Logotip Alfa in Betta
0
0
0,00  0 izdelkov

V košarici ni izdelkov.

Branje za začetnike

OBVEZNO BRANJE ZA SPODBUDO IN RAZMISLEK

Branje za začetnike - Eden izmed mojih prvih akvarijev
Fotografija, ki je bila posneta z analognim fotoaparatom prikazuje enega od mojih prvih akvarijev.
V svet se rodimo mokri, goli in neumni. Nato nas posušijo in oblečejo… Znanje pa si moramo nabrati sami. Oziroma, kot pravi pregovor: »Nihče se ni rodil pameten.«

V pridobivanju znanja je zelo pomembno, kdo nam ga daje in kje ga iščemo. Običajno se ljudje učimo iz napak, to so lahko napake drugih, ali pa naše osebne napake, zato se jih ne bojte. Važno je, da jih spoznate, sprejmete in popravite. V svojih začetkih akvaristike sem tudi jaz delala napake na katere nisem ponosna, bila sem ena iz med tistih, ki je želela imeti ribo v buči. Nič kaj pretresljivega v tistih časih, saj so tako ali tako bučke z ribami imeli vsi. Sestrična je imela 4, jaz pa nobene. Ker sem bila še otrok, sem pač samo tečnarila, dokler nisem dosegla svojega. Toda joj, kakšna katastrofa je bila, ker nisem imela rib v bučki, ampak v majhnem, komaj 10 litrskem akvariju…. »Jaz hočem bučko in konec!«

Hvala bogu sta bila tukaj starša malo bolj razsodna kot jaz in sta me prepričala, da se ribe bolje počutijo v akvariju, kot v buči, čeprav niti sama nista vedela, da zlata riba sploh ne sodi v takšno posodo… Minilo je nekaj časa in ribice so poginile… Še danes se spominjam solz, in kako smo jih pokopali v parku pod drevesom. Imela sem 5 let…

Nato sta minili dve leti in zopet me je prijela želja po akvariju… Zdaj sem imela srečo, saj sem že znala brat. Med tem ko so drugi otroci brali pravljice, sem se jaz prebijala skozi staro modro knjigo z naslovom Svet akvaristike, ki jo je napisal Rihard Jerič.

Zdaj sem bila pripravljena na svoj akvarij, le še starše sem mogla prepričati, da so mi ga kupili…. In res sem ga dočakala…. Tokrat sem se akvaristike lotila kot je treba. Vsako dogajanje in menjavo vode sem beležila v akvarističnem dnevniku, tako se moje izkušnje in nabrano znanje niso izgubili. Vse to se in obrestovalo.
Vodenje akvarističnega dnevnika je dobra praksa, ki jo priporočam vsem akvaristom, posebej pa tistim, ki se s tem hobijem srečujete prvič. Tale zvezek je iz leta 2004.
Ko sem bila malo starejša, sem dobila svoj prvi računalnik. Starši so ga kupili zaradi šole. Spadam v generacijo, kjer so računalnike v osnovni šoli imeli le redki. Internet je bil vezan preko stacionarnega telefona, počasen in drag. Vsak večer, ko so bili poceni impulzi sem lahko bila eno uro na internetu. Internet je res krasno orodje, če ga znaš uporabljati sebi v prid... tako sem našla forum Aquavita in Akvazin.

Prebirala sem ga ure in ure, nato pa sem se nekega dne opogumila ter postavila vprašanje o rastlini, ki so jo pravkar objavili v bazi organizmov. Šlo je za rastlino, ki jo poznamo pod imenom družinska sreča. Vedela sem, da je to kopenska rastlina, saj sem jo imela na nočni omarici. Vsa navdušena sem postavila vprašanje kakšne pogoje za rast potrebuje... Vprašanje je pokojnega gospoda Bojana Dolenca tako razburilo, da mi je povedal par krepkih, moje vprašanje pa prestavil v rubriko »KVARISTIKA«… Za tiste, ki izraza ne poznate, to je nekaj, kar škoduje hobiju in živalim. To pomeni, da sem se znašla na seznamu, ki muči živali… Hm, zelo dober prvi vtis, nimam kaj reč.

Bila sem otrok, stara okoli 12 let, grobe besede so me res prizadele…. Toda bila sem odločena, da ne obupam, nekaj krepkih besed me ne bo ustavilo, še enkrat sem prebrala moje vprašanje in odgovor ter iskala napako, samo zato, da jo popravim. Našla sem jo in jo popravila. Napaka je bila moja, v bazi organizmov je lepo pisalo, da ta rastlina ni primerna za akvarije, čeprav jo pogosto prodajajo za ustvarjanje "zelenih tepihov"...

Minila so leta in kmalu sva z Bojanom postala kolega akvarista, učila sva se drug od drugega. Bojan me je navdušil nad pravim pomenom akvaristike, moja trma pa mi je pomagala, da sem svoje znanje širila naprej v pravo smer. Študij zootehnike je moje znanje le še okrepil...

Blog pišem z namenom, da osveščam prave akvariste, tiste, ki so izgubljeni pa poskusim usmeriti na pravo pot. Začetnikom želim sporočiti, da graje niso vedno negativne, včasih potrebujemo brco v rit, da se streznimo in zbudimo iz sanj.

Zato vas prosim, da sprejmete nasvete, tudi če vam niso všeč. V svet akvaristike ste se podali zaradi rib, živali, ki same ne znajo poskrbeti zase. Zanašajo se na vas, vi ste njihovo upanje in zaupajo vam, da boste za njih dobro skrbeli.

