Logotip Alfa in Betta
0
0
0,00  0 izdelkov

V košarici ni izdelkov.

Japonska somornična (Amano) kozica

Caridina multidentata

Objavil: 
Tjaša Kvas
Čas objave: 
09.04.2025
Kategorija: 

Sinonim: Caridina japonica

Japonska somorična kozica ter njena zgodba o poti iz močvirja do vrhunskih dizajnerskih akvarijev.

V japonskih močvirjih se med muljem skriva zelo neopazna, skoraj prozorna žival. Izda jo premikanje ter drobne rdeče pike na boku. Je malo večja od običajnih kozic iz njenega rodu, toda akvaristi je še ne poznajo. Vse dokler je ni spoznal umetnik ter velik oblikovalec naravnih akvarijev Takashi Amano.

Takashi Amano je v tej, za mnoge neopazni ter nezanimivi živali videl potencial, potencial, ki je neopazno, močvirsko kozico dvignil na sam prestol akvaristike. Še danes tej kozici pogovorno rečemo kar amano kozica.

Japonsko somornično kozico uvrščamo v rod Caridina. Je zelo prilagodljiva ter odporna kozica, ki se prilagodi na različne tipe vod, pod pogojem, da v vodi niso prisotni nitriti, nitrati, amonijak ter težke kovine. Ker je malo večja, jo lahko kombiniramo z ostalimi ribami, toda le pod pogojem, da ima na voljo dovolj skrivališč. Hrani se pretežno z rastlinsko hrano, potrebuje pa tudi dodatek živalskih beljakovin, ki jih ponudimo v obliki ribje hrane, jajčnega beljaka, ribjega mesa in podobno. Nekatere kozice se naučijo loviti polže ter majhne ribe, zato moramo to vzeti v zakup, posebej takrat, ko jih kombiniramo z manjšimi ribami.

Kljub temu, da ima izrazito željo po mesu, pa z njim ne smemo pretiravati, saj preveliki deleži beljakovin v prehrani negativno vplivajo na levitev. Levitve so proces, kjer kozice odvržejo star hitinski oklep, ter ga zamenjajo z novim. Med procesom levitve so zelo ranljive, zato se v tem obdobju zgodi največ poginov.

Pogine med levitvijo preprečujemo s pravilno prehrano, ki je sestavljena iz rastlinske hrane, beljakovin ter mineralov. Rastlinsko hrano naj sestavljajo specializirane krmne mešanice za rastlinojede ribe, bučke, grah, posušeni regrat, koprive, trpotec, radič in podobno. V naravi se hranijo predvsem z algami in prav to je razlog, zakaj so med akvaristi tako priljubljene.

Amano kozice spadajo med najboljše algojedce, kljub temu pa nas ne bodo rešile težav z algami, ampak jih bodo le držale pod kontrolo. Če imamo težave z algami, moramo razmisliti o konkretnih ukrepih, saj nakup algojedih organizmov ne bo zadostoval.

Amano kozica zraste do 7 cm, samice so malo večje in malo bolj čokate, pogosto pa opazimo, da pod repom nesejo jajčka, ki so rumene, bele ali zelene barve. Čeprav se kozice parijo v sladki vodi, mladice za rast in razvoj potrebujejo slano oziroma brakično (somorično) vodo. Razmnoževanje je izredno dolgotrajno, zahtevno ter zamudno.

Minerali so nujen krmni dodatek.

Samico z jajčeci moramo prestaviti v majhno posodo, kjer počakamo, da se levi. Jajčeca ostanejo na levku, ki ga previdno odstranimo, ter prestavimo v rahlo slano vodo. Ko se mladice izležejo, so mikroskopsko majhne in se hranijo z enoceličnimi algami. Njihova značilnost je, da plavajo. Rastejo izredno počasi. Takšnim ličinkam pravimo planktonske ličinke. Ko dobijo obliko kozice, se spustijo na tla, takrat so pripravljene, da jih postopoma prilagodimo na sladko vodo. V tem obdobju naredimo največ izgub, saj pogosto slanost znižujemo prehitro. Ko postopek osvojimo, je razmnoževanje relativno enostavno, kljub temu pa se ga poslužuje zelo malo akvaristov, saj je uvoz živali cenejši.

Pri gojenju v akvariju pazimo, da:

* Parametri ne nihajo preveč, to velja predvsem za pH, KH in GH vrednosti

* Voda ne vsebuje težkih kovin ter drugih kemikalij

* Voda ne vsebuje amonijaka, nitrata in nitritov  

* Kozice morajo imeti dostop do mineralov.

Pazimo, da imajo minerali ustrezno razmerje med kalcijem, fosforjem  in beljakovinami. Če je v prehrani kozic preveč beljakovin, to povzroči presežek fosforja, kar oteži absorpcijo kalcija, kar v telesu  povzroči pomanjkanje kalcija ter posledično povzroča težave pri levitvah. Kot vidimo, vsaka težava z levitvijo ni nujno posledica pomanjkanje kalcija, ampak se morda težava skriva v hrani, ki vsebuje preveč beljakovin.

