Logotip Alfa in Betta
0
0
0,00  0 izdelkov

V košarici ni izdelkov.

Kongoški hrbtoplovec

Synodontis eupterus

Objavil: 
Tjaša Kvas
Čas objave: 
17.02.2023
Kategorija: 
Za kongoškega hrbtoplovca (Synodontis eupterus), je značilna visoka hrbtna plavut v obliki peresa ter dolgi brki. Po izgledu je zelo atraktivna riba, ki je primerna za akvarije nad 400 litrov. V primernih pogojih doseže velikost okoli 30 cm, aktiven pa je predvsem ob mraku in ponoči.

Somi hrbtoplovci so posebna družina somov iz družine Mochokidae, ki jih po slovensko imenujemo hrbtoplovci. Čeprav nekaj vrst res plava s trebuhom navzgor, pa bi za to družino bilo bolj primerno ime »tleskajoči« somi, saj ob nevarnosti s pomočjo plavuti ustvarjajo piskajoče ter tleskajoče zvoke. Najstarejše fosilne ostanke, ki pripadajo tej družini so datirali v obdobje zgodnjega miocena pred 20 milijoni let. Gre za zelo staro družino, ki je vezana izključno na Afriški kontinent, kjer naseljujejo sladke ter brakične vode. Večina vrst je prisotnih v rekah, predvsem v reki Kongo in Nil, nekaj pa jih najdemo tudi v velikih Afriških jezerih Tanganyika, Victoria in Nyasa. Najštevilnejši rod predstavlja Synodontis, ki ga pogosto najdemo tudi v akvarističnih trgovinah.

Posebnost roda Synodontis je koščena tvorba, ki jo imenujemo humeralni proces, ploščata koničasta kost je povezana s čeljustjo in deluje kot neprava plavut. Njen namen še ni raziskan.
Skelet Synodontis angelicus

Najbolj razširjen je kongoški hrbtoplovec (Synodontis eupterus), za katerega je značilna visoka hrbtna plavut v obliki peresa. Je zelo atraktivna riba, ki je primerna za akvarije nad 400 litrov. V primernih pogojih doseže velikost okoli 30 cm, aktiven pa je predvsem ob mraku in ponoči. Za akvaristične namene so na voljo predvsem hibridi, divje živali pa so redke in posledično tudi zelo drage. O sami biologiji teh rib vemo zelo malo. V akvaristični literaturi jih pogosto opisujejo kot samotarje, ki so agresivni do svoje vrste, pogosto pa bomo zasledili tudi informacijo, da ne potrebujejo velikih akvarijev. Po mojih izkušnjah pa to ne drži, saj opažam, da se v velikem akvariju obnašajo zelo naravno, prisotno pa je tudi zelo zanimivo socialno obnašanje. Vsaka riba ima svoj teritorij, ki ga strogo brani, na teh mestih v primeru srečanja prihaja tudi do spopadov. Toda ker ima akvarij dovolj prostora, je v njem tudi območje nevtralnega ozemlja, kjer se družijo v jato in se hranijo v skupini. Očitno ima vrsta v naravi zelo kompleksno obnašanje, ki ga je potrebno podrobno preučiti.

Kongoški hrbtoplovec (Synodontis eupterus) čez dan običajno počiva v zavetju korenin, tako, da je obrnjen na hrbet. V tem položaju tudi plava, le med hranjenjem se obrne v naraven položaj.

V naravi ga najdemo na območjih Nigerije, Cameroona, Malija, Ghane, Sudana, Chada ter reki Niger. Naseljuje zelo različne tipe vod in habitatov, tudi v akvariju je nezahteven. Ustreza mu voda od 22-27°C s pH vrednostjo od 6.0 do 7.5. Je vsejed, ponoči pa odličen plenilec, ki bo pojedel prebivalce, ki so manjši od njega. Potrebuje dovolj velik akvarij z veliko skrivališči in prostorom za plavanje. Čez dan se večino časa zadržuje v zavetju korenin, kjer miruje v hrbtnem položaju. So zelo plašne ribe, ki potrebujejo kar nekaj časa, da se navadijo na človeka, toda tujcev nikoli ne sprejmejo, zato se med obiski pogosto skrijejo. Akvarij mu uredimo tako, da ga opremimo z veliko koreninami in kamni, pesek naj bo vsaj na nekaterih mestih bolj droben, saj zelo radi rijejo po podlagi. Za some Synodontis so značilni izraziti brki, in velika hrbtna plavut, kar je karakteristika te vrste.