Za pomoč ter usmerjanje začetnikov vas vabim, da preberete še več člankov, ki so povezani z začetki akvaristike.
Branje za začetnike - Akvarij iz leta 2009
Akvarij, ki je bil postavljen leta 2009
Branje za začetnike - Palidarij iz leta 2020
Paludarij, ki je bil postavljen leta 2020.
Tjaša Kvas
Če vam je članek všeč, potem me lahko podprete tako, da mi častite kavo. Plačilo ni pogoj za obisk bloga, vsekakor pa bom vsake podpore zelo vesela.
Kupi mi kavo

Nadaljevanje

Se spomnite vaših prvih korakov, prvega teka ali prve vožnje s kolesom. Poskusili ste nekaj, kar ne znate, toda videli ste ostale, ki to počnejo z lahkoto, poskusili ste in padli. Poskusili ste ponovno in padli, to ste počeli tako dolgo, dokler niste bili stabilni. Pri tem so vam pomagali starši…
Preberi članek

Začetniki v vseh hobijih pogosto delajo napake, ki so v večini primerov povezane z neznanjem in nerazumevanjem osnov. Nasvete pogosto iščejo na napačnih mestih, predvsem pri prodajalcih, sosedih in drugih nezaupljivih virih. Temu se poskušamo izogniti z dostopnimi informacijami ter literaturo, ki akvarista začetnika usmeri na pravo pot.
Preberi članek

HITI POČASI! To je pravilo, ki si ga mora zapomnit vsak akvarist. Pomeni, da se postavitve novih akvarijev lotimo preudarno in premišljeno. Nekateri akvaristi popolne postavitve načrtujejo več let, razlogi za to so različni, pogosto pa so povezani s financami ali dobavljivostjo specifične opreme.
Preberi članek

Zaradi specifičnih vrstnih lastnosti ribe včasih med sabo niso kompatibilne. Nekatere potrebujejo mehko in kislo vodo, druge pa trdo ter bazično. Ene so plenilci, druge pa se zadovoljijo z rastlinsko hrano. Če vrste, ki se ne razumejo naselimo skupaj, lahko hitro pričakujemo težave.
Preberi članek

Postavili smo akvarij, vanj nalili vodo in zdaj čakamo, da se v njem vzpostavi biološko ravnovesje. V takem akvariju se dogajajo vidne in nevidne spremembe, ki so značilne za sisteme, ki so mlajši od enega leta. Sem sodijo pojavi različnih alg, sluzi ter povišane vrednosti dušikovih spojin.
Preberi članek

Akvarijski filtri se pojavljajo v zelo različnih oblikah, od tistih preprostih, ki jih poganja zračna črpalka, pa vse do zelo modernih zunanjih filtrov, ki so povezani s pametnimi telefoni. Z leti so postali bolj moderni, kljub tehnologiji pa njihova funkcija ostaja enaka.
Preberi članek

Akvaristika je zelo pester hobi, ki človeku ponuja različne možnosti pri ureditvi akvarijev. Dokler upoštevamo dobrobit živali, lahko domišljiji pri tem opravilu pustimo prosto pot. Da pa nam bo urejanje akvarija lažje, bomo v tem prispevku spoznali različne vrste akvarijev.
Preberi članek

Postavili smo akvarij, vanj smo nalili vodo ter priklopili vso potrebno tehniko… Kaj pa zdaj. Zdaj je napočil čas, da akvarij zaženemo. Pogovorno rečemo, da akvarij »sciklamo«, izraz se nanaša na vzpostavitev bioloških ciklov hranilnih snovi.
Preberi članek

Kupili smo akvarij, ga postavili ter v njem vzpostavili biološko ravnovesje. Preučili smo, katere ribe so primerne za naše pogoje in kako jih lahko med sabo kombiniramo. Zdaj je čas, da vanj vnesemo življenje.
Preberi članek

Stabilno biološko ravnovesje v akvariju je pomemben dejavnik, če želimo zdrave ribe ter uspešno rast rastlin. Običajno o biološkem ravnovesju v akvaristiki govorimo takrat, ko imamo v mislih kroženje dušika ter dušikovih snovi. Toda tako imenovani dušikov cikel ni edini, saj poleg njega potekajo še trije veliki cikli elementov.
Preberi članek

Kroženje hranilnih snovi je temeljni proces, ki se odvija v vsakem ekosistemu. Vanj je vključen popolnoma vsak organizem, tudi ljudje. Ker je akvarij umetno postavljen posnetek naravnega okolja, se moramo potruditi, da vzpostavimo čimbolj stabilen ter zaprt krogotok hranljivih snovi.
Preberi članek

Postavili smo akvarij, ker smo se pred nakupom temeljito pozanimali o oskrbi ter negi, vemo, da je pred vnosom prvih organizmov potrebno akvarij ustrezno biološko pripraviti. Predvsem je pomembno, da se začne ustvarjati krogotok dušika.
Preberi članek

Izkušeni akvaristi včasih zvenimo kot pokvarjene lajne, ki ponavljajo eno in isto stvar. Ena iz med takšnih stvari je obvezna vzpostavitev biološkega ravnovesja v akvariju. Gre za postopek, v katerem se v filter ter akvarijsko podlago naselijo koristne bakterije, ki vzdržujejo stabilno okolje za akvarijske organizme.
Preberi članek
cartchevron-downmenu-circlecross-circle