Logotip Alfa in Betta
0
0
0,00  0 izdelkov

V košarici ni izdelkov.

Na pomoč, črvi v akvariju!

Objavil: 
Tjaša Kvas
Čas objave: 
26.05.2024
Kategorija: 

Vodne nimfe

Vodne nimfe oziroma detritni črvi. Čudovit posnetek je posnel Adam Jones. VIR: https://thegoldfishtank.com/goldfish-care/worms-in-aquarium

Pravkar ste očistili akvarij in ker ste si za to vzeli malo več časa, ste bolj intenzivno prebrskali akvarijski pesek… Morda pa ste podlago prebrskali le z ruvanjem rastlin.

Kakor koli, močno mešanje peska je na plano privabilo majhne, kot las tanke črvičke. Nekateri so dolgi tudi do 2 cm, toda mnogi so veliko manjši. Držijo se stekla, ali pa prosto plavajo, njihovo plavanje pa spominja na gibanje jegulje. Nekateri so bele, drugi pa rdeče ali rjave barve. Tisti rdeči ali rjavi so običajno bistveno daljši in če dobro pogledamo, lahko opazimo, da so sestavljeni iz majhnih kolobarjev. Pri nekaterih vrstah bomo opazili tudi ščetine. Ob pogledu nanje ste zaskrbljeni, sprašujete se, ali gre za parazite, ki so nevarni akvarijskim ribam. Naj vas potolažim, gre za vodne nimfe, v akvariju pa so že od samega začetka, le opazili jih niste. In čeprav so na prvi pogled videti zelo grozno, so v resnici zelo koristni ter neškodljivi organizmi, ki skrbijo za zdravje akvarija. V prehranjevalni verigi zasedajo najnižje mesto razkrojevalcev, to so bitja, ki v mulju iščejo še zadnje neprebavljene organske snovi, zato jih pogovorno uvrščamo med ene iz med najboljših komunalcev v akvariju.

Vodne nimfe so poznane tudi pod drugim, tujim imenom, detritni črvi (Detritus worms). Toda to ime ni pravilno. Z besedo detritni črvi poimenujemo vse vrste talnih črvov, ki jih najdemo v akvariju, kar pomeni, da v to skupino prištevamo tudi kolobarnike iz družine tubifeksov, enhitreje in nekatere vrste deževnikov. Znanstveno jih uvrščamo v taksonomsko skupino kolobarnikov (Annelida). V akvariju srečamo okoli 50 različnih vrst, ki so si med sabo zelo podobne, po zunanjem videzu pa variirajo po barvi in velikosti. Vsem pa je skupna ena čudovita lastnost, hranijo se z detritom, oziroma odpadlimi hranilnimi snovmi. Iz tega stališča so zelo koristne živali in kar je še boljše, večino časa jih sploh ne opazimo, saj živijo globoko v akvarijskem pesku. Ven pridejo le takrat, ko jih vznemirimo s presesavanjem podlage ali pa z puljenjem rastlin. Če v akvariju nismo počeli nič takšnega, pa pridejo na površje zato, ker se želijo izogniti strupenim plinom, ki nastajajo pri gnitju akvarijske podlage. V takšni situaciji smo jim lahko zelo hvaležni, saj nas bodo na težave opozorile veliko hitreje kot ribe ali polži, kar pomeni, da bomo lahko ustrezno ukrepali še preden se bodo s strupenimi plini zastrupile tudi ribe.

Tubifekse pogovorno imenujemo detritni črvi, toda zaradi velikosti in značilne rdeče ali rjave barve jih pogosto imenujemo kar z rodovnim imenom "Tubifeks". Zanje velja, da so večji od večine vodnih nimf in so vezani izključno na podlago. VIR FOTOGRAFIJE: https://aquariumscience.org/index.php/10-13-2-detritus-worms/

Detritni črvi oziroma vodne nimfe iz roda Enchytraeus so običajno manjše, tanjše in bele barve. So odlična živa hrana za talne vrste rib. Nekateri predstavniki lahko plavajo.

Detritni črvi so praviloma komaj opazne živali, ki se zadržujejo v podlagi. Na površje pridejo zelo redko, njihov pojav pa je vedno povezan z motjami v podlagi. Na fotografiji detritni črvi iz roda Enchytraeus silijo na površje, saj je akvarijska podloga že preveč nasičena z iztrebki, kar povzroča nastajanje škodljivih plinov. S takšnim obnašanjem nam sporočijo, da je čas, da akvarijsko podlago temeljito presesamo oziroma zmanjšamo hranjenje rib ali kozic.

Nekatere vodne nimfe lahko opazimo izključno pod mikroskopom. Te živali pogovorno imenujemo mikročrvi in jih pogosto najdemo v akvarijskih filtrih ali akvarijski podlagi. Če pogledate fotografijo, pa boste desno zgoraj opazili še eno žival. To je Rhabdocoela, neškodljiv organizem, ki ga pogosto zmenjamo s planarijo.