Rešitve:

Če so v akvariju prisotne alge, kozic ne krmimo, kljub temu pa poskrbimo, da imajo na voljo mineralne kamne. V primeru, da kozice krmimo, pa poskrbimo, da je okoli 90% obrokov sestavljeno iz rastlin.

MOJE IZKUŠNJE Z VRSTO:

Amanokozica me je navdušila predvsem zaradi njene dolgoživosti, velikosti ter nevpadljivih barv. Razmnoževanje mi je predstavljalo kar velik izziv, saj je zagotavljanje stabilne kulture enoceličnih zelenih alg izredno težko. Kot algojedce jih ne svetujem, saj so izredno občutljive na vodne parametre, vemo pa, da se alge v akvariju pojavijo prav zato, ker parametri nihajo, ali pa niso v ustreznem razmerju. Kar me je še posebej presenetilo pa je to, da so te kozice izredno spretni plezalci in brez težav zbežijo iz akvarija. Pobegi se običajno zgodijo takrat, ko jim parametri vode ne ustrezajo.

Tjaša Kvas
Če vam je članek všeč, potem me lahko podprete tako, da mi častite kavo. Plačilo ni pogoj za obisk bloga, vsekakor pa bom vsake podpore zelo vesela.
Kupi mi kavo

Najbolj brano

17 januarja, 2022

Kategorija: 
Kalijev permanganat je črno škrlatni kristalni prah brez vonja. Uporabljamo ga za razkuževanje vodnih raztopin, akvaristične opreme, rib in rastlin.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
V primernem okolju ribe zelo redko zbolijo, saj jih pred povzročitelji bolezni ščiti močan imunski sistem ter sluz, ki prekriva kožo. Zaradi dobrega imunskega odziva, so pogosto okužene z različnimi povzročitelji bolezni, a ne kažejo znakov okužb, vse dokler niso izpostavljene močnemu stresu.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj nalili vodo in zdaj čakamo, da se v njem vzpostavi biološko ravnovesje. V takem akvariju se dogajajo vidne in nevidne spremembe, ki so značilne za sisteme, ki so mlajši od enega leta. Sem sodijo pojavi različnih alg, sluzi ter povišane vrednosti dušikovih spojin.
Preberi članek
17 februarja, 2023

Kategorija: 
Gupi je prav gotovo akvarijska ribica, ki jo pozna vsak akvarist. Odlikuje ga trdoživost, neobčutljivost, žive barve ter živahen in zelo priljuden karakter. Uvrščamo ga med živorodne zobate krapovce, ki jim poljudno pravimo živorodke.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
Ob vstopu v svet akvaristike, smo pogosto navdušeni nad pisanim svetom rib. Nekatere nas očarajo s svojimi barvami, druge z obliko telesa, tretje pa s karakterjem. Toda pri vsej tej živahni ponudbi, moramo upoštevati, da se vsi organizmi med sabo ne razumejo.
Preberi članek
1 marca, 2023

Kategorija: 
Skalarka (Pterophyllum scalare) je ostrižnik, ki ga najpogosteje gojimo v akvariju, zaradi posebne oblike in karakterja je med akvaristi poznana kot kraljica. Vrsto je leta 1824 prvi opisal Schultze, kot akvarijsko ribo pa jo poznamo že 97 let.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Sprehajamo se po gozdu in kar na enkrat pred sabo zagledamo čudovito korenino ali kamen. Sami pri sebi si mislimo, da bi se takšen kos čudovito podal našemu akvariju… Seveda pa nas takoj za tem preleti dvom.
Preberi članek
17 februarja, 2023

Kategorija: 
Rogatec je v akvaristiki prav gotovo najbolj razširjena riba iz skupine oklepnih somov. Spada v družino Loricariidae, poddružino Hypostominae ter v rod Ancistrus, ki šteje okoli 200 vrst. Naseljujejo reke v Južni Ameriki. Najmanjša opisana vrsta v dolžino meri le 5 cm, največja pa 25 cm.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj smo nalili vodo ter priklopili vso potrebno tehniko… Kaj pa zdaj. Zdaj je napočil čas, da akvarij zaženemo. Pogovorno rečemo, da akvarij »sciklamo«, izraz se nanaša na vzpostavitev bioloških ciklov hranilnih snovi.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Akvaristi smo glede zdravil precej omejeni, saj zdravstveno varstvo akvarijskih organizmov obvlada zelo malo veterinarjev, zdravila pa je težko dobiti. Zato smo odvisni predvsem od industrijskih pripravkov, ki jih ponujajo različni proizvajalci in so na voljo v specializiranih akvarističnih trgovinah.
Preberi članek
cartchevron-downmenu-circlecross-circle