Logotip Alfa in Betta
0
0
0,00  0 izdelkov

V košarici ni izdelkov.

Preparati in bakterije za pripravo akvarijske vode

Objavil: 
Tjaša Kvas
Čas objave: 
25.02.2024
Kategorija: 

Ali so res potrebni?

Ali delujejo?

Ali pa so samo nepotrebno zapravljanje denarja?

Tokrat pišem prispevek o tako imenovanih čudežnih tonikih, ki lahko akvaristu rešijo skoraj vsako težavo. Imate težave z visoko pH vrednostjo? Ni problema, namesto drage osmoze, vam ponudimo magično tekočino, za hitro zbijanje pH, KH in GH vrednosti. Seveda pa vam pri tem ne smem povedati, da te tekočina delujejo na osnovi šibkih kislin, in da z njihovo uporabo na dolgi rok škodite živalim… Aja, to že veste? Kaj pa veste o sredstvih za vezavo klora in nevtralizacijo amonijaka? Pravite, da pomagajo? Hm, mogoče pa res. Toda tudi z njimi lahko zastrupimo ribe… Kaj pa pripravki, ki vsebujejo bakterije? Ti prav gotovo niso škodljivi. Pa tudi z dodajanjem rastlinskih izvlečkov ne moremo škodovati… Torej, ali so preparati za pripravo vode dejansko učinkoviti in ali so sploh potrebni?

No, najbrž že veste, da preprost odgovor z »da« ali »ne« v akvaristiki ne obstaja, zato se bom danes posvetila zelo vroči temi, ki akvariste vedno razdeli na dva brega. Na eni strani so tisti, ki vneto uporabljajo ter prisegajo na uporabo različnih preparatov s katerimi vsaj po navedbi proizvajalca dosežemo optimalno kakovost akvarijske vode.

Na drugem bregu pa so tisti, ki zanje ne zapravijo niti centa. Osebno spadam na drugi breg, se pravi med akvariste, ki za pripravo akvarijske vode ne uporabljamo čudežnih vodic.

Toda kdo ima prav? Odgovor je zelo kompleksen, da nanj pravilno odgovorimo pa bomo morali stopiti izven okvirja splošnega mnenja ter celotno zadevo pogledati skozi oči kemije in biologije. Še prej pa si poglejmo, kakšne preparate poznamo.

PREPARATI ZA PRIPRAVO VODE IN NJIHOVA ZGODOVINA

Na začetku akvaristike ni bilo ne duha ne sluha o preparatih za pripravo vode. Akvaristi so si pomagali s popolnoma naravnimi materiali, aktivnim ogljem, izvlečki rastlin, predvsem pa so se zanašali na kakovostno izvirsko vodo. Vode tisti čas ni bilo potrebno posebej pripravljati, saj ni vsebovala klora, amonijaka ali težkih kovin. Toda časi so se spremenili in s pojavom javnega vodovoda ter vodovodnih inštalacij se je spremenila tudi kakovost pitne vode. Vodo v vodovodnih zajetjih je bilo potrebno klorirati, inštalacija pa je bila svinčena, kar pomeni, da so v akvarij ob vsaki menjavi vode prišle tudi molekule svinca in klora. To je predstavljalo težavo, toda na srečo obstaja zelo zanimiva kemikalija, natrijev tiosulfat. To je snov, ki iz vode v trenutku odstrani težke kovine, klor in kloramin. Prvi akvaristi so natrijev tiosulfat dodajali kar sami. Z njegovo uporabo se je voda v trenutku zbistrila, klor in težke kovine pa so se je vezale v spojine, ki ribam niso predstavljale nevarnosti. Ta spojina je delovala kot čarovnija, zato ni čudno, da  so nekatera podjetja v tem videla možnost zaslužka. In tako so se prvič pojavile čudežne vodice, ki v trenutku rešijo vse težave »modernega« akvarista. Seveda pa je sestavina morala ostati velika skrivnost. To jim je zelo dobro uspelo, saj danes to skrivnost pozna le nekaj akvaristov.