Spol določimo po pregledu analne papile. Razmnoževanje v akvariju do sedaj ni uspelo še nikomur, kljub temu pa jih na veliko gojijo na ribjih farmah, kjer jih k drsti spodbudijo s pomočjo sintetičnih hormonov.

Veljajo za plašne ribe, ki se rade skrivajo. Na posnetku so moje živali, ki v 1200 litrskem akvariju kažejo izrazito socialno obnašanje, kar je nasprotno od tega, kar zasledimo v večini akvarističnih knjig, kjer navajajo, da so ribe izraziti samotarji.

Moje izkušnje z vrsto so zelo pozitivne, gre za zelo zanimivo ribo, ki s svojo obliko pritegne veliko pogledov. Prav gotovo je to eden od prebivalcev, ki v velikem akvariju ne bi smel manjkati. Hrbtno plavanje je značilnost, ki jih naredi še bolj zanimive.

Tjaša Kvas
Če vam je članek všeč, potem me lahko podprete tako, da mi častite kavo. Plačilo ni pogoj za obisk bloga, vsekakor pa bom vsake podpore zelo vesela.
Kupi mi kavo

Najbolj brano

17 januarja, 2022

Kategorija: 
Kalijev permanganat je črno škrlatni kristalni prah brez vonja. Uporabljamo ga za razkuževanje vodnih raztopin, akvaristične opreme, rib in rastlin.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj nalili vodo in zdaj čakamo, da se v njem vzpostavi biološko ravnovesje. V takem akvariju se dogajajo vidne in nevidne spremembe, ki so značilne za sisteme, ki so mlajši od enega leta. Sem sodijo pojavi različnih alg, sluzi ter povišane vrednosti dušikovih spojin.
Preberi članek
1 marca, 2023

Kategorija: 
Skalarka (Pterophyllum scalare) je ostrižnik, ki ga najpogosteje gojimo v akvariju, zaradi posebne oblike in karakterja je med akvaristi poznana kot kraljica. Vrsto je leta 1824 prvi opisal Schultze, kot akvarijsko ribo pa jo poznamo že 97 let.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
V primernem okolju ribe zelo redko zbolijo, saj jih pred povzročitelji bolezni ščiti močan imunski sistem ter sluz, ki prekriva kožo. Zaradi dobrega imunskega odziva, so pogosto okužene z različnimi povzročitelji bolezni, a ne kažejo znakov okužb, vse dokler niso izpostavljene močnemu stresu.
Preberi članek
17 februarja, 2023

Kategorija: 
Gupi je prav gotovo akvarijska ribica, ki jo pozna vsak akvarist. Odlikuje ga trdoživost, neobčutljivost, žive barve ter živahen in zelo priljuden karakter. Uvrščamo ga med živorodne zobate krapovce, ki jim poljudno pravimo živorodke.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
Ob vstopu v svet akvaristike, smo pogosto navdušeni nad pisanim svetom rib. Nekatere nas očarajo s svojimi barvami, druge z obliko telesa, tretje pa s karakterjem. Toda pri vsej tej živahni ponudbi, moramo upoštevati, da se vsi organizmi med sabo ne razumejo.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Akvaristi smo glede zdravil precej omejeni, saj zdravstveno varstvo akvarijskih organizmov obvlada zelo malo veterinarjev, zdravila pa je težko dobiti. Zato smo odvisni predvsem od industrijskih pripravkov, ki jih ponujajo različni proizvajalci in so na voljo v specializiranih akvarističnih trgovinah.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Sprehajamo se po gozdu in kar na enkrat pred sabo zagledamo čudovito korenino ali kamen. Sami pri sebi si mislimo, da bi se takšen kos čudovito podal našemu akvariju… Seveda pa nas takoj za tem preleti dvom.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Planarije so ploščati črvi iz reda Tricladida, ki se deli na tri podrede, Maricola, Cavernicola in Continenticola. Taksonomija teh živali je zelo kompleksna, saj samo podred Maricola sestavljajo tri »super družine« in šest družin.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj smo nalili vodo ter priklopili vso potrebno tehniko… Kaj pa zdaj. Zdaj je napočil čas, da akvarij zaženemo. Pogovorno rečemo, da akvarij »sciklamo«, izraz se nanaša na vzpostavitev bioloških ciklov hranilnih snovi.
Preberi članek
cartchevron-downarrow-rightmenu-circlecross-circle