Rdeč podbradek in tisoč belih pik, to je biserni nitkar. V naravi ta krasna riba naseljuje Malezijo, Borneo in Sumatro, kot invazivno vrsto pa ga najdemo tudi na nekaterih območjih Južne Amerike. Po neuradnih podatkih pa največja populacija teh rib živi v Evropi, kjer jih uspešno razmnožujemo že vse od leta 1933. Kot vidite, je ta riba v hobiju prisotna že 92 let. Razlog za to pa je njena lepota ter trdoživost.
Biserni nitkar se prilagodi na večino sladkih vod, vseeno mu je ali je voda trda, mehka, alkalna ali kisla, saj tolerirajo pH vrednosti od 6 do 9. To pomeni, da ga lahko brez težav gojimo tudi v vodi iz javnega vodovoda. Temperatura vode naj bo okoli 27°C, za krajši čas pa lahko tolerirajo temperature od 23 do 30°C.
Akvarij naj bo malo zatemnjen z veliko skrivališč, poskrbimo za plavajoče rastline, korenine ter akvarijske rastline. Po naravi niso plašni in se izredno hitro navežejo na človeka, skrivališča potrebujejo zaradi medsebojne agresije, ki je lahko prisotna v obdobju drsti.
Biserni nitkar je prav gotovo ena od rib, ki jih svetujemo začetnikom, saj so izredno preprosti tako za gojenje, kot tudi za razmnoževanje. Zrastejo do 12 cm, kar pomeni, da potrebujejo akvarij z dolžino vsaj 100 cm. Najlepše bodo uspevali v majhni skupini, ki jo sestavlja en samec ter nekaj samic.
Samec je v obdobju drsti zelo teritorialen ter malo bolj agresiven do samic, zato moramo samicam omogočiti dovolj mirnih kotičkov, kamor se lahko skrijejo pred samcem. Samec bo iz plavajočih rastlin naredil gnezdo, samice pa bodo prišle ocenit njegovo delo. Če jim bo gnezdo všeč, se bo zgodila drst. Samec nato ostane ob gnezdu, kjer čuva svoj naraščaj, dokler se ne izleže. Mladice so zelo majhne in prve dni jedo izključno mikroorganizme. Šele po enem tednu so dovolj velike, da jih lahko začnemo hraniti z mikročrvi. Po treh tednih že sprejmejo zdrobljeno hrano za ribe. Mladice rastejo izredno počasi in so občutljive na spremembe temperature, kar moramo upoštevati pri menjavi vode. Mladice v obdobju razvoja potrebujejo dostop do toplega in vlažnega zraka, to jim zagotovimo tako, da akvarij pokrijemo s folijo ali steklom. To je pomembno, saj pri mladicah spodbuja razvoj dihalnega organa, ki mu pravimo labirint.
Akvarij naj bo gosto zaraščen ter zasenčen s plavajočimi rastlinami. Za dekoracijo uporabimo akvarijski les ter kamenje. Če je le mogoče, jih naselimo v akvarije, ki so široki in nizki, saj to spominja na njihov naravni habitat, močvirje.
Za družbo jim izberemo miroljubne ribe, od azijskih vrst se dobro obnesejo miroljubne razbore, lisičke, činklje in cebrice. Ker pa je zelo prilagodljiv na različne tipe vod, ga lahko brez težav kombiniramo tudi s tetrami ter oklepnimi somiči.
MOJE IZKUŠNJE Z VRSTO:
Biserni nitkar je krasna riba, ki bo navdušila tako začetnike, kot tudi profesionalne akvariste. Osebno mi je všeč zaradi nostalgije, saj spada med tako imenovane akvaristične klasike, oziroma najstarejše akvarijske ribe. Odlikuje jih eleganca in lepota, ki je povezana z neverjetno odpornostjo. Ali ste vedeli, da so to vrsto imenovali tudi skalarka revnih? To pa zato, ker je bila cena te ribe veliko nižja v primerjavi s ceno skalarke. Žal danes ni tako in mogoče je ravno cena in velikost glavni krivec, da se za te ribe ne odloči več začetnikov.