Natrijevemu tiosulfatu so sledili še drugi preparati, kot so na primer rastlinski izvlečki aloe vere ali cattapa listov in seveda, ne pozabimo na preparate, ki naj bi vsebovali žive dušikove bakterije. Tako danes preparate za pripravo akvarijske vode razdelimo v tri skupine. Preparate za biološko pripravo vode, preparate za kemijsko pripravo vode ter rastlinske tonike za optimizacijo vode. Nekateri od teh preparatov dejansko koristijo, drugi so lahko zelo škodljivi, tretji pa niso nič drugega kot prodajanje megle.

PREPARATI ZA BIOLOŠKO PRIPRAVO VODE

S temi tipi preparatov zagotovimo optimalno naselitev bakterij v akvarijskem filtru ter v akvarijski podlagi. Običajno vsebujejo osnovne seve nitrifikacijskih ter denitrifikacijskih bakterij, ter na ta način pomagajo pri zagonu mladih akvarijev. Večina teh produktov ima na embalaži napisano »Za hitro ciklanje akvarija« ali pa »Možna takojšnja naselitev rib«. Prav zato se njihovo uporabo priporoča v vsakem na novo postavljenem akvariju. Še več, proizvajalci nato od vas želijo, da te preparate uporabljate ob vsaki menjavi vode, zato, da boste v akvariju vzdrževali stabilno kulturo koristnih bakterij. Bog ne daj, če kdaj pozabite, takrat je bolje, da v akvarij nalijete kar celotno flaško in upate, da niste naredili prevelikega kiksa. Šalo na stran, v resnici nam večina trgovcev s temi preparati prodaja meglo.

Poglejmo na primeru SEACHEM Pristine. Najprej poglejmo njegovo deklaracijo, ter opis izdelka… Na deklaraciji skoraj ne najdemo uporabnih podatkov, razen opisa, kako odličen ter nujno potreben je ta izdelek za vaš akvarij.

Vir: Aquashop

»Pristine za svoje delovanje ne uporablja nevarnih sintetičnih snovi…« Drži, natrijev tiosulfat in podobne sulfitne soli z istim učinkom niso strupene snovi. Z njihovo uporabo pa dosežemo točno to: »Zbistri vodo in v akvariju ustvari boljše pogoje za življenje koristnih bakterij, rib, rastlin in ostalih organizmov.« Toda to naredijo kemikalije, kje pa so bakterije?

SEACHEM Pristine na svoji deklaraciji navaja tudi to: »Izbrane vrste močno aktivnih bakterij za presnovo organskega odpada presnavljajo tudi ostanke maščob in beljakovin. Za razliko od klasičnih denitrifikacijskih bakterij so bakterije v toniku Pristine dobro prilagodljive in delujejo tudi v slabših pogojih (malo kisika,...) in stalno izboljšujejo kakovost vode v akvariju. Biopolimeri proizvedeni med presnovo snovi vežejo manjše delce in s tem neposredno bistrijo vodo v akvariju.«

OK, sliše se odlično, toda koliko pa je teh bakterij????

Na embalaži ni podatka, zato nam ne preostane drugega, kot da zaupamo proizvajalcu… Oni že vedo, mar ne. No, v resnici podatek o količini bakterij ni nobena skrivnost, le na pravem mestu je potrebno iskati. Toda kje?

Pravi odgovor je varnostni list, ki po zakonu mora spremljati vsako tekočino, ki vsebuje kemikalije.

Izsek varnostnega lista SEACHEM Pristine.

In tako v varnostnem listu SEACHEM Pristine najdemo podatek, da vsebuje manj kot 0,1 wt % bakterij. wt je enota, ki nam pove, koliko procentov nečesa se nahaja v teži raztopine. Torej glede na deklaracijo se v enem kilogramu SEACHEM Pristine nahaja manj kot 1 gram bakterij.

Toda ta podatek ne pove kaj dosti, saj nas v resnici zanima število bakterij oziroma natančneje število živih bakterij. Žal moramo tukaj zaupati proizvajalcu in mu verjeti na besedo, da omenjeni produkt res vsebuje žive bakterije.

Torej, če nadaljujemo… Potrebujemo torej podatek o številu živih bakterij v enem kilogramu izdelka. Ena bakterija tehta približno 1 pg, 1 pikogram pa je enak  0.000 000 000 001g. Torej v kilogramu SEACHEM Pristine v najboljšem primeru najdemo en trilijon bakterij.

