Logotip Alfa in Betta
0
0
0,00  0 izdelkov

V košarici ni izdelkov.

Česen v prehrani rib

Objavil: 
Tjaša Kvas
Čas objave: 
15.04.2025
Kategorija: 

Česen, to čudovito rastlino uporabljamo predvsem kot začimbo, zadnje čase pa se izpostavlja tudi njegove pozitivne ter zdravilne lastnosti. Pri gojenju akvarijskih rib ima česen posebno mesto, zato ni nič čudnega, da ga najdemo v kakovostnih  ter malo boljših krmnih mešanicah s katerimi hranimo ribe.

Zakaj bi ribam sploh dodajali česen?

Česen se v ribjo prehrano dodaja iz več razlogov. Ribogojnice ga uporabljajo kot preventivo, saj so zaradi karence omejene pri uporabi zdravil. Akvaristi pa česen dodajamo predvsem zato, da živalim zmanjšamo stres ter spodbudimo lepše barve pri ribah. Poleg vsega naštetega, pa je česen koristen tudi zato, ker:

Spodbuja apetit

Večini rib, vojn po česnu zelo ustreza, zato bodo z veseljem sprejele vsako hrano, ki ima vonj po česnu. Toda, če je v krmi česna preveč, bo učinek negativen. Pomembno je, da se česen dodaja v primerni količini, še bolje pa je, da za ta namen uporabimo česnov granulat.

Razstruplja telo

Česen vsebuje organske žveplove spojine, ki pomagajo pri razstrupljanju organizma. Spojine, kot so alil propil disulfid, alitridin, S-alicistein in vinilditiin telesu pomagajo, da se odvečni strupi izločijo iz telesa, zato se je česen v poskusih izkazal kot odličen dodatek, ki iz telesa odstranjuje ostanke zdravil in težkih kovin.

Je odličen antioksidant

Česen je bogat s flavonoidi ter vitaminom C, obe spojini sta odlična antioksidanta, kar pomeni, da ščitita celice pred poškodbami, ki jih povzroča kisik. Kaj to pomeni? V vsakem telesu zaradi dihanja ter drugih kemičnih procesov nastajajo tako imenovani prosti radikali ali reaktivne kisikove vrste. To so snovi, ki  poškodujejo telesne celice in jih povezujemo s staranjem ter starostnimi bolezni. Starosti res ne moremo uiti, toda s pomočjo antioksidantov lahko vpliv prostih radikalov močno zmanjšamo, saj so antioksidanti molekule, ki lovijo proste radikale.

Ima proti bakterijske, proti glivične ter proti parazitske učinke

Česen vsebuje Allicin, ki ga strokovno imenujemo dialil disulfid, zaradi žveplove komponente ima ta molekula antibakterijske in proti glivične lastnosti. Znano je, da lahko blage oblike bakterijskih ali glivičnih okužb zdravimo kar s česnom, bolj kompleksne okužbe pa je potrebno zdraviti s specializiranimi zdravili. Kljub temu, je česen odlična preventiva, posebej v primeru, ko ga dodajamo preko krme.

Spodbuja imunski sistem

Česen vsebuje selen, vitamin C, flavonoide, alicin ter vrsto drugih toksinov na osnovi žveplovih spojin. Vse to so komponente, ki dokazano vplivajo ter izboljšujejo delovanje imunskega sistema. Kako točno posamezna komponenta deluje, je še vedno stvar raziskav. Na primer pri miših se je izkazalo, da je alicin spodbudil nastanek krvnih celic, ki so zavrle zametke raka.

Ali je lahko toksičen?

Čeprav zastrupitve s česnom pri ribah niso poznane, vemo, da ribe odklanjajo hrano, ki vsebuje preveč česna. Predvsem jih moti toksin vinilditiin, ki nastane pri oksidaciji alicina, to je tisti toksin, ki česnu da značilen, rahlo pekoč okus. Po drugi strani pa ribe obožujejo sladek vonj ter okus alicina. Torej, kakovostna hrana za ribe, bo imela izrazit vonj po česnu, okus po njem pa ne bo tako izrazit. To lahko dosežemo le s pravilno obdelavo česna, na primer počasnim sušenjem. Prav zato v naših hranah za ribe Alfa in Betta uporabljamo le domač, sušeni česen, ki ga s posebnim postopkom sušimo sami.

Kako ga najlažje ter najbolj učinkovito vključimo v prehrano rib?

