Logotip Alfa in Betta
0
0
0,00  0 izdelkov

V košarici ni izdelkov.

Biserni nitkar

Trichopodus leerii

Objavil: 
Tjaša Kvas
Čas objave: 
08.04.2025
Kategorija: 

Rdeč podbradek in tisoč belih pik, to je biserni nitkar. V naravi ta krasna riba naseljuje Malezijo, Borneo in Sumatro, kot invazivno vrsto pa ga najdemo tudi na nekaterih območjih Južne Amerike. Po neuradnih podatkih pa največja populacija teh rib živi v Evropi, kjer jih uspešno razmnožujemo že vse od leta 1933. Kot vidite, je ta riba v hobiju prisotna že 92 let. Razlog za to pa je njena lepota ter trdoživost.

Biserni nitkar se prilagodi na večino sladkih vod, vseeno mu je ali je voda trda, mehka, alkalna ali kisla, saj tolerirajo pH vrednosti od 6 do 9. To pomeni, da ga lahko brez težav gojimo tudi v vodi iz javnega vodovoda. Temperatura vode naj bo okoli 27°C, za krajši čas pa lahko tolerirajo temperature od 23 do 30°C.

Akvarij naj bo malo zatemnjen z veliko skrivališč, poskrbimo za plavajoče rastline, korenine ter akvarijske rastline. Po naravi niso plašni in se izredno hitro navežejo na človeka, skrivališča potrebujejo zaradi medsebojne agresije, ki je lahko prisotna v obdobju drsti.

Biserni nitkar je prav gotovo ena od rib, ki jih svetujemo začetnikom, saj so izredno preprosti tako za gojenje, kot tudi za razmnoževanje. Zrastejo do 12 cm, kar pomeni, da potrebujejo akvarij z dolžino vsaj 100 cm. Najlepše bodo uspevali v majhni skupini, ki jo sestavlja en samec ter nekaj samic.

Samec je v obdobju drsti zelo teritorialen ter malo bolj agresiven do samic, zato moramo samicam omogočiti dovolj mirnih kotičkov, kamor se lahko skrijejo pred samcem. Samec bo iz plavajočih rastlin naredil gnezdo, samice pa bodo prišle ocenit njegovo delo. Če jim bo gnezdo všeč, se bo zgodila drst. Samec nato ostane ob gnezdu, kjer čuva svoj naraščaj, dokler se ne izleže. Mladice so zelo majhne in prve dni jedo izključno mikroorganizme. Šele po enem tednu so dovolj velike, da jih lahko začnemo hraniti z mikročrvi. Po treh tednih že sprejmejo zdrobljeno hrano za ribe. Mladice rastejo izredno počasi in so občutljive na spremembe temperature, kar moramo upoštevati pri menjavi vode. Mladice v obdobju razvoja potrebujejo dostop do toplega in vlažnega zraka, to jim zagotovimo tako, da akvarij pokrijemo s folijo ali steklom. To je pomembno, saj pri mladicah spodbuja razvoj dihalnega organa, ki mu pravimo labirint.

Akvarij naj bo gosto zaraščen ter zasenčen s plavajočimi rastlinami. Za dekoracijo uporabimo akvarijski les ter kamenje. Če je le mogoče, jih naselimo v akvarije, ki so široki in nizki, saj to spominja na njihov naravni habitat, močvirje.

Za družbo jim izberemo miroljubne ribe, od azijskih vrst se dobro obnesejo miroljubne razbore, lisičke, činklje in cebrice. Ker pa je zelo prilagodljiv na različne tipe vod, ga lahko brez težav kombiniramo tudi s tetrami ter oklepnimi somiči.

MOJE IZKUŠNJE Z VRSTO:

Biserni nitkar je krasna riba, ki bo navdušila tako začetnike, kot tudi profesionalne akvariste. Osebno mi je všeč zaradi nostalgije, saj spada med tako imenovane akvaristične klasike, oziroma najstarejše akvarijske ribe. Odlikuje jih eleganca in lepota, ki je povezana z neverjetno odpornostjo. Ali ste vedeli, da so to vrsto imenovali tudi skalarka revnih? To pa zato, ker je bila cena te ribe veliko nižja v primerjavi s ceno skalarke. Žal danes ni tako in mogoče je ravno cena in velikost glavni krivec, da se za te ribe ne odloči več začetnikov.

