Skrivnostna bolezen teter in salmonidov
Ta, v akvaristiki relativno nova bolezen, se je pojavila pred nekaj leti. Kljub temu pa je že kar nekaj časa poznana pri rejcih lososov in postrvi. Spoznamo jo po značilnih mehurčkih v katerih pogosto opazimo bele, glistam podobne tvorbe. Napada predvsem salmonide, v akvarijskih pogojih pa jo najpogosteje srečamo na karacinidih. Redkeje se pojavlja na somih in ostrižnikih, pri tem pa je relativno pogosta pri rodu Tilapia in Apistogramma.
Parazit napada predvsem karacinide, salmonide in some. Na fotografiji par cesarskih teter (Nematobrycon palmeri) z značilnim mehurčkom v katerem opazimo belo tvorbo, ki spominja na črva ali glisto.
Fotografija: Lucija
Zdravila zanjo še ne poznamo, vemo pa, da ne mara soli ter visokih temperatur. Do tega podatka so prvi prišli rejci lososov, ki so ugotovili, da se ta bolezen ne pojavlja, če ribe gojijo v slani vodi.
Žal nam v akvarijskih pogojih ta podatek ne koristi kaj dosti, saj so karacinidi in somi zelo občutljivi na prisotnost soli v vodi. Mnoge vrste pa ne prenašajo visokih temperatur. Bolezen je za te živali največkrat usodna, kljub temu pa obstaja majhen odstotek možnosti, da nekaj živali preživi, če se zdravljenja lotimo pravilno.
Pri tem imejmo v mislih, da kemično zatiranje bolezni v tem primeru ni mogoče, saj zdravil zanjo ne poznamo. Nekateri predlagajo, da bi pozitivne učinke dosegli z zdravili za malarijo, toda ta zdravila za enkrat še niso odobrena za uporabo na ribah. Največje učinke bomo dosegli z velikimi, 90% menjavami vode, ki jih bomo naredili dva do trikrat na dan. Na ta način bomo iz akvarija sproti odstranili spore. Da bodo ribe bolje prenašale stres pa se priporoča uporaba aminokislin, vitaminov, sredstev z izvlečki aloe vere ter probiotikov. Ta postopek zmanjša smrtnost za 20%.
Toda pozor:
RIBE, KI BOLEZEN PREBOLIJO, SO LAHKO POTENCIALNI PRENAŠALCI PARAZITA!
To pomeni, da bomo pri nakupu novih rib lahko ponovno priča izbruhu bolezni, prav zato se trgovci običajno ne ukvarjajo z zdravljenjem, ampak ribe preprosto evtanazirajo, saj takšne živali predstavljajo preveliko tveganje za bodoče stranke.
Kaj sploh je Dermocystidium.
Na prvi pogled se zdi, da je Dermocystidium parazitska bolezen, ki jo povzroča »črv«. In prav zato se to bolezen največkrat napačno interpretira ter zdravi. V resnici gre za vrsto enoceličarjev, ki jih uvrščamo med plazmodije in so sorodni povzročiteljem malarije. Razmnožujejo se s trosi, tiste, črvom podobne strukture, ki so ujete v zračnih mehurčkih pa so v resnici spore, ki čakajo, da mehurčki počijo in se razširijo na ostale ribe. Odrasel plazmodij se hrani s krvjo, to okuženo žival izčrpava, zato veliko živali pogine še preden jim uspe razviti imunski odziv. Tiste, ki so imunski odziv pridobile, pa so nanj odporne vse življenje. Kljub temu je s takšnimi živalmi potrebno ravnati previdno, saj so lahko potencialni prenašalci parazita.
Akvaristi in predvsem trgovci bi to bolezen morali jemati izredno resno, saj je njeno preprečevanje ključnega pomena. To je ena iz med bolezni, ki se primarno pojavi na ribogojnicah, to pomeni, da v prodajo pridejo že okužene živali. Če trgovec opazi takšne živali, jih mora izločiti iz prodaje ter o prisotnosti parazita obvestiti dobavitelja. Le tako bomo to skrivnostno bolezen zajezili ter preprečili njeno širjenje.