Logotip Alfa in Betta
0
0
0,00  0 izdelkov

V košarici ni izdelkov.

Kresnička

Hemigrammus erythrozonus

Objavil: 
Tjaša Kvas
Čas objave: 
17.02.2023
Kategorija: 
Če iščete majhno ribico iz kislih vod in ste začetnik, ki se želi preizkusiti v vzdrževanju mehko vodnega akvarija, potem je kresnička prava riba za vas. Zraste do 4 cm in se najbolje počuti v jatah, ki štejejo nad deset osebkov.

Če iščete majhno ribico iz kislih vod in ste začetnik, ki se želi preizkusiti v vzdrževanju mehko vodnega akvarija, potem je kresnička prava riba za vas. Zraste do 4 cm in se najbolje počuti v jatah, ki štejejo nad deset osebkov.

Latinsko ime je sestavljeno iz dveh besed, ki v dobesednem prevodu pomenijo »polovico znaka (signala). »hemi« je grška beseda, ki pomeni polovico. »gramma« pa je beseda, ki pomeni signal. Ime je dobila po oranžni telesni črti, ki je prekinjena na polovici. Lastnost opazimo le, če ribo dobro pogledamo.

Spada v družino karacinidov (Characidae) in je na prvi pogled podobna neonki, le da ima eno samo oranžno črto. Vrsta je endemična v porečju Rio Essequibo, ki se nahaja v Guyani. Divja populacija naj bi v naravi že izumrla, ali pa je lokacija v divjini živečih osebkov med domačini skrbno varovana. Na IUCN listo vrsta ni vključena, zadnji divji primerki pa so v Evropo prišli pred desetimi leti. V ujetništvu se goji stabilna populacija, kljub temu vrsti grozi izumrtje, saj jo iz hobija izpodriva bolj pisana neonka. To je malo krivično, saj se v primerno urejenem akvariju Hemigrammus erythrozonus lahko kosa z ostalimi tropskimi ribami.

Intenzivnost oranžne proge, je odvisna od kakovosti vode. Potrebuje čisto vodo brez prisotnosti NO3, s pH vrednostjo od 5.5 do maksimalno 7.5. Najbolje se počuti pri pH 6.5, nižji pH, ki je pod 5.5 pa jo stimulira k drsti. Skupna trdota naj ne presega 14°, KH pa naj bo blizu 0. Zaradi specifičnih parametrov se svetuje uporaba osmozne vode (RO). V filter damo šoto, za dekoracijo uporabimo različne vrste drevesnega listja, lubje, suho močvirsko travo, korenine, veje in ostale olesenele dele rastlin.

Ne mara svetle podlage, zato uporabimo temen pesek. V primeru, da je ta svetel, ga pokrijemo z drevesnimi listi. Pri gojenju te vrste vam bosta zelo pomagala članka:

Drevesno listje - Nabiranje in priprava drevesnega listja za akvarije

Adijo, šota

V naravi je riba naseljevala plitva gozdna območja z veliko organskega materiala, zato je voda obarvana s tanini nujna za dobro počutje te vrste. V takšnih plitvinah se je zadrževala med vodnimi rastlinami, zato tudi v akvariju poskrbimo, da bo akvarij gosto zaraščen.

Kresničke gojimo v gosto zaraščenih akvarijih z mehko in kislo vodo. Le v takšnih pogojih bodo intenzivno obarvane in se ne bodo skrivale po kotih akvarija.

Manjšo jato lahko uspešno gojimo že v akvariju s prostornino 60 L, seveda pa se bodo ribe bolje počutile, če je jata večja in imajo večji akvarij. Kombiniramo jih lahko z mirnimi talnimi ribami iz roda Corydoras ter miroljubnimi ostrižniki iz roda Apistogramma.

Kresničke se dobro počutijo v večjih jatah, ki štejejo nad 10 osebkov.

Drst poteka v rahlo kisli vodi. Samice so večje in bolj oble od samcev. Ikre odlagajo med mah ali druge drobnolistne rastline. Ker jih starši običajno pojedo, si moramo pomagati s pregradami in mrežami, zato je to dobro početi v drstnem akvariju. Priprava na drst ni zahtevna, saj se ob kakovostni hrani ter pravih parametrih hitro drstijo. Ikre se izležejo v enem dnevu, oziroma pri nižjih temperaturah v obdobju do 36 ur. Pri treh oziroma štirih dneh začnejo prosto plavati. Takrat jih začnemo hraniti. Prvo hrano predstavljajo enoceličarji, kot so parameciji in evglene, nato začnejo sprejemati večje živali, kot so mikro črvi. Če je le mogoče jih ne hranimo s solinskimi rakci. Mladice so prve dni občutljive na svetlobo, zato akvarij postavimo v temen prostor.

