Logotip Alfa in Betta
0
0
0,00  0 izdelkov

V košarici ni izdelkov.

Projekt, pri katerem je šlo narobe (skoraj) vse.

Objavil: 
Tjaša Kvas
Čas objave: 
30.06.2024
Kategorija: 

Večina projektov, ki jih izpeljemo, tečejo po planu ter brez večjih zapletov. Seveda se projekti med sabo razlikujejo, nekateri od njih pa zahtevajo malo več dela in priprav. Tale naj bi spadal med lažje in v teoriji bi moral biti dokončan v treh tednih… Toda, ko ima hudič mlade, jih ima veliko in na enem mestu…. Namreč, pri postavljanju tega akvarija je šlo narobe vse, toda konec zgodbe je več kot odličen, saj smo z njo ustvarili novega samostojnega akvarista, ki se lahko pohvali z novim ter popolnoma delujočim akvarijem.

Projekti, kot je ta so edinstveni, saj predstavljajo izzive. Z njimi se učimo premagovati ovire, poleg tega pa nabiramo izkušnje pri delu v nepredvidljivih situacijah. Seveda, vse to nebi bilo mogoče brez razumljivih ter potrpežljivih strank.

Torej, začelo se je s čisto preprostim telefonskim klicem: »Želimo si akvarij, gledali smo jih v trgovini, ampak akvarijski kompleti nam res niso všeč… ni nam všeč oblika, barva in celo steklo se nam zdi pretanko… Mi bi imeli malo drugačen akvarij iz malo debelejšega stekla…«

Hm, posebna stranka s posebnimi zahtevami glede akvarijske posode pomeni, da je akvarij potrebno izdelati po meri, pri tem nam je pomagalo podjetje, ki je specializirano za takšne izzive. Poleg akvarija pa so nam izdelali tudi čudovit črn pokrov. Toda, izdelava akvarija iz 1 cm debelega »optiwhite« stekla ni potekala brez težav. Imeli smo malo smole in ravno pri izdelavi našega akvarija se je pokvaril stroj za brušenje stekla. Seveda so se potrudili ter napako odpravili v najkrajšem možnem času. Toda, ker smo akvarij postavljali sredi poletja, smo naleteli še na eno težavo, letne dopuste. Letni dopust pri serviserju brusilnih strojev, nato letni dopust pri stranki in letni dopust pri nas. Projekt, ki bi moral biti končan v treh tednih se je zaradi nepredvidljivih okoliščin raztegnil na dva meseca.

Ko je bil akvarij končno zlepljen, se je stranka spomnila, da bi potreboval še pokrov in zato je na lepljenju ostal še en teden. Toda končni rezultat je bil vreden čakanja. Pričakal nas krasen, 1 meter dolg akvarij iz 1 cm debelega »Optiwhite« stekla s čudovitim črnim pokrovom.

Zdaj nas je čakala naslednja faza, izdelava tridimenzionalnega ozadja. Takšno ozadje naredimo v sedmih dneh, toda v tem primeru se je zgodilo nekaj, nenavadnega, med lepljenjem je ozadje počilo po polovici, kar pomeni, da se je izdelava podaljšala za en teden… In ko človek pomisli, da vse skupaj ne more biti še slabše, smo med transportom do stranke poškodovali rob akvarijskega pokrova. Skratka, ko ima hudič mlade, jih ima veliko in na enem mestu. Spraševali smo se, ali je lahko še slabše. Toda hitro smo se, naučili, da tega vprašanja ne smemo več postaviti. Namreč takoj po zasaditvi rastlin so iz neznanega razloga propadle čisto vse rastline, čez tri dni pa je odpovedala črpalka v filtru. Ko smo jo zamenjali, je zopet odpovedala po sedmih dneh. Počutili smo se kot »šalabajzerji«, ki prodajamo poceni robo, toda na koncu se je izkazalo, da smo na zalogi imeli črpalke s serijsko napako na rotorju. Seveda smo takoj uredili reklamacije ter posodobili zaloge, stranki pa smo se opravičili. Črpalke zdaj delajo brezhibno, končno pa so se prijele tudi akvarijske rastline. Toda kmalu smo ugotovili, da rastline ne rastejo, kot bi morale, razlog se je skrival v luči … ena luč namreč ni bila dovolj. In ko smo dodali še eno luč, se je akvarij končno zaživel.