Za lažjo primerjavo, pa bomo ta produkt primerjali z enim kilogramom aktivnega ter biološko stabilnega filtrirnega materiala. Glede na rezultate različnih raziskav, se število koristnih bakterij v filtrih giblje okoli enega trilijona. Torej en trilijon bakterij v enem kilogramu aktivnega biološkega materiala.

To je popolnoma enako kot 1 kg pripravka SEACHEM Pristine. Ali to pomeni, da smo dokazali, da, ta pripravek zares pomaga?

No ja, v navodilih, ki spremljajo ta pripravek jasno piše, da se dozira 5 ml za vsakih 40 L akvarijske vode. Torej, 12,5 ml za 100 litrski akvarij. To še zdaleč ni en kilogram. Po drugi strani pa lahko v akvarij z enakim volumnom brez težav spravimo en kilogram aktivnega ter biološko stabilnega filtrirnega materiala.

Kaj nam torej ostane?

Da v novo postavljene akvarije nalijemo kar en liter tekočine z aktivnimi bakterijami?

Tudi to je ena od možnosti, pod pogojem, da omenjene tekočine vsebujejo izključno bakterije in ne vsebujejo sulfitnih soli za vezavo klora, te so namreč v prevelikih koncentracijah zelo strupene, zato jih moramo uporabljati izključno po navodilih proizvajalca. Žal večina podobnih preparatov vsebuje točno, magnezijeve in žveplove soli s katerimi zbistrijo vodo, bakterij pa je v teh preparatih zelo malo.

Razlogi?

  1. CENA:

Ali ste vedeli, da 20 mililitrov čiste kulture Nitrobacter winogradskyi stane 160 €? To je bakterija, ki naj bi predstavljala večino nitrifikacijskih bakterij v akvarijskem filtru. Kulture teh bakterij se gojijo v specializiranih laboratorijih in so na voljo za prodajo za komercialne, znanstvene ali industrijske namene. 20 mililitrov takšne kulture bi zadostovalo za vzpostavitev biološkega ravnovesja v 100 litrskem akvariju, se pravi, za ceno 160€, lahko v akvariju vzpostavite biološko ravnovesje v manj kot treh dneh. Lahko pa ta denar prihranite in v akvarij daste 1 kg aktivnega ter stabilnega biološkega filtrirnega materiala.

Veljavna cena za 12 ml aktivnih in živih denitrifikacijskih bakterij.

Če bi tekočine z bakterijami dejansko vsebovale večje količine le teh, bi bila njihova cena bistveno večja.

2. NITRIFIKACIJSKE BAKTERIJE NE TOLERIRAJO MEŠANJA

Nitrifikacijske bakterije ne živijo v vodi, ampak se pritrdijo na različne površine, kot je pesek, kamenje, les, prst ter korenine rastlin. Zelo težko se prijemajo na gladke površine kot je plastika in steklo, zato je njihov transport izredno težaven. Prav zato se običajno transportirajo v zamrznjenem ali prašnatem stanju in nikoli v obliki raztopine. Torej, po tej definiciji bi morala ideja o bakterijah v flaški v celoti propasti. Na srečo pa se pod pojem koristne bakterije najdejo tudi drugi sevi, ki mešanje ter transport tolerirajo veliko bolje.

3. OSNOVNE POTREBE DUŠIKOVIH BAKTERIJ

Dušikove bakterije so v naravnem okolju zelo nezahtevne, delujejo pri temperaturah od 8 do 60°C ter pri pH vrednostih od 5,5 do 9,5. Tolerirajo 6% slanost in pri nižjih temperaturah tvorijo spore, ki jim omogočajo, da preživijo tudi pod snegom ter ledom. Toda kljub trdoživosti ne bodo preživele, če jim bo manjkala ena od osnovnih potreb:

4. PODLAGA OZIROMA MEDIJ NA KATEREGA SE LAHKO PRITRDIJO

V naravi temu namenu odlično služijo kosi lesa, kamenje, pesek ter plast rastlinskega materiala. Skupaj z ostalimi organizmi tvorijo tako imenovano sluz, s katero se hrani kar nekaj rib. V akvariju pa jim kot podlago ponudimo filtrirne gobe, keramiko, lava pesek ter številne druge materiale, ki jih damo v filter. Dušikove bakterije kot podlage ne morejo koristit plastiko ali steklo.