Ribam lahko ponudimo surovi, zamleti ali zdrobljeni česen. Uporabna sta tudi česnovo olje ter sok, ki ga pokapljamo na hrano. Čeprav so te metode zelo preproste, pa se lahko zgodi, da bodo ribe takšno hrano zavrnile, saj jih bo zmotil pekoč okus. Zato je naj bolje, da uporabimo česnov granulat, toda pozor, visoka cena še ne garantira kakovosti. Pomembno je, da je česen sušen na nizki temperaturi.

Ali ste vedeli, da vse naše hrane vsebujejo ravno pravšnjo količino česna?  

Res je, vse naše hrane vsebujejo ravno pravšnjo količino česna, uporabljamo pa le kakovosten, sveži česen, ki ga nato posušimo in zameljemo sami. Na ta način ohranimo prijeten vonj, ki ga ribe obožujejo ter se znebimo pekočega okusa, ki ga ribe ne marajo. Ker postopek poteka pri nizkih temperaturah, česen obdrži vitamin C ter ostale koristne komponente.

Ponudbo naših hran si lahko ogledate tukaj: https://alfa-in-betta.si/kategorija-izdelka/hrana-za-ribe/

Tjaša Kvas
Če vam je članek všeč, potem me lahko podprete tako, da mi častite kavo. Plačilo ni pogoj za obisk bloga, vsekakor pa bom vsake podpore zelo vesela.
Kupi mi kavo

Najbolj brano

17 januarja, 2022

Kategorija: 
Kalijev permanganat je črno škrlatni kristalni prah brez vonja. Uporabljamo ga za razkuževanje vodnih raztopin, akvaristične opreme, rib in rastlin.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
V primernem okolju ribe zelo redko zbolijo, saj jih pred povzročitelji bolezni ščiti močan imunski sistem ter sluz, ki prekriva kožo. Zaradi dobrega imunskega odziva, so pogosto okužene z različnimi povzročitelji bolezni, a ne kažejo znakov okužb, vse dokler niso izpostavljene močnemu stresu.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj nalili vodo in zdaj čakamo, da se v njem vzpostavi biološko ravnovesje. V takem akvariju se dogajajo vidne in nevidne spremembe, ki so značilne za sisteme, ki so mlajši od enega leta. Sem sodijo pojavi različnih alg, sluzi ter povišane vrednosti dušikovih spojin.
Preberi članek
17 februarja, 2023

Kategorija: 
Gupi je prav gotovo akvarijska ribica, ki jo pozna vsak akvarist. Odlikuje ga trdoživost, neobčutljivost, žive barve ter živahen in zelo priljuden karakter. Uvrščamo ga med živorodne zobate krapovce, ki jim poljudno pravimo živorodke.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
Ob vstopu v svet akvaristike, smo pogosto navdušeni nad pisanim svetom rib. Nekatere nas očarajo s svojimi barvami, druge z obliko telesa, tretje pa s karakterjem. Toda pri vsej tej živahni ponudbi, moramo upoštevati, da se vsi organizmi med sabo ne razumejo.
Preberi članek
1 marca, 2023

Kategorija: 
Skalarka (Pterophyllum scalare) je ostrižnik, ki ga najpogosteje gojimo v akvariju, zaradi posebne oblike in karakterja je med akvaristi poznana kot kraljica. Vrsto je leta 1824 prvi opisal Schultze, kot akvarijsko ribo pa jo poznamo že 97 let.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Sprehajamo se po gozdu in kar na enkrat pred sabo zagledamo čudovito korenino ali kamen. Sami pri sebi si mislimo, da bi se takšen kos čudovito podal našemu akvariju… Seveda pa nas takoj za tem preleti dvom.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj smo nalili vodo ter priklopili vso potrebno tehniko… Kaj pa zdaj. Zdaj je napočil čas, da akvarij zaženemo. Pogovorno rečemo, da akvarij »sciklamo«, izraz se nanaša na vzpostavitev bioloških ciklov hranilnih snovi.
Preberi članek
17 februarja, 2023

Kategorija: 
Rogatec je v akvaristiki prav gotovo najbolj razširjena riba iz skupine oklepnih somov. Spada v družino Loricariidae, poddružino Hypostominae ter v rod Ancistrus, ki šteje okoli 200 vrst. Naseljujejo reke v Južni Ameriki. Najmanjša opisana vrsta v dolžino meri le 5 cm, največja pa 25 cm.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Akvaristi smo glede zdravil precej omejeni, saj zdravstveno varstvo akvarijskih organizmov obvlada zelo malo veterinarjev, zdravila pa je težko dobiti. Zato smo odvisni predvsem od industrijskih pripravkov, ki jih ponujajo različni proizvajalci in so na voljo v specializiranih akvarističnih trgovinah.
Preberi članek
cartchevron-downmenu-circlecross-circle