Logotip Alfa in Betta
0
0
0,00  0 izdelkov

V košarici ni izdelkov.

Rdečeklešča steklena kozica

Macrobrachium assamensis

Objavil: 
Tjaša Kvas
Čas objave: 
17.02.2023
Kategorija: 
Rdečeklešča steklena kozica spada med večje akvarijske kozice. Zaradi njene velikosti jo imamo lahko tudi z večjimi ribami, a le v primeru, ko ima dovolj prostora, da se skrije.

Rdečeklešča steklena kozica (Macrobrachium assamensis) spada v rod Macrobrachium, ki ga po slovensko imenujemo steklene kozice. Za njih je značilno, da imajo povečane klešče, ki so pri nekaterih vrstah večje od telesa. Pri M. assamensis so nekoliko krajše ter pri samcih rdeče obarvane. Telo zraste do 8 cm, barva kozice pa se spreminja glede na starost in velikost. Odrasle živali v naravnem okolju postanejo skoraj črne, v akvariju pa ohranijo temno rjavo barvo.

Avtohtone so v vseh sladkih vodah Šrilanke, raje imajo trdo vodo z nekoliko višjo karbonatno trdoto, se pa brez težav prilagodijo tudi nekoliko mehkejši vodi. V primeru, da jih gojimo v mehkejši vodi, potrebujejo več časa, da se hitin po levitvi otrdi. So vsejede kozice, ki pa se bolj nagibajo k mesojedi prehrani, zato je v obrok nujno potrebno vključiti tudi ribje meso.

V naravi so spretni lovci na majhne ter slabotne živali. Spolna zrelost dosežejo pri petih ali šestih mesecih, kar pomeni, da zelo pozno spolno dozorijo. Prav zato pa se ponašajo z dolgo življenjsko dobo, ki je lahko tudi do 10 let. Tekom odraščanja spreminjajo barve od prozorne, sive do rjavo rdeče. Samci dobijo rjave klešče, ko dosežejo spolno zrelost. V naravi se razmnožuje sezonsko, parjenje pa je povezano z deževno dobo.

Karakteristika roda Macrobrachium so dolge klešče, pri M. assamensis so nekoliko krajše kot pri drugih vrstah.

V domovini so odrasle kozice priljubljena delikatesa, ki dosežejo okoli 5€ na kilogram. V akvaristiki so hitro postale priljubljene zaradi svoje velikosti, saj jih lahko imamo tudi v akvariju z večjimi ribami. Pazimo le, da jih bodo pustile pri miru. Načeloma se znajo dobro branit pred napadalci, težava pa nastopi v fazi levitve, saj so takrat zelo ranljive in ribe brez težav pokončajo. Zato jih ne priporočam v družbi ostrižnikov ali drugih plenilskih rib. Primerne so za akvarije v katerih gojimo labirintovce ter večje miroljubne karacinide.

So idealna izbira za ljudi, ki želijo svoj skupinski akvarij popestriti z nevretenčarji. V skupinskem akvariju raki običajno naredijo preveč škode na rastlinah in podlagi, majhne kozice pa hitro postanejo kosilo. Steklene kozice zaradi svoje velikosti niso v nevarnosti, rastline pa jih ne zanimajo.

Tjaša Kvas
Če vam je članek všeč, potem me lahko podprete tako, da mi častite kavo. Plačilo ni pogoj za obisk bloga, vsekakor pa bom vsake podpore zelo vesela.
Kupi mi kavo

Najbolj brano

17 januarja, 2022

Kategorija: 
Kalijev permanganat je črno škrlatni kristalni prah brez vonja. Uporabljamo ga za razkuževanje vodnih raztopin, akvaristične opreme, rib in rastlin.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj nalili vodo in zdaj čakamo, da se v njem vzpostavi biološko ravnovesje. V takem akvariju se dogajajo vidne in nevidne spremembe, ki so značilne za sisteme, ki so mlajši od enega leta. Sem sodijo pojavi različnih alg, sluzi ter povišane vrednosti dušikovih spojin.
Preberi članek
1 marca, 2023

Kategorija: 
Skalarka (Pterophyllum scalare) je ostrižnik, ki ga najpogosteje gojimo v akvariju, zaradi posebne oblike in karakterja je med akvaristi poznana kot kraljica. Vrsto je leta 1824 prvi opisal Schultze, kot akvarijsko ribo pa jo poznamo že 97 let.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
V primernem okolju ribe zelo redko zbolijo, saj jih pred povzročitelji bolezni ščiti močan imunski sistem ter sluz, ki prekriva kožo. Zaradi dobrega imunskega odziva, so pogosto okužene z različnimi povzročitelji bolezni, a ne kažejo znakov okužb, vse dokler niso izpostavljene močnemu stresu.
Preberi članek
17 februarja, 2023

Kategorija: 
Gupi je prav gotovo akvarijska ribica, ki jo pozna vsak akvarist. Odlikuje ga trdoživost, neobčutljivost, žive barve ter živahen in zelo priljuden karakter. Uvrščamo ga med živorodne zobate krapovce, ki jim poljudno pravimo živorodke.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
Ob vstopu v svet akvaristike, smo pogosto navdušeni nad pisanim svetom rib. Nekatere nas očarajo s svojimi barvami, druge z obliko telesa, tretje pa s karakterjem. Toda pri vsej tej živahni ponudbi, moramo upoštevati, da se vsi organizmi med sabo ne razumejo.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Akvaristi smo glede zdravil precej omejeni, saj zdravstveno varstvo akvarijskih organizmov obvlada zelo malo veterinarjev, zdravila pa je težko dobiti. Zato smo odvisni predvsem od industrijskih pripravkov, ki jih ponujajo različni proizvajalci in so na voljo v specializiranih akvarističnih trgovinah.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Sprehajamo se po gozdu in kar na enkrat pred sabo zagledamo čudovito korenino ali kamen. Sami pri sebi si mislimo, da bi se takšen kos čudovito podal našemu akvariju… Seveda pa nas takoj za tem preleti dvom.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Planarije so ploščati črvi iz reda Tricladida, ki se deli na tri podrede, Maricola, Cavernicola in Continenticola. Taksonomija teh živali je zelo kompleksna, saj samo podred Maricola sestavljajo tri »super družine« in šest družin.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj smo nalili vodo ter priklopili vso potrebno tehniko… Kaj pa zdaj. Zdaj je napočil čas, da akvarij zaženemo. Pogovorno rečemo, da akvarij »sciklamo«, izraz se nanaša na vzpostavitev bioloških ciklov hranilnih snovi.
Preberi članek
cartchevron-downmenu-circlecross-circle