5. KISIK

Nitrifikacijske bakterije za razgradnjo nitrita v nitrat potrebujejo kisik. Na splošno velja, da tekočina v kateri se nahajajo mora vsebovati vsaj 5% kisika, saj v nasprotnem primeru odmrejo. Kljub temu pa obstaja nekaj sevov, ki delujejo tudi v okoljih z manj kisika. Večina proizvajalcev se zanaša točno na to skupino, saj le tako lahko opravičijo neprodušno zaprto embalažo.

6. HRANA

Glavna hrana dušikovih bakterij sta amonijak in nitrit. Amonijak ima izredno močan in neprijeten vonj, le malo bakterij pa je specializiranih za oksidacijo obeh spojin. Zato v dušikove bakterije ločimo v dve skupini. In sicer na tiste, ki se hranijo z amonijakom in tiste, ki se hranijo z nitritom. Nemogoče je imeti okolje v katerem uspeva samo ena skupina bakterij, zato je prisotnost amonijaka nujna, kljub temu so vsi preparati, ki naj bi vsebovali bakterije za razgradnjo amonijaka ter drugih dušikovih snovi brez vonja.

Človek, ki ima vsaj malo znanja o mikrobiologiji ter metabolizmu bakterij, začne zelo hitro dvomiti o učinkovitosti tekočih preparatov za biološko pripravo vode. Kaj pa pripravki v obliki praškov? Ti so malo boljši, saj v prašni obliki lažje zagotavljamo bolj stabilno okolje za bakterije. So pa ti pripravki malenkost dražji in na slovenskem trgu težko dobavljivi. Njihova učinkovitost je malenkost boljša v primerjavi s tekočinami. In zdaj pridemo do pomembnega vprašanja, ali te preparate sploh potrebujemo?

Odgovor je NE. Zakaj?

  • Preparat, ki vsebuje toliko živih bakterij, da lahko vanj takoj naselimo organizme ne obstaja. Razen, če se odločimo za nakup res dragih bakterij iz specialnih laboratorijev.
  • Če želimo da se biološko ravnovesje vzpostavi malo hitreje, uporabimo aktiven biološki material iz drugega akvarija. To je edina učinkovita ter preverjena metoda za »hitro ciklanje«
  • Če upoštevamo povprečni čas, se biološko ravnovesje v akvariju, ki mu ne dodajamo bakterij vzpostavi v istem času kot v tistem, kjer smo uporabili preparate z bakterijami.

Tega se zavedajo tudi proizvajalci, toda zanimivo je to, da kljub temu trdijo, da s pravilno uporabo njihovih produktov lahko ribe v akvarij naselimo že isti dan. Številni novinci so zaradi te trditve izgubili večino novo kupljenih rib. Nekateri od njih pa so šli v tožbo s proizvajalci. To se je zgodilo tudi proizvajalcu Seachem ki je prodajal komplet SureStart. Komplet še danes vsebuje tri preparate za pripravo vode. Prime, Stability in Pristine.

Prime in Stability sta namenjena vezavi klora in sta v resnici dve popolnoma isti stvari, ki delujeta na osnovi žveplovih soli. Pristine pa je preparat, ki vsebuje koristne bakterije. V eni od kampanj, ki so se odvijale v ZDA je SEACHEM trdil, da z uporabo tega kompleta lahko lastniki novih akvarijev vanj ribe naselijo že po enem dnevu. Kakšna revolucija, toda kmalu je sledila katastrofa, saj produkti niso delovali in številni akvaristi so zato vložili tožbe zaradi pogina rib in seveda napačnega oglaševanja...

Da bi se izognili ponovnim tožbam je SEACHEM objavil nov članek na svoji spletni strani, kjer opisuje pravilno »ciklanje« akvarija. Seveda pa se takrat niso zavedali, da so si s tem člankom izkopali lastno jamo…  Poglejmo rezultate testiranja, ki so jih objavili ter zajeli v tabeli.

Kot vidimo je akvarij ob dodajanju obeh produktov potreboval polnih pet tednov, da je zaključil vzpostavljanje biološkega ravnovesja. SEACHEM je s tem člankom sam sebi pljunil v skledo, saj so se hitro našli akvaristi, ki so trdili, da so akvarij »sciklali« veliko hitreje z uporabo starega biološkega filtrirnega materiala ali pa so ga pustili, da se je »sciklal« sam od sebe. Prav zato so članek kmalu po tem izbrisali.

