Logotip Alfa in Betta
0
0
0,00  0 izdelkov

V košarici ni izdelkov.

Dermocystidium

Objavil: 
Tjaša Kvas
Čas objave: 
06.05.2024
Kategorija: 

Skrivnostna bolezen teter in salmonidov

Ta, v akvaristiki relativno nova bolezen, se je pojavila pred nekaj leti. Kljub temu pa je že kar nekaj časa poznana pri rejcih lososov in postrvi. Spoznamo jo po značilnih mehurčkih v katerih pogosto opazimo bele, glistam podobne tvorbe. Napada predvsem salmonide, v akvarijskih pogojih pa jo najpogosteje srečamo na karacinidih. Redkeje se pojavlja na somih in ostrižnikih, pri tem pa je relativno pogosta pri rodu Tilapia in Apistogramma.

Parazit napada predvsem karacinide, salmonide in some. Na fotografiji par cesarskih teter (Nematobrycon palmeri) z značilnim mehurčkom v katerem opazimo belo tvorbo, ki spominja na črva ali glisto.

Fotografija: Lucija

Zdravila zanjo še ne poznamo, vemo pa, da ne mara soli ter visokih temperatur. Do tega podatka so prvi prišli rejci lososov, ki so ugotovili, da se ta bolezen ne pojavlja, če ribe gojijo v slani vodi.

Žal nam v akvarijskih pogojih ta podatek ne koristi kaj dosti, saj so karacinidi in somi zelo občutljivi na prisotnost soli v vodi. Mnoge vrste pa ne prenašajo visokih temperatur. Bolezen je za te živali največkrat usodna, kljub temu pa obstaja majhen odstotek možnosti, da nekaj živali preživi, če se zdravljenja lotimo pravilno.

Pri tem imejmo v mislih, da kemično zatiranje bolezni v tem primeru ni mogoče, saj zdravil zanjo ne poznamo. Nekateri predlagajo, da bi pozitivne učinke dosegli z zdravili za malarijo, toda ta zdravila za enkrat še niso odobrena za uporabo na ribah. Največje učinke bomo dosegli z velikimi, 90% menjavami vode, ki jih bomo naredili dva do trikrat na dan. Na ta način bomo iz akvarija sproti odstranili spore. Da bodo ribe bolje prenašale stres pa se priporoča uporaba aminokislin, vitaminov, sredstev z izvlečki aloe vere ter probiotikov. Ta postopek zmanjša smrtnost za 20%.

To pomeni, da bomo pri nakupu novih rib lahko ponovno priča izbruhu bolezni, prav zato se trgovci običajno ne ukvarjajo z zdravljenjem, ampak ribe preprosto evtanazirajo, saj takšne živali predstavljajo preveliko tveganje za bodoče stranke.

Kaj sploh je Dermocystidium.

Na prvi pogled se zdi, da je Dermocystidium parazitska bolezen, ki jo povzroča »črv«. In prav zato se to bolezen največkrat napačno interpretira ter zdravi.  V resnici gre za vrsto enoceličarjev, ki jih uvrščamo med plazmodije in so sorodni povzročiteljem malarije. Razmnožujejo se s trosi, tiste, črvom podobne strukture, ki so ujete v zračnih mehurčkih pa so v resnici spore, ki čakajo, da mehurčki počijo in se razširijo na ostale ribe. Odrasel plazmodij se hrani s krvjo, to okuženo žival izčrpava, zato veliko živali pogine še preden jim uspe razviti imunski odziv. Tiste, ki so imunski odziv pridobile, pa so nanj odporne vse življenje. Kljub temu je s takšnimi živalmi potrebno ravnati previdno, saj so lahko potencialni prenašalci parazita.