Pri hrani niso izbirčne, saj se hitro navadijo na večino komercialnih hran. K drsti jih spodbuja živa hrana. Občutljive so na vsebnost soli, zato moramo obvezno oprati vso hrano, ki izvirajo iz morske vode. Ko so vrsto preučevali v naravi, so opazili, da se prehranjuje z ličinkami, kozicami, črvi ter podobno mikrofavno. Redno grizljajo tudi rastline, zato je dodatek zelenjave nujen. Posebej rade imajo poparjeno listje koprive in regrata.

Kresnička prav gotovo spada med moje najljubše ribe, navdušila me je z intenzivno oranžno barvo ter njenim karakterjem. Želim, si, da bi se vrsta med akvaristi bolj razširila, zato jo priporočam vsem začetnikom, ki si želijo mehko vodni biotop.

Tjaša Kvas
Če vam je članek všeč, potem me lahko podprete tako, da mi častite kavo. Plačilo ni pogoj za obisk bloga, vsekakor pa bom vsake podpore zelo vesela.
Kupi mi kavo

Najbolj brano

17 januarja, 2022

Kategorija: 
Kalijev permanganat je črno škrlatni kristalni prah brez vonja. Uporabljamo ga za razkuževanje vodnih raztopin, akvaristične opreme, rib in rastlin.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj nalili vodo in zdaj čakamo, da se v njem vzpostavi biološko ravnovesje. V takem akvariju se dogajajo vidne in nevidne spremembe, ki so značilne za sisteme, ki so mlajši od enega leta. Sem sodijo pojavi različnih alg, sluzi ter povišane vrednosti dušikovih spojin.
Preberi članek
1 marca, 2023

Kategorija: 
Skalarka (Pterophyllum scalare) je ostrižnik, ki ga najpogosteje gojimo v akvariju, zaradi posebne oblike in karakterja je med akvaristi poznana kot kraljica. Vrsto je leta 1824 prvi opisal Schultze, kot akvarijsko ribo pa jo poznamo že 97 let.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
V primernem okolju ribe zelo redko zbolijo, saj jih pred povzročitelji bolezni ščiti močan imunski sistem ter sluz, ki prekriva kožo. Zaradi dobrega imunskega odziva, so pogosto okužene z različnimi povzročitelji bolezni, a ne kažejo znakov okužb, vse dokler niso izpostavljene močnemu stresu.
Preberi članek
17 februarja, 2023

Kategorija: 
Gupi je prav gotovo akvarijska ribica, ki jo pozna vsak akvarist. Odlikuje ga trdoživost, neobčutljivost, žive barve ter živahen in zelo priljuden karakter. Uvrščamo ga med živorodne zobate krapovce, ki jim poljudno pravimo živorodke.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
Ob vstopu v svet akvaristike, smo pogosto navdušeni nad pisanim svetom rib. Nekatere nas očarajo s svojimi barvami, druge z obliko telesa, tretje pa s karakterjem. Toda pri vsej tej živahni ponudbi, moramo upoštevati, da se vsi organizmi med sabo ne razumejo.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Akvaristi smo glede zdravil precej omejeni, saj zdravstveno varstvo akvarijskih organizmov obvlada zelo malo veterinarjev, zdravila pa je težko dobiti. Zato smo odvisni predvsem od industrijskih pripravkov, ki jih ponujajo različni proizvajalci in so na voljo v specializiranih akvarističnih trgovinah.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Sprehajamo se po gozdu in kar na enkrat pred sabo zagledamo čudovito korenino ali kamen. Sami pri sebi si mislimo, da bi se takšen kos čudovito podal našemu akvariju… Seveda pa nas takoj za tem preleti dvom.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj smo nalili vodo ter priklopili vso potrebno tehniko… Kaj pa zdaj. Zdaj je napočil čas, da akvarij zaženemo. Pogovorno rečemo, da akvarij »sciklamo«, izraz se nanaša na vzpostavitev bioloških ciklov hranilnih snovi.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Planarije so ploščati črvi iz reda Tricladida, ki se deli na tri podrede, Maricola, Cavernicola in Continenticola. Taksonomija teh živali je zelo kompleksna, saj samo podred Maricola sestavljajo tri »super družine« in šest družin.
Preberi članek
cartchevron-downmenu-circlecross-circle