Logotip Alfa in Betta
0
0
0,00  0 izdelkov

V košarici ni izdelkov.

Ocetni črvi

Turbatrix aceti

Objavil: 
Tjaša Kvas
Čas objave: 
20.02.2023
Kategorija: 
Ocetni črvi (Turbatrix aceti) so nematode iz družine Panagrolaimidae. Živijo v kislem okolju, kjer se hranijo z glivami ter bakterijskim prerastom, ki nastaja ob alkoholnem vrenju. Črvi so prosto plavajoči in komaj vidni s prostim očesom.

So nematode iz družine Panagrolaimidae. Živijo v kislem okolju, kjer se hranijo z glivami ter bakterijskim prerastom, ki nastaja ob alkoholnem vrenju. Rod Turbatrix šteje veliko vrst, ki se razlikujejo po velikosti. Najmanjši predstavniki so komaj vidni s prostim očesom in jih zaznamo le kot gibanje. Drugi so malo večji in so veliki okoli 1 cm.

Vrsta Turbatrix aceti spada med najmanjše predstavnike, dolžina odrasle živali je le 1 mm. Življenska doba je 10 mesecev. Razmnožujejo se spolno in imajo popolno preobrazbo ki ima šest stopenj. 

Samice skotijo žive mladiče vsakih osem do deset dni, v enem leglu je okoli 45 madičev, kar pomeni, da se množijo zelo hitro. V akvaristiki jih uporabljamo predvsem pri vzreji mladic in so dobra alternativa solinskim rakcem. Ker lahko še kar nekaj časa preživijo v vodi in ker so dobri plavalci, jih mladice z veseljem lovijo ter pobirajo še nekaj časa po hranjenju. 

Gojenje je zelo preprosto, potrebujemo le kozarec, eno jabolko, malo vode, startno kulturo, elastiko in gazo, ki služi kot pokrov. V kozarec narežemo jabolko na krhlje. Pri tem je dobro, da odstranimo olesenelo sredico. Polovico kozarca napolnimo z vodo, nato pa skoraj do vrha dodamo še začetno kulturo. Kozarec pokrijemo z gazo ali najlonko, ki jo fiksiramo z elastiko. 

Ocetne črve gojimo v steklenih kozarcih za vlaganje, zaščitimo jih s tkanino ali žensko najlonko, tako preprečimo, da se v koloniji zaredijo vinske mušice. Gojišče ima močan vonj, zato je priporočljivo, da ga nimamo v bivalnem prostoru. Kljub temu ga imejmo nekje na sobni temperaturi od 18 do 25°C.

Turbatrix aceti so zelo podobni mikročrvom, a imajo številne prednosti, med drugim tudi to, da v vodi ne potonejo, ampak plavajo. To jih dela zanimive predvsem za gojitelje ribjih mladic, ki se hranijo na površini ter sredini akvarija. 

Pobiramo jih s pomočjo pipete ter vate. 

Tekočina v gojišču je kisla s pH vrednostjo okoli 5, cilj je, da nematode ločimo od "kisa" in ga ne vnesemo v akvarij, saj si tako lahko podremo ravnovesje v njem in škodujemo ribam. Najlažje to storimo z vato, ki jo opreremo v čisti vodi. Po potrebi postopek večkrat ponovimo. Obstajajo tudi drugi načini, važno je le, da v akvarij vnesemo le črve brez kisa. 

Oprema, ki je potrebna za pobiranje mikročrvov: Kozarec z vodo, vata, brizgalka in kultura mikročrvov.
S kapalko ali brizgo zajamemo čim več ocetnih črvov in jih pokapamo na vato. Najpogosteje se zadržujejo tik pod površino, kjer se hranijo z bakterijskim filmom in glivami, zato jih pobiramo na površju ali tam kjer jih je največ.
Vato nato operemo v čisti vodi in črve ponovno poberemo s pipeto, tokrat filtracija preko vate ni potrebna, cilj je le, da dosežemo pH vrednost, ki ne bo vplivala nakemijo vode v akvariju.