Kljub neizpodbitnim dokazom, da bakterije v flaškah ne delujejo, pa se njihova prodaja iz leta v leto povečuje. Zakaj? Zato, ker se povečuje število novih akvaristov, ki informacije vse pogosteje iščejo pri trgovcih ter vplivnežih, pri tem pa pozabijo, da je oskrba akvarija na nek način znanost, o ekologiji, kar pomeni, da zajema znanje kemije, biologije in fizike.  Trgovci bodo na vsak način promovirali uporabo preparatov, saj jim to daje kruh, enako pa lahko rečemo za vplivneže, saj jim promoviranje določene znamke prinaša zaslužek. V kolikor preparati ne škodujejo živalim, me ne moti. Vas pa s tem zapisom spodbujam k razmišljanju.

Torej, vprašanje? Ali so preparati, ki vsebujejo koristne bakterije škodljivi?

Odgovor je NE.

In čeprav niso učinkoviti, je zelo pomembno, da pri njih izpostavimo tudi psihološki vpliv, ki ga imajo na ljudi. Ko se sprehajam po akvarističnih trgovinah me vedno znova in znova preseneti, kako ljudje zavestno sami od sebe želijo dati nekaj v vodo, samo zato, da jo bodo izboljšali. Trgovci nato hitro priporočijo bakterije in nekaj za vezavo klora. Logična in neškodljiva kombinacija, ki pa je na žalost nepotrebna in včasih nefunkcionalna.

Kar spomnimo se, kolikokrat se na družabnih omrežjih znajde zapis v stilu »Kupili smo akvarij, dodali smo preparate za pripravo vode po navodilih in zdaj nam ribice poginjajo…«

Če bi ti preparati dejansko funkcionirali, do teh težav sploh ne bi prihajalo, vse težave pa bi v nekaj urah rešile čudežne vodice z bakterijami. Ok, bakterije v flaškah smo obdelali, gremo naprej…

Na vprašanje ali priporočam uporabo bakterij pa lahko odgovorim z "DA" Priporočam jih predvsem začetnikom. Zakaj?

Zaradi placebo efekta... ker se začetniki veliko bolje počutijo, če se v praznem akvariju vsaj nekaj dogaja. S tem, ko jim povemo, da smo v akvarij dodali bakterije, smo vbistvu vplivali na njihovo zavest, istočasno pa smo novega akvarista naučili, da so bakterije zelo pomemben del ekosistema. Naučili smo ga tudi to, da mora počakati, da se te bakterije naselijo v filter. Ne pozabimo, biološko ravnovesje bi se v akvariju vzpostavilo tudi brez uporabe bakterij v steklenicah, toda začetnik se ob tem, ko v akvarij nalije nekaj tekočine počuti veliko bolje. Prav tako se mnogi akvaristi veliko bolje počutijo, če bakterije dodajo ob vsaki menjavi vode.

PREPARATI ZA KEMIJSKO PRIPRAVO VODE

V to skupino sodi zelo veliko preparatov, katerih glavni namen je prilagoditi akvarijsko vodo do te mere, da bo primerna za akvarijske ribe. Od vseh preparatov, ki so na voljo, je ta skupina najbolj raznolika in posledično ne moremo vse vreči v isti koš. V grobem jih razdelimo na pufre, soli in minerale ter preparate za nižanje pH vrednosti. Običajno so sestavljeni iz šibkih baz, soli ter šibkih kislin. Gre za zelo uporabne izdelke, ki so poznani predvsem akvaristom, ki se ukvarjajo z morsko akvaristiko ali pa uporabljajo vodo iz reverzne osmoze.

