Logotip Alfa in Betta
0
0
0,00  0 izdelkov

V košarici ni izdelkov.

Mali svitek

Gyraulus parvus

Objavil: 
Tjaša Kvas
Čas objave: 
17.02.2023
Kategorija: 
Mali svitek je zelo majhen polž iz družine svitkov, ki ga uvrščamo v samostojen rod Gyraulus, ki trenutno šteje okoli 20 vrst. Gyraulus parvus v akvarije običajno zaide preko akvarijskih rastlin in spada med najpogostejše slepe potnike, ki jih prenašamo z rastlinami.

Mali svitek je zelo majhen polž iz družine svitkov, ki ga uvrščamo v samostojen rod Gyraulus, ki trenutno šteje okoli 20 vrst. Gyraulus parvus v akvarije običajno zaide preko akvarijskih rastlin in spada med najpogostejše slepe potnike, ki jih prenašamo z rastlinami. Nekateri akvaristi to vrsto zamenjujejo z njegovim večjim sorodnikom navadnim ali roženim svitkom (Planorbarius sp.), čeprav je razlika v velikosti in obliki hišice več kot očitna.

Bočno sploščena hišica je rjava, črna ali rdeča in je narejena iz zelo tanke prosojne apnenčaste lupine. Noga je običajno iste barve kot hišica. Če polža dobro pogledamo pod povečevalnim steklom ali mikroskopom, lahko opazujemo njegovo anatomijo ter delovanje notranjih organov. Največji predstavnik rodu Gyraulus meri le 1 cm, v akvarijih pa se pogosto srečujemo z vrsto Gyraulus parvus, ki le redko doseže velikost 5 mm.

Zaradi majhnosti ga opazimo šele takrat, ko se že razmnoži, načeloma je zelo koristen polž, ki pridno in vztrajno čisti alge ter bakterijski prerast iz različnih površin, pri tem pa ne poškoduje rastlin. Kljub temu ga običajno smatramo kot nezaželenega, saj zaradi izredno majhne velikosti pogosto zaide v rotorje filtrov, kjer povzroča težave. Koristen je lahko v akvarijih, kjer vodo filtriramo z bolj preprostimi metodami filtracije, saj je načeloma zelo koristen polž. Namerno ga naselimo v drstne akvarije, saj bo z veseljem požrl plesnive ikre, zdrave pa bo pustil pri miru.

V naravnih okoljih je vrsta pokazatelj kakovosti vode, kar lahko opazimo tudi v akvariju. V primeru, da se zadržujejo pri površini, to jasno nakazuje na pomanjkanje kisika v vodi, ki je lahko posledica organske preobremenjenosti akvarija. Hitrost razmnoževanja je odvisna od temperature in količine hrane, ki jo imajo na voljo. Zato njihovo populacijo lahko nadziramo brez uporabe pasti in kemije. Požejedi polži in ribe se zanj ne zmenijo, saj je premajhen, akvaristi si pri zatiranju pomagajo tudi tako, da polže, ki jih opazijo na sprednji šipi zdrobijo s prsti. Ribe se takšne malice ne branijo.

Malega svitka spoznamo po bočno sploščeni prosojni hišici, hišico vleče za sabo in je ne nosi pokončno, kot to počnejo njegovi sorodniki svitki.

Mali svitek je endemičen v Severni Ameriki in na Karibih od koder se je razširil po vsem svetu, kjer velja za tujerodno vrsto. Najdemo ga tudi v Sloveniji. Naseljuje različna vodna okolja, kjer se hrani s prerastom alg in bakterij.

Tolerira zelo nizke temperature, za kakovost vode pa mu je prav vseeno, saj lahko diha tudi atmosferski zrak.

V akvarijih z dobro kakovostjo vode se bodo polži večino časa zadrževali po pesku, rastlinah, koreninah in kamenju. Ob pomanjkanju kisika ali visokih koncentracijah dušikovih spojin se bodo zadrževali na steklu, tik pod gladino vode.

Tjaša Kvas
Če vam je članek všeč, potem me lahko podprete tako, da mi častite kavo. Plačilo ni pogoj za obisk bloga, vsekakor pa bom vsake podpore zelo vesela.
Kupi mi kavo

Najbolj brano

17 januarja, 2022

Kategorija: 
Kalijev permanganat je črno škrlatni kristalni prah brez vonja. Uporabljamo ga za razkuževanje vodnih raztopin, akvaristične opreme, rib in rastlin.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj nalili vodo in zdaj čakamo, da se v njem vzpostavi biološko ravnovesje. V takem akvariju se dogajajo vidne in nevidne spremembe, ki so značilne za sisteme, ki so mlajši od enega leta. Sem sodijo pojavi različnih alg, sluzi ter povišane vrednosti dušikovih spojin.
Preberi članek
1 marca, 2023

Kategorija: 
Skalarka (Pterophyllum scalare) je ostrižnik, ki ga najpogosteje gojimo v akvariju, zaradi posebne oblike in karakterja je med akvaristi poznana kot kraljica. Vrsto je leta 1824 prvi opisal Schultze, kot akvarijsko ribo pa jo poznamo že 97 let.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
V primernem okolju ribe zelo redko zbolijo, saj jih pred povzročitelji bolezni ščiti močan imunski sistem ter sluz, ki prekriva kožo. Zaradi dobrega imunskega odziva, so pogosto okužene z različnimi povzročitelji bolezni, a ne kažejo znakov okužb, vse dokler niso izpostavljene močnemu stresu.
Preberi članek
17 februarja, 2023

Kategorija: 
Gupi je prav gotovo akvarijska ribica, ki jo pozna vsak akvarist. Odlikuje ga trdoživost, neobčutljivost, žive barve ter živahen in zelo priljuden karakter. Uvrščamo ga med živorodne zobate krapovce, ki jim poljudno pravimo živorodke.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
Ob vstopu v svet akvaristike, smo pogosto navdušeni nad pisanim svetom rib. Nekatere nas očarajo s svojimi barvami, druge z obliko telesa, tretje pa s karakterjem. Toda pri vsej tej živahni ponudbi, moramo upoštevati, da se vsi organizmi med sabo ne razumejo.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Akvaristi smo glede zdravil precej omejeni, saj zdravstveno varstvo akvarijskih organizmov obvlada zelo malo veterinarjev, zdravila pa je težko dobiti. Zato smo odvisni predvsem od industrijskih pripravkov, ki jih ponujajo različni proizvajalci in so na voljo v specializiranih akvarističnih trgovinah.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Sprehajamo se po gozdu in kar na enkrat pred sabo zagledamo čudovito korenino ali kamen. Sami pri sebi si mislimo, da bi se takšen kos čudovito podal našemu akvariju… Seveda pa nas takoj za tem preleti dvom.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj smo nalili vodo ter priklopili vso potrebno tehniko… Kaj pa zdaj. Zdaj je napočil čas, da akvarij zaženemo. Pogovorno rečemo, da akvarij »sciklamo«, izraz se nanaša na vzpostavitev bioloških ciklov hranilnih snovi.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Planarije so ploščati črvi iz reda Tricladida, ki se deli na tri podrede, Maricola, Cavernicola in Continenticola. Taksonomija teh živali je zelo kompleksna, saj samo podred Maricola sestavljajo tri »super družine« in šest družin.
Preberi članek
cartchevron-downmenu-circlecross-circle