Tjaša Kvas
Če vam je članek všeč, potem me lahko podprete tako, da mi častite kavo. Plačilo ni pogoj za obisk bloga, vsekakor pa bom vsake podpore zelo vesela.
Kupi mi kavo

Najbolj brano

17 januarja, 2022

Kategorija: 
Kalijev permanganat je črno škrlatni kristalni prah brez vonja. Uporabljamo ga za razkuževanje vodnih raztopin, akvaristične opreme, rib in rastlin.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj nalili vodo in zdaj čakamo, da se v njem vzpostavi biološko ravnovesje. V takem akvariju se dogajajo vidne in nevidne spremembe, ki so značilne za sisteme, ki so mlajši od enega leta. Sem sodijo pojavi različnih alg, sluzi ter povišane vrednosti dušikovih spojin.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
V primernem okolju ribe zelo redko zbolijo, saj jih pred povzročitelji bolezni ščiti močan imunski sistem ter sluz, ki prekriva kožo. Zaradi dobrega imunskega odziva, so pogosto okužene z različnimi povzročitelji bolezni, a ne kažejo znakov okužb, vse dokler niso izpostavljene močnemu stresu.
Preberi članek
17 februarja, 2023

Kategorija: 
Gupi je prav gotovo akvarijska ribica, ki jo pozna vsak akvarist. Odlikuje ga trdoživost, neobčutljivost, žive barve ter živahen in zelo priljuden karakter. Uvrščamo ga med živorodne zobate krapovce, ki jim poljudno pravimo živorodke.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
Ob vstopu v svet akvaristike, smo pogosto navdušeni nad pisanim svetom rib. Nekatere nas očarajo s svojimi barvami, druge z obliko telesa, tretje pa s karakterjem. Toda pri vsej tej živahni ponudbi, moramo upoštevati, da se vsi organizmi med sabo ne razumejo.
Preberi članek
1 marca, 2023

Kategorija: 
Skalarka (Pterophyllum scalare) je ostrižnik, ki ga najpogosteje gojimo v akvariju, zaradi posebne oblike in karakterja je med akvaristi poznana kot kraljica. Vrsto je leta 1824 prvi opisal Schultze, kot akvarijsko ribo pa jo poznamo že 97 let.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Sprehajamo se po gozdu in kar na enkrat pred sabo zagledamo čudovito korenino ali kamen. Sami pri sebi si mislimo, da bi se takšen kos čudovito podal našemu akvariju… Seveda pa nas takoj za tem preleti dvom.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj smo nalili vodo ter priklopili vso potrebno tehniko… Kaj pa zdaj. Zdaj je napočil čas, da akvarij zaženemo. Pogovorno rečemo, da akvarij »sciklamo«, izraz se nanaša na vzpostavitev bioloških ciklov hranilnih snovi.
Preberi članek
17 februarja, 2023

Kategorija: 
Rogatec je v akvaristiki prav gotovo najbolj razširjena riba iz skupine oklepnih somov. Spada v družino Loricariidae, poddružino Hypostominae ter v rod Ancistrus, ki šteje okoli 200 vrst. Naseljujejo reke v Južni Ameriki. Najmanjša opisana vrsta v dolžino meri le 5 cm, največja pa 25 cm.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Akvaristi smo glede zdravil precej omejeni, saj zdravstveno varstvo akvarijskih organizmov obvlada zelo malo veterinarjev, zdravila pa je težko dobiti. Zato smo odvisni predvsem od industrijskih pripravkov, ki jih ponujajo različni proizvajalci in so na voljo v specializiranih akvarističnih trgovinah.
Preberi članek
cartchevron-downmenu-circlecross-circle