PREPARATI ZA ZNIŽANJE pH VREDNOSTI

Ti preparati običajno temeljijo na osnovi šibkih kislin ali kislih soli. Največkrat se za ta namen uporabljajo žveplova, fosforjeva ali pa klorovodikova kislina ter sol, ki jo znanstveno imenujemo natrijev bisulfat. V resnici te kisline niso nič drugačne od tistih, ki jih kupimo v trgovini, toda preden skočite v nabavo, počakajte. Ravnanje s kislinami je zelo nevarno! V primeru, da kupimo tako imenovano tehnično klorovodikovo kislino, jo moramo najprej razredčiti do te mere, da je primerna za uporabo v akvariju. To nevarno delo ni primerno za vsakega, zato je bolje, da v tem primeru posežemo po preparatih, kot je na primer Aquaforest pH minus. Vsebuje šibko kislino in je v tekoči obliki. Na embalaži je zapis: »Profesionalen tonik za zniževanje pH vrednosti v akvariju ter učinkovito čiščenje vodnega kamna.«

Če bi bilo po mojem, bi na tej embalaži pisalo samo »Za učinkovito čiščenje vodnega kamna«. pH ter KH vrednost učinkovito znižamo le z uporabo osmozne vode. Zavedati se moramo, da večina akvarijskih rib, ki potrebuje nizko pH vrednost, potrebuje tudi nizko prevodnost. Na žalost kisline zbijejo pH in KH vrednost, povečajo pa prevodnost vode, zato govorimo o navideznem znižanju pH vrednosti. Poleg tega pH ter KH vrednost znižajo le začasno, zato proizvajalci pogosto svetujejo, da se preparat uporablja vsak dan, saj na ta način zagotovimo stabilen pH.

Večina akvaristov to ve, zato te preparate kupuje izključno za čiščenje akvarijskega stekla in opreme. Če jih uporabljamo za ta namen, je njihova uporaba varna, če le upoštevamo navodila proizvajalca ter varnostne ukrepe. Ne pozabimo, delo s kislinami je zelo nevarno.

PREPARATI ZA ZVIŠANJE KH IN GH VREDNOSTI

Ti preparati so poznani predvsem morskim akvaristom, ter tistim, ki se ukvarjajo z gojenjem Malavijskih in Tanganjiških ostrižnikov. Običajno so ti preparati na osnovi kalcijevih ter magnezijevih soli, njihov namen pa je ustvariti optimalno razmerje med pH, GH in KH vrednostjo vode. Uporabljamo jih v kombinaciji z osmozno vodo, le redko pa jih dodajamo vodi iz pipe. Ob pravilni uporabi so zelo koristni ter uporabni.

PUFRI IN SOLI

Ti preparati so običajno v prašni obliki, sestavljajo pa jih različne soli s katerimi uravnavamo stabilne parametre akvarijske vode. Uporabni so predvsem v kombinaciji z osmozno vodo, skupaj s preparati za dvigovanje pH, KH in GH vrednosti. Ob pravilni uporabi zagotovijo optimalno pripravo osmozne vode.

PREPARATI ZA VEZAVO KLORA TER VEZAVO TEŽKIH KOVIN

Spadajo med najbolj prodajane preparate, njihova skrivnostna sestavina pa je natrijev tiosulfat oziroma sorodne sulfitne soli s podobnim učinkom. Na primer natrijev ditionit, ki ga najdemo v pripravkih SEACHEM Prime in Safe. Nekatere od teh snovi imajo močan vonj po žveplu in imajo zelo širok spekter uporabe. V medicini te soli uporabljamo v primeru zastrupitve s cianidom, njihova zgodovina pa sega vse v leto 1895.

Natrijev ditionit in natrijev tiosulfat sta zelo poceni, lahko dostopna ter izredno učinkovita. Delujeta na klor, kloramin, tanine, razne strupene snovi ter na težke kovine. Zaradi specifičnih lastnosti ga uvrščamo med snovi, ki jim pravimo reducenti.

In tukaj naletimo na težavo… Nekateri proizvajalci namreč trdijo, da so njihovi preparati tako učinkoviti, da poleg klora, kloramina in težkih kovin iz vode odstranijo tudi nitrite, nitrate ter amonijak. Ta trditev je dobesedno prodajanje megle, poglejmo zakaj…