Seveda pa so se tukaj težave šele začele. Namreč stranka je striktno zahtevala, da od nas želi le postavitev ter zagon akvarija, vso nadaljnjo oskrbo pa bodo izvajali sami. To je za popolne začetnike zelo težko, zato smo jim ponudili brezplačno telefonsko pomoč, saj iz izkušenj vemo, da so stvari, ki se dogajajo v mladih akvarijih včasih zelo divje. In imeli smo prav. Kmalu po zaključku projekta, smo dobili sporočila o proteinskem filmu, polžih, algah, motni vodi, skratka, ta akvarij je videl vse možno, tudi posebno vrsto cianobakterij s katerimi smo se do zdaj srečali le v teoriji. Skratka potrebovali smo veliko potrpljenja na obeh straneh, da smo iz akvarija, ki je kazal na popolno katastrofo razvili delujoč ekosistem.

Težave, ki smo jih zajeli v slike... Alge, motna voda, polži in umiranje rastlin. Toda z našo strokovno pomočjo, smo te težave uspešno premagali.

Po letu in pol se stranka še danes s ponosom pohvali, da je končni rezultat vreden vseh naporov, živcev in denarja. Mi pa smo veseli, da smo z našo pomočjo ustvarili novega akvarista.

Fotografija akvarija, ki nam jo je posredovala stranka po enem letu obratovanja. Stranka za ta akvarij skrbi popolnoma sama, in mislim, da smo lahko izredno ponosni, da nam je uspelo izšolati še enega uspešnega akvarista.

Tjaša Kvas

Najbolj brano

17 januarja, 2022

Kategorija: 
Kalijev permanganat je črno škrlatni kristalni prah brez vonja. Uporabljamo ga za razkuževanje vodnih raztopin, akvaristične opreme, rib in rastlin.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj nalili vodo in zdaj čakamo, da se v njem vzpostavi biološko ravnovesje. V takem akvariju se dogajajo vidne in nevidne spremembe, ki so značilne za sisteme, ki so mlajši od enega leta. Sem sodijo pojavi različnih alg, sluzi ter povišane vrednosti dušikovih spojin.
Preberi članek
1 marca, 2023

Kategorija: 
Skalarka (Pterophyllum scalare) je ostrižnik, ki ga najpogosteje gojimo v akvariju, zaradi posebne oblike in karakterja je med akvaristi poznana kot kraljica. Vrsto je leta 1824 prvi opisal Schultze, kot akvarijsko ribo pa jo poznamo že 97 let.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
V primernem okolju ribe zelo redko zbolijo, saj jih pred povzročitelji bolezni ščiti močan imunski sistem ter sluz, ki prekriva kožo. Zaradi dobrega imunskega odziva, so pogosto okužene z različnimi povzročitelji bolezni, a ne kažejo znakov okužb, vse dokler niso izpostavljene močnemu stresu.
Preberi članek
17 februarja, 2023

Kategorija: 
Gupi je prav gotovo akvarijska ribica, ki jo pozna vsak akvarist. Odlikuje ga trdoživost, neobčutljivost, žive barve ter živahen in zelo priljuden karakter. Uvrščamo ga med živorodne zobate krapovce, ki jim poljudno pravimo živorodke.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
Ob vstopu v svet akvaristike, smo pogosto navdušeni nad pisanim svetom rib. Nekatere nas očarajo s svojimi barvami, druge z obliko telesa, tretje pa s karakterjem. Toda pri vsej tej živahni ponudbi, moramo upoštevati, da se vsi organizmi med sabo ne razumejo.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Akvaristi smo glede zdravil precej omejeni, saj zdravstveno varstvo akvarijskih organizmov obvlada zelo malo veterinarjev, zdravila pa je težko dobiti. Zato smo odvisni predvsem od industrijskih pripravkov, ki jih ponujajo različni proizvajalci in so na voljo v specializiranih akvarističnih trgovinah.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Sprehajamo se po gozdu in kar na enkrat pred sabo zagledamo čudovito korenino ali kamen. Sami pri sebi si mislimo, da bi se takšen kos čudovito podal našemu akvariju… Seveda pa nas takoj za tem preleti dvom.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj smo nalili vodo ter priklopili vso potrebno tehniko… Kaj pa zdaj. Zdaj je napočil čas, da akvarij zaženemo. Pogovorno rečemo, da akvarij »sciklamo«, izraz se nanaša na vzpostavitev bioloških ciklov hranilnih snovi.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Planarije so ploščati črvi iz reda Tricladida, ki se deli na tri podrede, Maricola, Cavernicola in Continenticola. Taksonomija teh živali je zelo kompleksna, saj samo podred Maricola sestavljajo tri »super družine« in šest družin.
Preberi članek
cartchevron-downmenu-circlecross-circle