Logotip Alfa in Betta
0
0
0,00  0 izdelkov

V košarici ni izdelkov.

Čokoladni gurami

Sphaerichthys osphromenoides

Objavil: 
Tjaša Kvas
Čas objave: 
11.04.2025
Kategorija: 

Malokatera riba se lahko kosa z lepoto ter eleganco čokoladnega guramija. Ta čudovita žival predstavlja izziv za tistega akvarista, ki je hobi že osvojil in si želi malo drugačno, malo bolj zahtevno, toda še vedno dovolj trpežno ter enostavno ribo. Če tej vrsti zagotovimo ustrezne pogoje, bo njena oskrba zelo preprosta in morda bomo imeli to srečo, da nas bo par presenetil z mladicami. Predstavitev vrste je omogočil Dejan Cerovečki, ki je prispeval krasne fotografije svojih guramijev. Hvala Dejan.

Čokoladni gurami izvira iz Malezije, Sumatre in Bornea, kjer naseljuje počasi tekoča šotna močvirja z veliko organskega materiala, kot je na primer suho listje ter drugi, odpadni deli rastlin. pH vrednost v takšnih močvirjih se giblje od 3, do maksimalno 6, kar pomeni, da mu moramo v akvariju zagotoviti kislo ter mehko vodo. To najlažje pripravimo z reverzno osmozo, ustreznimi minerali, šoto in mešanico posušenega listja.

Akvarij naj bo zatemnjen, poskrbimo za plavajoče rastline, spodnji del akvarija pa zasadimo z rastlinami, ki ne potrebujejo veliko svetlobe. Najbolje se obnesejo vodne čaše iz roda Cryptocoryne. Temperatura v akvariju se naj giblje od 26 do 31°C. Najbrž boste potrebovali grelec, saj vrsta ne tolerira nizkih temperatur.

Občutljivi so na bakterije iz roda Mycobacterium, kar pomeni, da so zelo dovzetni za okužbe z ribjo tuberkulozo, bakterijski razpad plavuti ter podobne bakterijske infekcije. To moramo upoštevati pri izbiri sostanovalcev, še bolje pa je, da izvajamo ustrezne preventivne ukrepe, ki preprečujejo okužbe.

  • Izvajanje karantene
  • Zagotovimo kakovostno hrano
  • Zagotovimo kakovostno vodo in okolje

Kljub zahtevnosti, čokoladni gurami ne potrebuje velik akvarij, zadostuje mi že 60 litrov, potrebuje pa dovolj velik ter biološko stabilen filter, ki nima močnega pretoka. Po dnu akvarijanaj bo debela plast šote in listja, za dekoracijo uporabimo predvsem veje in rastline.

 

Za vrsto je značilen spolni dimorfizem, samci so obarvani rahlo rdeče, barva pa je najbolj intenzivna na spodnji strani repa. Značilnost guramijev so velike oči, kar pomeni, da lovijo z vidom. V naravi se hranijo z drobnimi nevretenčarji in, če je le mogoče, mu tudi v ujetništvu ponudimo kakovostno živo ali zamrznjeno hrano.

Razmnoževanje v akvariju je dokaj redko, za razliko od običajnih guramijev, ta vrsta ne dela gnezda, ampak je ustonoša. Ikre pa v ustih nosi samica, kar je še ena posebnost, saj pri sorodnih vrstah to vlogo prevzame samec. Ko mladice zapustijo varno zavetje mame, jih hranimo z naupiji artemije ali mikročrvi. Mikročrvi so tudi krasen dodatek za odrasle ribe ter samice, ki valijo ikre.

Čokoladni guramiji so primerni za vse tiste akvariste, ki ste dovolj pogumni in že imate dovolj znanja, da skrbite za malo bolj zahtevne ribe.

Priporočam v branje:

Adijo šota: https://alfa-in-betta.si/adijo-sota/

Nabiranje in priprava drevesnega listja za akvarije: https://alfa-in-betta.si/nabiranje-in-priprava-drevesnega-listja-za-akvarije/

Tjaša Kvas
Če vam je članek všeč, potem me lahko podprete tako, da mi častite kavo. Plačilo ni pogoj za obisk bloga, vsekakor pa bom vsake podpore zelo vesela.
Kupi mi kavo

Najbolj brano

17 januarja, 2022

Kategorija: 
Kalijev permanganat je črno škrlatni kristalni prah brez vonja. Uporabljamo ga za razkuževanje vodnih raztopin, akvaristične opreme, rib in rastlin.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
V primernem okolju ribe zelo redko zbolijo, saj jih pred povzročitelji bolezni ščiti močan imunski sistem ter sluz, ki prekriva kožo. Zaradi dobrega imunskega odziva, so pogosto okužene z različnimi povzročitelji bolezni, a ne kažejo znakov okužb, vse dokler niso izpostavljene močnemu stresu.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj nalili vodo in zdaj čakamo, da se v njem vzpostavi biološko ravnovesje. V takem akvariju se dogajajo vidne in nevidne spremembe, ki so značilne za sisteme, ki so mlajši od enega leta. Sem sodijo pojavi različnih alg, sluzi ter povišane vrednosti dušikovih spojin.
Preberi članek
17 februarja, 2023

Kategorija: 
Gupi je prav gotovo akvarijska ribica, ki jo pozna vsak akvarist. Odlikuje ga trdoživost, neobčutljivost, žive barve ter živahen in zelo priljuden karakter. Uvrščamo ga med živorodne zobate krapovce, ki jim poljudno pravimo živorodke.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
Ob vstopu v svet akvaristike, smo pogosto navdušeni nad pisanim svetom rib. Nekatere nas očarajo s svojimi barvami, druge z obliko telesa, tretje pa s karakterjem. Toda pri vsej tej živahni ponudbi, moramo upoštevati, da se vsi organizmi med sabo ne razumejo.
Preberi članek
1 marca, 2023

Kategorija: 
Skalarka (Pterophyllum scalare) je ostrižnik, ki ga najpogosteje gojimo v akvariju, zaradi posebne oblike in karakterja je med akvaristi poznana kot kraljica. Vrsto je leta 1824 prvi opisal Schultze, kot akvarijsko ribo pa jo poznamo že 97 let.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Sprehajamo se po gozdu in kar na enkrat pred sabo zagledamo čudovito korenino ali kamen. Sami pri sebi si mislimo, da bi se takšen kos čudovito podal našemu akvariju… Seveda pa nas takoj za tem preleti dvom.
Preberi članek
17 februarja, 2023

Kategorija: 
Rogatec je v akvaristiki prav gotovo najbolj razširjena riba iz skupine oklepnih somov. Spada v družino Loricariidae, poddružino Hypostominae ter v rod Ancistrus, ki šteje okoli 200 vrst. Naseljujejo reke v Južni Ameriki. Najmanjša opisana vrsta v dolžino meri le 5 cm, največja pa 25 cm.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj smo nalili vodo ter priklopili vso potrebno tehniko… Kaj pa zdaj. Zdaj je napočil čas, da akvarij zaženemo. Pogovorno rečemo, da akvarij »sciklamo«, izraz se nanaša na vzpostavitev bioloških ciklov hranilnih snovi.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Akvaristi smo glede zdravil precej omejeni, saj zdravstveno varstvo akvarijskih organizmov obvlada zelo malo veterinarjev, zdravila pa je težko dobiti. Zato smo odvisni predvsem od industrijskih pripravkov, ki jih ponujajo različni proizvajalci in so na voljo v specializiranih akvarističnih trgovinah.
Preberi članek
cartchevron-downmenu-circlecross-circle