  • Večina spojin istočasno ne more delovati kot reducent in oksidator istočasno. Izjema je vodikov peroksid, toda ta nima popolnoma nobenega učinka na amonijak, nitrite in nitrate.
  • Amonijak lahko nevtraliziramo tako, da ga oksidiramo, za ta namen pa uporabimo žvepleno kislino. Preparati za vezavo klora, na katerih jasno piše, da zbijajo pH vrednost lahko zato upravičeno trdijo, da nevtralizirajo amonijak, nitrite in nitrate.
  • Če želimo oksidirati amonijak, nitrite in nitrate brez da spremenimo pH vrednost, lahko to storimo le v okolju brez vode, pri zelo visoki temperaturi in pod visokim tlakom. To definitivno ne ustreza opisu povprečnega akvarija.
  • V akvariju se oksidacija amonijaka dogaja s pomočjo dušikovih bakterij iz roda Nitrosomonas.  Na primer N. europaea in N. multiformis. Nekateri preparati trdijo, da vsebujejo žive seve omenjenih bakterij, toda ta trditev je zopet prodajanje mačka v žaklju, saj omenjene bakterije v povprečju živijo le 3 mesece, za življenje pa potrebujejo amonijak ter kisik. Brez hrane in kisika jih lahko vzdržujemo le pri temperaturi 4°C.

Ali to pomeni, da preparati, kot so SEACHEM Prime, EASY LIFE Filter medium in podobni ne delujejo?

Odgovor: Delujejo! Toda ne na amonijak, nitrite in nitrate. Odlično pa delujejo na klor, tanine, kloramin ter težke kovine. Njihova uporaba je zato smiselna takrat, ko uporabljamo vodo iz pipe. In čeprav večina teh preparatov deluje po podobnem principu, je med njimi razlika predvsem v koncentraciji in posledično hitrosti delovanja. Kar nekaj preparatov deluje skoraj v trenutku, zato so varni za uporabo tudi takrat, ko vodo točimo direktno iz pipe v akvarij.

Kljub vsemu pri uporabi teh preparatov velja previdnost. Prekomerna uporaba ima negativen vpliv na ribje škrge, zato je zelo pomembno, da omenjene pripravke uporabljamo strogo po navodilih proizvajalca.

Pa še to, kadar uporabljamo vodo iz pipe, moramo biti pozorni na opozorila, ki veljajo za uporabnike pitne vode. V primeru razkuževanja cevi ali onesnaženja vode z meteorno vodo se koncentracije strupenih snovi v pitni vodi povečajo do te mere, da jih preprosti preparati za vezavo klora enostavno ne morejo odpraviti. Prav zato priporočam, da pred vsako načrtovano menjavo vode preverite kakovost pitne vode na vaši lokalni komunalni službi.

PREPARATI ZA OPTIMIZACIJO VODE

Pod pojem »optimizacija vode« štejemo dodajanje različnih rastlinskih izvlečkov. Na primer dodajanje česnovega ekstrakta, olje čajevca ali evkaliptusa. Sem spadajo tudi cvetni prah, izvlečki aloje vere, cattapa listi, huminske kisline in podobno. Vsi ti preparati lahko bistveno izboljšajo kakovost akvarijske vode ter posledično pozitivno vplivajo na življenje rib. Toda tudi to niso čudežne vodice s katerimi bomo zagotovili akvarij brez bolezni.

Česen velja za naravni antibiotik in ima odličen antimikrobni učinek, toda v primeru resnih bakterijskih okužb se bomo morali poslužiti pravih antibiotikov. Cattapa listje, ter razne tekočine, ki vsebujejo tanine bojo pomagale pri zniževanju pH vrednosti, toda pH vrednost bomo uspešno znižali le če bomo uporabljali osmozno vodo. Izvlečki aloje vere pomagajo pri obnavljanju ribje sluznice, toda tudi ta preparat nam ne bo pomagal, če v prvi vrsti ne bomo poskrbeli za optimalno biološko filtracijo ter ustrezne menjave vode.

NAMESTO ZAKLJUČKA

Kot vidimo, so razni preparati za pripravo akvarijske vode lahko zelo koristni, toda ne glede na vse, lahko akvarij funkcionira tudi brez njih. Biološko ravnovesje v akvariju lahko dosežemo brez uporabe bakterij, ki so zapakirane v steklenički. Prav tako uporaba bakterij ni potrebna med menjavami vode, saj ob pravilni menjavi vode nikoli ne posežemo v filter do te mere, da bi podrli biološko ravnovesje. Tekočine za vezavo klora in težkih kovin so nepotrebne in jih lahko nadomestimo z uporabo filtrirnega oglja ter predpripravo akvarijske vode. Tekočine za optimizacijo vode pa lahko nadomestimo z naravnimi materiali.