Ocetni črvi pa niso odlična hrana le za mladice, ampak se jih bodo razveselile tudi odrasle ribe, kot so kiliji in majhne živorodke. Sama z njimi hranim predvsem Neoheterandia tridentiger, ki jih naravnost obožujejo.

Neoheterandria tridentiger pri hranjenju z ocetnimi črvi.
Tjaša Kvas
Če vam je članek všeč, potem me lahko podprete tako, da mi častite kavo. Plačilo ni pogoj za obisk bloga, vsekakor pa bom vsake podpore zelo vesela.
Kupi mi kavo

Najbolj brano

17 januarja, 2022

Kategorija: 
Kalijev permanganat je črno škrlatni kristalni prah brez vonja. Uporabljamo ga za razkuževanje vodnih raztopin, akvaristične opreme, rib in rastlin.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj nalili vodo in zdaj čakamo, da se v njem vzpostavi biološko ravnovesje. V takem akvariju se dogajajo vidne in nevidne spremembe, ki so značilne za sisteme, ki so mlajši od enega leta. Sem sodijo pojavi različnih alg, sluzi ter povišane vrednosti dušikovih spojin.
Preberi članek
1 marca, 2023

Kategorija: 
Skalarka (Pterophyllum scalare) je ostrižnik, ki ga najpogosteje gojimo v akvariju, zaradi posebne oblike in karakterja je med akvaristi poznana kot kraljica. Vrsto je leta 1824 prvi opisal Schultze, kot akvarijsko ribo pa jo poznamo že 97 let.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
V primernem okolju ribe zelo redko zbolijo, saj jih pred povzročitelji bolezni ščiti močan imunski sistem ter sluz, ki prekriva kožo. Zaradi dobrega imunskega odziva, so pogosto okužene z različnimi povzročitelji bolezni, a ne kažejo znakov okužb, vse dokler niso izpostavljene močnemu stresu.
Preberi članek
17 februarja, 2023

Kategorija: 
Gupi je prav gotovo akvarijska ribica, ki jo pozna vsak akvarist. Odlikuje ga trdoživost, neobčutljivost, žive barve ter živahen in zelo priljuden karakter. Uvrščamo ga med živorodne zobate krapovce, ki jim poljudno pravimo živorodke.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
Ob vstopu v svet akvaristike, smo pogosto navdušeni nad pisanim svetom rib. Nekatere nas očarajo s svojimi barvami, druge z obliko telesa, tretje pa s karakterjem. Toda pri vsej tej živahni ponudbi, moramo upoštevati, da se vsi organizmi med sabo ne razumejo.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Akvaristi smo glede zdravil precej omejeni, saj zdravstveno varstvo akvarijskih organizmov obvlada zelo malo veterinarjev, zdravila pa je težko dobiti. Zato smo odvisni predvsem od industrijskih pripravkov, ki jih ponujajo različni proizvajalci in so na voljo v specializiranih akvarističnih trgovinah.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Sprehajamo se po gozdu in kar na enkrat pred sabo zagledamo čudovito korenino ali kamen. Sami pri sebi si mislimo, da bi se takšen kos čudovito podal našemu akvariju… Seveda pa nas takoj za tem preleti dvom.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj smo nalili vodo ter priklopili vso potrebno tehniko… Kaj pa zdaj. Zdaj je napočil čas, da akvarij zaženemo. Pogovorno rečemo, da akvarij »sciklamo«, izraz se nanaša na vzpostavitev bioloških ciklov hranilnih snovi.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Planarije so ploščati črvi iz reda Tricladida, ki se deli na tri podrede, Maricola, Cavernicola in Continenticola. Taksonomija teh živali je zelo kompleksna, saj samo podred Maricola sestavljajo tri »super družine« in šest družin.
Preberi članek
cartchevron-downmenu-circlecross-circle