Kot vidimo, so vodne nimfe zelo koristni organizmi, kljub temu pa jih mnogi želijo odstraniti iz akvarija, takoj, ko jih opazijo. To lahko naredimo z zdravili, ki vsebujejo baker ali Fenbendazol. Pri tem imejmo v mislih, da bodo bakrovi pripravki škodovali tudi kozicam in polžem. Fenbendazol pa je varen za vse vrste kozic in nekatere polže. Nanj so občutljivi polži iz družine neritin, zato se priporoča, da te polže v času zdravljenja odstranimo iz akvarija. Fenbendazol se uporablja v veterinarski medicini, kjer ga uporabljamo za zatiranje notranjih zajedavcev pri sesalcih. Njegova kemijska formula je takšna, da škoduje le ploščatim in valjastim črvom, zato je varen za uporabo tudi v utečenih akvarijih, saj ne poškoduje akvarijskega filtra. Toda ob zatiranju vodnih nimf se vseeno lahko srečamo s sesutjem akvarijskega sistema. Zakaj? Zato, ker bomo z zdravilom pobili vse črve, ki so v podlagi, kar pomeni, da bo v akvariju zaradi gnitja njihovih kadavrov močno povečana koncentracija amonijaka, kar bo vplivalo na sesutje filtra. Če je črvov veliko, to lahko vpliva tudi na zdravje rib ali kozic, zato moramo biti pozorni ter pripravljeni na obilne menjave vode, ki jih bomo izvajali vse, dokler se filter zopet ne vzpostavi.

Pa še nasvet, fenbendazol je najbolj učinkovit, če ga dodamo v hrano.

Tjaša Kvas
Če vam je članek všeč, potem me lahko podprete tako, da mi častite kavo. Plačilo ni pogoj za obisk bloga, vsekakor pa bom vsake podpore zelo vesela.
Kupi mi kavo

Najbolj brano

17 januarja, 2022

Kategorija: 
Kalijev permanganat je črno škrlatni kristalni prah brez vonja. Uporabljamo ga za razkuževanje vodnih raztopin, akvaristične opreme, rib in rastlin.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj nalili vodo in zdaj čakamo, da se v njem vzpostavi biološko ravnovesje. V takem akvariju se dogajajo vidne in nevidne spremembe, ki so značilne za sisteme, ki so mlajši od enega leta. Sem sodijo pojavi različnih alg, sluzi ter povišane vrednosti dušikovih spojin.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
V primernem okolju ribe zelo redko zbolijo, saj jih pred povzročitelji bolezni ščiti močan imunski sistem ter sluz, ki prekriva kožo. Zaradi dobrega imunskega odziva, so pogosto okužene z različnimi povzročitelji bolezni, a ne kažejo znakov okužb, vse dokler niso izpostavljene močnemu stresu.
Preberi članek
1 marca, 2023

Kategorija: 
Skalarka (Pterophyllum scalare) je ostrižnik, ki ga najpogosteje gojimo v akvariju, zaradi posebne oblike in karakterja je med akvaristi poznana kot kraljica. Vrsto je leta 1824 prvi opisal Schultze, kot akvarijsko ribo pa jo poznamo že 97 let.
Preberi članek
17 februarja, 2023

Kategorija: 
Gupi je prav gotovo akvarijska ribica, ki jo pozna vsak akvarist. Odlikuje ga trdoživost, neobčutljivost, žive barve ter živahen in zelo priljuden karakter. Uvrščamo ga med živorodne zobate krapovce, ki jim poljudno pravimo živorodke.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
Ob vstopu v svet akvaristike, smo pogosto navdušeni nad pisanim svetom rib. Nekatere nas očarajo s svojimi barvami, druge z obliko telesa, tretje pa s karakterjem. Toda pri vsej tej živahni ponudbi, moramo upoštevati, da se vsi organizmi med sabo ne razumejo.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Sprehajamo se po gozdu in kar na enkrat pred sabo zagledamo čudovito korenino ali kamen. Sami pri sebi si mislimo, da bi se takšen kos čudovito podal našemu akvariju… Seveda pa nas takoj za tem preleti dvom.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj smo nalili vodo ter priklopili vso potrebno tehniko… Kaj pa zdaj. Zdaj je napočil čas, da akvarij zaženemo. Pogovorno rečemo, da akvarij »sciklamo«, izraz se nanaša na vzpostavitev bioloških ciklov hranilnih snovi.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Akvaristi smo glede zdravil precej omejeni, saj zdravstveno varstvo akvarijskih organizmov obvlada zelo malo veterinarjev, zdravila pa je težko dobiti. Zato smo odvisni predvsem od industrijskih pripravkov, ki jih ponujajo različni proizvajalci in so na voljo v specializiranih akvarističnih trgovinah.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Planarije so ploščati črvi iz reda Tricladida, ki se deli na tri podrede, Maricola, Cavernicola in Continenticola. Taksonomija teh živali je zelo kompleksna, saj samo podred Maricola sestavljajo tri »super družine« in šest družin.
Preberi članek
cartchevron-downmenu-circlecross-circle