Ne glede na vse pa je izbira še vedno vaša, važno je, da s preparati ne škodujemo akvarijskim prebivalcem.

OPOMBA:

Opazili boste, da so nekateri preparati poimenovani s svojim pravim imenom. To ne pomeni, da so izpostavljeni zato ker so slabši ali boljši od drugih, ampak preprosto zato, ker spadajo med najbolj priljubljene ter najbolj prodajane. Prepričana sem da se vsi proizvajalci trudijo, da izdelujejo visoko kakovostne izdelke s katerimi zagotavljajo optimalno kakovost. EASY LIFE, AQUAFOREST in SEACHEM so eni iz med vodilnih na področju akvaristike in nam zagotavljajo zelo veliko kakovostnih ter zaupanja vrednih izdelkov.

Tjaša Kvas
Če vam je članek všeč, potem me lahko podprete tako, da mi častite kavo. Plačilo ni pogoj za obisk bloga, vsekakor pa bom vsake podpore zelo vesela.
Kupi mi kavo

Najbolj brano

17 januarja, 2022

Kategorija: 
Kalijev permanganat je črno škrlatni kristalni prah brez vonja. Uporabljamo ga za razkuževanje vodnih raztopin, akvaristične opreme, rib in rastlin.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj nalili vodo in zdaj čakamo, da se v njem vzpostavi biološko ravnovesje. V takem akvariju se dogajajo vidne in nevidne spremembe, ki so značilne za sisteme, ki so mlajši od enega leta. Sem sodijo pojavi različnih alg, sluzi ter povišane vrednosti dušikovih spojin.
Preberi članek
1 marca, 2023

Kategorija: 
Skalarka (Pterophyllum scalare) je ostrižnik, ki ga najpogosteje gojimo v akvariju, zaradi posebne oblike in karakterja je med akvaristi poznana kot kraljica. Vrsto je leta 1824 prvi opisal Schultze, kot akvarijsko ribo pa jo poznamo že 97 let.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
V primernem okolju ribe zelo redko zbolijo, saj jih pred povzročitelji bolezni ščiti močan imunski sistem ter sluz, ki prekriva kožo. Zaradi dobrega imunskega odziva, so pogosto okužene z različnimi povzročitelji bolezni, a ne kažejo znakov okužb, vse dokler niso izpostavljene močnemu stresu.
Preberi članek
17 februarja, 2023

Kategorija: 
Gupi je prav gotovo akvarijska ribica, ki jo pozna vsak akvarist. Odlikuje ga trdoživost, neobčutljivost, žive barve ter živahen in zelo priljuden karakter. Uvrščamo ga med živorodne zobate krapovce, ki jim poljudno pravimo živorodke.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
Ob vstopu v svet akvaristike, smo pogosto navdušeni nad pisanim svetom rib. Nekatere nas očarajo s svojimi barvami, druge z obliko telesa, tretje pa s karakterjem. Toda pri vsej tej živahni ponudbi, moramo upoštevati, da se vsi organizmi med sabo ne razumejo.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Akvaristi smo glede zdravil precej omejeni, saj zdravstveno varstvo akvarijskih organizmov obvlada zelo malo veterinarjev, zdravila pa je težko dobiti. Zato smo odvisni predvsem od industrijskih pripravkov, ki jih ponujajo različni proizvajalci in so na voljo v specializiranih akvarističnih trgovinah.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Sprehajamo se po gozdu in kar na enkrat pred sabo zagledamo čudovito korenino ali kamen. Sami pri sebi si mislimo, da bi se takšen kos čudovito podal našemu akvariju… Seveda pa nas takoj za tem preleti dvom.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj smo nalili vodo ter priklopili vso potrebno tehniko… Kaj pa zdaj. Zdaj je napočil čas, da akvarij zaženemo. Pogovorno rečemo, da akvarij »sciklamo«, izraz se nanaša na vzpostavitev bioloških ciklov hranilnih snovi.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Planarije so ploščati črvi iz reda Tricladida, ki se deli na tri podrede, Maricola, Cavernicola in Continenticola. Taksonomija teh živali je zelo kompleksna, saj samo podred Maricola sestavljajo tri »super družine« in šest družin.
Preberi članek
cartchevron-downarrow-rightmenu-circlecross-circle