. Kompatibilni so z večino akvarijskih rib, je pa res, da jih marsikatere ribe lovijo ter pojejo.

MOJE IZKUŠNJE Z VRSTO:

Roženi svitki so krasni polžki, ki ne smejo manjkati v nobenem akvariju. Izjema so le nekateri posebni akvariji, kjer gojimo ribje vrste, ki so občutljive na polžjo slino ali pa imajo izredno majhne ikre, ki jih polži z veseljem pomalicajo. Na srečo je tako specialnih rib v našem prostoru izredno malo, zato lahko z gotovostjo trdim, da so ti polžki prej korist, kot nadloga. So odlični biološki indikatorji, ter pokazatelji kakovosti vode, njihova zanesljivost pa je pogosto veliko boljša v primerjavi s klasičnimi akvarijskimi testi.

Tjaša Kvas
Če vam je članek všeč, potem me lahko podprete tako, da mi častite kavo. Plačilo ni pogoj za obisk bloga, vsekakor pa bom vsake podpore zelo vesela.
Kupi mi kavo

Najbolj brano

17 januarja, 2022

Kategorija: 
Kalijev permanganat je črno škrlatni kristalni prah brez vonja. Uporabljamo ga za razkuževanje vodnih raztopin, akvaristične opreme, rib in rastlin.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
V primernem okolju ribe zelo redko zbolijo, saj jih pred povzročitelji bolezni ščiti močan imunski sistem ter sluz, ki prekriva kožo. Zaradi dobrega imunskega odziva, so pogosto okužene z različnimi povzročitelji bolezni, a ne kažejo znakov okužb, vse dokler niso izpostavljene močnemu stresu.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj nalili vodo in zdaj čakamo, da se v njem vzpostavi biološko ravnovesje. V takem akvariju se dogajajo vidne in nevidne spremembe, ki so značilne za sisteme, ki so mlajši od enega leta. Sem sodijo pojavi različnih alg, sluzi ter povišane vrednosti dušikovih spojin.
Preberi članek
17 februarja, 2023

Kategorija: 
Gupi je prav gotovo akvarijska ribica, ki jo pozna vsak akvarist. Odlikuje ga trdoživost, neobčutljivost, žive barve ter živahen in zelo priljuden karakter. Uvrščamo ga med živorodne zobate krapovce, ki jim poljudno pravimo živorodke.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
Ob vstopu v svet akvaristike, smo pogosto navdušeni nad pisanim svetom rib. Nekatere nas očarajo s svojimi barvami, druge z obliko telesa, tretje pa s karakterjem. Toda pri vsej tej živahni ponudbi, moramo upoštevati, da se vsi organizmi med sabo ne razumejo.
Preberi članek
1 marca, 2023

Kategorija: 
Skalarka (Pterophyllum scalare) je ostrižnik, ki ga najpogosteje gojimo v akvariju, zaradi posebne oblike in karakterja je med akvaristi poznana kot kraljica. Vrsto je leta 1824 prvi opisal Schultze, kot akvarijsko ribo pa jo poznamo že 97 let.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Sprehajamo se po gozdu in kar na enkrat pred sabo zagledamo čudovito korenino ali kamen. Sami pri sebi si mislimo, da bi se takšen kos čudovito podal našemu akvariju… Seveda pa nas takoj za tem preleti dvom.
Preberi članek
17 februarja, 2023

Kategorija: 
Rogatec je v akvaristiki prav gotovo najbolj razširjena riba iz skupine oklepnih somov. Spada v družino Loricariidae, poddružino Hypostominae ter v rod Ancistrus, ki šteje okoli 200 vrst. Naseljujejo reke v Južni Ameriki. Najmanjša opisana vrsta v dolžino meri le 5 cm, največja pa 25 cm.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj smo nalili vodo ter priklopili vso potrebno tehniko… Kaj pa zdaj. Zdaj je napočil čas, da akvarij zaženemo. Pogovorno rečemo, da akvarij »sciklamo«, izraz se nanaša na vzpostavitev bioloških ciklov hranilnih snovi.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Akvaristi smo glede zdravil precej omejeni, saj zdravstveno varstvo akvarijskih organizmov obvlada zelo malo veterinarjev, zdravila pa je težko dobiti. Zato smo odvisni predvsem od industrijskih pripravkov, ki jih ponujajo različni proizvajalci in so na voljo v specializiranih akvarističnih trgovinah.
Preberi članek
cartchevron-downmenu-circlecross-circle