Logotip Alfa in Betta
0
0
0,00  0 izdelkov

V košarici ni izdelkov.

Avtorske pravice

V primeru, da želite uporabiti mojo fotografijo, ilustracijo, posnetek ali citat, me prosim kontaktirajte ali pa fotografijo ustrezno opremite z virom ter avtorjem.
01
Kaj so avtorska dela?
Avtorska dela so individualne intelektualne stvaritve s področja književnosti, znanosti in umetnosti, ki so na kakršenkoli način izražene, na primer: članki, priročniki, fotografska dela in dela, narejena po postopku, podobnem fotografiranju, likovna dela, kot so slike, grafike in kipi;
02
Kaj ni varovano kot avtorsko delo?
Kot avtorsko delo niso varovani: ideje, načela, odkritja; uradna besedila z zakonodajnega, upravnega in sodnega področja; ljudske književne in umetniške stvaritve.
03
Kdo velja za avtorja?
Avtor je fizična oseba, ki je delo ustvarila. Avtor je praviloma tisti, čigar ime, psevdonim ali znak je na običajen način naveden na izvirniku ali pri objavi dela.
04
Kaj je izkoriščanje avtorskega dela?
Kot produkt človekovega duha je avtorsko delo nematerialna dobrina, ki pa jo je možno z določenimi postopki reproducirati v telesni obliki (izdelava kopij) oziroma netelesni obliki (priobčitev javnosti) ali predelati v novo avtorsko delo (prevod, adaptacija), čemur pravimo izkoriščanje avtorskega dela.
05
Kaj je avtorska pravica?
Avtorska pravica je skupen izraz za številna upravičenja, ki avtorju zagotavljajo uresničevanje premoženjskih (materialnih) in osebnih (moralnih) interesov v zvezi z izkoriščanjem avtorskega dela. S pomočjo avtorskih pravic bo avtor lahko zahteval, da se na vsakem primerku avtorskega dela ali ob vsaki javni priobčitvi avtorskega dela navede njegovo ime, se uprl skazitvi ali okrnitvi svojega dela itd.
06
Kaj so druge pravice avtorja?
Poleg materialnih avtorskih pravic obstajajo še premoženjska upravičenja, ki niso monopolne narave, temveč avtorju zagotavljajo zgolj denarno nadomestilo (sledna pravica, pravica javnega posojanja) ali kak drug premoženjski interes (pravica dostopa).
07
Kako postane avtorsko delo varovano?
Avtorska pravica pripada avtorju na podlagi same stvaritve dela, zato ni potreben noben postopek, da bi bilo delo avtorskopravno varovano. Avtorska pravica traja za avtorjevega življenja in 70 let po njegovi smrti.
08
Kako se pridobi pravica do uporabe avtorskih del?
Pravica do uporabe (izkoriščanja) avtorskih del se praviloma pridobi z avtorsko pogodbo, sklenjeno neposredno z avtorjem ali z ustrezno kolektivno organizacijo avtorjev, ki zastopa avtorje določene vrste avtorskih del.
09
Kdaj je uporaba avtorskih del prosta?
Za potrebe obveščanja javnosti, za potrebe pouka ali izobraževanja ter javno dobro. To je brez avtorjevega dovoljenja in brez plačila honorarja avtorju.

Za ublažitev škode, ki jo avtorji utrpijo s prostim privatnim reproduciranjem njihovih del, jim zakon priznava posebno pavšalno nadomestilo, ki so ga dolžni plačati proizvajalci oziroma uvozniki proizvodov, ki omogočajo množično kopiranje in presnemavanje avtorskih del.
10
Kaj je zakonita licenca?
Ko je uporaba avtorskih del dopustna brez avtorjevega dovoljenja, vendar je uporabnik dolžan plačati denarno nadomestilo za uporabo dela (ponatis že objavljenih člankov v periodičnem tisku, objava odlomkov književnih del v čitankah), kar imenujemo zakonita licenca.
cartchevron-downmenu-circlecross-circle