Akvaristi in predvsem trgovci bi to bolezen morali jemati izredno resno, saj je njeno preprečevanje ključnega pomena. To je ena iz med bolezni, ki se primarno pojavi na ribogojnicah, to pomeni, da v prodajo pridejo že okužene živali. Če trgovec opazi takšne živali, jih mora izločiti iz prodaje ter o prisotnosti parazita obvestiti dobavitelja. Le tako bomo to skrivnostno bolezen zajezili ter preprečili njeno širjenje.

Tjaša Kvas
Če vam je članek všeč, potem me lahko podprete tako, da mi častite kavo. Plačilo ni pogoj za obisk bloga, vsekakor pa bom vsake podpore zelo vesela.
Kupi mi kavo

Najbolj brano

17 januarja, 2022

Kategorija: 
Kalijev permanganat je črno škrlatni kristalni prah brez vonja. Uporabljamo ga za razkuževanje vodnih raztopin, akvaristične opreme, rib in rastlin.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj nalili vodo in zdaj čakamo, da se v njem vzpostavi biološko ravnovesje. V takem akvariju se dogajajo vidne in nevidne spremembe, ki so značilne za sisteme, ki so mlajši od enega leta. Sem sodijo pojavi različnih alg, sluzi ter povišane vrednosti dušikovih spojin.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
V primernem okolju ribe zelo redko zbolijo, saj jih pred povzročitelji bolezni ščiti močan imunski sistem ter sluz, ki prekriva kožo. Zaradi dobrega imunskega odziva, so pogosto okužene z različnimi povzročitelji bolezni, a ne kažejo znakov okužb, vse dokler niso izpostavljene močnemu stresu.
Preberi članek
1 marca, 2023

Kategorija: 
Skalarka (Pterophyllum scalare) je ostrižnik, ki ga najpogosteje gojimo v akvariju, zaradi posebne oblike in karakterja je med akvaristi poznana kot kraljica. Vrsto je leta 1824 prvi opisal Schultze, kot akvarijsko ribo pa jo poznamo že 97 let.
Preberi članek
17 februarja, 2023

Kategorija: 
Gupi je prav gotovo akvarijska ribica, ki jo pozna vsak akvarist. Odlikuje ga trdoživost, neobčutljivost, žive barve ter živahen in zelo priljuden karakter. Uvrščamo ga med živorodne zobate krapovce, ki jim poljudno pravimo živorodke.
Preberi članek
22 februarja, 2023

Kategorija: 
Ob vstopu v svet akvaristike, smo pogosto navdušeni nad pisanim svetom rib. Nekatere nas očarajo s svojimi barvami, druge z obliko telesa, tretje pa s karakterjem. Toda pri vsej tej živahni ponudbi, moramo upoštevati, da se vsi organizmi med sabo ne razumejo.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Akvaristi smo glede zdravil precej omejeni, saj zdravstveno varstvo akvarijskih organizmov obvlada zelo malo veterinarjev, zdravila pa je težko dobiti. Zato smo odvisni predvsem od industrijskih pripravkov, ki jih ponujajo različni proizvajalci in so na voljo v specializiranih akvarističnih trgovinah.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Sprehajamo se po gozdu in kar na enkrat pred sabo zagledamo čudovito korenino ali kamen. Sami pri sebi si mislimo, da bi se takšen kos čudovito podal našemu akvariju… Seveda pa nas takoj za tem preleti dvom.
Preberi članek
24 februarja, 2023

Postavili smo akvarij, vanj smo nalili vodo ter priklopili vso potrebno tehniko… Kaj pa zdaj. Zdaj je napočil čas, da akvarij zaženemo. Pogovorno rečemo, da akvarij »sciklamo«, izraz se nanaša na vzpostavitev bioloških ciklov hranilnih snovi.
Preberi članek
23 februarja, 2023

Kategorija: 
Planarije so ploščati črvi iz reda Tricladida, ki se deli na tri podrede, Maricola, Cavernicola in Continenticola. Taksonomija teh živali je zelo kompleksna, saj samo podred Maricola sestavljajo tri »super družine« in šest družin.
Preberi članek
cartchevron-downmenu-circlecross-circle